Oostdijk in de golven Herdenkingskrant watersnood Oostdijk Samengesteld in opdracht van stichting 'Dorpshuis Apeldoorn Oostdijk' Druk: Van Velzen BV Oplage: 400 stuks In de rampnacht van I februari 1953 is Oostdijk zwaar getroffen door het water. Over deze ramp is al veel geschreven, maar met deze uitgave willen we speciaal Oostdijk voor het voetlicht halen. Een aantal 'Oud-Oostdijkenaren' vertellen hier hun ervaringen over de rampnacht en de evacuatie. Luchtfoto van Oostdijk in de ramp bij laag water. Oostdijk - Een verslag van "de rampis niet te geven, ledereen heeft dit op z'n eigen manier beleefd. Daarom hebben we naast een door lopend verhaal ook een aantal interviews opgenomen. Wat was het een zware storm op de 3 le januari 1953. Aan dijkdoorbra ken werd nog niet zoveel gedacht. Alleen polderwerkers, sluiswachter, havenmeesters en dijkwachten zagen wel dat de dijken het zeer zwaar te verduren zouden krijgen. Om middernacht, een uur na laag water, stond het peil al op 3.50m NAP. Het water zou dus nog tot 5 uur opkomen. Dit kan niet goed gaan. Alle veiligheidsmaatregelen wor den genomen. Adriaan Blok uit de Nieuwlandepolder en spoorwachter Kees Witte hebben toen samen met diens zoons de coupure in de Nieuwlandse Binnendijk gesloten. Hij heeft ook de schuif bij 't eultje' laten zakken. Eén van zijn zonen zag dat die nog steeds open stond. Hij werkte niet bij de polder en had ook geen sleutel om de schuif naar beneden te draaien, maar een sleu tel die hij gebruikte bij het spoor paste precies. Later in de nacht zijn Laban de Rijke en zijn knechten nog langs een aantal boerderijen geweest om de bewoners te waarschuwen voor het naderende onheil, dit met gevaar voor eigen leven. Ondertussen waaide het steeds har der. Pannen van de daken, bomen omver en ook gaten in rieten daken. De mensen gingen gewoon naar bed, niet in het minst bedacht op wat ze de komende uren moesten gaan meemaken. Toen de Westerscheldedijk van de Kruiningenpolder bezweek, was vrijwel de hele bevolking in diepe rust. Rond de klok van 5 uur stroomd^het water al de polder in en redd AMZ-chauffeur P. van den Berge met grote snelheid over de Lavendeldijk. Met aanhoudend getoeter lukte het hem om een aan tal inwoners van Oostdijk wakker te maken. Deze konden dan de andere bewoners waarschuwen. Vervol gens ging de chauffeur naai' de 2e Vlietweg om de bewoners te wijzen op het komende gevaar. Dit was maai' net op tijd, want nog geen halfuur daarna liep het eerste water reeds de woningen binnen. Nog meenden sommigen, misleid door ervaringen met de vroegere inunda ties, dat het met de hoogte van het water wel mee zou vallen. Toen werd het water gecontroleerd bin nen gelaten. Zij gaven er dan ook de voorkeur aan om zich op de boven-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1