Verplaatsing Polsleatmolen stap dichterbij Ja, ik wil De Mid-Frieslander Reinder Ate de Jong grondlegger van raadhuis Strijden om de stem van de kiezer N o nieuwsblad voor 26e jaargang boarnsterhim Miele Storing UTD-silo Nieuwe zendmast Manke Meine en Kromme Knilles 'Regiovisie gaat voorbij aan leefbaarheid in kleine dorpen' Akkrumer botst op bus VOLGENDE WEEK DINSDAG 28 JANUARI VERSCHIJNT DE MID-FRIESLANDER HUIS-AAN-HUIS IN BOARNSTERHIM, NIJ BEETS, WIRDUM EN WYTGAARD e.o. Per 1 februari is ons adres: Kleine Buren 18, 9001 AV Grou (naast Beter Wonen) dinsdag 21 januari 2003 Frieslander Verschijnt wekelijks Advertentietarieven op aanvraag Uitgave: Hoekstra Uitgeverij BV Halbertsmaplein 11 9001 AH Grou - Tel. 0566-62 33 00 Fax 0566-62 37 89 er is geen betere B. Andringa Halbertsmaplein 4 9001 AH Grou 0566-622400 Wegens een storing op de mailserver is een groot deel van de e-mail vanaf zater dag niet bezorgd in de elek tronische postbus van de Mid Frieslander. Onze excu ses voor het ongemak. AKKRUM - De NOS mag bij een eerstvolgende Elfstedentocht gebruik maken van de UTD silo in Akkrum, mits er voor de ge meente geen kosten, risico's en aansprakelijkheid aan zijn verbonden. Dat hebben burge meester en wethouders beslo ten. Bij de vorige Elfsteden tocht maakte de NOS gebruik van de UTD-silo als steunzender voor de rechtstreekse uitzen ding. Akkrum heeft er sinds vorige week weer een nieuwe zendmast voor mobiele telefonie bij. Het grote gevaarte met een hoogte van 37,5 meter werd vorige week geplaatst door Marco Leyting en Michel van der Velden van Stork. Zodra de zendmast operationeel is, wordt de zendmast van de UTD-silo gehaald. (Foto: Pier van der Heide). M.M. 'In nije mêst? De Ak- krumers soene de Akkru- mers net wêze as se der net in spultsje omhinne bor- duere.' GROU - De afgelopen weken is er weer flink campagne gevoerd voor de landelijke Tweede Kamer Verkiezingen. Ook in Boarnsterhim was dat te merken. Jacques Tichelaar van de PvdA ging in de jeugdherberg in discussie met Grousters. Afgelopen zaterdag trok de verkiezingskaravaan van Groen Links door Grou met een ludiek protest tegen de mogelijke komst van de zweeftrein. (Foto: Pier van der Heide). GROU - Reinder Ate de Jong van het gelijknamige Grouster aannemersbedrijf is de bouwer van het raadhuis aan de Sta tionsweg in Grou. Daarmee is hij één van de grondleggers van het raadhuis. Dat mag best eens gezegd worden, vindt zijn zoon Ben de Jong (78). Ook hij heeft meegewerkt aan de bouw. Dat de gemeente nu overweegt het 'pronkstik' van zijn vader af te stoten, vindt hij schandalig. Ben de Jong heeft de laatste tijd veel gehoord en gelezen over het raadhuis. Hij verbaast zich erover dat er geen woord is ge zegd over de bouwer van het raadhuis. Dus komt hij zelf maar met het verhaal op de proppen, omdat zijn vader jaren geleden al is overleden. Zijn va der heeft het project destijds via een openbare inschrijving ge kregen. "It wie krekt foar de oarloch. Der wienen op it lést hast gjin boumaterialen te krijen', weet De Jong. Zijn vader moest im proviseren met materialen. Bouwliften waren er nog hele maal niet. 'Us heit hie in skip- persmêst makke mei swinkear- men makke.' Hout was ook niet voorradig, met uitzondering van teakhout. Dit materiaal is veel toegepast in het raadhuis. Ben zat destijds nog op school, de ambachtsschool in Leeuwar den. 'Nei skoaltiid koe ik myn heit helpe. Letter koe ik troch de oarloch hielendal net mear nei skoalle en ik wie de hiele dei oan it wurk by üs heit.' Wie het raadhuis van binnen en buiten een beetje kent, weet wat voor monsterklus het moet zijn geweest om het raadhuis te bouwen. Opvallend zijn de ge welven en het gebruik van be ton en staal in het gebouw. In die tijd werd daar nog niet veel gebruik van gemaakt. Een deel van het gebouw is later inge zakt. Volgens De Jong had dat te maken met de grond waar het gebouw op staat. 'Fermoed- lik hat krekt dêründer in sleat lein.' Middelen om bodemonder zoek te doen, waren er toen nog niet, vandaar dat het gebouw daar iets inzakte. Ook is het dak later nog vernieuwd, weet AKKRUM - De verplaatsing van de spinnenkop molen van de Polsleat in Akkrum naar Nieuwe Schouw is weer gen stapje dich terbij gekomen. Het college heeft een kredietvoorstel gedaan om de verplaatsing en restauratie van de Polsleatmolen, die 187.500 gaan kosten, te kunnen realiseren. De spinnenkopmolen staat nu nog op industrieterrein Spiker- boor. De molen komt daar, voor wat betreft maalfunctie en toe ristische attractie, niet tot zijn recht. Dit komt door het verval len van de maalfunctie na de ont- poldering van het gebied en de oprukkende bebouwing op het industrieterrein Spi kerboor Stichting de Lege Midden, die zich inzet voor het behoud van molens, beijvert zich al'jaren voor het verplaatsen. Nieuwe Schouw is, volgens de stichting, bijzonder geschikt als locatie. Er zijn geen obstakels die de wind vang belemmeren. Er is geen sprake van oprukkende bebou wing: voor zover het zich nu laat aanzien zal dit ook in de toe komst niet het geval zijn. De molen is nu nog gemeente-ei- gendom. Het is de bedoeling dat de gemeente de molen in de toe komst overdraagt aan Stichting- De Lege Midden. Het geld voor de restauratie en de verplaatsing van de molen komt deels binnen via het meer- jareninvesteringsplan monu mentenbeleid. Daarnaast komen er subsidies binnen via de Subsi dieregeling Gebiedsgericht Be leid (SGB) en het budget Onder houd molens (gemeentelijke mo numenten). De molenstichting draagt zelf 22.500 bij aan de restauratie en verplaatsing van de Polsleatmolen. Doarpsbelang Reduzum: REDUZUM - Doarpsbelang Re duzum kan zich niet vinden in de regiovisie, die de toekomst beschrijft van het gebied tussen Harlingen: en Burg-um tot het jaar 2030. 'De regiovisie gaat volstrekt voorbij aan de leef baarheid in de kleine dorpen', schrijft Doarpsbelang' in een brief aan de stuurgroep. Doarpsbelang Reduzum vindt dat de makers van de regiovisie zich niet. goed realiseren welke aantallen mensen er wonen in de kleine dorpen. 'Ze doen dat af met dat er aandacht moet zijn voor de leefbaarheid van de kleine dorpen en dat terwijl ze niet aangeven wat dat is en wat ze eraan doen.' Als voorbeeld noemt Doarpsbelang de discus sie over de woningvoorraad. 'Het gaat blijkbaar om aantal len woningen en niet om volks- huishuisvestingsbeleid', consta teert voorzitter Durk Bergsma van Doarpsbelang Reduzum. In Reduzum verlaten jongeren het dorp bij het ontbreken van passende woongelegenheid. Zij kunnen in Grou of Akkrum niet terecht, want die dorpen bouwen voor de hogere seg menten. In Leeuwarden wordt dat ook moeilijker, omdat de goedkopere woningbouw in de stedelijke vernieuwing wordt vervangen door duurdere en - omdat Leeuwarden zich ook op de hogere segmenten richt.' Het dorp Reduzum heeft zelf een toekomstvisie ontwikkeld in het Masterplan Reduzum. Volgens Doarpsbelang zitten leefbaarheidsproblemen veel meer in de continuïteit van de (kwaliteit) leefgemeenschap. Voor Reduzum is herstructure ring van woningbouw, in com binatie met woningbouw voor ouderen en jongeren een nood zaak, meent Bergsma. 'Niet om zonodig te bouwen, maar om op die manier doorstroming in de woningmarkt te houden en daarmee een veelzijdige leef tijdsopbouw van het dorp.' Een dorp met een veelzijdige leef tijdsopbouw staat, volgens Bergsma, garant voor continuï teit van de (kwaliteit) van de leefgemeenschap. Doarpsbe lang Reduzum is met de provin cie, de gemeente, de Ferieni- gïng Ly tse Doarpen (FLD). Friestins en Nij Friesmahiem een project gestart om deze pro blematiek aan te pakken.In de brief aan de Stuurgroep roept Bergsma de visiemakers op om de aandacht te verleggen naar de vraagkant van de ruimte lijke ordening (van woning bouw naar volkshuisvesting) en van de stad naar het platte land. Ben zich te herinneren. De opening van het raadhuis kan Ben zich niet meer herinne ren. Dy wie der ek net tink ik, want it wie oarlochstiid.' Zijn vader overleed kort na de oor log. Ben en zijn broer Ate heb ben het bedrijf daarna voortge zet. Toen Ben hoorde van de plannen om het raadhuis te verkopen, moest hij wel even slikken. 'It is sa spitich.' Hij ziet nog wel mogelijkheden in het realiseren van een nieuw ge meentehuis in en om het raad huis. 'Der is romte genöch om üt te breidzje.' Ook vindt hij dat er een parkeerkelder onder de grond moet komen. Dat lost mooi het parkeerprobleem op. denkt hij LEEUWARDEN - Een 56-jarige man uit Akkrum is zaterdagmid dag met zijn auto op een autobus gebotst in Leeuwarden. De Ak krumer wilde op de Oostergoweg rechtsaf slaan richting de par keergarage De Klanderij. Hij zag daarbij een autobus, die over de busstrook in dezelfde richting reed, over het hoofd en verleende geen voorrang. De buschauffeur, een 44-jarige man uit Franeker, kon de personenauto niet meer ontwijken en een botsing was het gevolg. De drie vrouwen, die bij de Akkrumer in de auto zaten, raakten ge wond en zijn overgebracht naar het MCL-Zuid. De gewonden zijn. een 32-jarige vrouw uit Akkrum, een 54-jarige vrouw uit Akkrum en een 21-jarige vrouw uit Lutjegast. In de bus zaten zes passa giers; hiervan raakte niemand gewond. De vrouwen konden na be handeling in het ziekenhuis weer naar huis. De auto was total-loss. Noteer mij als abonnee Ik machtig u om het abonnements geld van mijn rekening af te schrijven. Per half jaar bedraagt het abonnementsgeld 15.50 Ik wil graag een acceptgirokaart toegestuurd krijgen. De extra administratiekosten bedragen dan 2.75. Ik wil een postabonnement. Mijn bijdrage in de verzendkosten is =0 17.00 per jaar. Dit bedrag wordt extra in rekening gebracht. Stuur deze bon naar: De Mid-Frieslander, Halbertsmaplein 119001 AH Grou Deze keer met aandacht voor het nieuwe kantoor van de Mid-Frieslander, auto's en wonen. Voor deze thema's zijn speciale advertentiepagina's ontwikkeld. Meer weten? Bel: 0566-623300.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1