Water, grauw, angstaanj agend water Geslagen, maar niet verslagen Voorlopige schade geraamd op 800 milj oen Meedogenloze waterramp treft ons land Vooral ook West Brabant zwaar geteisterd Droeve plechtigheid Polders Steenbergen en Kruisland staan blank Watersnood ramp Communisten en de Nationale ramp 3 februari 1953 Orkaan en springtij brengen dood en ellende onder de bevolking. Een nationale ramp heeft ons land ge troffen. Enkele honderden landgenoten hebbeii de strijd met het water - in vele gevallen een ware wed loop met de dood - verloren. Totaal onverwachts is dit geko men; ieder waande zich veilig achter de grote sterke dijken die immers door onze wereld beroemde waterbouwkundi gen waren aangelegd. De dij ken bleken niet bestand tegen de ongekende kracht van de orkaanwind opgestapelde en voortgeslagen watermassa's. De totahteit van de schade is uiteraard nog niet te overzien; voorlopig zal het ongetwijfeld in de honderden miljoenen lo pen. Erger nog is het verhes van de vaders, de moeders en de kinderen, klein en groot, die in de golven gebleven zijn. Wij zullen trachten onze lezers een overzicht te geven van de grootste ramp sinds vier- of vijfhonderd jaar. In tegen woordigheid van de Minister van Oorlog heeft de hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat de heer Van Veen, maandag avond meegedeeld, dat er mil joenen mensen in nood zijn. "Het aantal doden tot nog toe bekend is 627. Men zal er op moeten rekenen, dat dit aantal nog aanzienüjk hoger wordt", aldus Van Veen. Dit is wat men ziet, als men aan de West- en Zuid rand van Steenbergen de polders in kijkt. In de nacht van Zaterdag 31 Januari en Zondag 1 Febru ari, sloeg de watergolf, daarbij gesteund door een hevige Noord-Westerstorm en springvloed, toe. Nieuw-Vossemeer, St. Philipsland, Halsteren en Dinteloord zijn de meest getroffen plaatsen in onze Noord-Westhoek. Steenbergen en De Heen ernstig bedreigd. Hedenmorgen 3 februari werd hier in onze parochiekerk een Engelenmis gezongen voor de drie overleden kinderen, een jongetje van 5, een meisje van 4 en een jongetje van bijna 2 jaar, van de familie Van Oor schot uit Nieuw-Vossemeer. Deze kinderen hebben de ramp die hen getroffen had niet meer overleefd. Ze zijn als 't ware van de kou - men had met de kinderen een volle dag en nacht boven op een dak moeten verblijven - overleden. Een zeer droevig geval voor deze ouders, die al hun kinde ren zo plotseling moesten ver hezen. Over de 'beperkte overstro mingen' heeft Steenbergse Courant destijds een hele pa gina gemaakt. Zo zijn ook in woners van De Heen en de Molenweg in Steenbergen uit voorzorg geëvacueerd ge weest. De bewoners van Kruisland zijn naar Ossendrecht overge bracht omdat de Groenedijk nabij de Boomdijk te Steenber gen de watermassa niet meer kon houden. Hier werd toen een gat ingesla gen zodat het water nu in de Cruijslandse Polders stroomt, zo meldt de Courant. Zo kwam op de zondag het water snel op zetten ten Westen van Steen bergen. De polders van het Westland, Kladde en Koevering stonden al onder water. Het Door nedijkje stond blank omdat de Linge buiten haar oevers was getreden en ook op het voetbal veld stond water. Het Oudland bleef niet gespaard en hep on der. De Courant meldt dat er in middels 13 hjken zijn aange spoeld, vermoedelijk allen in woners van Nieuw-Vossemeer. Alle werkelozen worden opge roepen zich te melden om zand zakken te vullen of ander vrij willigerswerk te doen. Hierna volgt een beschrijving over hoe het water toesloeg en op welke wijze de Steenberge naren dit te horen kregen. "Zondag morgen vroeg loeide de brandsirene. Men dacht aan een grote brand, doch de toestand was veel en veel ern stiger. Door het geloei wilde men vrijwilligers oproepen zich te melden. In de Kerk werd door Hoog Eerwaarde Heer Deken medegedeeld dat een grote ramp St. Philipsland getroffen had, dat dijken door de storm waren stukgeslagen en men had hulptroepen nodig om de helpende hand te bie den. Diegene die hulp wilde verlenen konden zulks doen. Vele gelovigen verheten op deze oproep de kerk om zich op het raadhuis te melden. Hier werd hen gezegd dat ze zandzakken moesten vullen. Andere werden per vrachtau to naar St. Philipsland ge bracht om daar te trachten mensen te redden. Een oud moedertje zei steeds maar weer: 'Wat zijde gullie goede mensen om van zover te komen om ons te redden.' Een deta chement der Commando's uit Roosendaal bracht boten mee om het reddingswerk sneller te laten verlopen. Menig redder was tot op zijn hemd toe nat. Intussen was reeds het bericht binnengekomen van de dijk doorbraken te Halsteren en Nieuw-Vossemeer. Deze krijgen 90% van het laatst genoten inkomen. Een neveneffect van de ramp voor Nederland is de 200 miljoen export-schade. De krant meldt dat er gevaar is voor ty fus en andere epidemieën. Zo'n 20% van de Brabantse veestapel is verdronken. Om hulp op sterkte te houden mo gen alle personen ouder dan 16 jaar overwerken. On danks regels vastgelegd in de arbeidswet van 1919. Fami lies die al van plan waren om te emigreren naar Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, worden zoveel mogehjk ge holpen om dit te versnellen. Deze mogen zich wenden tot Stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag. In middels is de evacuatie vol tooid. Ruim 25.000 personen zijn in Brabant ondergebracht en de minister van wederopbouw verklaart dat voor lichte schade gevallen nog deze week een regeling komt. Ver miste personen kunnen wor den opgegeven bij het Rode Kruis. Een voorbeeld van de ver warring in tijden van nood. "Hier ben ik,"sprak de bur gemeester van Oude Tonge, die als vermist, terug gevon den en weer als vermist was opgegeven. De krant meldt dat er berich ten van plunderingen binnen komen en dat er schoten zijn gevallen. Later worden deze berichten weer tegengespro ken. Het blijft moeilijk voor onze verslaggever van toen. Steenbergen - In het eer ste deel van de ge schiedschrijving over de watersnoodramp is voor al de grote schok belicht die dit teweegbracht on der de Steenbergse bevol king en in Nederland. In deze aflevering kunt u als lezer de verslaggever van Steenbergse Courant uit 1953 verder volgen in diens beschrijvingen van het gebeuren rond de wa tersnoodramp. Daarnaast heeft de huidi ge redactie ook nu weer sa menvattingen gemaakt van diverse artikelen van toen. Het is de bedoeling de berichtgeving tot 1954 te volgen. In de afleveringen die nog volgen zal veel te lezen zijn over de weder opbouw. Zo opent 14 februari de Steenbergse Courant op de voorpagina het nieuws over liet verloop van de ontwikkelin gen na de ramp. De eerste kritische geluiden dat er wel degelijk een alarmsysteem had moeten zijn en dat de dijken zwak waren geweest. Ook dat besluiteloosheid mensenlevens gekost heeft en ga zo maar door. Onze verslaggever uit die tijd merkte ook op dat de mensen vooruit moesten kijken en dat er iets moois was gekomen uit al die ellende. De wil om zoveel mogehjk te helpen. Ook 27 buitenlandse organisaties. Tot besluit van het lange artikel. "Onze Konin gin zei het zondag zo treffend: 'Overal waar leed is, is zegen nabij'. Op 21 februari wijdt de verslaggever een hele samenvatting onder de kop 'Thans organisatie van het herstel'. Bij de Bescherming Bevolking hebben zich 60.304 vrijwilligers gemeld en het Koningin Wilhelmina Fonds start met een lucifer-actie. Op 24 februari staat Nederland voor de keuze om de zeegaten af te sluiten of dijken 1 meter verhogen. Men verwacht dat per 1 april alle ga ten in de dijken gedicht zullen zijn. 28 februari lij kt de schade in Zeeland nog mee te vallenHet Zeeuwse is voor 21% overstroomd. De gemeen te Nieuw-Vossemeer maakt bekend aan de geë- vacueerden in Steenbergen, Welberg en de Heense Molen, dat ze op 4 maart 1953 in de laat ste vlasloods aan de Havendijk één-persoons- hedden, strozakken, dekens kunnen ophalen. Het strookje van de evacuatiekaart moet wor den meegebracht, anders worden geen goede ren verstrekt. In maart van dat jaar verdwijnt het ramp- nieuws van de voorpagina en gaat men zich be zighouden met de Jodenvervolging in Rusland, de dood van Stalin, het overleg van de Grote Drie en de onrust in Perzië. In de Courant van 10 februari rept men van 1352 slachtoffers en het gevaar voor tyfus. In deze edi tie maakt men de balans op van de materiële scha de. 143.500 woningen onderwater en 65.798 ont heemden. De radio-actie 'Beurzen open, dijken dicht' begon met 27.558,- gulden en een schade regeling wordt afgekondigd voor de rampslacht offers. Goede raad Noodbehandeling van trek kers en landbouwwerktuigen onmiddellijk na droogko- ming. 1. In geen geval de mo toren aandraaien. 2. Ter voorkoming van bevriezing, water aftappen. En zo gingen de raadgevingen nog een tijd je door. Er werd destijds ook al ge vraagd om niet uit nieuwsgie righeid naar het gebied te ko men kijken. 'Rampgebied, geen kijkgebied'. Een compliment wordt uitge deeld aan de DUW-arbeiders. "De DUW-arbeiders hebben vanaf de eerste dag in het overstromingsgebied gehol pen bij het noodherstel. Deze arbeiders hebben onder lei ding van de uitvoerende li chamen de Nederlandse Hei demaatschappij en de N.V. Grontmij, gedaan wat er ge daan kon worden. Juist omdat zij gewend zijn grondwerk te verrichten en in de DUW behoorlijke presta ties moeten leveren, zijn uit breidingen van overstromin gen voorkomen. Dat het communisme in die tijd werd veraf schuwd, is algemeen bekend. De communis ten werden gezien als een soort landverra ders. In een artikeltje werd deze partij flink onder handen genomen. "De communisten maken van de ontzettende ramp, welke ons volk getroffen heeft, misbruik om, hoe ongelooflijk het ook moge klinken, er politieke munt uit te slaan door: a) de volle verantwoordelijkheid op de na-oorlogse regeringen te werpen; b) de leiding der hulpactie gebrek aan eenheid, organisatie te verwijten, c allerlei eisen aan werkgevers en de regering te stel len. Het rijtje was nog veel langer. Ondanks de protesten, ook wel binnen de eigen organisatie, was het de CPN menens. Het artikel besluit met het volgende: "Dat neemt niet weg dat de leiding der communistische groeperingen rustig doorgaat met haar demagogie welke het gezag der overheid onder mijnt." Helaas heeft de historie uitgewezen dat de communisten van toen gelijk hebben gekregen. Ze waren met hun manier van denken en beredeneren hun tijd ver vooruit. Onderzoekers, wetenschappers en biologen, bevestigen allen dat de overheid, zeker na de oorlog, geen zin had om veel geld uit te geven aan stevigere en hogere dijken. Ook de goedbedoelde hulpverle ning is destijds tekort geschoten. Lokaal was er geen rampen plan en zelfs geen dijkbewaking. Iedereen deed maar wat. Hierdoor ontstond soms chaos.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1