Dagblad voor West-Friesland Bevolking Wervershoof wijst fusie af HALVE PRIJS Stad Streek Abonnement op proef Slechts plasjes over van schepen9 Wj (^mË OPGERICHT IN 1918 NOORDHOLLANDS DAGBLAD DONDERDAG 23 JANUARI 2003 wmm Klompje vijftig jaar na de ramp terug naar Zeeland fsTerhu isl LAATSTE RONDE Vleugelarme zwaan naar Texel Loek I ,amers met het kinderklompje dat hij vijftig jaar geleden als militair aantrof tussen wrakhout in het Zeeuwse rampgebied. Foto Theo Groot WOGNUM - Loek Lamers bewaart al bijna vijftig jaar een klomp. Een rood kinderklom pje. De 71-jarige Wognumer vond de houten schoen in Zee land, begin februari 1953.- Tus sen aangespoeld wrakhout zag hij het liggen. Het klompje - een halve eeuw geleden gedragen door een kind van twee a drie jaar - krijgt een plekje in het 'Museum Watersnood 1953' in het Zeeuwse Ouwerkerk. Met de verhuizing naar Ou werkerk keert het klompje te rug waar het thuishoort. Wat zal er van het kind 'zijn gewor den? Loek Lamers weet het niet. Waarschijnlijk verdronken. Als een van de 18 3 5 slachtoffers van de watersnoodramp die het zui delijk deel van Nederland teis terde. In de helse nacht van 31 janu ari op 1 februari 1953, zater dagnacht, braken de eerste dij ken door, niet bestand tegen een zeldzame combinatie van springtij en stormvloed. Opge stuwd door een noordwester storm joeg de stormvloed ook tienduizenden dieren de dood in. De komende dagen blikt het Noordhollands Dagblad terug op de ramp die zich vijftig jaar gei'edgn .voltrok. Vandaag en an'dacht voor het aan deel Vfih West-Friesland, in de hulpverlening. Als militair moest Loek La mers, afkomstig uit Hoorn en gelegerd in Oirschot, maandag 2 februari op het Zeeuwse ei land Tholen eerst zandzakken leggen. „Later moesten we hui zen inspecteren. Ze stonden half onder water. We hebben er geen mensen meer aangetrof fen." Bijbel open „Het viel me op dat Zeeuwen diep gelovig zijn. Vaak troffen we in de bovenste vertrekken van de huizen een tafeltje aan met daarop een bijbel openge slagen en een kaarsenstan daard. Op de vlucht voor het water hebben zij kennelijk tot het laatste moment gebeden." Kletsnatte voeten kreeg de jonge Loek van de zoektocht door woningen vol water. „In een winkel stuitten we op laar zen. Ik heb ze aangetrokken. De eigenaar zal het vast goed heb ben gevonden. Ik heb er 25 jaar op gelopen. Onverwoestbaar." Hij verbleef drie weken in het rampgebied. „Ook moesten wij wrakhout doorzoeken. Enorm veel wrakhout was tegen reste rende delen van de dijken ge spoeld. Eens troffen wij een ver dronken meisje aan. Een heel mooi meisje, van zeventien, achttien jaar. Als militairen vonden we ons stoer en sterk. Maar toen waren wij stil en ont roerd. Verschrikkelijk." De laatste week werd de West-Fries ingezet bij het leeg halen van stallen. Verdronken vee moest naar destructiebe drijven. Een flink aantal tuin ders uit West-Friesland hebben met hun eigen motorschuiten kadavers vervoerd van de boer derijen naar tijdelijke opslag plaatsen op gespaard gebleven dijken. „Met een kapje voor je mond waren wij aan het werk", vertelt Loek. „Koeien, paarden, ze waren opgeblazen door het water en lichaamsgassen." Vol indrukken en met een klompje keerde hij terug. Stad Streek 3: 'Moeder lag in de kraam en vader ging naar rampgebied' Van onze verslaggever WERVERSHOOF - De bevolking van Wervershoof heeft zich gisteren in overgrote meerderheid uitgespro ken tegen een fusie met buurgemeenten Andijk, Medem- blik en Noorder-Koggenland. De gemeenteraad zal de duidelijke uitspraak respecteren als op 13 februari een eindoordeel moet worden geveld over de Wamnk-ge- meente. Van de kiezers sprak 75,9 procent zich uit tegen de fusiegemeente, niet meer dan 21,4 procent stemde voor. De raad besloot op 12 decem ber om de inwoners om hun me ning te vragen. Ruim een maand geleden sprak alleen de VVD zich uit tegen Wamnk. Zwaagdijker Dorpsbelang en ABC stemden in met de samen voeging. Progressief Wervers- hoof en ABC hielden zich op de vlakte. Uiteindelijk werd op voorspraak van de liberalen ge kozen voor een opiniepeiling. Met een hoge opkomst en een duidelijke uitslag zou de voor keur van de inwoners worden gerespecteerd. In dat opzicht werd de poli tiek gisteren op haar wenken bediend. Met een opkomst van 79 procent kon zeker van een representatieve volksraadple ging worden gesproken. Dat percentage was overigens lager dan de opkomst voor de verkie zingen voor de Tweede Kamer die in Wervershoof werd geno teerd (ruim 86 procent). De einduitslag liet ook niets te wensen over. Van de uitge brachte stemmen ging 75,9 pro cent naar de tegenstanders van de fusie. De voorstanders kwa men niet verder dan 21,4 pro cent. Maar 2,5 procent van de kiezers gaf aan geen mening te hebben. Daarnaast werden er vijf blanco en zeven ongeldige stemmen uitgebracht. Opvallend was dat de tegen standers van Wamnk vooral te vinden waren in het dorp Wer vershoof. Op de vier stembu reaus werd op gemiddeld 80 procent van de stemformulie- ren 'tegen' aangekruist. In On- derdijk (66,5 procent tegen en 31,1 procent voor) en Zwaag- dijk-Oost (65,9 procent tegen en 30 procent voor) kreeg de fu sie meer bijval. Alle fractievoorzitters .spra ken van een 'duidelijk signaal'. Voor niemand kwam het resul taat onverwachts. Juist voor de oppositiepartijen Zwaagdijker Dorpsbelang en ABC waren de druiven zuur. De dorpspartijen werden lelijk in de steek gelaten Stemmen over de herindeling in het dorpshuis van Onderdijk. In dit kerkdorp sprak nog 31, In heel Wervershoof kwamen de voorstanders niet verder dan ruim 21 procent. 1 procent zich uit voor de fusiegemeente. Foto Theo Groot door hun achterban. „Het heeft vooral aan de voorlichting gele gen van de gemeente en van en kele partijen. Die was niet ob jectief", oordeelde T. Lange- dijk-Koeman (ZD). P. Mosch (ABC) zag in de uitslag een aan wijzing dat de meeste burgers hebben gekozen op basis van herkenbare factoren als de on- roerendezaakbelasting en de plek van het gemeentehuis. Voor PW en CDA is het na gis teravond ook zo klaar als een klontje. Op 13 februari zullen ook deze tot nu toe weifelende partijen Wamnk ten grave dra gen. A. van der Geest (PW) had de indruk dat de oproep van de PvdA West-Friesland aan de in woners om toch vooral vóór de fusie te stemmen averechts heeft gewerkt. Komende dinsdag komt de stuurgroep Wamnk bijeen. Voor politiek Wervershoof staat vast dat de toekomst van de gemeen telijke herindeling weer hele maal open ligt. Algemeen wordt verwacht dat het afketsen van de fusie tot een kettingreactie zal leiden. Waardoor mogelijk andere samenwerkingsverban den en uiteindelijk samenvoe gingen tot stand zouden kun nen komen. „Aan samenwer king valt niet te ontkomen", al dus CDA-raadslid J. Bakker. Stad Streek 2: PvdA weer aan kop in Hoorn en Enkhuizen (ADVERTENTIE) l RELATIEGESCHENKEN J Links of Rechts..? U kun! bij ons terecht- voor alle soorten artikelen bedrukt met uw logo Showroom: Berenkoog 5-7 (Ind.terr. Beverkoog) T: 072-5678 000 E: sierhuis@sierhuis.nl www.sierhuis.nl (ADVERTENTIE) op restanten wintercollectie MANNENMODE Nieuwsteeg 22. Hoorn, tel. 0229 - 21 42 15 JA, ik neem het Noordhollands Dagblad graag vijf weken op proef voor 14,50 m. controle incrgiog) I Wij gaan nugwkrg om met persoonsgegevens:de colofon »*n de krant vvndt u nadere inlormaSt Q Ik kies voor het gemak van automatische betaling. Schrijf het bedrag af in bank-of gironummer Een proefabonnement is alleen mogelijk, als u de afgelopen drie maanden geen (proefabonnement heeft gehad op het Noordhollands Dagblad r% Noordhollands Dagblad j Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar het Noordhollands Daghlad, Antw.nr. 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel: 0800-1711. E-mail: lezersetviceQnhd.hdc.n) Van onze verslaggever MIDWOUD - De zwaan die vorige week woensdagmiddag in een sloot in het bedrijvénter- rein van Obdam een vleugel brak, blijft aan aandacht niets tekort komen. Werd het vrouwtje eerder al door een misverstand door on geveer twintig hulpverleners gered, nu is duidelijk geworden dat het dier liefdevol wordt op gevangen door een familie uit Texel. De zwaan zal daar tussen andere dieren rondzwerven. Cora Herikhuisen, beheer ster van De Bonte Piet, vertelt dat er zich na het bericht in de krant meerdere mensen hadden gemeld om de vogel onderdak te bieden. „We hebben nu een lijstje belangstellenden en dat is altijd handig, want we krij gen nogal eens zwanen bin nen." Dierenarts Ter Schure ampu teerde de vleugel afgelopen vrijdag. De vogel kan hierdoor echter geen grote afstanden meer afleggen en het is daar door noodzakelijk dat zij bijge- voedei'd wordt. „In de zomer vindt ze wel voldoende voed sel." (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever MARCEL VERMEULEN MEDEMBLIK - „Ik kan u fe liciteren", spreekt de mede werkster van de Medemblikker Yacht Service door de telefoon. Goed nieuws voor een eigenaar wiens schip blijkbaar buiten op de kade stond of in de ene niet afgebrande loods lag. Even la ter volgt er in het kantoor van dochterbedrijf Conyplex weer een trieste mededeling: „Ik heb een vreselijk bericht voor u...." Bootbezitters uit de omge ving melden zich deze ochtend op het terrein aan de Overieek. Zij krijgen te horen wat ze ei genlijk ook met eigen ogen kun nen zien. Vanaf een gepaste af stand zijn slechts ijzeren bal ken als spaghettislierten, hoop jes metselwerk en een enkele omhoog stekende boeg te zien. Zestien uur na het uitbreken van de brand op dinsdagavond kringelen er uit de puinresten nog steeds rookwolkjes. Het complex is nog niet vrijgegeven in verband met instortings- en asbestgevaar. Voor de brandweerlieden zit het werk erop. Aan de gemeen tewapens op hun voertuigen is te zien dat zij uit de gehele regio afkomstig zijn. Commandant Jos Neefjes verklaart in een persconferentie dat er circa 130 personen van ongeveer tien korpsen actief zijn geweest. Twee pelotons waren stand-by voor als de vermoeidheid zou toeslaan. De hoogwerker van Heerhugowaard droeg er toe bij dat een hal behouden kon blij ven. Tussen de hopen metselwerk en verwrongen stalen balken zijn nog delen van de polyester schepen te zien. Medewerkers van MYS zor gen voor de opvang van gedu peerden, veelal mensen die elk vrij uurtje met hun scheepje be zig zijn. „Dat was best emotio neel", stelt Jaap Kalma. „Het is voor die personen hun troetel kind, vergelijkbaar met een au to. Het is allemaal heel triest." Hij kan zich goed in hun situa tie verplaatsen, want zijn eigen vaartuig ligt er ook in de win terstalling. „Ik heb er zes jaar aan gebouwd, het is mijn le venswerk. Gelukkig is mijn (ADVERTENTIE) Maandag t/m zaterdag open Stationsweg 10-15, Hoorn tel 0229-281999 75 meter links van het Ni-station www.carecenter.nl schip ongeschonden gebleven." Minder fortuinlijk is de heer Rupke uit Reeuwijk. Via Con test Brokerage, eveneens op het terrein gevestigd, kocht hij een tweedehands zeiljacht van ruim tien meter. „Ik heb er mis schien vier keer mee gevaren. Uitgerekend afgelopen vrijdag is de boot naar binnen gegaan voor groot onderhoud en dan nu dit... Van die polyester schepen zijn waarschijnlijk alleen maar plasjes overgebleven." Frits Conyn, eigenaar van MYS, spreekt zijn medeleven uit aan de getroffen bootbezit ters. „Ik heb heel erg met die mensen te doen", stelt hij. „Zij hebben deze zomer dus geen schip." Hij is op weg van Düs- seldorf naar Medemblik. Conyn was daar bij de botenshow 'Boot' en hoorde door het niet beschikbaar zijn van zijn mo biele telefoon pas in de nacht van dinsdag op woensdag van de brand. Hij verklaart dat de eigenaren van de schepen voor dit soort voorvallen zelf verze kerd dienen te zijn. Conyn laat weten dat hij verheugd is dat er zich geen persoonlijke ongeval len hebben voorgedaan, dat de wind gunstig stond wat betreft Foto Theo Groot de verspreiding van asbest en dat scheepsbouwer Conyplex geen schade van de brand heeft ondervonden. Burgemeester Hans Smit telt ook zijn zegeningen na de brand. „We hebben veel geluk gehad met de wind, die stond in zuidoostelijke richting. De as- bestdeeltjes kwamen daardoor vooral in de Wieringermeer te recht. De bewoners van slechts twee huizen bij de sluis aan de Westerdijk moesten geëvacu eerd worden. Was de situatie anders geweest dan hadden we voor misschien wel zeven- of achthonderd bewoners van Plan West maatregelen moeten treffen." Neefjes geeft aan dat de brandweer de bouwkundige staat van de loodsen heeft ge doogd. „In geval van nieuw bouw zouden we het ontbreken van compartimenten en de aan wezigheid van asbest nooit toe gestaan hebben." De comman dant vindt ook dat er regels moeten komen voor de aanwe zigheid van gasflessen en licht- kogels aan boord van de gestal de schepen. De brandweer werd nu tijdens het bluswerk nogal eens verrast door explosies. Hendrik Boland D66-raadsIid Boland griffier raad Andijk ENKHUIZEN/ANDIJK D66-raadslid Hendrik Boland (49) van Enkhuizen wordt per 1 februari raadsgriffier in An dijk. Zijn benoeming zal van avond door de raad Andijk wor den bekrachtigd. De nieuwe functie vloeit voort uit invoering van het dua lisme in de gemeentepolitiek. De griffier heeft tot taak de raadsleden te ondersteunen in hun werkzaamheden. Boland, die ook bij andere gemeenten naar de functie had gesollici teerd, zit sinds 1994 in de raad Enkhuizen. In het dagelijkse le ven was hij veertien jaar direc teur van de belangenvereniging voor de beroepschartervaart, die in Enkhuizen gevestigd is. Met dat werk is hij gestopt. Boland, voor zover bekend het eerste raadslid in West- Friesland dat in een andere ge meente in de regio raadsgriffier wordt, spreekt vooral de pio niersrol in zijn nieuwe werk kring aan. Hij denkt niet dat het werk als raadsgriffier in Andijk en als raadslid in Enkhuizen tot conflicten zal leiden: „Ik heb functies altijd al goed van el kaar kunnen scheiden." Boland wordt voor achttien uur per week aangesteld in Andijk. Veeg uit de pan rechter voor W- Koggenland Van een medewerker DEN HAAG - Bestuursrech ter D. Slump van de Raad van State vindt dat de gemeente Wester-Koggenland niet laco niek moet doen als burgers bou wen in afwijking van een ver leende bouwvergunning. Buren ergeren zich meestal dood aan niet correcte bouw werken en een badinerende houding van de gemeente maakt dat nog erger, aldus rechter Slump die moet oorde len over het atelier van kunst schilder Fred Ros aan de Kerke- buurt 174 in Berkhout. Bij de Raad van State in Den Haag diende een rechtszaak over het atelier. Het staat vast dat het ge bouw, compleet met puntdak, 108 vierkante meter groot is terwijl het maar 100 vierkante meter mag zijn. Ook staat het pand, dat de uit Amsterdam af komstige Ros vijf jaar geleden neerzette toen hij in Berkhout kwam wonen, in een iets schui nere hoek dan de bedoeling is. Deze twee gebreken worden door tandarts W. van der Oord en zijn vrouw, bewoners van nummer 179, aangegrepen om het gehele atelier weg te krij gen. De Van der Oords klagen erover dat ze vanuit hun huis te gen het gebouw aan zitten te kijken. Vroeger zagen ze uit op de weilanden. Gisteren bij de Raad van Sta te bleek dat het echtpaar Van der Oord zowel de gemeente als Ros in een lastig parket heeft gebracht. Het ging er namelijk niet in bij rechter Slump dat de gemeente Wester-Koggenland Ros niet aanpakt. „U bent nu al jaren bezig, u schrijft zelfs dat het gebouw acht meter te groot is en u verplicht Ros om een nieuwe bouwvergunning aan te vragen. Maar dat is allemaal op papier. In de praktijk doet u er niets aan", zei Slump tegen ge meentewoordvoerster H. Pit stra. „In Wester-Koggenland moet iedereen bouwen volgens de bouwvergunning. Maar dat be tekent niet dat ieder detail van de bouwvergunning moet klop pen", reageerde de gemeente woordvoerster. Desondanks wil de gemeente op termijn Ros ver plichten om zijn atelier met een paar meter te verkleinen. Maar veel vaart zet de gemeente daar niet achter. Ros zei na de zitting dat hij hetgedoebijnabeuis. Hij denkt erover te gaan verhuizen. Hij had zich Berkhout vijf jaar ge leden heel anders voorgesteld. Uitspraak van de Raad van State volgt. van 16.00 tot 21.00 uur Heerhugowaard (072) 547 64 64 t Hoorn - HOR/7(W (0229) 28 71 71 Alkmaar (072)5147878

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1