i( Watersnoodramp in Gemeente Moerdijk Vriens-de Schelde: al meer dan 90 jaar een dynamische groep in bouwmaterialen gemeente Moerdijk DE WATERSNOODRAMP VAN 1953 Roosendaal 1 februari 1953. Storm, regen en zeewater met een ex treem hoog peil! Velen zullen zich die afschuwelijke dag, vijftig jaar gele den, nog herinneren. Voor veel mensen in de huidige gemeente Moerdijk was het de zwartste dag van hun le ven. In een oogwenk was hun veilige, beschermende, liefdevolle omgeving verdwenen. Die dag, die eerste februari, dat het woeste water zijn vernietigende werk verrichtte. De heer van der Hooft, burgemeester van Willemstad, verschillende plaatsen gaten geslagen en binnen een kwartier stond de Sabina-Hendrika-polder onder water. Door de enorme snelheid waarmee het water zich een weg baande kregen veel mensen niet de gelegenheid te vluchten, waardoor er een groot aantal slachtoffers te betreuren viel. Helaas was dit nog maar het begin. Het water sloeg over de Slobbegorsedijk en stroomde via de Elisabethspolder naar de Jufvrouwenpolder en vervolgens naar de Oude Appelaar. Maar het water uit de Sabina-polder steeg zo snel, dat het nog een andere uitweg nodig had. In de buurt van op verschillende punten de dijken doorgebroken, waar door het water de Ruigenhilsepolder en de Grote Polder overspoelde. De bewoners van de Noordschans en Ton- nënkreek werden hierdoor van de rest van de buiten wereld afgesloten. Met man en macht werd er nu aan gewerkt om het water te keren. Zandzakken werden aangedragen om de dijken te versterken en op enkele plaatsen met resultaat. De dijk van Nieuwe Molen naar Oude Molen en Zwingelspaan bleek tegen het brullende water bestand. Daardoor zijn de woonkernen van Fijnaart en Nieuwe Molen gespaard gebleven. Maar het woeste water van het Hollandsch Diep liet zich niet temmen. De Nieuwendijk bezweek en het water kwam pas tot stilstand bij de Dikkendijk bij Zevenbergen, de Klundertseweg en Bloemendaalsedijk bij Klundert. Het water spoelde daar echter de Westpolder in. Om te voorkomen dat het water richting Standdaarbuiten zou stromen, werd met man en macht gewerkt om de duiker nabij de Pelikaan, de Druif en de Stoofdijkte versterken. Inmiddels waren ook in Moerdijk enorme gaten geslagen in de buitendijken van de Nieuwe Moerdijkpolder en de Klaverpolder. Daardoor had het water vrij spel en stroomde het nu ook via de noord-oostzijde richting Zevenbergen. Dijken werden weggeslagen en het water zocht verder zijn weg naar Zevenbergschen Hoek. De Lapdijk bleek niet tegen de druk bestand, met als gevolg dat de polders ten oosten van Zevenbergen en later ook Hoe snel een situatie kan veranderen blijkt uit het volgende getuigenverslag. Een familie die aan de Dikkendijk bij Zevénbergen woonde kreeg hulp bij het evacueren van gezin en huis raad. Met kar en paard was men over de dijk gekomen om zoveel mogelijk op te laden en naar een droge plek te brengen. Zo snel men kon werd de boel ingeladen, maar binnen een kwartier was het water zo gestegen dat het de dijk overstroomde en er geen weg meer zichtbaar was. Maar ook de sloten en het prikkeldraad langs de dijk waren niet meer te zien. Met gevaar voor eigen leven zochten de redders zich met hun kostbare vracht een weg, richting Zevenbergen. Kunt u zich de opluchting van zowel geredden als redders voorstellen toen veilige droge grond werd bereikt? De burgemeesters van verschillende bedreigde plaatsen hadden inmiddels besloten hun burgers te evacueren. In Fijnaart werd aan vrouwen, kinderen en bejaarden verteld dat ze haar veiliger oorden moesten vertrekken. Mannen boven de zestien jaar werd verzocht te blijven om zoveel mogelijk hulp te bieden. Ook de inwoners van Klundert en Zevenbergschen Hoek vluchtten voor het opdringende water. En omdat de dreiging van een dijkdoorbraak nog niet geweken was, moesten ook de mensen uit Langeweg, de Achterdijk en de lager gelegen delen van Zevenbergen noodgedwon gen hun huizen verlaten en hun heil elders zoeken. Wie naar familie of kennissen kon, vertrok daarheen. loren. Maar deze hulp heeft er wel toe bijgedragen dat de bevolking van de getroffen plaatsen de moed had om er samen de schouders weer onder te zetten. Het water is overwonnen, de huizen en hoeven weer opgebouwd en de bevolking van de huidige gemeente Moerdijk kan trots zijn op al die mensen, die er toen voor gezorgd hebben dat het brullende monster een halt werd toegeroepen. aanwezigen gaan in een stille tocht rond het monument. In de hele gemeente luiden gedurende de herdenking de kerkklokken. In de tent naast het Pestalozzihuis is 's-middags gelegenheid om via een televisiescherm de nationale herdenking te volgen. In het Pestalozzihuis is met medewerking van alle Heemkundekringen een tentoonstelling ingericht. De boerderij van J.v. Roosendaal langs de Helsedijk. de Zonzeelse polder volstroomden. Alles moest nu In het werk worden gesteld om de bevol king van Langeweg en Zevenbergen tegen het opdringende water te beschermen. Om dat te verwezen lijken moesten de Toren-, Kleine Toren-, Westmeren- polder en het Oudland van Zevenbergen behouden blijven. Met veel mankracht werden duizende zandzakken gevuld en tot een beschermende barrière opgeworpen. Een hele week was men in de hele huidige gemeente Moerdijk bezig om het water in bedwang te houden om een nog grotere ramp te voorkomen. Ondertussen zette men in het hele gebied alles op alles om zo veel mogelijk mensen en dieren te redden. Rijkspolitie, brandweer, nationale reserve en mensen die zelf gespaard waren gebleven trokken er op uit om hun medemensen uit hun benarde positie te bevrijden, leder op zijn manier; van enige organisatie was dikwijls geen sprake. Maar resultaat was er gelukkig wel. Hele gezinnen werden met bootjes, karren, vrachtwa gens, personenauto's, bussen en alles wat maar als hulpmiddel kon dienen, uit hun ondergestroomde huizen gered. Als het mogelijk was nam men ook zo veel mogelijk huisraad mee. Maar heel veel mensen werden ondergebracht bij gezin nen in andere gemeenten, die vrijwillig onderdak aanboden aan de gedupeerden. Degenen die bleven hielpen vol overgave mee de gevol- - gen van de ramp zo beperkt mogelijk te houden. Met slechts enkele uurtjes slaap, of soms zelfs nachten zon der te slapen, werd gewerkt aan het redden van mensen en het versterken van de dijken. Het verwoestende water moest een halt toegeroepen worden. Toen dat uiteindelijk lukte, kon men beginnen met het inventariseren van de schade. Ingestorte huizen en gebouwen, weggespoelde bruggen, wegen en spoorbanen. Overal wrakhout en kadavers. Logisch dat er met sommige plaatsen weinig of geen verbinding te krijgen was. Daarom moesten zo snel mo gelijk gaten in de dijken gedicht en wegen begaanbaar gemaakt worden. Hulp van buitenaf was snel ter plaatse. Niet alleen Nederlandse, maar ook Franse en Amerikaanse militairen en Italiaanse brandweerlieden boden hun hulp aan Padvinders, studenten en mensen uit heel Nederland kwamen helpen redden wat er te red den viel. Deze hulp kon helaas niet voorkomen dat heel veel mensen hun geliefden en al hun bezittingen tijdens die droeve dagen aan het begin van februari 1953 ver- De hoeve van H. Munters in de Ruijgenhilsepolder. was zich bewust van het grote gevaar dat de enorme watermassa, die op de dijken beukte, opleverde. Hij waarschuwde de bevolking van zijn plaats en met man en macht werd gewerkt om het beukende water te weren. En met succes. De vesting bleef droog. Hoewel hij de omliggende plaatsen direct waarschuwde, hadden die minder geluk. De dijken waren niet op het geweld berekend en bij fort de Hel werd een diep gat geslagen. Het water stroomde de Oude Heijningse polder in. Ook in de buitendijk van de Sabina-polder werden op Dinteloord zocht het zich een weg naar de Dintel. Wat normaal gesproken het einde van de overstroming geweest zou zijn, bleek dit keer echter een illusie. Het buitenwater stond aan de waterpoort bij Dintel'sas zo enorm hoog, dat de Dintel het overtollige water niet kon spuien. Dus stroomde het landinwaarts. Daardoor steeg het waterpeil in de Dintel en de Mark. met als gevolg dat ze buiten hun oevers traden. Inmiddels waren ook verderop langs het Hollandsch Diep De woning van weduwe T. Bos langs de Volkerakweg. Zij kon ternauwernood door de commando's gered worden. Het woeste water werd getemd dankzij de eenheid en inzet van die vele helden. 1 februari 2003. Een goed moment om nog eens stil te staan bij de verschrikkelijke gebeurtenissen van toen. Op het grondgebied van de tegenwoordige gemeente Moerdijk kwamen 103 mensen op tragisch wijze om het leven. De gemeente heeft de organisatie van de herdenking in handen gegeven aan de Stichting Herdenking Watersnood 1953 gemeente Moerdijk. Zij organiseren de Natuurlijk zijn de deuren 1 februari de hele dag open. Daarna zijn de tijden: zondag 2 februari van 13.00 -20.00 uur, maandag t/m vrijdag 3 t/m 7 februari van 09.00-21.00 uur en zaterdag 8 februari van 13.00-17.00 uur. U bent van harte welkom. Een bijzonder project is ook de lesbrief die de kinderen van alle basisscholen hebben ontvangen. Dit mooie materiaal maakt de gebeurtenissen van toen levend voor de kinderen van nu. De woning van Groenveld en de kinderen van Schil/gaarden aan de Stadsedijk in het water. herdenking voor de hele gemeente. Enkele hoogtepunten uit het programma: Op 1 februari begint de officiële herdenking bij het Pestalozzihuis in Heijningen. Er zijn sprekers, er zijn gedichten en er is muziek. Rond 11.30 uur gaan alle belangstellenden op weg naar het monument in Heijningen voor diverse kransleggingen. Op het monu ment wordt een plateau bevestigd met alle namen van de mensen die tijdens de watersnood zijn omgekomen. De Last Post wordt gespeeld evenals het Wilhelmus, en de Watersnoodramp 1 febr. 1953. Bezoek van H.M. Koningin Juliana in Fijnaart, bij de trappen van het Gemeentehuis. advertentie Vriens- de Schelde levert alle pro ducten en aanverwante artikelen voor de bouw. Op alle gebieden heeft het bedrijf deskundigen in dienst, die ook regelmatig bijgeschoold worden. Daarom kun je er van uit gaan, dat je een eerlijk en gedegen advies krijgt. Tijdens de watersnood van 1953 hebben de toen nog afzonderlijke bedrijven ook onder water gestaan. makers en kleine zelfstandigen. Maar ook veel particulieren doen er hun aankopen. Architectenshowroom en profcentrum Vriens- de Schelde heeft ook een architectenshow room. Architecten kunnen hier op hun gemak mod ellen bekijken en vergelijken. Alle gevelstenen, dak pannen en vloer- en wandtegels staan op een soorten keramische wand- en vloertegels en 75 soorten natuursteen. LOGUS Een nieuwe naam in de bouwwereld is Logus, een intensieve samenwerking tussen een aantal Zeeuwse en West-Brabantse bedrijven, die bouw- en afbouw- materialen leveren. Al deze LOGUS-ondernemingen Vriens- de Schelde is ontstaan uit de twee afzonder lijke bedrijven Vriens en De Schelde, die in eerste in stantie concurrenten waren. Ze verkochten beiden bouwmaterialen, maar omdat ze groter wilde wor den, zijn ze tien jaar geleden gefuseerd. Momenteel is het bedrijf opgesplitst in afbouw en ruwbouw. Onder afbouw vallen wand -en vloertegels, natuursteen, sanitair en keukens. Sinds kort ook sys teemplafonds, wanden, kasten, en vloeren van lami naat, kurk, parket, woongrind en marmoleum. En bij ruwbouw moetje denken aan stenen, betonvloeren, scheidingswanden, gipsplaten, dakpannen, tegels, garagedeuren kozijnen en dakpannen. Kortom: Het Bergse bedrijf verkoopt alles voor de bouw. Watersnoodramp 1953 De twee bedrijven hebben in1953 onderwater gestaan. Het water stond anderhalve meter hoog. Jan Buermans, showroomleider Vriens- de Schelde: "Van oud-directeur Van Dijck hoorde ik, dat De Schelde hierdoor toentertijd wel wat extra werk had. Zo leverden we materialen aan aannemers voor de wederopbouw van woningen en noodwoningen. Sommige mensen moesten vanwege huisvestings problemen zelfs een aantal maanden bij familie inwonen. Het was geen rijke tijd, dus veel geld voor renovatie was er niet. De prioriteit werd gelegd bij infrastructuur, dus aan weg- en waterbouw. De over heid nam maatregelen om te zorgen dat het water nooit meer zo hoog zou komen, hierdoor ontstond het Deltaplan en dijken, dammen en stormvloedkeringen werden gebouwd. Pas in de jaren zeventig ging men meer renoveren. We kwamen toen wel bij boerderij en waar het zout van de watersnood nog tegen de muren aan zat." Gerard van Dongen, adjunct-directeur bij Vriens- de Schelde: "Voor meneer de Kok, de oud-directeur van Vriens, was het op maandag 2 februari 1953 zijn allereerste werkdag. Een echt goed begin was het niet, want door de overstromingen, die een dag eerder plaats hadden gevonden, was de hele voor raad cement en kalk weggedreven. Ook had de gemeente de bedrijfsvrachtwagens gevorderd. Hier mee reden ze drie dagen lang met zand naar de dijken om zo het water tegen te houden." Anno 2003 richt Vriens- de Schelde zich op aan nemersbedrijven, stukadoorsbedrijven, straten- overzichtelijke manier opgesteld. Het profcentrum Is er voor doe-het-zelvers, zelf bouwers en klusbedrijven. Vriens- de Schelde geeft hier een deskundig advies over alle producten. Je vindt er een ruime keuze aan materialen om te betegelen, te stukadoren en te metselen, maar je ziet hier ook werkkleding, garagedeuren, gereedschap, bevestigingsmateriaal en dakramen. Op het terrein is ook nog een gedeelte ingericht voor sierbestrating en er is een aparte shop met loodgieterbenodigdheden voor CV en sanitair. Deze shop werkt nauw samen met erkende installateurs, die garant staan voor plaatsing. Keukengedeelte eigentijds Het keukengedeelte is eigentijds ingericht. Samen met de keukenspecialisten creëer je de keuken die bij je past en ze bieden het deskundige ontwerp aan in 3D. Ervaren monteurs leveren, plaatsen en sluiten de keuken eventueel aan. Sanitair toonaangevend De sanitairafdeling staat garant voor prachtige vor men. In het assortiment tref je de toonaangevende merken Villeroy Boch, Laufen, Sphinx, Keramag en Grohe aan. In totaliteit is er een keuze aan 1200 handelen zelfstandig, maar bieden, door de unieke onderlinge samenwerking toegevoegde waarde. De ondernemingen zijn actief op het gebied van ruwe bouwmaterialen, sanitair, verwarming, keukens, sierbestrating, tegels, natuursteen, plafonds, wan den. kasten en vloeren. Logus staat voor een per fecte en actuele presentatie van haar producten op verschillende locaties in Zeeland en West-Brabant. Dus ook aan de Zeelandhaven te Bergen op Zoom! Personeel heeft productkennis Het bedrijf besteedt ook de nodige zorg aan het per soneel. Momenteel werken er ruim 40 mensen. Het personeel komt regelmatig in de gelegenheid om in terne cursussen te volgen en krijgen bedrijfstrainin- gen, waar ze uitgebreide productkennis bij opdoen. Dit komt de klant ten goede, want zo kunnen ze een deskundig en gedegen advies geven. Dit is ook één van de sterke punten van het bedrijf. Vijfjaar geleden speelde Vriens- de Schelde weer een rol toen er wateroverlast was. 's Avonds om tien uur vroeg de gemeente of het bedrijf wilde uitrukken met zakken zand. Toen heeft Vriens- de Schelde de hele nacht meegeholpen om zakken zand uit te delen aan bewoners in de Bergse binnenstad, buitenwijken en Halsteren. Bergen op zoom Zeelandhaven 7 Telefoon: (0164) 271500 Fax: (0164) 245370 Roosendalers staan klaar voor de slachtoffers Zondag 1 februari 1953. De nacht waarin Zeeland en delen van Noord-Brabant en Zuid-Holland worden overspoeld door zout water. Velen worden verrast in hun slaap, anderen weten het vege lijf te redden en brengen de nacht door op het dak van hun woning. Verkleumd, doornat en angstig wachten zij de morgen af. Ruim zeventigduizend mensen moeten uit het rampgebied worden geëvacueerd. Die ochtend krijgt de Roosendaalse burgemeester het verzoek om maatregelen te nemen voor het vervoer en de ontvangst van duizenden evacués. Er wordt contact opgenomen met de oversten van kloosters en met directeuren van scholen. Zij brengen meteen lokalen in orde; kachels worden opgestookt en stoelen en tafels klaargezet. Zo worden onder meer het Convict Sint Marie aan de Vughtstraat, de zusterschool aan de Molenstraat en de St. Theresiaschool ingericht als eerste opvangcentra. Ook stellen verschillende bedrijven en cafés ruimtes ter beschikking. Twee fabriekskantines van Philips worden aangewezen als noodhospitaal. De zieken en gewonden worden opgevangen in hospitaal Charitas. De eerste dagen moeten de vluchtelingen, die in groten getale per trein uit Zevenbergen komen, op balen stro slapen. Duizenden evacués opgevangen in Roosendaal Het kan niet anders of hele families zijn uit elkaar gerukt. Met de registratie van de evacués wordt de zondag na de ramp al een begin gemaakt. Op 3 februari is de voorlopige registratie voltooid. Talrijke vluchtelingen vinden er hun familieleden door terug. Uit de definitieve registratie op 17 februari 1953 blijkt dat er in Roosendaal 5.193 evacués worden opgevangen: alleen uit Fijnaart al 1.839, uit St. Philipsland 805 en uit Steenbergen 769 mensen. Op 28 februari is het totaal aantal evacués gedaald tot 1.973 personen. Niet alle vluchtelingen kunnen meteen naar huis terugkeren, sommigen moeten daar nog maanden geduld voor hebben. En als zij terugkeren, wacht hen nog meer ellende. Als hun woning de ramp al heeft doorstaan, is de huisraad geplunderd of grotendeels verwoest door de water- en modderstroom. In de eerste instantie is de omvang van de ramp nog niet duidelijk. Hele gebieden zijn van de buitenwereld afgesloten. De koppen in de kranten spreken van 138 doden. Later moet dat aantal bijgesteld worden tot 1835. In Noord-Brabant vallen 254 slachtoffers; Ook het vee heeft het zwaar te verduren: meer dan 4.700 stuks vee en 140.000 stuks pluimvee verdrinken. De goederen stromen naar Roosendaal Zondagmiddag richt de politie per mobilofoonwagen een oproep aan alle Roosendalers om vrijwillig onderdak aan de vluchtelingen te verschaffen. Daar wordt massaal gehoor aan gegeven: van de 2500 vluchtelingen kan dezelfde avond het grootste gedeelte bij particulieren worden ondergebracht. Slechts 150 mensen, veelal grote gezinnen die niet gescheiden willen worden, brengen de nacht door in de eerste opvangcentra. Tussen de vluchtelingen en hun opvanggezinnen ontstaan vriendschappen, die vaak tot jaren na de ramp blijven if. voortduren. De vluchtelingen hebben met name voedsel en kleding nodig. Dat is het sein voor grote inzamelingsacties. In Roosendaal worden onder leiding van het Oranjecomité goede en bruikbare kleding, schoeisel en dekens opgehaald. Ook hulp uit andere streken komt op gang: kinderledikanten en levensmiddelen uit Amsterdam en dekens uit Enschedé worden aangevoerd. Er wordt zelfs een collectie kinderschoentjes uit Zweden binnengebracht. Alles keurig voorverpakt en gesorteerd. 'Da goederen stromen naar Roosendaal', berichten de kranten. De gehele dag gaat het uitreiken aan vluchtelingen door. Voor het gebouw van Van Mansfeld in de HGD-straat staan lange rijen vluchtelingen. Het Nationaal Rampenfonds brengt miljoenen guldens bijeen voor de slachtoffers. Een collecte in Roosendaal levert maar (bron: Foto J. Bosch Archief Philips Lighting Roosendaal) liefst 36.450 gulden Op.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 6