Teniersstraat 2 Een eigen huis Amersfoort jj vraagprlJs Woningen in Amsterdam: monumenten en rijtjeshuizen, bouwvallen en droomkastelen, dure panden en nog duurdere panden; Het Parool graast de woningmarkt af en vindt elke week een Eigen Huis. ton damen It* 0 e woont er wel op stand. Aan de overkant staat het J voormalige hoofdkantoor van papierreus KNPBT, momenteel eigendom van Joop van den Ende Theaterproducties. Schuin tegenover ligt de Boer- haavekliniek. De buren links zijn werknemers van de Bezige Bij. Wie met een schuin oog het raam uit kijkt kan het Stedelijk Museum zien. Het hoekpand van 550 vierkante meter aan de Teniersstraat 2 in Zuid staat immers vlak achter de eerste huizenrij aan het Museumplein. Het wijkje eromheen met straten als de Johannes Vermeerstraat en de Pieter de Hoochstraat kenmerkt zich vooral door kapitale panden die in het Gooi niet zouden misstaan. Het is een bijzonder object met twee garages, had eige naresse Monique Wolf aangekondigd. De woning uit het begin van de vorige eeuw bestaat uit een dubbel benedenhuis en een dubbele bovenwoning. Voor de oorlog woonde er de populaire joodse huisarts Benja min Herchel Sajet (Ben), tevens oud-raadslid, tot hij in 1941 naar Engeland vluchtte en zijn werk voorzette als scheepsarts op konvooien naar Amerika. Sajet is onder meer bekend als een van de oprichters van het AMC. Later kwam het huis in handen van een ondernemer, die het uiteindelijk als erfenis naliet aan diens neef, de echtgenoot van Wolf, die huisarts is. De man van Wolf huurde er al het benedenhuis, waar vooralsnog zijn praktijk van meer dan honderd vierkante meter met onderzoekskamers en een laboratorium is geves tigd. De hal functioneert als wachtruimte. De laatste tien jaar werden de twee afzonderlijke huizen boven de dokter gemeubileerd verhuurd aan expats, wat de staat van de woningen niet heeft verbeterd. Als we met Monique Wolf door de woningen lopen, die zij zelf al enige tijd niet meer heeft bezocht, schiet ons een treffende typering te binnen; vergane glorie. "Tja, het ziet er nu natuurlijk verschrikkelijk uit," is de re actie van Wolf op de wijze waarop anti-kraak-studen- ten het ooit zo chique onderkomen bewonen. Op de trap naar de eerste woning ruiken we dat de vuilnis emmers nodig eens geleegd moeten worden. De hou ten vloer moet worden geschuurd en gelakt. De oud- rose vloerbedekking vertoont verdwaalde verfspatten en brandgaten. We moeten 'er maar en beetje doorheen kijken', advi seert Wolf, als ware zij een professionele verkoper. Haar makelaar. Frank Recourt, zou haar niet kunnen overtreffen. De trap en de paneeldeuren met originele elementen, alsmede de hoge plafonds en het stucwerk zorgen voor enig cachet. De kleurstelling - crème, ge broken wit en okergeel - misstaat niet. Wat haastig worden we door de drie zeer ruime slaapkamers met onopgemaakte bedden en kleding op de grond geleid. De ruime zitkamer valt niet tegen. "Wat doet dat half lege babyflesje daar nou op de bank?" vraagt Wolf, zonder dat zij antwoord verwacht. De mooie zwarte schouw, waarvan we er meerdere in het huis aantref fen, verhoogt de sfeer. De kleine keuken met groen hardstenen aanrecht met het praktische lichtgroene zeil op de vloer en alle apparatuur die we ons wensen moet voor de vluchtige expat voldoende zijn geweest. De ruime, smaakvol geel betegelde badkamer met aparte douche en bad doet momenteel tevens dienst als wasdroogkamer. Dan moeten we afdalen en de naastgelegen ingang ne men voor de dubbele bovenwoning. We kunnen kie zen tussen trap of lift. Dit huis lijkt ideaal voor dubbe le bewoning. Je kunt er gemakkelijk je schoonouders tot op hoge leeftijd bij je in laten wonen. De oude sa lon, die ooit alleen op zondag betreden werd, wordt momenteel gebruikt door een vriendelijk groepje stu denten, dat meteen aankondigt te gaan opruimen als FOTO PETER ELENBAAS de makelaar in aantocht is. Ze hebben nog nooit zo mooi gewoond. Het oude parket ligt er nog. De prach tige deurüjsten verdienen het gerestaureerd te wor den. De grote keuken met kookeiland in popart-achti- ge kleuren werd in de jaren dertig geïmporteerd uit Amerika. Het was destijds je-van-het. Vrijwel alles functioneert nog als-vanouds. Een student trapt ter loops nog even met de blote voet een roostertje van de oven op zijn plaats. De kapverdieping wordt gekenmerkt door het mansar de dak. met afgeronde zijkanten en een lichtkoepel in het midden, die momenteel niet gebruikt wordt. Het voert te ver om de linnenkamers, de kasten en de au thentieke badkamer rondom de drie slaapkamers in detail te bespreken. Onder de nok geeft een intrige rend luik toegang tot een kruipruimte over vrijwel de gehele oppervlakte van het pand. Mogelijk heeft dok ter Sajet daar in de oorlog gebruik van moeten maken. De vraagprijs in de folder is 1.950.000 euro, maar van Wolf mag het ook wel voor 1.750.000 euro weg. Vraagprijs 1.550.000 euro Het landhuis aan de Huijgenslaan 21 met 400 vierkante meter en elf kamers heeft een Brits karakter. Dat wordt nog eens extra onderstreept door de weelde rige tuin. De diverse grote kelders, garage en het verwarmde buitenzwembad bie den vele mogelijkheden. Verkocht Rutherfordfstraat 61 De jaren vijftig-blokjes in de Water graafsmeer doen het goed. De via make laar Heinen aangeboden flat heeft als grootste voordeel de afwerking, met on der meer hardhouten meranti-kozijnen en draaikiepramen. De verkopende wo ningcorporatie heeft de woning van 75 vierkante meter helemaal strakgetrok ken. Kopers betaalden fluitend de vraag prijs van 185.000 euro kk. Besproken in Eigen Huis op 11 november 2002 Hetzelfde geld in... Vraagprijs 1.150.000 euro Een grachtenpand in Amersfoort met een hoog afwerkingsniveau is uniek De zes kamers en 250 vierkante meter bie den aanmerkelijk minder mogelijkheden dan het pand aan de Teniersstraat Plus punten: NS-station nabij, winkels om de hoek, parkeerplaats en het recht om twee plaatsen bij te kopen Vraagprijs 1.200.000 euro Het Binnenhof 7 met 300 vierkante me ter woonruimte en acht kamers ligt in het Bergkwartier in Amersfoort. De ma kelaar prijst de ambitieuze architectuur aan, maar je moet wel tegen een nieuw bouwwijk kunnen. De koper kiest voor gemak en lage onderhoudskosten. Het PAROOL vrijdag 24 januari 2003 13

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 7