De Waters woonkrant HWMnaü hebben meegemaakt, geven tekst en uitleg. De expositie start i januari en eindigt febru ari 2003. Meer weten: bellen naar de gemeente Reimerswaal Nieuw-Vossemeer - A.M. de Jong museum Zeven organisaties werken samen aan de tentoonstelling 'Schade en ontreddering van de watersnood', die loopt van 15 januari tot en met 21 juni 2003 Ouwerkerk - Museum Watersnood 1953 In 2001 is het Museum Watersnood 1953 gevestigd in een van de zogenaamde 'Phoenix caissons' bij het krekengebied van Ouwerkerk. In dit museum krijgt je een levendig beeld van de situatie voor, tijdens en na de ramp. De caissons bij Ouwerkerk zijn gebruikt om in het rampgebied het allerlaatste dijkgat te dicht en. De tentoonstelling in het Museum Watersnood 1953 behandelt de volgende onder werpen: de situatie voor de ramp; wat deed men na de dijk doorbraken?; hulp en mede leven; slachtoffers en schade; het herstellen van de dijken; het leven na de ramp. Je vindt het museum aan de Weg van de Buitenlandse Pers 5 in Ouwerkerk. Meer informatie: 0111-644382 Reimerswaal - Expositie, Watersnoodramp De expositie reist langs alle Reimerswaalse dorpen en is speciaal bestemd voor het onderwijs. Inlichtingen: gemeen-te Reimerswaal. Sint-Philipsland, Dorpshuis De Wimpel Tentoonstelling in het kader van herdenking watersnoodramp. Van 25 januari tot en met i februari 2003. inlichtingen Heemkundige Kring Philippus- land. Stavenisse In dorpshuis De Stove staat van 31 januari tot 8 februari 2003 een. herdenkingstentoonstelling van foto's, materialen, boeken en tekeningen van basis schoolleerlingen. De openbare bibliotheek verzorgt computer presentaties.. Terneuzen - Grote Kerk Fototentoonstelling Tijdens de eerste drie weken van. februari 2003 organiseert de Heemkundige Vereniging Ter- neuzen een fototentoonstelling in de Grote Kerk in die stad. De officiële opening van de Fototentoonstelling en de pre sentatie van het Herdenkings boek vinden gelijktijdig plaats op 31 januari 2003 in de Grote Kerk. Vlissingen - Openbare Bibliotheek Fotograaf Dert bracht tientallen jaren Vlissingen in beeld. Hij deed ook verslag van de water snoodramp. De collectie van de fotograaf wordt bewaard in het Gemeentearchief Vlissingen. Dat stelde de foto's beschikbaar voor deze expositie. WaterLand Neeltje Jans - Permanente tentoonstellingen De Ramp In het ir. Topshuis bij de Stormvloedkering komen de ramp en de Deltawerken tot leven. Ooggetuigen vertellen in ge- luids- en beeldfragmenten van hun schokkende ervaring in de koude februarinacht van 1953. Mensen verloren have en goed en betreurden 1835 slachtoffers. De tentoonstelling Ramp 1953 is geen technisch overzicht, maar een menselijk relaas. Samen gesteld aan de hand van gesprekken met familieleden van slachtoffers, redders en politici uit die tijd. Aangevuld met authentieke radioverslagen. Strijd tegen het water Het water bracht ons rijkdom door vruchtbare landbouw grond en handel via de zee. Maar de strijd tegen het water speelt ook altijd een rol. Met een land dat voor meer dan de helft onder zeeniveau ligt moet dat water wel buiten de deur gehouden worden. Delta Expo laat 2000 jaar waterbouw in Nederland zien met de Delta werken als hoogtepunt. Informatie: www.neehjejans.nl telefoon om - 652702 Westerschouwen - Excursieschuur Staatsbosbeheer Tentoonstelling 'De kracht van het water', vanaf i maart 2003. Zierikzee - Stadhuismuseum Gemeente Schouwen-Duiveland Tentoonstelling 'Strijd tegen het water'. Vanaf i mei 2003. 'Coupure' Een zachtzinnig stuk over een harde werkelijkheid De man en de vrouw ontmoeten elkaar bij de bushalte. Het is al zo lang geleden, die ramp in '53. De dag waarop zij haar zoon - verloor en waarop hij een beslissing nam die hem zijn •leven lang zou blijven achtervol gen. Ze hebben allebei ver schrikkelijk hpn best gedaan dat ene kleine grote stukje uit hun leven te knippen. Maar het is ze niet gelukt. En nu ontmoeten ze elkaar bij de bushalte Tournee langs scholen voor voortgezet onderwijs en dorps huizen in Zuidwest-Nederland en theaters in heel Nederland en België. Meer informatie en boekingen: 020 - 4031461 'Stormkracht' Theater Kwark heeft voor de leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen en de brug- groepen van het voortgezet onderwijs een educatieve the atervoorstelling ontwikkeld. Centraal in de voorstelling staat de ontmoeting tussen de jonge ambitieuze Sara en de rebelse Jan. Stormkracht is het kleine verhaal van twee gewone mensen, maar ook het grote ver haal van een nacht die levens heeft getekend, een samen leving heeft gevormd. Vier acteurs reconstrueren de geschiedenis en blikken vooruit. Ze zoeken naar wat wel en niet verteld moet worden en bren gen de talloze 'figuranten' uit die februari-nacht weer tot leven, de acteurs laten de ele menten nog één keer zuchten. Zee, storm, maan en aarde gaan het gevecht weer aan, alleen resten hun nu nog enkel slechts woorden. Meer informatie en boekingen: 0118-617066 of www.theaterkwark.nl Dijkval! Het spel 'Dijkval' gaat over de komst van de beroemde Bra bantse dijkenbouwer Andries Vierlingh naar het Schouwse dorp Zuidkerke in 1528. Vier lingh probeert de mensen te overtuigen van de mogelijkheid om zelf iets tegen de dijkvallen te doen. Hij komt in het geweer tegen de lakse houding van de edelen en de kerk, en treedt op tegen het onbenul van de dijk graaf. Een conflict kan niet uit blijven.... 'Dijkval' geeft een tijdsbeeld op een unieke buiten locatie bij Zonnemaire, opge roepen door de schitterende kostuums, de decors, het licht en geluids-effecten. Paarden, geiten, vissersschepen, boeren karren, maken het beeld com pleet. 'Dijkval' wordt gespeeld op 28 en 29 juni en 4 tot en met 6 juli 2003 en is een initiatief van de Historische Spelen Zierikzee! Meer informatie en kaarten: VW Zierikzee, om - 412450 Televisiedocumentaire Vanaf vrijdag 29 november start Omroep Zeeland een tiendelige documentaireserie over de watersnoodramp 1953, waarvan de laatste aflevering valt op 31 januari 2003. Televisieprogramma Nationale Herdenking De omroepen Zeeland, Brabant, Rijnmond, NPS, NOS en EO verzorgen op i februari 2003 via hun eigen kanalen en Neder land 2 een middag- en avond vullend herdenkingsprogram ma. Noodnet zendamateurs De Verenigde Radiozendama teurs Watersnoodramp Her denking 2003 (VRWH2003) zullen op 1 februari 2003 deel nemen aan de Nationale Herdenking van de Waters noodramp. Door de berichten van de zendamateurs werd de omvang van de ramp pas goed duidelijk voor de rest van Nederland en kwam de hulpver lening 'van buiten' op gang. De radiozenders worden opge steld in Vlissingen, Koude- kerke, Neeltje Jans, Ouwerkerk, Oude Tonge, Wilhelminadorp, Terneuzen, Nieuw-Vossemeer en een nog nader te bepalen plaats op Voorne-Putten. Ze zullen 24 uur in de lucht zijn met radioamateurverkeer. Dat is voornamelijk te horen op de zogenaamde 80 meter band op en rond de 3700 kHz. Die fre quentie was ook in 1953 in gebruik als "noodnet". De Rampf documentaire Op veel plaatsen in Zeeland is de komende tijd de film 'De Ramp' te zien. Deze documen taire van de Zeeuwse regisseur en scenarist Koert Davidse toont op aangrijpende wijze het huidige leven van de slacht offers van toen, wat ze hebben meegemaakt en hoe de water snoodramp hun leven heeft beïnvloed. Uniek en nooit eerder vertoond (amateur-) beeldmateriaal versterkt de ver halen van de slachtoffers die aan het woord komen in deze documentaire over Zeeland en de watersnoodramp. Veel persoonlijke herinneringen zijn te vinden in het nieuwste jaarboek van de Stichting Historische Reeks Land van Heusden en Altena. De Heemkundekring Halcherth (Halsteren) geeft in eigen beheer een boek uit met ver halen van overlevenden van de Watersnoodramp. Naar ver wachting wordt dit in de winter van 2002 gedrukt. De heemkundekring in Steen bergen presenteert een boek over ervaringen van mensen die de Ramp hebben meegemaakt. Er komen ook foto's in te staan. Hulpverlening en wederopbouw van Stavenisse is een boek van de Stichting Actief Stavenisse, geschreven samen met een groep jongeren. Te koop op de herdenkingstentoonstelling in De Stove, vanaf 31 januari tot en met 8 februari. Ook de Heemkundige Kring Philippusland presenteert een boek. Het is geschreven door J. Kempeneers. De Heemkundige Vereniging Terneuzen geeft ter gelegenheid van de herdenking een boekje uit. Ad Zuiderent Uit 's-Gravendeel stelde een herziene uitgave samen van de bloemlezing Nieuwe Stroming Een film over Nederlanders en de zee We gaan 's zomers naar zee om te zonnen en te zwemmen. En in de herfst waaien we lekker uit aan het strand. Maar de zee kan ook onvoorspelbaar en be angstigend zijn. Zoals in de nacht van 1 februari 1953. Kunnen mensen die de ramp overleefden nog van de zee genieten? Voelen zij zich veilig achter de nieuwe dijken? Die vragen komen in Nieuwe Stroming aan bod. De film gaat ook over dijken, duinen en Deltawerken. En over de vraag of je de zee niet meer ruimte moet geven. Om al die vragen en veranderingen te laten zien is filmmaakster Irene van Dits- huyzen al een paar jaar aan het,— filmen. Zij zal ook opnamen maken rondom de herdenking van de Watersnoodramp. In 2005 is de film klaar. Er is nu al een korte versie. Die heet 'Kust van zand'. Je kunt hem bestellen Voor meer informatie: telefoon 020-3143100 '1 februari 1953' met werk opge nomen van diverse kunstenaars en fotografen.'Hoogwater, Ne derland 50 jaar na de waters noodramp' is een uitgave van Rijkswaterstaat over veiligheid in de Delta. Schrijfster Inez-* Flameling gaat in op vragen als: Hoe veilig zijn we? Hoe veilig voelen we ons? Wat is veiligheid ons waard? Hoe kunnen we de veiIigheid in de toekomst garan deren? Het boek wil de discus sie over veiligheid tegen over stromingen in Nederland sti muleren. Daarom is er op 19 februari 2003 ook een sympo sium Leven met water 'Hier was eens Capelle' is een uitgave van De Boer/De Ruiter en gaat over de belevenissen van de inwoners van de verdwe nen buurtschap Capelle. Kees Slager schreef het. Zijn boek 'De Ramp, een recon structie' komt dit voorjaar opnieuw uit bij uitgeverij Contact Jan Kuiper en Cees Maas schre ven 'Echo's van het water', ook een uitgave van De Boer/De Ruiter, een levendig verslag van de gebeurtenissen in Zeeland. 'Het water komt' Onderdeel van het scholenproject Delta 2003 is een videoband die alle scholen in de getroffen gebied ontvangen als onderdeel van het lespakket. 'Boeken-;' Ter gelegenheid van de herdenking van 1 februari 1953 verschij nen er veel boeken en boekjes. De uitgaven hieronder staan vast of zijn al verschenen. Maar er kan nog meer op de markt komen. Vraag vooral gemeenten of heemkundige kringen naar plaatselijke uitgaven! In het lespakket van het scholenproject is ook een boekenlijst-*" opgenomen. Die lijst is binnenkort ook te zien op de site WWW.delta2Q03.nl. Misschien is het een idee óm alvast eens te kijken of er in de schoolmediatheek of in de plaatselijke biblio theek titels zijn te vinden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 6