10 Tentoonstellingen Watersnoodkr. f Wat kun je doen, lezen en bekijken? Deze pagina's zijn vooral voor docenten, die nu en straks in hun lessen aandacht willen besteden aan de Watersnoodramp van 1953. Op deze pagina's stippen we tentoonstellingen aan, zetten we op een rijtje wat voor films, voorstellingen en TV-programma's je kunt gaan zien en noemen we een aantal boeken en boekjes die in deze periode zijn of worden uitgegeven. Ook signaleren we buitenactiviteiten als wandelingen en fietstochten, inclusief bezienswaardigheden als monumenten. De website www.delta2003.nl geeft steeds een actueel overzicht. Op veel plaatsen in de door de Ramp getroffen gebieden worden ten toonstellingen georganiseerd. Van hele kleine tot zeer grote. Sommige kun je maar een dag bekijken, andere zijn een heel jaar te bezoeken. Deze lijst geeft een overzicht per provincie en is samengesteld uit informatie van het projectbureau Delta 2003. Soms ontbreken er nog gegevens over een tentoonstelling. Zodra die bekend zijn, kun je ze vinden op de website van Delta 2003: www.delta2003.nl Zuid-Holland Werkendam - Biesboschmuseum In het Biesboschmuseum in Werkendam is een tentoon stelling te zien over waters noodramp. Dordrecht - Vergulde Swaen Februari 2003 - vijftig jaar na de Watersnoodramp De Historische Vereniging Zwijndrecht verzorgt van 18 januari tot 2 maart een expositie in de Vergulde Swaen, de oud- heidkamer van Zwijnd recht. De gemeenten Zwijndrecht en Willemstad kregen :i februari 1953 om half vijf als eersten een telexbericht over de naderende ramp. Snel kondigde men de noodtoestand af. Over deze en andere gebeurtenissen gaat de expositie. Ook komen andere Overstromingen in Dordrecht aan bod en de gevolgen, van de Deltawerken voor de bestaande bebouwing. Meerweten? Marcel Deélen 06-51328185 Den Haag - Communicatiemuseum Op één golflengte? Tentoonstelling over berichten tijdens, na en over de waters noodramp. Hoe verliep de communicatie over de watersnoodramp? Hoe zijn de bewoners op de hoogte gesteld van de gebeurtenissen? Wat wist de rest van Nederland? Hoe hebben direct na de ramp buitenlandse kranten bericht en welke plek kreeg dat bericht? En hoe is de berichtgeving van het televisiejournaal over heden daagse overstromingen in bin nen- en buitenland? Wat is er sinds 1953 veranderd? In de tentoonstelling 'Op één golflengte?' krijg je antwoord op deze vragen. Ze loopt van 16 januari - 9 maart 2003 in het Museum voor Communicatie, Zeestraat 80-82, Den Haag. telefoon 070-3307500 Den Haag - Reizende water tentoonstelling Zuid-Holland De provincie Zuid-Holland heeft een reizende watertentoon stelling samengesteld. Die wordt op 31 januari 2003 om 16.30 uur gepresenteerd in het Provinciehuis in Den Haag. Daarna gaat zij op reis en blijft steeds drie weken op één plek. Gebruikers en bezoekers kun nen de expositie aanvullen. Boekingen via e-mail: hftrdenken(g>watersnQod.infb 's Gravendeel - expositie his torische verëniging in gemeen tehuis Heinenoord - tentoonstelling in Streekmuseum Hoek van Holland - Wereld Water-tentoonstelling in Kering huis Over de Nederlandse kennis van waterbeheersing en de wereldwijde verspreiding daar van. Bedrijven of organisaties pre senteren hun .waterprojecten in het buitenland op foto's, video en in maquettes. Er is ook een algemene uitleg over de water- toestand ïn de wereld. De ten toonstelling begint in april en loopt door tot oktober 2003. Meer informatie op: www.kffrlnghijis.nl of telefoon 0174-511222 Hoek van Holland - Keringhuis Expositie van herinneringen Op 6 september 2003 is het Wereldhavenfestival in Rotter dam. Elke bezoeker aan dat fes tival krijgt de gelegenheid een speciale kaart in te vullen met daarop een herinnering aan de Watersnoodramp van 1953, of een idee of wens voor de toekomst. Een selectie uit deze kaarten zal in het Keringhuis worden opge hangen vanaf 1 februari 2003. Hoek van Holland - Keringhuis Kinderactiviteiten Het Keringhuis organiseert spe ciale rondleidingen voor kin deren. Je kunt een spel spelen over het onderwerp 'Nat droog'. Er zijn plannen om buiten het Keringhuis een over stroming na te bootsen. Dit houdt in dat er een huis onder water wordt gemaakt. Kinderen kunnen met zandzakken (zelf vullen!) de dijk verstevigen. Aan dit project kunnen veel kinderen meedoen! Hoekse Waard De Historische Vereniging Strijen organiseert een reizende tentoonstelling voor scholieren. Van i januari tot en met 31 december 2003 kun je hem be kijken. Maassluis - Gemeentemuseum Thematentoonstelling Watersnoodramp. Vanaf 1 februari 2003. Maassluis - Nationaal Sleepvaart-museum Opening thematentoonstelling Watersnoodramp op 1 februari 2003. Oud-Beijerland - Expositie in Oude Raadhuis Oude Tonge - Sporthal Oude Tonge Tentoonstelling watersnood ramp 1953. Van 31 januari tot en met 7 februari. Inlichtingen: gemeente Oostflakkee. Ridderkerk - Oudheidskamer Van 6 januari tot en met 16 februari is in de Oudheidskamer te Ridderkerk een tentoon stelling te zien over de Waters noodramp. Meer weten: gemeente Ridderkerk Rotterdam - Hogeschool Rotterdam Tentoonstelling en symposium Een activiteit voor geïnteres seerde docenten en leerlingen uit de 2e fase van het voortgezet onderwijs. Hoogheemraad schap van Schieland, Gemeen tewerken Rotterdam, de Hoge school Rotterdam en Water schap Ijsselmonde organiseren op vrijdagmiddag 31 januari 2003 een symposium in Rotterdam in een van de col legezalen van de hogeschool. Het onderwerp is de veiligheid in een dichtbevolkt gebied bene den de zeespiegel. Ook krijgen toekomstige ontwikkelingen als zeespiegelstijging en klimaat verandering aandacht. Na afloop van het symposium zal een tentoonstelling worden geopend. De tentoonstelling is gemaakt door studenten in sa menwerking met de organi serende organisaties en is de hele maand februari te be zoeken. Sliedrecht Nationaal Baggermuseum Tentoonstelling 50 jaar na de ramp. Deze expositie vertelt het ver haal van Sliedrecht, de Alblas- serwaard en de baggeraars. Vanaf 1 februari 2003. Voor meer informatie: www.haggffrmuseum.nl Bergen op Zoom - Markiezenhof Tentoonstelling over de hulpver leningtijdens de watersnood. Te bezoeken van 16 februari tot en met 23 maart 2003. Drimmelen - Expositie waters noodramp vanaf 1 februari 2003. Inlichtingen: gemeente Drimmelen Etten-Leur - Drukkerijmuseum 'Toen kwam het water' Vlak na de Ramp verscheen er een boek met aangrijpende foto's en verhalen. Als je wilt weten hoe dat boek werd gemaakt kun je in het Drukkerij museum terecht. Je ziet daar ook wat de ramp heeft betekend voor getroffen drukkerijen en hoe hulp werd geboden door bevolking en overheid om de schade te herstellen. Je wordt verder geïnformeerd over de rol van de drukkerswereld bij het Nationaal Rampenfonds. De tentoonstelling is al open en loopt tot i april. Meer informatie: wwwdrukkerijmijsffnm.nl telefoon 076-5034826 Halsteren - H. Quirinuskerk Fototentoonstelling over de hulpverlening tijdens de waters nood. i februari en 2 februari. Halsteren - Raadhuis Fototentoonstelling waters noodramp in en rond Halsteren. Van i februari tot en met 12 februari 2003. Heijningen - Pestalozzihuis Tentoonstelling gemeente Moerdijk De gezamenlijke zes heemkun dekringen in de gemeente Moerdijk zetten een tentoon stelling op in het Pestalozzihuis te Heijningen. De tentoon stelling besteedt vooral aan dacht aan het aspect hulpverle ning en hulpverleners. Steenbergen - Tentoonstelling in de bibliotheek Een aantal weken vóór en na i februari 2003 wordt in de biblio theek van Steenbergen een ten toonstelling ingericht over de watersnood. Het thema van de tentoonstelling is de hulpverle ning gedurende de watersnood. Bezoekerscentra Staatsbosbeheer - Landschap na de ramp In de bezoekerscentra van op Westerschouwen en Tholen kun je op tentoonstellingen zien hoe het landschap na de ramp is hersteld. Op Boomfeestdag, 26 maart, worden de tentoon stellingen geopend. Domburg Zeeuws Biologisch Museum Dynamiek in de DeltaZeeuwse natuur door de eeuwen heen In het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle vertelt de expositie 'Dynamiek in de Delta, Zeeuwse natuur door de tijden heen' voor publiek van 12 jaar en ouder. Het verhaal over het zoeken naar een evenwicht tussen natuur en mens in Zeeland. Je ziet hoe het Zeeuwse landschap er vroeger uitzag. Je kunt onder andere luisteren naar het landschaps- geluidenspel, en uitzoeken welk geluid bij welk landschap hoort. Natuurlijk zie je ook aangrij pende foto's van de ramp van 1953 en van de inundatie van 1944. De Deltawerken komen ook aan bod. Wat was het effect daarvan op het leven in het water? De tentoonstelling staat ook stil bij de vraag hoe Zeeland er in de toekomst uit zal gaan zien. In de educatieve ruimte kunnen kinderen tot 12 jaar het 'Droge voetenspel' spelen, 'Mijn droomhuis staat in tekenen en door middel van 'Geef de boer een stoel' praten over de invulling van het landschap om ons heen. Voor leerkrachten is een handleiding bij de tentoon stelling gemaakt. De tentoon stelling is te bezoeken van 16 november 2002 tot en met 23 maart 2003. Rondleiding Speciaal voor 'Dynamiek in de Delta' is de rondleiding 'Lees het landschap' samengesteld. Onder begeleiding van een gids kun je met een groep door het natuurgebied Westhove lopen en kijken welke invloed de zee, de Tweede Wereldoorlog, de inundatie hier gehad hebben. Onderweg krijg je veldwerkop- drachtjes te doen, zoals het meten van de windkrachten en het maken van een grondprofiel. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, 4356 ND Oostkapelle, on8 - 582620, Dreischor, Streek- en Landbouw-museum Goemanszorg - Expositie 'Mens durf te dijken'. In het Streek- en landbouwmu seum in Goemanszorg is altijd een verzameling van oude land bouwwerktuigen en gereed schap te bezichtigen. Een spe ciale expositie laat zien hoe mensen in Zeeland voor de ramp van 1953 zich tegen het water probeerden te bescher men. De tentoonstelling is te zien van i maart 2003 tot en met 30 november 2003. Hengstdijk - Kerk Expositie in het kader van her denking watersnoodramp. Informatie: gemeente Honte- nisse. Kruiningen - tentoonstelling met getuigen De expositie loopt van januari tot 1 februari in Kruiningen. Alle scholen in de gemeente Reimerswaal Zijn uitgenodigd. Dorpsgenoten die de ramp

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 6