Herdenkingskrant watersnood Oostdijk Evacuatie Zoals reeds gemeld is in de nacht van 4 op 5 februari besloten dat vrouwen, kinderen en ouden-van- dagen moesten evacueren. Dit is een ingrijpende maatregel, maar die gezien de ernst van de situatie, voor velen niet uit de lucht kwam vallen. Velen waren er dan al op voorbereid toen ze de volgende morgen het bericht tot evacuatieplicht verna men. Alle benedenverdiepingen van woningen waren al leeggemaakt en vrijwel iedereen had een vlucht- koffer klaarstaande. Doordat de mannen moesten achterblijven kwamen de vrouwen voor de moei lijke taak om de gezinszorg alleen te dragen, in deze moeilijke omstandigheden. De wetenschap, dat Krabbendijke elk moment zou kunnen onderlopen maakte het afscheid nemen erg zwaar. Al op 5 februari was het merendeel van de te evacueren mensen weg. Zij werden met ducks, dat zijn legervoertuigen die kunnen rijden én varen, naar hoeve Middenhof gebracht. Van daar werden ze met bussen vervoerd naar de kazerne in Ossendrecht. Van daar uit vond de verspreiding plaats over geheel Noord-Brabant. Op 14 maart werd bekend gemaakt dat de evacuatie officieel met ingang van 21 april zou worden opgeheven, maar dat er terugkeer mogelijk was vanaf 21 maart. Dit had tot gevolg dat de inwoners van Krabbendijke voor 1 april weer terug waren in hun dorp. Voor de inwoners van Oostdijk lag dit een stuk moeilijker, want hun huizen waren verdwenen of zwaar beschadigd. Zij verbleven nog lange tijd in gastgezinnen. Het droogmaken van Oostdijk en omgeving Om Oostdijk en omgeving droog te maken moest het volgende gebeu ren: De gaten in de Lavendeldijk moesten worden gedicht. e De gaten in de Kadijk moesten worden dichtgemaakt. De gaten in de zeewering bij Kruiningen moesten worden gedicht. De polders moesten worden drooggemalen. De gaten in de Lavendeldijk In de Lavendeldijk waren 2 gaten geslagen. Eén bij de rijksweg en één bij de bebouwing. Het gat bij de rijksweg is op 6 maart gedicht, terwijl men een paar hon derd meter verderop bezig was om het grote gat te dichten. Dat gat was in het begin maar 50 meter breed, maar is langzamerhand verder uit gesleten tot ongeveer 100 meter Met man en macht is er gewerkt om dat stroomgat in de Lavendeldijk te dichten. Elk tij kwam daar een grote hoeveelheid water doorheen, zodat dichten met een grote hoe veelheid zand of grond niet moge lijk was. De stroom was zo sterk dat dit direct meegenomen zou worden. Dat hier zoveel water stroomde was nog een gevolg van vroeger, toen de Waardse Vliet daar heeft gelopen, richting Waarde. Het water heeft zijn oude bedding weer gevonden, omdat de grond daar altijd het laagst is gebleven. Heel vroeger hebben er schepen gevaren, die aan Hoe het was - door M. VerschuureOostdijk Zaterdag 31 januari ben ik naar een neef geweest, die in het ziekenhuis lag. De heenweg was niet zo 'n makkelijke. Op de fiets tegenin de storm, maar terug ging dat beter. Ondanks het. zware weer zijn we toch gewoon naar bed gegaan. Rond de klok van vijf hoorde ik mensen roepen op straat. Dat is brand dacht ik, want bij zo 'n storm zal dat ook niet bij een huis stoppen. Snel uit bed, wat kleren aan en op onderzoek uit. Ik liep snel naar de ach terdeur van de schuur en opende die. Wat ik toen zag was geen brand maar in de verte zag ik een zware roller aankomen. Daar komt het water, snel maken dat we in veiligheid komen. Eerst heb ik vader en moeder, broers en zussen wakker gemaakt en naar de Lavendeldijk gestuurd in de hoop dat ze daar veilig zouden zijn. Ik heb toen de koeien losgemaakt, maar die wilden niet naar buiten. Slechts twee heb ik er mee kunnen nemen naar de dijk. Toen ik tot mijn middel in het water stond ben ik ook naar de Lavendeldijk gegaan. Het laatste stuk heb ik moeten zwemmen voordat ik op het droge was. Snel ben ik naar Marien Sinke gegaan, die woonde in het huisje van Corrie van Meurs, om droge kleren aan te doen. Ondertussen is het licht geworden. Ook kwamen er auto's van Krabben dijke om mensen op te halen. Vrouwen en kinderen werden eerst meegeno men. Bij Marien Sinke kwam het water ook hoger. Veel spullen zijn naar de zol der gebracht. Zelfs het varken moest de trap op. Tussen een paar pakken stro heeft het dier daar een poosje geleefd. Aan de andere kant van de Lavendeldijk, dus in de Kruiningenpolder zakte het water in de loop van de morgen. Ondertussen kwam de hulpverlening wat op gang. Vanuit Krabbendijke zijn er roeiboten aangevoerd en zijn er mensen uit huizen en bomen gehaald. Toen het water laag genoeg was, ben ik naar huis gegaan. Om binnen te komen viel niet mee, want een ontstellende hoeveelheid hout, stro enz. lag rondom de boerderij. Toen ik eindelijk naar binnen kon zag ik alle koeien dood liggen, maar tot mijn grote verbazing zag ik dat het paard nog leefde. Hij had met z'n voorpoten op een paar pakken stro gestaan en zo z'n hoofd boven water kunnen houden. Vanavond zou het water weer hoog komen, dus eerst het paard in veiligheid brengen. Ondertussen schoot het door m 'n gedachte dat in het kabinet nogal wat kontanten zaten. Die zouden in de toekomst zeker van pas kunnen komen. Zodoende heb ik samen met vader de achterkant van het kabinet gehaald, want dat was voorover gevallen, en ons geld eruit meegenomen. We hadden dan tenminste iets om ons de komende tijd in de eerste levensbehoeften te voorzien. 's Avonds en 's nachts heb ik mijn krachten gegeven aan het verzwaren van de Gentmansdijk. Met man en macht werden daar zandzakken gevuld en opgestapeld om het hoge water van de springtijen tegen te houden, zodat Krabbendijke droog zou kunnen blijven. Later ben ik lijkschouwer geweest bij een achterneef en achternicht, Bartel en Koba Verschuure, die in hun huis aan de Eerste Oostdijkweg zijn ver dronken. Veel mensen zijn geëvacueerd naar Brabant, maar wij zijn met z'n allen in Krabbendijke gebleven, bij bode Zandee aan de Noordweg. Daar zijn we gebleven totdat we weer terug konden naar onze boerderij. Hoe hebt u een en ander persoonlijk beleefd wat het geestelijk leven betreft? Rond die tijd waren er veel spanningen in de wereld en ik wist dat God met Zijn oordelen zou komen. Op welke wijze, wanneer en hoe was voor mij verborgen. Dat Hij gesproken heeft zal voor iedereen wel duidelijk zijn. Maar hebben we die stem ook verstaan De boerderij van Verschuure vanaf de Nieuwlandse Binnendijk. 9 Oostdijk in de golven

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 5