Jeugdwerk probeert het weer M Inzet Fluplanders redde menig leven 'Er kan eigenlijk altijd wel een ramp gebeuren' West-Brabant 4 Na opheffen Jong Vosmaer Tweedehands boeken zijn erg in trek Tracékaart van A4 naar actiegroep si JL INTERLOKAAL AGENDA PC DIENSTEN KORT VERBAAL BN DeStem Editie Bergen op Zoom Zaterdag 18 januari 2003 - Van onze verslaggeefster OUD-VOSSEMEER - De stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Tholen gaat op zoek naar vrij willigers om het jeugdwerk in Oud-Vossemeer nieuw leven in te blazen. Dit is nodig omdat de stichting Jong Vosmaer eind vorig jaar stopte met haar acti viteiten voor kinderen tot 16 jaar. Jong Vosmaer moest sinds okto ber vorig jaar het jeugdhonk aan de Patrijzenweg delen met zes tienplussers uit het dorp. Onder toezicht van Jeugd- en Jongeren werk komt deze groep twee keer per week samen in het honk. Vol gens Jong Vosmaer hield deze groep zich echter niet aan de af spraken en zou de communicatie tussen beide, stichtingen niet goed verlopen. Voorzitter van Jong Vosmaer, S. van Buuren, trok zelf de stekker uit de stich ting. Sindsdien liggen het knut selwerk, de computerclub en de dansavonden stil. Activiteiten Jeugd- en Jongerenwerk zoekt nu vrijwilligers om ook voor de kin deren onder de 16 jaar weer acti viteiten op te starten in het honk. Jongerenwerker Idriss Bourhar- Van onze verslaggever SCHERPENISSE/STAVENISSE - De een na de ander komt uit het gebouw van de voormalige bibliotheek in Scherpenisse met een forse stapel boeken onder de arm. Een paar kilo meter verderop in Stavenisse is dat op vrijdagmiddag niet an ders. De twee filialen van de openbare bibliotheek die op 1 januari de deur definitief gesloten hebben, openen nog een laatste lceer om de overtollige boeken in de ver koop te doen. En daar blijkt bui tengewoon veel belangstelling voor te zijn. Voor een kwartje per stuk mogen de boeken mee naar huis. Met gretigheid worden ze van de planken gehaald in beide vesti gingen. In Stavenisse staan de mensen zelfs opeengepakt als ha ringen in een ton. Een mevrouw legt aan een andere belangstel lende uit dat zij niet al te kritisch is op wat zij mee naar huis neemt. „Als ik er weer vanaf wil, kunnen ze altijd nog naar de rommelmarkt. Daar zijn ze er blij mee." Wat gistermiddag nog niet ver kocht is, gaat vandaag van 10.00 tot 16.00 uur in de verkoop. De voormalige bibliotheek in Scher penisse is gevestigd in het pand aan de Hoge Marlet 6, die in Stave nisse in de Voorstraat 42. Na het sluiten van de twee vestigingen zijn de bewoners van de kernen aangewezen op de bibliobus. daine meldt dat de avondjes voor de zestienplussers in ieder geval nog steeds goed' lopen. „Soms hebben we twintig man binnen. Het is alleen jammer dat Jong Vosmaer veel van de inventaris heeft weggehaald. Vooral de ge luidsinstallatie en de flipperkast worden gemist." Via Jantje Beton zullen deze spullen volgens Bour- hardaine weer aangeschaft wor den. Daarnaast nemen sommige jongeren zelf spullen mee. „Eén jongen heeft bijvoorbeeld voor een tv en een bankstel gezorgd. Dat is geweldig." De jongerenwerker vindt het nog steeds jammer dat Jong Vosmaer niet meer naar het honk komt. „Zij klaagden dat wij slecht com municeerden. Ik probeerde de fa milie Van Buuren vaak te bellen, maar daar nam bijna nooit ie mand op. Tja, dan moet je wel een briefje schrijven om helder te maken datje iets nodig hebt." Van onze verslaggever STEENBERGEN - De actiegroep die ijvert tegen een westelijke variant van de A4 in Steenber gen krijgt van de gemeente de kaart waarop dat tracé ingete kend staat. Dat heeft A. Bakker gisteren ge hoord van wethouder M. Lambers. „Vreemd, want mensen van onze groep zijn eindeloos bezig ge weest met het bemachtigen van de kaart. Die konden we toen niet krijgen. Nu heeft de wethouder de kaart zelf aan ons aangeboden." Bakker is een van de mensen die het voortouw genomen hebben bij het protest tegen de aanleg van een westelijke A4. Vertegenwoor digers van de groeperingen die daarmee bezig zijn, kwamen afge lopen week voor de eerste keer bijeen in Z' Onder Zeil. De acht tien bezoekers van de vergadering hebben afgesproken dat zij zich nu eerst buigen over de vorm waarin zij verder gaan. Zij willen kiezen tussen een stichting en een vereniging. Paaltjes werken eind januari THOLEN - De paaltjes in de Bo termarkt en de Kerkstraat in Tholen zijn vanaf 29 januari operationeel. Vanaf die dag kunnen alleen de bewoners en middenstanders in die straten de paaltjes nog bedie nen. De paaltjes sluiten de Boter markt en Kerkstraat af voor ver keer. De Botermarkt en Kerk straat zijn dan van maandag tot en met zaterdag van 06.00 uur tot 11.00 uur bereikbaar voor be voorrading. Daarna gaan de pa len omhoog en zijn de straten af gesloten voor verkeer. zaterdag 1 februari 20u15 St Bartolomeuskerk Zevenbergen (0360) 33 000 33 zondag 2 februari Scheldethester Terneuzen (0115) 695 555 znf irü nazomer. fêsUvBl Manager Adriaan Stapelkamp van de afdeling adviezen en pro jecten van de Regionale Milieu dienst West-Brabant in Roosen daal zegt dat er vooral provin ciaal veel gedaan wordt aan pre ventie. „We hebben heel duide lijk in beeld welke risico's er zijn en waar gevaarlijke stoffen worden vervoerd. Die gegevens zitten sinds een jaar opgeslagen in het Risico Informatie Sys teem. Dit is een provinciaal pro ject van de GGD, de politie, de brandweer, de provincie en de gemeente." Volgens Stapelkamp is de kans niet echt groot dat er in deze regio iets misgaat, om dat de vergunningen van bedrij ven kritisch getoetst worden. „Maar risico's blijven er altijd. Adriaan Stapelkamp, Roosendaal. foto con clasquin Dan komt de brandweer in beeld. Samen met de burger meester bepaalt de comman dant of en hoe het rampenplan in werldng wordt gesteld." Sta pelkamp geeft aan dat het van groot belang is de burgers van risico's op de hoogte te houden. „Veel bedrijven geven zelf al voorlichting. Door openheid van zaken te geven, geef je de bewo ners een veiliger gevoel." Sirenes Pieter Beesems, hoofd repressie van de Roosendaalse brandweer, legt uit dat de brandweer dage lijks bedacht is op calamiteiten. „Wat preventie betreft, worden Pieter Beesems, Roosendaal. foto con clasquin we onder meer betrokken bij het opstellen en wijzigen van bestemmingsplannen. Voor con trole en handhaving van de ver gunningen hebben we specialis ten in dienst. Bij een calamiteit kunnen we de bevolking waar schuwen met sirenes. Verder hebben we afspraken met Om roep Brabant en een infolijn." Dat is 0800-0202010. Ramen dicht Willem Jan van den Boom en Sepha van de Heijden uit Roo sendaal staan er nooit bij stil dat er weieens iets fout kan gaan. Eigenlijk weten de colle ga's niet eens wat ze moeten Willem Jan van den Boom en Sepha van de Heijden uit Roosendaal. foto con clasquin doen als er iets gebeurt. „Ik denk dat we 112 maar bellen. En ramen en deuren dicht en de radio aanzetten" Het tweetal denkt dat ouderen alerter reageren dan jongeren. „We hebben nog nooit iets mee gemaakt. In feite zou de jeugd beter voorgelicht moeten wor den, want zoals we deze week in de Botlek zagen, kan er ei genlijk altijd wel iets gebeuren." Angstig gevoel Gemeenteraadslid Bertus Lan sen (Onafhankelijk Moerdijk) staat niet alle dagen stil bij de gevaren die zijn dorp Moerdijk kunnen teisteren. „Nu er een Bertus Lansen, Moerdijk. fotocorviveen bericht over een kapotte tank op tv en in de kranten ver schijnt, denk ik 'verrek, bij ons staan ook van die dingen'. Dan bekruipt mij dat angstige gevoel weer. Later ebt dat vanzelf weg." Lansen heeft doorgaans een vei lig gevoel in Moerdijk. „We zit ten alleen met die stank van het industriegebied. Daarvan weten we niet of het gevaarlijk is. Dat maakt me wel angstig. Als Shell fakkelt, denlc ik er ook aan. Dat doen ze niet voor niets, dan is er iets gaande. Zolang ze fakke len is het prima, maar op een keer kan het iets ernstigers zijn." FILMS Een kapotte opslagtank zorg de deze week voor een enor me stankgolf in de Rijnmond. Ook kwam er gif vrij. Kunnen wij dit soort calamiteiten ook verwachten, aangezien wij in gesloten zitten tussen de in dustriegebieden van Moerdijk en Antwerpen? Weten we dan hoe we moeten handelen? GESPREK N, S VAN DE DAG Door Monique Meeuwisse tel. 0164-212670 Steenbergen BINGO - Stichting Herwonnen Levenskracht houdt vandaag I een bingo in zaal De Fles aan 5 de Molenweg. Aanvang 20.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan de organisatie van activiteiten voor zieke, gehan dicapte en eenzame mensen. „Alles wat in die tijd werd gepu bliceerd over de watersnood, knipte ik uit. Toen ik eenmaal ging werken, was er te weinig tijd om al die informatie te ver werken tot een boek. De afgelo pen jaren was die tijd er wel en heb ik al mijn herinneringen en talloze verhalen van mijn dorps genoten verwerkt." Het resultaat is 'De Ramp op Sint- Philipsland', een boek van 368 bladzijden met ruim tweehon derd illustraties. Amateur-histori cus Kempeneers interviewde 58 Fluplanders die de ramp mee maakten. De verhalen gaan over de eerste, bange uren tot en met de wederopbouw van het dorp. „Het feit dat er in Sint Philips- land 'maar' negen doden zijn ge vallen, heeft voor een groot deel te maken met het grote verant- woordelijksgevoel van mijn dorpsgenoten. Op tijd waarschu wen en dag en nacht paraat staan." Zolder Kempeneers was 17 jaar toen hij samen met zijn ouders en 11-jari- ge broertje naar de zolder van het ouderlijk huis in de Oudepolder (aan de Rijksweg) moest vluch ten. „Ons huis stond midden in de polder, we konden geen kant op. In het begin vonden mijn broer en ik het nog spannend. Klapperende dakpannen en zwie pende populieren. Totdat we door een boerenzoon werden ge waarschuwd. Het water kwam er aan en we moesten naar zolder. Drieëndertig uren hebben we daar gezeten en gebeden." Het water steeg tot zo'n veertig centimeter onder de zolder. Ge lukkig had de vader van Jan nog brood en eieren mee naar boven genomen. „Ook hadden we een olielampje, dat gaf nog een beetje licht. We zaten dicht tegen el kaar aan om het nog een beetje warm te hebben. Mijn moeder had zelfs weckflessen met aard beien bij zich. Ze stond erop dat we die vitaminen tot ons na men." Toen de familie Kempeneers het geronk van een vliegtuigje hoor- Jan Kempeneers over de rampnacht in 1953: In het begin vonden mijn broer en ik het nog spannend. Klapperende dakpannen en zwiepende populieren'. de, was het tijd voor actie. „Aan een stok waar normaal gespro ken varkensworst werd gehan gen, hingen we een wit laken. Dat is opgemerkt, want niet lang daarna zijn we gered." Studenten uit Utrecht haalden de familie van de zolder. „Mijn moe der zag gelijk dat het geen men sen uit de buurt waren. 'Wie ben julder?' vroeg ze als eerste. Ook maakte ze zich zorgen om haar moeder en broer die in het dorp woonden. Niet onterecht want zij zijn verdronken." Gedenkplaat Negen slachtoffers kende St. Phi- lipsland. Een gedenkplaat bij de kerk herinnert aan deze mensen die allemaal in Steenbergen zijn begraven. „Het is een wonder dat er niet meer mensen zijn omge komen. Ons dorp had het geluk dat er mensen waren als wacht meester Jan van de Velde en ge meente-ambtenaar L. Sinke. Déze laatste nam het heft in handen én wist de weg naar alle overhe den. Niet alleen tijdens de ramp, maar ook daarna zijn er talloze mensen geweest die zich voor Flupland hebben ingezet. De we deropbouw ging dan ook vrij vlot." De foto's in het boek laten de ver woestingen van het water zien. Dijkhuisjes die volledig zijn ver dwenen, huisraad dat overal rondslingert, de opvang van de mensen. Maar ook het opruimen en schoonmaken van de omge ving is geïllustreerd. „Wij verble ven een paar weken in het patro naat in Bergen op Zoom. Overdag ging ilc naar ons huis. Schoonma ken en nog eens schoonmaken. Toen we terugkeerden naar de polder, wilde mijn moeder dat het huis zo kaal mogelijk werd ingericht. Dat had met de verwen Icing van haar overleden familie te maken. Mijn vader vond het best: kan de boel tenminste uit ademen, zei hij. Een jaar later was de situatie weer normaal." De bevolking wilde zo snel moge lijk weer terug naar een normaal bestaan. „Al vrij vlot werden weer diverse winkeltjes geopend. En ook het gemeentehuis was snel weer in bedrijf, vanuit een groentewinkel." Volgens Kempe neers had Flupland niet te klagen over hulp van buitenaf. „Dat was overweldigend. De gemeenten Hengelo en Stad- en Ambt-Delden hadden ons geadopteerd en uit die richting kwamen veel spul len. Ook herinner ik mij de zestig biggen die uit Twente kwamen. Daar wisten de mensen wel raad mee." Interviews Het boek van Kempeneers is het eerste dat zo uitgebreid ingaat op de gevolgen van de ramp voor Sint PhilipslancL In het boek zijn aparte hoofdstukken besteed aan het weer in dat weekeinde, het breken van de dijken, de slacht offers, de evacuatie, de terugkeer en de hulpverlening. In zijn inlei ding maakt de Fluplander nog een opmerking over het inpolde ren van het land rond St. Philips- land. „Hierdoor ontstond er van af de 19e eeuw steeds minder ruimte voor het water en was de kracht tijdens de ramp des te ver woestender." Kempeneers vernacht niet dat Flupland vandaag de dag nog zo lean worden verrast door een .stormvloed. „Door het Deltaplan zitten we relatief veilig. Komt bij dat er nu veel meer aandacht is voor de dijken dan toen." Zijn boek wordt zaterdag 25 ja nuari gepresenteerd in dorpshuis De Wimpel in St. Philipsland. Het is het vijfde boek dat dé 67-jarige Kempeneers heeft geschreven. De eerste druk bestaat uit 1200 exemplaren, waarvan er inmid dels 750 van zijn besteld. Het werk kost 21,95, uitgever is Heemkundekring Philippus- landt. Het boek is te koop tijdens de ex positie in De Wimpel. ZATERDAG MUZIEK BERGEN OP ZOOM De Beaverhunters - bluesband, café Die Twee, Koepelstraat, 21.00 uur Robert Long - 'Brand', De Maagd, 20.15 uur ETTEN-LEUR De Nieuwe Snaar- 'De omloop der lage landen', muziektheater, De Nobelaer, 20.15 uur THEATER I OUD-VOSSEMEER jj Ik verveel me rijk door Toneelver. I Sint Joseph, De Vossekuil, 19 30 uur ROOSENDAAL l Kronkels - met Fred Delfgaauw, De I Kring, 20.00 uur DIVERSEN OUDENBOSCH Stoofmarkt - tweedehandsmarkt, I Stoofstraat 15,13.30-15.30 uur WILLEMSTAD Expositie 'Arsenaalschilders', 1 schilderijen, Boekhandel 'Espresso', t/m 9 febr f ZEVENBERGEN Ruilbeurs - postzegels en munten, 1 Sportcentrum Lindonk, Kristallaan I 25,13.00-17.00 uur ZONDAG MUZIEK BERGEN OP ZOOM La Flor Azul - Argentijnse muziek, het Markiezenhof, Steenbergsestraat 8,12.00 uur Tubis en Bever Brass Ensemble - Golden Tulip Hotel, Getrudisboulevard, 11.30 uur Tijn van Eijk en Annemiek Vogels - orgelconcert, Gertrudiskerk, 16.00 uur OUDENBOSCH Susanne Schael en Julia Altebaumer - koffieconcert, C.C. Fidei et Arti, Past. Hellemonsstraat 1 12.00 uur ROOSENDAAL Peter Verduyn Lunel en Klara Würtz - koffieconcert. De Kring, 11.30 uur ZEVENBERGEN Yvonne Walter Quintet - Zaal van der Hooft, Markt 8,15.00 uur BERGEN OP ZOOM Prot. Kerkgem. (Ontmoetingskèrk, Bolwerk) -10.00 u. ds. A. ten Kate en past. L. Verhaegen (oecum dienst). Ziekenhuis Lievensberg - 09.30 u. dienst. GGZ WNB locatie Hoofdlaan (vh Vrederust) (De Ark) -10.45 u, dienst. Geref. Kerk, vrijgemaakt (Faurestr. 14) - 09.00 u. dienst des woords. 14.30 u. ds. A.v. Zuijlekom. Christ. Gem. De Schakel (Oberonstr. 2) - zondag 10.00 u. eredienst (aparte kinderdienst en crèche). Jehovah's Getuigen (Koninkrijkszaal, Glymesstraat) - zondag 09.55 u. openbare bijbellezing; 11.00 u. Wachttorenbespreking. Donderdag 19.25 u. theocratische school; 20.25 u. dienstvergadering. Evangelische Gemeenschap (De Schuilplaats, Noordzijde Zoom 61) - 10.00u.ds.J. Dees (aparte kinderdienst en crèche). Evangelische Baptisten Gemeente (Basisschool Lodijke, Ouderdinge 15) - Iedere zondag 10.00 u. dienst (aparte kinderdienst en crèche). Nieuw Apostolische kerk (Engelsestr. 34) - zondag 09.30 en 17.00 u. woensdag 20,00 u. dienst. Pinkstergemeente West-Brabant (gebouw De Kluts, Kastanjelaar* 53-55) -zondag 10.30 uur eredienst, woensdag 20.00 u. bijbelstudie. DINTELOORD Herv. Gem -10.00 en 18.30 u. ds. J. Adriaanse. Geref. Kerk-10.00 u. ds. W. Vermeulen, Bergen op Zoom. FIJNAART Geref. Kerk - 10.00 u. ds. G.v.d. Maas. HALSTEREN Prot. Kerkgem.(Martinuskerk) - 10.30 u. ds. J. de Bie, 's Gravenpolder. NIEUW-VOSSEMEER Prot. Kerkgem. (Voorstr.) -10.00 u. ds. T. Bouw, OSSENDRECHT/HOOGERHEIDE Prot. Kerkgem. - 09.45 u. ds. Sj.v.d. Zee, Sleeuwijk, OUD-VOSSEMEER Geref. Kerk - 10.00 u. ds. G.v. Dijk, Kruiningen. STEENBERGEN Herv. Kerk -10.00 u. ds. E. Vledder. OUDENBOSCH Herv. kerk -11,00 u. ds. Ch. Inkelaar- de Mos (Oecum. dienst in de Pauluskerk) RILLAND-BATH Vrije Evang. Gemeente -10.00 u. ds.v. Eenennaam. ROOSENDAAL Prot. Kerk (Mariagaard) -11.30 u. ds. T, Bouw. (Ommegangstraat) -10.00 u. ds. W. Lolkema. Pinkstergemeente De Wijnrank (gebouw St. Philip, Zwaanhoefstr. 8) - Eredienst: zondag 10,30 u. (aparte kinderdienst en crèche). Bidstond: woensdag 19.30 u. 2 x p.m. bijbelstudie. Evang. Gemeensch. Roosendaal - (Levensschool, Benedendonk 1)-10.00 u. dhr. W. Bos (kinderdienst en crèche), Evang. Gem. 'De Deur' (Habari, Tussen de Markten 3) - Iedere zondag 11,00 en 18.00 u. dienst. Elke woensdag (Enargietdijk 67) - 19.30 u. huissamenkomst. THOLEN Christengemeente (Oesterschelp, Simon Lindhoutstr. 1a) -10.00 u. ds. A. Wisse. BERGEN OP ZOOM Cinemactueel 1-2-3 (tel. 0164- 254886) za/14.00; zo/13.00 uur Harry Potter en de geheime kamer (NV) za/18.1-5, 21.00; zo/16.00, 19,30 uur The Lord of the Rings 2: The Two Towers za/14.00, 18.30, 21.45; zo/13.30, 18.30, 21.15 uur James Bond: Die Another Day zo/16.15 uur Piratenplaneet za/18,30; zo/16.00 uur Harry Potter and the Chamber of Secrets (0V) za/14.00; zo/13.30 uur Pietje Bell za/21,30; zo/21,15 uur The Tuxedo zo/19.00 uur Crush Roxy 1-2(0164-233434) za/18.45,21.30; zo/16.30,20.00 uur 8 Mile za/20.00; zo/16.30, 20.00 uur The Lord of the Rings 2: The Two Towers za/14.30; zo/14.00 uur Pietje'Bell zo/13,30 uur Harry Potter en de geheime kamer (NV) OUDENBOSCH Fidei et Arti - zo/14.00 uur En beertje Dan? (4+) ROOSENDAAL City 1-2-3-4 (0165-534503) za/14.00; zo/13.00 uur Harry Potter en de geheime kamer (NV) za/18.30, 21.45; zo/16.15, 18.30, 21.00 uur 8 Mile za/14.00, 18.30, 21.30; zo/13.15, 16.00,18.45, 21.-15 uur James Bond. Die Another Day za/zo 18.30 uur Harry Potter and the Chamber of Secrets (0V) I za/zo 21.30 uur De Tweeling za/18.15, 21.00; zo/16.00, 19 30 uur The Lord of the Rings 2: The Two Towers za/zo 14.00 uur Piratenplaneet za/14.00; zo/13.30, 16,00 uur Pietje I Bell Nieuw-Vossemeer Uit een tuin aan de Burge meester Catshoeklaan zijn af gelopen woensdag drie beel den gestolen van ellc ongeveer een meter hoogte. SINT PHILIPSLAND - Met de aanschaf van twee schriftjes in 1953, begon voor Jan Kempe neers uit Sint Philipsland zijn levenswerk. In die -inmiddels vergeelde- dictaat cahiers schreef en plakte de Fluplan der herinneringen en (lcran- tenjfoto's over de gebeurtenis sen op 1 februari 1953.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2