boeken Maar ach, zo schrijft Siebelink nu eenmaal BOEKEN TOPTIEN Jan Siebelink: Margaretha De Bezige Bij 19,50 I Weet u waar ik echt niet tegen kan? Tegen het proza van Jan Siebelink, De man heeft le zenswaardige en informatieve essays geschreven, maar zijn romans zijn werkelijk on draaglijk vervelend. En vooral ook rottig geschreven. Lees bij voorbeeld de volgende alinea. "Achteloos over de rugleuning van een stoel, door kaarsen verlicht, je roodsatijnen jurk, stijf van zilverstiksel, en op een citroenhouten tafel, naast het schaaltje met groene sukade, nogal slordig uitgespreid over de grijze hand schoenen, het snoer kralen dat vannacht je haar bijeen hield." Tja. Wat is er zo erg aan dit stukje beschrij ving? De zin is op zich grammaticaal, al had hij beter in twee zinnen kunnen worden opge deeld. Het is echter al meteen allemaal teveel, de schrijver wil maar al te graag zijn details kwijt. Want zo werkt Siebelink nu eenmaal graag. Wanneer Jan Siebelink (1938) een personage introduceert, beschrijft hij direct het uiterlijk en andere alle relevante kenmerken die voor een goed begrip van het verdere verhaal ken nelijk onontbeerlijk zijn. Wil hij subtiel sugge reren dat een vrouw heerszuchtig is, dan ver meldt hij veelzeggend dat haar hobby mario nettenspel is. Er mag wat dat betreft vooral niets te raden overblijven. Als Siebelink zijn personages netjes heeft aan gekleed en van de noodzakelijke attributen heeft voorzien, kunnen zij beginnen aan hun rituele dans. die altijd uit moet beelden dat de mens machteloos staat temidden van de on ontkoombare loop der dingen. Hij laat ze hun verplichte figuren draaien in een stijl die on opgesmukt en nooit echt fraai is. Maar alle de tails kloppen, op het irritant overcomplete af; reden waarom het overgrote deel van zijn ge staag uitdijend oeuvre zo slaapverwekkend is. Ook in zijn nieuwe boek, kortweg Margaretha geheten, kloppen zo te zien alle details. En dat is een prestatie, want het betreft dit keer een lijvige historische roman over Margaretha van Parma (1522-1586). de bastaarddochter van keizer Karei V. Zij is bekend uit de vaderlandse geschiedenis, omdat ze vanaf 1559 acht jaar lang landvoogdes over de Nederlanden was. als voorgangster van de hardhandige hertog Alva. Margaretha kan geen gelukkige vrouw zijn ge weest. Ze zag hoog op tegen haar vader, die echter totaal geen contact met haar zocht. Op tienjarige leeftijd werd ze uitgehuwelijkt aan Allessandro de Medici, die kort daarna het le ven liet. En haar tweede man, de hertog van Parma, verliet haar na de geboorte van haar tweeling. Haar ene zoontje stierf jong en de andere wilde als volwassen man mets meer van haar weten. Zij was een speelbal van poli tieke machten waarop ze geen invloed kon uitoefenen, een eenzame vrouw in een man nenwereld, iemand die slechts als naam histo rische sporen achterlaat. Jan Siebelink heeft het op zich genomen een heel boek aan deze vrouw te wijden, Hij por tretteert haar in haar deplorabele, zieke staat, zoals ze de laatste jaren van haar leven door bracht in de Abbruzen. Hij suggereert dat zij heimelijk verliefd was op Willem van Oranje. En hij laat haar de hoop uitspreken dat er ooit nog eens een schrijver zal opstaan die haar biograaf zal willen worden, zodat die haar recht kan doen. Mocht Margaretha dit echt gehoopt hebben, dan kan ze daarmee toch nooit Jan Siebelink bedoeld hebben. Want dan had zij natuurlijk beseft wat deze auteur van haar leven zou ma ken: een met veel details en veelzeggende toe spelingen vol gehangen noodlotsvertelling over iemand die geknepen wordt door het le ven. En inderdaad: Margaretha is net als al die an dere oervervelende ideeënromans van Siebe link, al hebben de personages dit keer alle maal zestiende-eeuwse kleren en attributen. Vanzelfsprekend leeft de auteur zich geheel uit in zijn research. Kijk maar: "Jij naakt. Met voyante ringen aan alle vingers, je nagels lang en puntig bijgevijld, naar de laatste mode. De in tin gevatte spiegel laat gave benen en stevi ge borsten zien. Je buik. ondanks de zware be valling van de tweeling, bewaart nauwelijks herinnering aan je zwangerschap. Een soliede Vlaamse, geboren in Oudenaarde, onder Gent. aan de bovenloop van de Schelde. De naakt heid ontroert je, omdat ze vanzelfsprekend én heimelijk is." Kennelijk konden er niet nóg meer feitjes in deze alinea. Daarom werd hij maar afgesloten met een werkelijk ongehoord nietszeggende flauwekulmededeling (had hij soms verwacht dat ze met die naaktheid te koop liep, dan?). Maar ach, ik weet het: zo schrijft Siebelink nu eenmaal. Dat zou op zich niet zo erg zijn, als zijn werk tegelijkertijd niet zo pretentieus was. Daarom denken sommige mensen dat dit soort boeken Belangrijk en Goed zijn. Laten we afspreken dat we er voortaan geen enkele aandacht meer aan besteden. Misschien houdt hij dan wel op. ED VAN EEDEN psychiaters zullen ongetwijfeld hun visie op het geval hebben maar toch is het schok kend om te lezen. Na de zelfmoordpoging komt hij in een peper dure privékliniek in Miinster terecht waar een onorthodoxe behandeling met medicijnen hem een heel klein beetje op de been helpt. Een rustig verblijf is het daar vergeleken met de situatie op psychiatrische afdelingen in Ne derlandse ziekenhuizen, waar je tussen de schreeuwende psychoten en hun pis omkie pende schizofrenen terechtkomt En dat komt Wieg/Finkei ook ten slotte, in het St-Lucasziekenhuis, waar hij eigenlijk al leen maar ligt te wachten tot zijn kind gebo ren is en hij zelfmoord kan plegen. Hij is in middels getrouwd, met de verkeerde vrouw, die hem zal weigeren het kind ooit nog te zien. In Finkels versie wordt deze vrouw door haar man vermoord. Wieg doet het kal mer aan. Met allerlei overwegingen over het hem onmogelijk gemaakte vaderschap en fantasieën over hoe dat er over tien jaar uit zal zien, eindigt het boek. Wieg/Finkei leeft nog. mede dankzij de onorthodoxe aanpak van een Nederlandse psychiater en mis schien ook mede dankzij twaalf elektro shocks. waarvan niemand eigenlijk weet hoe ze werken. Rest de vraag of dit verbazingwekkende ego document een roman is geworden, wat wil zeggen een werk van fictie met een evidente ADVERTENTIE The John Adams Institute i.s.m Uitgeverij Boom LEZING maandag 27 januari 2003 D. DWORK R.J.VAN PELT The Holocaust' A History o.l.v. J. Houwink ten Cate aanvang 20.00 uur De Rode Hoed. Keizersgracht 102. Amsteids Reserveringen: 020-6247280 www.john-adarrc literaire kwaliteit. Dat zag Wieg als zijn taak: "Al dat onvoorstelbare materiaal dat mijn leven mij heeft geboden om te smeden tot een roman, die esthetisch kan ontroeren. Ik wil nog altijd kunst maken, en geen psy chiatrisch verslag." Welnu, kunst is het naar mijn smaak niet geworden. Daarvoor is het te rauw, te naief, te onevenwichtig en te rommelig geschreven, niet alleen in de op zet - die twee personages hebben literair ge zien geen noodzaak of werking, ze overlap pen elkaar voornamelijk en er is niets mee gedaan - als in de stijl, die uit veel 'eerste' zinnen bestaat: spreektalig, anakoloetisch, soms ook echt fout. Maar deze bezwaren vallen weg als men het boek neemt voor wat het is. Geen roman dus maar een juist in zijn rommeligheid buiten gewoon authentiek verslag van ziekte en hulpverlening in de beleving van Rogi Wieg. Godzijdank leeft hij nog en na dit boek kan hij misschien ook weer écht literair aan de slag. De flaptekst stelt gedichten in het voor uitzicht. Ik verheug me erop. ROBERT ANKER Deze week het best verkocht bij Scheltema I(-) Gabriel Garcia Marquez: Leven om het te vertellen Meulenhoff 24,50 Eerste deel van de memoires van de Co lombiaanse schrijver van Honderd jaar een zaamheid en Liefde in tijden van cholera. In dit eerste deel de eerste 28 jaar van zijn le ven als aankomend journalist en schrij ver. 2(1) Jonathan Safran Foer: Alles is verlicht Anthos-Manteau 19,90 Het verhaal van een joods-Amerilcaanse jongen die een tocht maakt door Oekraï ne om meer te weten te komen over het le ven van zijn grootvader in een door de na zi's vernietigde sjtetl. Hij wordt vergezeld door een tolk, wiens grootvader in de Tweede Wereldoorlog een bedenkelijke rol speelde. 5(7) Remco Campert: De lijst Mallebrootje De Bezige Bij 9,90 Gebundelde stukjes over het bekende Tweede Kamerlid uit Eist en 'het jonge ding uit de achterban', waarin Campert zijn visie geeft op de samenleving en de Nederlandse politiek. 4(-) Bas Heijne: Het verloren land Prometheus 14,50 'Het beeld van de Nederlandse mentaliteit dat na lezing van de gebundelde columns opdoemt is er een van grote bekken en geen verstand, plus een heilig ontzag voor slachtoffers in uiteenlopende ordes,' schreef deze krant. 5(2) Hella S. Haasse: Sleuteloog Quendo 16,95 'Op zich is deze roman een formidabel stukje vakmanschap.' schreef Ed van Ee- den in deze krant. 'Jammer dat Haasse een vooral zeer literair boek heeft willen schrijven, wat heeft geleid tot een ronduit hinderlijk vertoon van veelzeggende beel den.' 6(-) Sarah Waters: Vingervlug Nijgh Van Ditmar 22,50 Een thriller over de Londense onderwe reld van de negentiende eeuw, vol ver raad, bedrog en opportunisme, maar ook een liefdesgeschiedenis en een zoektocht naar identiteit, familie en vriendschap. 7 (4) J.J. Voskuil: Requiem voor een vriend G.A. van Oorschot 27,50 Nieuwe, autobiografische roman van Vos kuil, waarin hij zich niet verschuilt achter zijn al ter-ego Maarten Koning. Han Vos kuil beschrijft de vijftig jaar durende vriendschap met Jan Breugelman. Het is een eerbetoon met mededogen. 8(5) lan McEwan: Boetekleed De Harmome/Manteau 17,95 'Verbluffend boek.' schreef Robert Anker, wegens de geraffineerde constructie en de rijke stijl, 'Maar ook omdat het uitgangs punt eigenlijk zo eenvoudig is: meisje op de rand van de volwassenheid interpre teert de werkelijkheid verkeerd, met alle rampzalige gevolgen van dien.' 9(3) Annejet van der Zijl: Anna. Het leven van Annie M. G. Schmidt Nijgh Van Ditmar 29,90 Nieuwe, wellicht definitieve, biografie van de reserve-koningin van Nederland. Ze trouwde met de vader van haar min naar, was helemaal niet zo aardig voor kinderen, en hielp de dood door pillen te slikken. •i O (9) Graham Swift: lU Het volle daglicht De Bezige Bij 19,50 Privé-detective reconstrueert na een tragi sche gebeurtenis het leven van een vrouw, en volgt haar daarbij door het duister naar het volle daglicht. Het PAROOL vrijdag 24 januari 2003

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 5