Prinses Beatrix werd 15 jaar Herdenking Watersnoodramp 1953 Pagina 6 MAASSLUISE COURANT Het is een halve eeuw geleden, dat onze prinses Beatrix 15 jaar werd. Haar feestelijke verjaardag op 31 januari 1953 had helaas voor Ne derland niet zo'n best einde. Het was boos en slecht weer die avond. Er stond een flinke storm en af en toe flink wat regen erbij. De barometer stond ook niet zo best. Mijn man was in die tijd bij de Na tionale Reserve van Maassluis en we waren daardoor uitgenodigd om die veij aardag te komen vieren in het gebouw Tavenu'. Het was een leuke en gezellige avond totdat er omstreeks 11 uur een telefoontje voor ons kwam dat het dak van onze schuur was afgewaaid en dat het gewenst was dat we direct naar huis kwamen. Mijn broer met verloofde waren ook met ons feesten en die zijn ge lukkig gelijk met ons meegegaan om ons te helpen. Dat was maar goed ook want alleen hadden we het niet geklaard. We reden met de auto, een driewielige Tempo, naar ons huis aan Maasdijk nr. 7, Maas sluis, onder aan de dijk in de Noord- Nieuwlandse polder. De storm was zo hevig dat we flink moeite had den om thuis te komen. Noodvoor zieningen getroffen voor de schuur en de rotzooi opgeruimd. We lagen om 1.00 uur net op bed of we wer den eruit getrommeld door boer Chardon van de Loggerwoning, buurman van mijn schoonouders met de boodschap: 'Leen. je moet onmiddellijk naar je ouders want er is een dijk doorgebroken en het wa ter komt de polder in.' Dus mijn man direct naar zijn ouders in het 'Witte huis' (dus niet het koetshuis) naast de Loggerwoning en daar het nodige gedaan om zoveel mogelijk alles veilig te stellen. Zijn ouders heeft hij toen naar de familie Van Dijk gebracht, die in blokwoning 14 aan de spoorlijn woonden. Hij heeft hun kippen naar de zolder ge bracht en het paard van zijn vader naar de boerderij van Van Berkel aan de Weverskade beneden achter de dijk. Ik was heel erg blij dat met mij mijn broer in onze woning was geble ven, want ook ons huis liep natuur lijk gevaar. We hebben alles wat naar boven kon, stoelen, fauteuils en zo naar boven gebracht. Ook onze overburen van de Weverskade kwamen kijken of ze helpen kon den, onze nog brandende haard stond al op de dijk in de stromende regen. Tuinder Valkenburg ging De 'Tempoeen driewielige groenteauto van de vader van Leen Valstar. Leen staat hier op de foto als vervanger van zijn vader. (Foto: Collectie fam. L. Valstar) springtij, bovendien regende Te. De Loggerwoning en de watersnood hard. Om vier uur in de nacht kre- gen we van de politie Maassluis een telefoontje dat het water de Noord- Nieuwlandse polder instroomde. Mijn vader en broer Bram zijn in de auto gestapt om onze buurman van boerderij 'De Buis' (boer A. Sonne- veld) te gaan helpen met het eva cueren van het vee. Deze boerderij lag lager dan onze boerderij 'De Logger' (in de volksmond de Log gerwoning). De situatie op 1 februari 1953 op de Fenacoliuslaan. (Foto: Archief HVM) Auto's in het water aan de Fenacoliuslaan. Toen ook al een wegsleepregeling? Met 1 M.K. mankracht) Foto: Archief HVM) Ons huis aan de Maasdijk, het was een (Foto: zijn auto halen en nam ons dressoir en theemeubel mee en stalde dat bij de familie Van der Eftde aan de We verskade. Toen stond de mooie ta fel nog in de huiskamer en die heb ben we maar ondersteboven op de keukentafel gezet. Voor we het huis verlieten moesten we ook nog jacht maken op onze kat, die van schrik de boom in was gevlucht en die kwam er zelfs met veel lieve woor den niet uit. Via de schuur en het dak van de naast het huis staande buiten-wc hebben ze hem kunnen pakken en binnen kunnen brengen. In de tussentijd kwam het water steeds verder de polder in en tussen 10 en 11 uur op 1 februari 1953 moesten ook wij ons huisje verlaten en vonden onderdak bij mijn ouders die aan het Mackayplein woonden en die in huis ook geen droge voe ten meer hadden. Toen wij bij mijn ouders aankwamen, kwamen na tuurlijk de tranen, want als je net twee jaar getrouwd bent en je mooie spulletjes zo moet achterla ten met je huis onder water, dan valt dat natuurlijk niet mee. Het water in de haven zakte toen al, maar de rommel die bij het zakken van het water achterbleef was vre selijk om aan te zien. We zijn onge veer een week bij mijn ouders ge bleven, eer het water in ons huis was verdwenen. Bij terugkomst in ons huis wisten dubbele woning, wij woonden aan de andere kant op nr. 7. Collectie fam. L. Valstar) we niet waar te beginnen, zo'n enorme troep is het dan. Het was goed dat ik in de schuur in een teil met soda had gezet om uit te trek ken was ook overstroomd en we hadden daar een poezenluik waarin door het wegstromen van het water nu wasgoed was blijven hangen. Tot overmaat van ramp waren de twee petroleumkannen in de schuur ook leeg gespoeld, dus dat wasgoed zag er niet uit en de olie was na tuurlijk door de hele schuur ver spreid. Ga d'r maar aan staan. Maar ja, dat moest wel want zoiets gaat niet vanzelf. In huis was het ook een grote ra vage. Het zeil van de vloeren van de woonkamer en de woonkeuken was gescheurd en ver rot en moest eruit. De kelder stond nog vol water en we waren wat blij met de brandweer en de mensen van de Provincie (Pro vinciale Waters taat) die ons heb ben geholpen het water eruit te pompen en de kel der schoon te ma ken. We hebben een week flink moeten stoken om het een beetje droog te krijgen, zodat we weer konden behangen en nieuwe vloer bedekking kon den aanbrengen. Er is in die dagen een Watersnood fonds opgericht waarbij je je scha de kon aanmel den. Wij hebben het toen niet ge daan omdat wij dachten: Laten ze eerst die mensen uit Zeeland en de eilanden maar helpen want die zijn veel erger getroffen. Maar ja, er is natuurlijk altijd mis bruik in zo'n situatie. We hoorden later dat het Roode Kruis pakketten heeft verstrekt aan mensen die to taal geen schade hadden geleden en dan kijkje daar toch wel vreemd te genaan. Wat ik eerder nooit had geloofd maar dat in die dagen wel waar neembaar was dat mijn schoonva der altijd zei dat de Loggerwoning met het 'Witte huis' veel hoger lag dan de Buiswoning. Inderdaad bleek nu dat hij gelijk had. Het be wijs was geleverd. De Loggerwo ning was kennelijk op een hogere terp gebouwd dan 'De Buis'. Mijn schoonvader had altijd ge zegd dat als er ooit een watersnood zou komen, dat dan het water bij de Buiswoning tot aan de goot zou ko men en dat dan bij hen wel de kel ders zouden volstromen, maar dat het niet in huis kwam. Hij had in derdaad gelijk want het land en de tuin stonden die dag wel blank. Mijn man Leen is toen nog met een vlot via de tuin de druivenkas in ge varen om te controleren of de boel daar niet verzakte. Dit is mijn relaas over de Water snood van 1953, zoals wij die toen hebben beleefd en we mogen hopen dat zoiets nooit meer zal voorko men. Het was een nare tijd, maar ook was er wel iets positiefs aan. De mensen wisten elkaar te helpen in de nood en dat is in de loop van de jaren toch wel veel minder ge worden dan zoals we het toen erva ren hebben. Maassluis, november 2002 Lida Valstar-van de Meeberg Onze bedoening onder aan de Maasdijk, gezien vanaf de Schenkeldijk. (Foto: Collectie fam. L. Valstar) Halverwege de 'dwarslaan' stroom de het water zo hard de polder in dat Bram zei: 'Laten we teruggaan.' Gelukkig dat ze dat hebben gedaan want van de 'Buislaan', het dichtst bij Maassluis gelegen, was een stuk weggeslagen door het stromende water, zoals later bleek. Als ze niet waren teruggegaan, waren zij in het doorgebroken gat gereden. Na een paar dagen ging het water weer zakken en kon alles weer te rugkomen. Door het zoute water is een aantal bomen doodgegaan en de murerf van de kelder gaven steeds zout af. De boerderij werd in februari/maart 1961 afgebroken. Daarna zijn er op onze grond het overdekte winkelcentrum 'Ko ningshoek', het stadskantoor, post kantoor en het NS-station Maas sluis-West gekomen. De Buisboerderij na het droogvallen in februari 1953. (Foto: Archief HVM) Leny Dorsman-Chardon Het water kwam via de haven en het 'Stort' onze polder instromen. Het grote gat in de Buislaan is later ge dicht met 34 vrachtwagens puin en zand. Onze boerderij heeft rondom in het zoute water gestaan, alleen de kel der was volgestroomd. Mijn zus Dit en ik hebben de levensmiddelen uit de kelder gehaald en naar boven ge- Het was onze bedoeling dat Dit en Bram op de boerderij zouden ach terblijven. We kregen echter een te lefoontje van de politie dat niemand toestemming kreeg om te blijven. Want als er iets gebeurde hadden zij geen tijd om hulp te bieden. De koeien zijn toen met grote moeite uit de stal gehaald en naar twee boerderijen aan de Weverskade ge bracht. Ook de paarden werden bij anderen ondergebracht. De Loggerwoning op 1 februari 1953, net niet onder water. (Foto: Archief HVM) bracht. We hebben de overgordij- veiligheid gebracht. nen opgebonden, de kachel op de Mijn broer Flip, toen 15 jaar, werd tafel gezet en nog meer zaken in in z'n eentje met 30 schapen op stap gestuurd om via de 'Schinkel' de schapen in veiligheid te brengen. Met 29 schapen is hij bij een boer derij aan de Weverskade aangeko men en is daar toen enige tijd ge bleven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4