Flip Veldmans componeert stuk voor herdenking watersnoodramp Poppentheater Robhetty wil theaterproductie presenteren Tal van vernielingen aangericht op begraafplaats Nassaulaan Meer autodiefstal door woninginbraken Floraplein begonnen Werkzaamheden Herdenking Watersnoodramp Lepelstraat [:.y Ploim y Dweilbandfestival De Stoeprakkers Witte en zwarte zwanen Wagentje kijken bij bouwclub 'deen' Open dag en wagentjes kijken Cursus voor familieleden van mensen met schizofrenie fLt? _y Steenbergen - Speciaal voor de herdenking van de watersnoodramp heeft VZOS Sint-Phi- lipsland een stuk laten componeren. Het koor voert dit uit tijdens de dienst op 1 februari in dorpshuis De Wimpel. Het idee is in het bestuur gebo ren, vertelt voorzitter Henk Ge luk. Beroepsmusicus Flip Veld- mans uit Steenbergen kreeg de opdracht. "Hij is er prima in ge slaagd om in de muziek weer te geven wat de kracht van de na tuur, van de zee, inhoudt en wat er uit voort kan komen, zegt diri gent Jan Wesdorp, die als der tienjarige zelf de Ramp beleefde in Stavenisse. Het koor moest zelf voor de tekst zorgen. "Die moest aansprekend zijn en verstaanbaar voor het publiek," aldus Geluk. Het werd een gedicht dat de in middels overleden Zeeuw Mari- nus Nijsse schreef naar aanlei ding van de watersnood. Er is een aantal coupletten uit genomen. "We vinden het een prima tekst, die bovendien de componist bij zonder inspireerde." Die tekst wordt gaandeweg het stuk, dat ongeveer tien minuten duurt, steeds dramatischer. Om te ein digen met 'Wil ons land en volk bewaren voor de wateroverlast. Gij gebiedt de woeste baren. Gij Lepelstraat - Het pro gramma van de Werk groep Herdenking Wa tersnoodramp Lepel straat is als volgt: Voor de herdenking op zaterdag 1 februari: 111.00 uur Eucharis- tie-Herdenkingsdienst; 2. 12.30 uur Kransleggingen bij het slachtoffers monument op de be graafplaats. Met aansluitend en kele toespraken, waaronder een vertegenwoordiger van het col lege van b en w van de gemeente Bergen op Zoom 3. 13.00 uur Ontvangst in de Lepelaar; 4. 13.15 uur Opening van een spe ciale tentoonstelling. Deze is zo wel 1 als 2 februari geopend. y "Een grote dikke pluim voor Jenny en Julia van Gemeen schaphuis De Vaert, Ton Peeters van De Metro Drive-in show en Hans Piasmans, artiest en mede jurylid voor hun geweldig goede en geheel belangeloze bijdrage aan de jaarlijks terugkerende playbackshow van MJW "De KliipMede dankzij hen is dit weer een onvergetelijke gebeur tenis geworden." Namens de leiding van MJW 'De Klup'. Meerdere malen in weekeinde Steenbergen - Tijdens de voorbije twee weekein den zijn op de begraaf plaats aan de Nassaulaan /Krommeweg in Steen bergen behoorlijk ver nielingen aangericht. Uit de urnennissen bij zowel de entree aan de Nas saulaan als aan de Krom meweg zijn tal van plant jes, bloemen, kaarsjes en lampjes en andere dier bare spulletjes verwij derd. Ook zijn op de be graafplaats kapotte graf stenen en gesneuvelde vazen met bloemen aan getroffen. Begin deze week was het op de begraafplaats een komen en gaan van verontruste bezoekers, meest familieleden van overle denen die er begraven liggen of waarvan urnen in nissen staan. Na berichten op de radio en in dagbladen wilde menigeen we ten of de aangerichte vernielin gen ook bij graven of urnen van hun dierbaren waren aangericht. Bij het oplopen van de begraafplaats werd veelal ge schokt gereageerd bij het zien van de op een hoop gegooide bloemen, plantjes, kandelaartjes en tientallen andere spulletjes. Volgens vrijwilliger Jan Nagt- zaam uit Oud Gastel, die de mo menteel erg modderige begraaf plaats sinds vijf jaar netjes houdt, zijn de spullen zo goed als zeker in één keer allemaal uit de umenmuur 'geveegd'.' Ook hij zegt geschrokken te zijn van de laaghartige daad. Zelfs op het fietspad naast de begraafplaats zijn door voorbijgangers boeket jes aangetroffen. Vanuit de Gummarusparochie hebben me dewerkers geprobeerd zoveel mogelijk op de grond gegooide artikelen terug te plaatsen in de beide umennissen. Overigens dienen familieleden of bekenden zelf aangifte te doen bij de politie, wanneer er vernie lingen zijn aangericht bij het graf of umennis van hun dierbaren. Dat kan persoonlijk na het ma ken van een telefonische af spraak. Het kerkbestuur is niet verantwoordelijk voor vernielin gen. Wie de vernielingen heeft of hebben gepleegd is nog niet ach terhaald. Wel is duidelijk dat ze in twee opeenvolgende weekein den zijn aangericht. Na vernemen van het bericht over de op de begraafplaats in Steenbergen aangerichte vernie lingen, heeft ook de familie van Driessen uit Rotterdam contact gezocht. Dit in verband met het. onderhouden van de graven van oorlogsslachtoffers. Deze graf plaatsen zijn niet beschadigd. Vrijwilliger Jan Nagtzaam, die de begraafplaats netjes houdt, wijst op de hoop bloemen, plantjes en spulletjes die door onbekende(n) vanuit de umen muur op de grond zijn gegooid. Ook is op de begraafplaats aan de Nassaulaan een grafsteen op zettelijk vernield. 'Hollandsesmartlappen- songfestivalsbal 'Muziek geeft kracht van water goed weer' Nieuw-Yossemeer Dweilband De Stoep rakkers organiseert voor zaterdag 18 januari we derom een groots dweil bandfestival met dit jaar als motto 'hetHollandse- smartlappensongfestvals- bal'. Het festival vindt plaats in café Voor waarts, Voorstraat 13 te Nieuw Vossemeer. Autosleutels thuis niet veilig Scène uit de allernieuwste en grote theaterproductie van Rob- hetty met als titel 'De berg is boos Vooral de alpengaai kan flink on aardig doen. Leuke bijkomstig heid is dat de kinderen in de zaal met het meisje mee leren en van af dat moment de dieren ook kunnen verstaan. Rob speelt als acteur de man. Het meisje is een levensgrote pop. Een harde zakenman komt met zijn secretaresse bij de berg en besluit er een skipiste van te gaan maken. Zijn secretaresse wijst hem op de nesten en holen, maar dat kan hem niets schelen. Hij denkt allen maar aan geld verdie nen! De secretaresse wil ook graag veel geld verdienen om een sportauto te kunnen kopen. Dus doet ze wat hij haar op draagt. Hetty Veenstra speelt de secretaresse. Haar baas is een grote pop die op ski's staat. Als hij over geld praat gaan er groene lichtjes in zijn ogen branden. De oude man en het meisje pro beren samen met de dieren de se cretaresse en haar baas over te halen de berg met rust te laten. Die denken echter alleen maar aan het geld en weigeren te luis teren. De dieren zijn handpop pen en worden op en in de berg gespeeld. Dan gaat de berg zich zelf er mee bemoeien. Maar zelfs een woe dend pratende berg met rood flitsende ogen en donderend val lende rotsblokken maakt geen indruk op de harde zakenman. Dat aan het eind toch alles goed afloopt, komt door de secretares se die partij kiest voor de dieren en alle contracten verscheurt. Als het adelaars-ei ook nog uit komt is het 'happy end' com pleet. Steenbergen - In 2002 werden in het land rond de 1.600 personenauto's gestolen, nadat door in braak in een woonhuis de autosleutels werden ont vreemd. Vooral huizen met een jongere Merce des, Volkswagen of BMW voor de deur wa ren doelwit van inbre kers. Het totale aantal gestolen perso nenauto's nam toe met 1,3%, van 23.090 in 2001 tot 23.379 in 2002. De groei betrof nieuwe auto's. In 1998 was van de gesto len personenauto's 13,8% drie jaar of jonger. In 2002 behoorde 18,9% van de gestolen auto's tot deze jonge categorie. Jongere auto' worden na diefstal veel minder teruggevonden dan ou dere. Van de leeftijdscategorie van 0 tot en met 3 jaar wordt slechts tussen de 40% en 45% na diefstal teruggevonden. Bij auto's ouder dan 10 jaar ligt het terugv i ndpercentage tussen de 80% en 90%. De Stichting Aanpak Voertuig- criminaliteit (AVC) is bezorgd over deze feiten, die duiden op een sterke toename van profes sioneel uitgevoerde diefstallen. De stijging van het aantal dief stallen van jonge, goed beveilig de auto's duidt op professionele dieven. Ook het lage terugvind percentage van juist de categorie jonge auto's maakt duidelijk dat er sprake is van goed georgani seerde criminele activiteiten. Uit onderzoek van het CBS is be kend dat zowel autodiefstallen als inbraken vaak emotionele problemen veroorzaken bij de slachtoffers. Bedrijfsauto's In 2002 werden er 746 bedrijfs auto's meer gestolen dan in 2001. Dat is een stijging met 18,7%, die vooral werd veroor zaakt door professionele en goed georganiseerde criminelen. De stijging betrof zowel zware (vracht-)auto's als lichte (bestel) auto's. Van de gestolen bestel auto's werd slechts 39,5% terug gevonden. Bij de vrachtauto's was het terugvindpercentage be- Steenbergen - In de buurt van de Boomdijk in Steenbergen springen enkele zwarte zwanen in het oog, die er temidden van hun meer be kende witte soortgenoten zijn neergestreken in een weiland. Foto: Els HeijmansOSteenbergse Courant duidend hoger. Van deze catego rie werd 61,4% teruggevonden. Het aantal diefstallen van zware aanhangwagens en opleggers steeg met 2,6%, van 1045 in 2001 tot 1072 in 2002. Het terug vindpercentage van deze catego rie steeg in dezelfde periode van 12,5% naar 19,4%. Aangeno men wordt, dat deze forse stij ging het resultaat is van de ver betering van de herkenbaarheid van dit getrokken materieel. Sinds 1 september 2001 worden de zware aanhangers voorzien van een eigen kenteken, hetgeen de controle op deze voertuigen aanzienlijk makkelijker maakt. Diefstalrisico Voor de autobezitter en voor au toverzekeraars is het van belang om te weten, welk risico men loopt om de auto door diefstal kwijt te raken. Dit risico wordt berekend door het aantal dief stallen af te zetten tegen het tota le Nederlandse wagenpark. Door de stijging van het wagen park is het gemiddelde diefstal- risico van personenauto's licht gedaald. In 2001 bedroeg het aantal diefstallen 3,53 per dui zend voertuigen, in 2002 daalde dit tot 3,48 per duizend. De Heen - Steenbergen - Bouwclub 'deen' is een jonge bouwclub die voor het tweede jaar een wa gen bouwt. Op zaterdag 25 januari houdt 'deen' open huis. 'Deen' werkt met nieuwe mate rialen, voor carnavals begrippen, in de categorie kleine wagens met een lengte van 5 meter. In clusief een in het geheel opgeno men tractor ontstaat een elf me ter lange carnavalswagen. Met een hoogte van 5.20 en een breedte van 4.20 meter, is sprake van een compleet in Steenbergen gebouwde carnavalswagen. De creatie zal te zien zijn in de op tochten van De Heen, Lepel straat, Halsteren, Heerle en Steenbergen. Om belangstellenden alvast een voorproefje te geven van de nieu we wagen, biedt bouwclub 'deen' gelegenheid tot 'het wa gentje kijken' op zaterdag 25 ja nuari van 13.00 tot 17.00 uur. En wel op hun bouwlocatie Boonhil 37 te Steenbergen. De localiteit zal geheel in smart- lappenstijl zijn uitgedost. De Stoeprakkers openen de avond om 19.30 uur, het optreden van de eerste gastband vindt plaats om 20.00 uur. Hierna volgt een druk bezet avondprogramma, waarbij elke gastband, indien ge wenst, twee keer de gelegenheid krijgt hun repertoire ten gehore te brengen. Ook dit jaar is er weer een gevarieerd aanbod van mu ziek. Dweilbands als De Vosse- bloazers uit Nieuw Vossemeer en de M&M's uit Steenbergen zijn elk jaar al van de partij ge weest. Oe mome noe, de Lams oren en de Notekroakers uit Oud Vossemeer en 't Wor Niks en Wa d'un Errié uit Steenbergen zijn ondertussen ook al jaren van de partij. De bands La mar Waaien uit Halsteren en Ben de Belo- azerd en Bergse Bluf uit Bergen op Zoom zijn dit jaar voor de eer ste maal van de partij. Met als -plaatselijk motto 'We bloaze oog van de toore' wordt er samen met prins Piet de Tweede en zijn gevolg weereen gezellige' avond van gemaakt in 't Vosse'ol. De verwachting is dat alle gasten overeenkomstig het motto van de avond ten tonele zullen verschijnen; het smartlap- pengehalte zal ongetwijfeld hoog zijn. De toegang tot het fes tival is gratis. Steenbergen - Welberg - BC De Vlaojestaampers houdt op zaterdag 25 ja nuari haar jaarlijkse open dag met het wagen tjes kijken. Deze keer is aan deze traditie een feestavond gekoppeld. Vanaf 15.00 uur zijn belangstel lenden van harte welkom in de loods aan de Hoogstraat 25 in Welberg om de carnavalswagen die BC De Vlaojestaampers mo menteel aan het bouwen is, te ko men bekijken. De bouwloods ligt vlak naast de velden van sportpark De Duiventoren. De carnavalswagens van BC De Vlaojestaampers sleepten vorig jaar zowel in Steenbergen als in Halsteren de eerste prijs in de wacht. De concurrentie van wa genbouwers groeit in Striene- stad en daar is de bouwclub al leen maar blij mee. Regio - Op donderdag 23 januari 2003 start de sec tor Preventie en Dienst verlening van GGZ WNB een cursus voor fa milieleden van mensen die lijden aan schizofre nie. In deze cursus wordt informatie gegeven over de ziekte en de be handeling en over de sociale mo gelijkheden van mensen die lij den aan schizofrenie. Er wordt ook aandacht besteed aan het vergroten van de eigen vaardig heden in het omgaan met het zie ke familielid. Naast het geven van informatie door de begelei ders is er ruimte voor het uitwis selen van ervaringen. Er zijn 9 wekelijkse bijeenkom sten van 19.00 uur tot 21.00 uur bij GGZ WNB, locatie Pater Hermansstraat 1, Bergen op Zoom. De kosten bedragen een malig 16,— euro. De groep wordt begeleid door mw. E. Acker- mans en mw. W. Dartee. Deelne mers worden uitgenodigd voor een kennismakingsgesprek. Meer informatie bij de sector Preventie en Dienstverlening van GGZ WNB, Pater Hermans straat 1, 4615 DD Bergen op Zoom. Telefoon: 0164-23 31 50. houdt zelf de teugels vast.' Het stuk draagt de titel '1953 De Ramp' en is door de componist als een toonschildering betiteld. Heel treffend vindt Wesdorp dat. "Je hoort aanvankelijk de rustige zee met de golven en dat wordt steeds onstuimiger." Uniek Van de organist Kees Lemsom wordt bij de muzikale begelei ding dan ook heel wat gevergd. "Het is tamelijk moeilijke mu ziek met moeilijke begeleiding." Wesdorp prijst het VZOS-be- stuur met dit bijzondere ini tiatief. Hij vindt het een uitda ging voor het koor, dat het werk binnen vier weken moet instude ren. "Er zitten erg veel stukjes a capella in en dat is voor VZOS uniek. En drie koraaltjes die zacht worden gezongen. Maar ik heb er het volste vertrouwen in." De koorleden zijn enthousiast, vertelt het bestuur. Ze zijn ervan overtuigd dat het stuk wat los zal maken bij de toehoorders. "Ik krijg bij bepaalde tekstgedeelten zelf kippenvel," zegt een van hen. In Bergen op Zoom zal het Steenbergse gezelschap tal van scholen gaan bezoeken met hun nieuwste voorstelling onder de titel 'De berg is boos'. Het theaterspel met twee acteurs en zeven prachtige poppen zit vol grappige momenten, heeft een mooi decor en is bedoeld voor kinderen van 5 tot 10 jaar. De voorstelling is ook geschikt als familievoorstelling. Steenbergen - Het heeft enige tijd op zich laten wachten, maar deze week is toch een begin ge maakt met de voorbereiding van nieuwbouw en sloop aan het Flo raplein in Steenbergen-Zuid. Op de foto is nog net een laatste stukje van Super de Boer te zien, het winkelpand werd begin deze week in een mum van tijd door de slopershamer met de grond ge lijk gemaakt. Zoals bekend is, zal over de volle breedte van het Floraplein een nieuwe Jumbo Supermarkt verschijnen, met daarboven appartementen. Re alisatie van de nieuwbouw zal om en nabij de veertien maanden duren. Verhaal In het theaterstuk 'De berg is boos' ontmoet een meisje een zonderlinge oude man bij een mooie berg. Ze worden al snel goede vrienden en de man leert het meisje om echt naar al de die ren die op en in de berg wonen te luisteren. Tot haar verbazing kan ze dan verstaan wat ze zeggen. Niet dat dit altijd even leuk is. Steenbergen - Het enige wat nog ontbreekt in Steenbergen is een ge schikte ruimte, maar ver der heeft poppentheater Robhetty de voorberei ding rond voor haar pre sentatie van een grote theaterproductie. On langs is de première in stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom goed ontvangen. Rob en Hetty Veenstra staan te popelen om hun nieuwe genre theater ook voor het thuispu bliek te spelen. Foto: Bep Tielemans Steenbergse Courant Robhetty speelt al 27 jaar pop penkast in heel Nederland, Bel gië, Duitsland, Luxemburg en toerde zelfs door Engeland. Het ty Veenstra maakte al meer dan 330 prachtige poppen en vele de cors. Als kunstenares werkte ze met leer en keramiek. Zij speelde toneel bij een aantal amateur to neelgroepen. Rob Veenstra speelde en regisseerde bij vele toneelgroepen. Hij speelde gast rollen bij een grote Engelse to neelvereniging en schreef naast 50 poppenspelen tientallen to neelstukken die alle werden ge speeld. Eén stuk werd uitgege ven. Ook treedt hij door het land met veel succes op als Seanchai, een Ierse verhalen verteller (in het Nederlands). f

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2