De jongens van de 80m band I 26,27 Programmaoverzicht en Filmrubriek 1 Achterop: Lijstjes, en Han Lips Radioamateurs herstelden het contact AANGRIJPEND en indringend door de klare bewoordingen is het voor veel Zeeuwse ra diozendamateurs kenmer kende heldenverhaal van een van hen, de TH-student Koopman, operator in Zierikzee. In zijn sta tionsrapport schrijft hij 'Op zaterdag, 31 januari was ik op mijn motor voor een weekend naar mijn ouders gegaan, die een boerderij op drie kilometer af stand van Zierikzee bewonen, 's Nachts om ongeveer 3 uur wer den we in onze slaap door het wa ter overvallen. We moesten naar het dak vluchten. Met mijn za klantaarn begon ik SOS te seinen. Zoals later bleek waren deze licht signalen door vele mensen ge zien, doch die verkeerden zelf in nood en konden dus niets voor ons doen.' 'Met een roeibootje werden we zondagmiddag van het dak ge haald en naar Zierikzee gebracht. Na droge kleren te hebben aange trokken, ging ik naar de radiowin kel van Weltevreden, waar P. Hoss- felt al bezig bleek met het bou wen van een primitieve zender.' 'Ook Hossfelt was ternauwernood aan de dood ontsnapt. Zijn huis was reddeloos verloren. Gelukkig waren zijn vrouw en kinderen in Eindhoven, daarover behoefde hij zich dus geen zorgen te maken. El kaar aanvullend, waar de ander te kort schoot, knutselden we samen een noodzender in elkaar, een zender die een vakman de haren te berge zou doen rijzen. Geen van beiden hadden we ooit een zender gebouwd of ermee gewerkt. Ette lijke moeilijkheden moesten wij overwinnen, daar lang niet alle delen voorhanden waren.' DE TEKST komt uit het hoekje Kanaal 3700, naar de kHz-fre- quentie waarop de amateurs elkaar radiografisch vonden, be ter bekend als de 80m band, in 1954 gepubliceerd door de Veron, Vereniging voor Experimenteel Radio-Onderzoek in Nederland, en ter gelegenheid van deze her denking opnieuw uitgegeven. Het verslag maakt vooral duidelijk hoe het komt dat eigenlijk nie mand in Nederland en daarbuiten zich die zondagmorgen bewust was van de omvang van de ramp die zich die nacht had voltrokken. Een van de initiators van de her denking 2003 is radiozendama teur Leo Unlandt (55), die zelf pas sinds 1996 in Zeeland woont. Hij richtte twee jaar geleden 'uit be wondering' de Verenigde Radio zendamateurs Watersnood Her denking 1953-2003 op. VRWH, die naast de Nationale Herdenking 'Delta 2003' (www.delta2003.nl) bescheiden aandacht vraagt voor wat de amateurs in de eerste tien dagen na de ramp hebben bijge Zendamateurs tijdens de watersnoodramp. dragen, aan de redding van mis schien wel honderden mensen. De voornaamste activiteit van de VRWH is het nabouwen van het noodnet, zoals dat in 1953 is opge zet. Honderd amateurs uit het hele land richten daartoe twaalf zendstations in op de plekken waar ze toen ook hebben gestaan. Ze zullen met gerestaureerde, au thentieke apparatuur met elkaar, maar ook met buitenlandse sta tions contact zoeken. De meeste stations zijn 1 en 2 februari voor publiek toegankelijk; de gegevens zijn te vinden op website www50jaarkanaal3700.nl. In een legertent van de buiten landse journalisten bij Ouwer- kerk, waar koningin Beatrix op 1 februari komt. verzorgt de VRWH een kleine, eenmalige zendsta tionopstelling. Op het Binnen plein van brasserie de Drvkkery in Middelburg is inmiddels een klei ne tentoonstelling geopend rond het boekje Kanaal 3700, met tek- sten, foto's en tekeningen. Er is ook een 'shack' nagebouwd, een werkhoek met apparatuur uit die tijd, en er zijn voorwerpen, ge leend van het Museum Waters nood '53 in Ouwerkerk. Los van deze aandacht in Zeeland heeft het Museum voor Commu nicatie in Den Haag een inmid dels ook geopende, grootser opge zette tentoonstelling ingericht over het noodlijnnetwerk In beeld en geluid kan de bezoeker zich daar verplaatsen naar de pe riode van de ramp. Nadere infor matie op www.muscom.nl. Uit het boekje Kanaal 3700, in zijn geheel te downloaden van de be treffende website, wordt vooral duidelijk hoe moeizaam, maar toch snel het radiozendverkeer óp gang kwam. die zondag. Aanvan kelijk waren de autoriteiten hui verig met de amateurs in zee te gaan. Maar vanuit een centrale post in Middelburg werden ama teurs al gauw zo goed en kwaad mogelijk naar plekken gestuurd waarmee geen telefoon- of telex- verkeer meer mogelijk was, om vandaar door te seinen welke hulp nodig was Eén van de ama teurs liet zich hiertoe zelfs onder een afgeladen helikopter vastbin den. In kloeke taal wordt van zul ke manhaftige daden verslag ge daan: 'Zij allen begrijpen ter stond, dat de tijd is gekomen hun liefhebberij in dienst te stellen van de gemeenschap. Dit volko men in overeenstemming met de geest welke het amateurisme be zielt.' Of ook, uit de mond van ruis Het NCRV-bestuur heeft direc teur Harry Hemink op non-actief gezet en zelf zijn taken overge nomen. Er zou een vertrouwens breuk zijn ontstaan door com municatieproblemen. Hemink voelt zich overvallen en is ver bijsterd dat het verschil in inzicht niet te overbruggen valt Het Bedrijfsfonds voor de Pers verstrekt het Katholiek Nieuwsblad een uitkering van 340.648 euro voor een actie om abonnees te werven. Het be stand van het weekblad is ge zakt van 22.000 naar ruim tien duizend. Dat moeten er weer vijftienduizend worden. Het Tros-programma Vermist gaat i-mode gebruiken om per sonen op te sporen. Vanaf van daag kunnen hun foto's worden bekeken op deze mobiele tele foon. Toestelleverancier KPN Mobile reageert enthousiast De verkoop is tot nu toe achterge bleven bij de verwachtingen. juist tijdens het bezoek van prin ses Wilhelmina te hulp gesnelde Friese amateurs: 'Het voorbeeld van Onze Landsmoeder, die. Haar jaren niet tellend, terstond troost was gaan brengen aan onze ge troffen landgenoten, gebood ons vol te houden.' Na tien dagen waren er voldoende professionele mensen ingescha keld, ook door internationale hulpverlening, zodat de amateurs konden worden bedankt voor hun diensten. Wat hen bitter viel, was de oekaze zich vanaf dat moment niet meer te bemoeien met het za kelijke radioverkeer; een radio zendamateur mag. van regerings wege. zijn speelgoed alleen ge bruiken om over koetjes en kalfjes te communiceren. Die maatregel was even opgeheven, maar nu weer volledig van kracht. In elk geval hadden ze bewezen meer te kunnen. MAURITS SCHMIDT dubbele punt: Het Italiaanse Canale 5 van premier Berlusconi wil liever geen homoseksueel in de derde editie van II Grande Fratello (Big Brother). "Niet dat we tegen ho moseksuelen zijn, maar we zou den ons niet bij voorbaat moeten richten op extreme gevallen," al dus de directeur. "Journalisten zijn er op ge traind je dingen te laten zeg gen waar je spijt van krijgt. En dat deed ik ook. Continu. Want het domste wat je tegen ze kunt zeggen is: ik ben niet dom." Daphne Deckers in Nieuwe Revu. Tijdens de Zeeuwse watersnoodramp, in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953, raakte het primitieve verbindingsstelsel van telegraaf en telefoon in het ongerede. Vrijwel alle rampgebieden waren van de buitenwereld afgesloten. Het waren de radiozend amateurs die de eerste contacten herstelden. Hei PAROOL vrijdag 24 januari 2003

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 13