De E12-fitting Aurora Kontakt Liefst vijf panden beslaat de winkel van Aurora Kontakt op de Vijzelstraat. Vooral de collectie gloeilampen is indrukwekkend. Uit de hele wereld worden modellen geïmporteerd. Als wij niet aan een lamp kunnen komen, wordt het lastig zoeken.' Arthur van den boogaard IC de eerste keer schrikt iedereen. Wie ooit de win kel van Aurora Kontakt in de Vijzelstraat heeft bezocht op zoek naar een gloeilamp weet wat daarmee wordt bedoeld: het openen van een kast. Je ziet de lamp die je wilt, je opent de glazen deur om hem te pakken en dan klinken plots toeters, bellen, si renes en beginnen lichten te zwaaien. De eerste reac tie: schrik. De eerste gedachte: kermis. De kans op zo'n gebeurtenis is overigens niet al te groot. In de meeste gevallen ben je dan namelijk al aangesproken door een van de vele verkopers die door de winkel lopen. Huisregel nummer een van Aurora: natuurlijk mag u als klant kijken, maar dat willen ze wel eerst graag weten. "Veiligheid hè," zegt hoofd in koop Van der Meulen. "Maar het direkt aanspreken van de klant is ook een service: wij weten immers waar we moeten zoeken." Van der Meulen (61) werkt al meer dan 25 jaar voor Aurora Kontakt als inkoper. Buiten de extra veilig heidsmaatregelen ('de winkel hangt ook nog vol met camera's') is in die periode weinig veranderd. Wat hij weet van de verhalen is de winkel zelfs nog vrijwel identiek als in het begin in 1909. Het aanbod van kous jes voor olielampen werd natuurlijk wel vervangen door gloeilampen. En ook is er verbouwd aan de pan den, maar de huidige ingang was er al in 1954. Het idee achter de verkoop is zeker hetzelfde gebleven: zoek je een lamp, dan ga je naar Aurora Kontakt. "Je zou ons een gloeilampen-speciaalzaak kunnen noe men." Dat blijkt in de winkel, waar een groot gedeelte is bestemd voor gloeilampen. Van der Meulen gaat voor naar de ruimte in het rechterpand. Aan de wan den hangen planken gevuld met lampen, in verschil lende maten en vormen. Er staan kasten vol met halo geen. En naast de standaard matglas lampen liggen de stellages vol met bijzondere exemplaren. Vanwege de fitting ('Hier. een E12-fitting, vind je nergens anders: E10 en E14 zijn standaardmaten'), de vorm ('Hier, een kaarslamp met bijbehorende druppels kaarsvet') of de binnenkant van de lamp. ('Kijk, een brandend kruis: importeren we speciaal uit Spanje.') Ook bijzonder is het model met oplichtende molenwieken en het woord Holland: "Die doet het erg goed bij toeristen." Toettoettoettoettoet... Toeters en bellen als Van der Meulen een kast opent om een van de pronkstukken Aviva Boissevain Ze kocht een gloeilamp van vijfhonderd Watt Op doktersadvies Al jarenlang heeft ze moeite om in slaap te komen. Een lichttherapie moet haar gaan verlos sen van het probleem. Om de lamp te laten branden schafte Aviva ook een bijpassende fitting aan SanderKos Tijdens een avond stappen in café Lime op de Zeedijk viel zijn oog op een zoge naamde ringspiegellamp. Precies wat hij zocht voor de schemerlamp-zonder-kap thuis De tip om naar Aurora te gaan bleekgoud waard. An net van Dam De kroonluchter op het kantoor van het Prins Bernhardfonds brandde steeds slechter Maar waar vind je kaarslampen met een grote fitting? Annet wist het wel Zoiets vind je natuurlijk bij Aurora. Met een mandje vol lampen verliet ze de winkel. Hoofd inkoop Van der Meulen met remake Edison gloeilamp uit 1910 uit de doos te halen: een officiële Edison gloeilamp uit 1910, speciaal voor Aurora vervaardigd door een fa briek in Frankrijk. "Of deze, die is ook mooi." Hij wijst naar een doos waarop Testa Martello staat geschreven. Na wederom getoeter en geworstel met karton toont Van der Meulen een ovale gloeilamp met bajonetfit ting, die slechts aan één kant licht geeft. "De vorm maakt deze lamp van Italiaanse makelij zeer geschikt voor de Rietveld-lampen. De gewone ronde passen niet." Als inkoper speurt hij de hele wereld af naar lampen. Spanje en Italië vormen al lang favoriete landen. Sinds enige tijd wordt ook veel geïmporteerd vanuit China. Vanwege de.uitgebreide collectie krijgt Van der Meu len vaak bestellingen uit het buitenland. Zo leverde hij onlangs nog aan een Fransman een partij extra lange tl-buizen: "In eigen land waren ze nergens te krijgen." Maar ook een verzoek vanuit Suriname of Brazilië komt regelmatig voor. "Elke morgen zit in mijn mail box wel een speciale vraag vanuit een ver land." In vergelijking met vroeger neemt het aanbod van de verschillende fabrikanten overigens wel af. Dankzij de ruimte voor de opslag en het speurwerk weet Van Der Meulen de diversiteit van de collectie tot nu toe nog steeds te waarborgen. "Philips houdt zelfs speciaal voor ons enkele oude modellen nog steeds in produc tie." Laatje bij Philips de naam Aurora Kontakt vallen, dan is de kans groot datje een verhaal te horen krijgt over transistorradio's, over dat de Amsterdammers eerder met dat product op de markt kwamen dan de Eindho- venaren. De naam van trendsetter heeft Aurora door de jaren heen vaker waar gemaakt. Zo verkochten ze als eerste draadloze telefoons. "Van die bakbeesten, met zo'n levensgrote antenne." Ze kwamen als eerste met rode knipperlrchten voor op de fiets. En nu zijn ze de enige die plastic hulsels verkopen, waarmee je tl- buizen kunt kleuren. "Vooral in het begin is zoiets in teressant. De eerste partijen vliegen de deur uit. Dan wordt het ontdekt door anderen en stokt de verkoop langzaam." Of voortdurend speuren voor anderen uiteindelijk niet ontmoedigend werkt? Van der Meulen fronst. "Soms wel." En begint vervolgens hard te lachen. "Nee. juist niet." Hij noemt zijn werk een hobby en ziet het als een uit daging telkens iets nieuws te vinden. Zo gaat hij het deze zomer weer proberen met zogenaamde solarla- ders. Bij eerdere pogingen liep het nog niet storm, maar nu worden batterijen die door de zon worden op geladen vast en zeker zeer gewild. "Het mooie is dat er geen felle zon voor nodig is. Je legt de lader met batterijen gewoon op de hoeden- plank van je auto. wacht een tijdje en hup: kant en klaar voor gebruik. Let maar op, die solarladers wor den het helemaal." Hei parool vrijdag 24 januari 2003 17

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 9