GEDEELTELIJKE EVACUATIE VAN KRABBENDIJKE Herdenkingskrant watersnood Oostdijk Opvangcentrum in Ossendrecht Nieuwlandepolder en Maagspolder dreigden onder te lopen Donderdag styn alle onden van dagen, Bleken, vrouwen en kinderen, die in Krabbendfyke verbleven, geëvacueerd. Men b tot deze maatregel overgegaan omdat de Nlenwlandse binnendijk ter hoogte van de hoek tussen de Pieters- polder en de Nieuwlandepolder ln zeer slechte conditie verkeert en Donderdag morgen vroeg, bjj hoog tjj, dreigde door te breken. De djjk kon echter nog ge houden worden. Wel vloeide het water er over heen. In de nacht van Woensdag op Don derdag hebben militairen en burgera hard gewerkt aan de versterking van het bewuste dijkvak. Vroeg in de och tend werd de toestand kritiek geacht Als de dijk het begeeft, lopen dé Nieuwlandse polder en de Maagspol der onder en wordt ook de Nieuw Krabbendijke polder, waarin Krabben- dijke ligt, bedreigd. Het gemeentebe stuur nam contact op met de Rijkswa terstaat. De situatie werd gevaarlijk genoemd en geadviseerd werd tot ge deeltelijke evacuatie over te gaan. Zoals bekend bevinden rich in Krab bendijke evacué"» uit Rilland, Waarde en het twaar getroffen Oostdijk. De bejaarden, xieken, vrouwen en kinde ren onder hen moesten dus opnieuw vertrekken en met hen ook dezelfde groepen inwoners van Krabbendijke. Ip. Ossendrecht is een opvangcentrum werd'overwogen de evacuatie met behulp van schepen te doen geschieden, doch hierop is men teruggekomen. De lange dijk bij Ril land is zeer stuk gereden, maar de Genie was hard in touw aan verster king van het wegdek. Men zou probe ren autobussen uit Brabant te laten komen. Mocht het onmogelijk blijken om deze over de dijk te laten rijden, dan zouden de mensen via de Bathpol- der en over de ondergelopen rijksweg af te voeren zijn. Dit is bij laag water zeer wel mogelijk. Krabbendijke heeft momenteel de beschikking over twee duwks. Voorts zijn er enkele voertui gen met diesselmotoren, waarmee ook de bussen uit Brabant zijn uitgerust. Men zag de situatie Donderdagmorgen rustig onder ogen. In koortsachtig tempo werd gewerkt aan de ophoging van de dijk tussen de Nieuwlande- en de Maagspolder. Ge probeerd werd een damwand te ma ken. Van de Houthandel Alberts in M'burg werden 2000 m2 planken en 2000 palen ontvangen; draglines wer den toegezegd. "Doris Rijkers" óp strekdam bij Zierikzee. Volgens bericht van Scheveningen Ra dio is de reddingboot „Doris Rijkers" uit Den Helder, die deelneemt aan het red dingswerk in Zeeland, op de strekdam bij Zierikzee gelopen. Het bootje zit 300 meter ver op de strekdam. Pogingen om de reddingboot uit zijn benarde positie te bevrijden zijn mislukt tengevolge van de sterke ebstroom. Er is thans om slcep- boothulp verzocht. Evacuatie in Zeeland verloopt vlot Twee ministers bezochten Krabbendijke Gistermiddag hebben de ministers Van Thiel en Zijlstra per dukw een be zoek gebracht aan de geïnundeerde ge bieden van Oost Zuid-Beveland. Zy konden komen tot Krabbendijke. De heer A. Schout, evacuatie-commissaris, die zich hierheen begaf om de minis ters te ontmoeten, slaagde er, ondanks verwoede pogingen, niet in contact met hen te krijgen. De evacuatiecommissaris deelde ons Donderdagavond laat over de ontrui ming het volgende mede: Uit Krabbendijke zijn nu ca. 2000 mensen afgevoerd (o.w. alle geëvacu- eerden uit Waarde) naar Eindhoven, omdat de omringende dijken précair zijn. De evacuatie van Schouwen-Dui- verland verloopt vlot. De mensen in de zak van Zuid-Beveland, aan wie drie maal werd verzocht de getroffen gebieden te verlaten, hebben tot he den geweigerd. In het algemeen kan worden gezegd, dat allen, die in nood verkeerden, nu naar veiliger oorden zijn overgebracht. De mogelijkheid be staat, dat in enkele plaatsen, waar ge- evacueerden zijn ondergebracht, nog afvoeringen nodig zijn om „opstoppin gen" te voorkomen. De enige verbinding over land met Zeeland over de dijken bij Yerseke, is verbroken: deze weg moest worden af gesloten, omdat de situatie van de dij ken levensgevaar opleverde, zeker voor het wat zwaardere verkeer. Zeeuwsch Dagblad, 6 februari 1953. Zeeuwsch Dagblad, 6 februari 1953. Kerken roepen op tot gebed In overleg met de R.K. kerk, de Gereformeerde Kerken in Neder land, de Chr. Gereformeerde Kerk, de Remonstrantse Broe derschap, de Evangelisch Luther se Kerk, de Oud Katholieke Kerk en de Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkeraden en gemeenten voor Zondag 8 Februari a.s. een kanselafkondiging doen toeko men, waarin zij oproept tot bij zondere verootmoediging, tot ge bed en tot offer. Deze boodschap luidt: ,£waar is ons gehele volk ge troffen door de watersnood, die al onze heugenis overtreft. Ver heugend is de spontane en over vloedige bereidwilligheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons bij de gewelddadige dood van zovelen met deernis gedenken wij allen, die huis en have verloren heb ben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ter nauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren Woord. Ook in de weg uwer gerichten, o God hebben wij U gezocht. Laten wij onze schulden belij den en bidden om genade en ver geving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren. Laten wij met onze of fers de nationale inzameling ver sterken. Nog zeer veel zal in de volgende tijd van regering en volk, van kerk en gemeenten, van ieder persoonlijk worden ge vraagd om in de nood van mensen en landstreken te voorzien. De Here in de hoogte is gewel diger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee. (Psalm 93). Zeeuwsch Dagblad, 4 februari 1953. Hoe het was - door A. F. Blok, Krabbendijke In 1953 woonden wij op de hoeve in de Nieuwlandepolder tussen de spoor lijn en de Oosterscheldezeedijk. Eigenlijk begon de watersnoodramp op 31 januari. Op de avond vóór de ramp was het water om 23.00 uur al aan de voet van de zeedijk gekomen, terwijl het laag water moest zijn. Dat was iets heel bijzonders. Ik ben dit dan ook 's avonds gaan melden bij de dijkgraaf, maar die wist ook geen verklaring te geven. Zondagochtend vroeg ging ik naar de zeedijk weer op verkenning uit. Tot mijn grote schrik stond het waterpeil om 4 uur al op 1 meter van de voet van de muur die op de kruin van de dijk stond! Ik ging toen weer naar huis, weliswaar ongerust, maar toch niet in de veronderstelling dat het water over de dijk zou komen. Om 6 uur 's morgens constateerde ik dat het water, in plaats van nog meer geste gen te zijn, gezakt was! Hoe kon dat nu toch? In plaats van opkomend water ging het nu weer af... Ook reed er al een auto over de overweg, op dit vroege uur op zondagochtend, heel vreemd. Nieuwsgierig geworden begaf ik mij naar de overweg bij de familie Witte en daar kwam ik buurman De Rijke tegen. Die zei dat op Oostdijk het zeewater al aan de goten van de huizen stond. Dan moet de zeedijk in de Kruiningenpolder zijn doorgebro ken, dacht ik, met als gevolg dat ook de Nieuwlandepolder zal volstromen. Met de jongens van Witte: Hein, Rinus en Lou, hebben we toen de coupure van de spoorlijn gesloten. Als we dit karwei niet hadden kunnen klaren, was ook het dorp Krabbendijke vol zeewater gestroomd. Vijf minuten na de sluiting stond het water al tot aan de bovenkant van de coupuredeur! De schuur van Mesu kraakte in al haar voegen, hoewel we er nog niets van konden zien. Toen het licht werd, zagen we de familie Mesu in de leibomen zitten die voor hun huis stonden. Dit huis was al door het aanstormende water totaal verwoest! Ook met de jongens van Witte hebben we de duiker die de Nieuwlandepolder met de Kruiningenpolder verbindt, kunnen slui ten. Dit was een zeer zwaar karwei. Hierna ben ik naar Oostdijk gegaan. Het eerste wat ik zag, waren de koeien van Verschuure die bij de winkel van Leen Zuidweg aan het hek gebonden stonden. Er liepen ook al mensen op de dijk, die bijtijds hun huizen waren ontvlucht. Vreselijk was voor mij het horen roepen om hulp van Jan van Toon Sinke. Hij zat in een boom en is gelukkig gered door de mannen van Butijn van de Roelshoek. Ook Leen van Iwaarden heeft met een roeiboot verschillende mensen gered. Toch zijn Oostdijk in de golven De door ons gesloten coupure in de dijk van de Nieuwlandepolder. er helaas ook mensen verdronken en ook veel dieren. De veerboot was door het stroomgat de polder ingedreven en die lag 's morgens in de polder dichtbij Oostdijk. 's Avonds is die boot bij hoog water weer terug de Westerschelde ingedreven. Zondagmiddag zijn de koeien en paarden naar Krabbendijke gebracht en wijzelf zijn ook naar Krabbendijke gaan slapen. Die middag om 4 uur begon ook de Nieuwlan depolder vol water te lopen door overslagwater dat bij de hofstede van Vis ser over de Nieuwlandse Binnendijk sloeg. Veel mensen en dieren zijn in de rampnacht verdronken. De meeste mensen zijn gelukkig gespaard geble ven, maar hebben veel ontberingen moeten doorstaan. De les die geleerd is, is dat we bij storm en springtij, ondanks dijkverhogingen, altijd alert op gevaar moeten zijn. 6

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4