(£b 's Morgens om elf uur stond de Koningin plotseling in de kamer' Boomgaard in Heinenoord jaren later gerooid vanwege zoute water FONGERS WATERSNOODKRANT 'Mensen gilden in doodsnood, dat geluid vergeet je nooit meer' Bij terugkeer dreef boek 'Het onweer trekt voorbijtussen het huisraad Houten huizen uit het Hoge Noorden voor de Lage Landen Uw Vacantietochten per rijwiel zullen alleen dèn een genoten een werkelijke ontspanning voor U kunnen zijn, wanneer Uw rijwiel STERK en BETROUWBAAR IS en LICHT en ONHOORBAAR LOOPT. Geen rijwiel evenaart daarin de Prijzen vanaf f 99-. 2>/ HET KOMPAS S-GRAVENDEEL - De noodklokken luidden en rond half drie in de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953 nam de burgemeester van 's-Gravendeel, Van Heesen (63), het besluit om het langs de Kildijk gelegen wijkje De Nest te ontrui men. Het was een begrijpe lijk besluit, want de dijk langs de Dordtse Kil sij pelde door. Tevergeefs werd met zandzakken en zeil geprobeerd om dat te gen te gaan. Het gevaar was dat de dijk door ver weking zou instorten. De beslissing van de burge meester bleek achteraf logisch, maar tevens noodlottig. Een aantal inwoners van De Nest trok naar de christelijke school aan de Langestraat. Het hoofd van die school, Wirds, was uit bed gebeld met de opdracht om de kachels op te stoken. Maar enkele tientallen mensen zoch ten hun heil bij familie en be kenden aan de Molendijk, de derde dijk op rij. Deze dijk werd veilig geacht en dat gold zeker voor de huizen aan de binnenkant. Op dat moment beukte het wa ter van de Oude Maas al tegen de Gorsdijk die op twee plaat sen brak, waarna het water zich met een vloedgolf in de Mijl polder stortte en over de Mo lendijk spoelde. Deze dijk beg af het precies op de kruising met de provinciale weg die naar het veer Wieldrecht-'s-Graven- deel leidde. In het huis op de hoek bevonden zich de families Van Verk, Verdonk, Brand, Van der Wulp cn de kinderen van het gezin De Zeeuw, in totaal 20 mensen die allen verdron ken. Janneke in 't Veld-van Twist (56) zag het gebeuren, samen met haar vader. Zij woonden aan de Molendijk in een onder huis, maar hadden hun toe vlucht gezocht in het bovenhuis van het gezin De Zeeuw. 'Mijn vader keek boven uit het raam, precies op de kruising, naar de richting van waar het water kwam. Opeens slaakte hij een enorme kreet en wij zagen hoe het huis werd weggeslagen. Wij zagen ook de mensen in dat huis en hoorden hen gillen. Ons huis was aan de voorkant K01-2d 1 zoek de gang van zaken uit te leggen. Hoewel hij twee nach ten niet had geslapen, kwam hij nog vlot uit zijn woorden. Hare Majesteit wilde absoluut niets drinken en toen ik haar een stoel aanbood zei ze: 'Daar zult u meer behoefte aan heb ben dan ik.' Mijn dochtertje fluisterde: 'Mammie, is dat nu de koningin, gewoon met een hoofddoekje om.' Zij had na tuurlijk verwacht haar minstens met kroon te zien binnenwande len. Bij het afscheid nemen wist de koningin nog precies wie aan haar was voorgesteld. De burgemeester leidde haar het dorp rond en toen ze weg ging zei ze: 'Het komt mij voor dat dit de meest getroffen plaats van ons land is.' Ik herinner mij verder niets van wat zij zei, al leen dat zij precies het juiste woord wist te vinden voor dit zielige troepje uitgeputte men sen dat wij toen waren.' Herbegraven De evacuatie was in 's-Graven deel al op zondag op gang geko men. De pont voer weer zodra het water wat was gezakt. Veel men sen uit de Hoeksche Waard en Zeeland werden ondergebracht in de Ahoyhallen in Rotterdam. De kadaverploegen gingen aan het werk en hadden zeven weken no dig. De pompboot Neptunes in de Dordtsche Kil bij 's-Gravendeel en de perszuiger Ahoy (die bij Puttershoek lag) hadden samen met het gemaal Van Benthuizen een capaciteit van 1,2 miljoen li ter per minuut. Het duurde vijf weken voor de polders droog wa ren. Op 25 maart werd het laatste slachtoffertje gevonden, een jon getje van drie. En op 2 april 1953 zijn de doden, die in eerste in stantie hun rustplaats kregen in Dubbeldam, herbegraven op de oude begraafplaats, waar een jaar later een monument werd ont huld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van die vreselijke nacht. Vijftig jaar later krijgt het plein voor het doktershuis de naam van de huisarts die zijn huis had opengesteld als een 'toevlucht in dagen van benauwdheid', zoals op een gedenksteen in de gevel staat. Van der Bijl is in 1999 op 85-jarige leeftijd overleden. Gas, elektriciteit en waterlei ding vielen uit. Ik had kaarsen klaargezet maar aan water had ik niet gedacht. We renden nog naar het onderhuis om de was machine te redden. We tilden die samen in de wasbak, terwijl het ding normaal met vier man niet was te tillen. Hierbij haal den we onze eerste natte voe ten. Het water stroomde het huis binnen en verspreidde een afschuwelijke stank. Het kwam in het onderhuis niet hoger dan een meter. We waren ziels dankbaar dat het licht werd, maar wat we bui ten zagen was ontzettend. Al leen de dijk voor ons huis was droog gebleven. Voor de rest van het een zee van water. Naast ons huis stroomde een waterval, die naar later bleek een gat van anderhalve meter in de weg had geslagen. Nu het licht werd, konden de mensen die nog op de afgesloten.eiland-, jes van de Molendijk zaten, worden gered. Een voormalig dienstmeisje van ons had daar drie uur ge staan en haar moeder en twee zusjes zien verdrinken. De rest van de morgen waren we druk in de weer met het behandelen van gewonden en het voor zover mogelijk verstrekken van droge kleren. Vijf minuten nadat mijn man patiënten op de Molendijk een boot had beloofd, brak de dijk op de kruising van de Mo lendijk en de Provinciale weg door. Er zaten mensen op het dak, die verdronken. Mijn man was die kruising enkele minu ten eerder gepasseerd.' Allewijn kan zich dat nog her inneren: 'Het heeft een haartje gescheeld of wij waren er ge weest. Ik heb mensen in dood snood horen gillen. Zoiets ver geet je nooit meer. Het gevaar dreigde uit het zuiden, maar kwam uit het noorden. De angst voor het Hollandsch Diep en de Dordtsche Kil was groot, maar het water kwam van de Oude Maas. Ik weet nog dat wij 's nachts uit Puttershoek kwamen, Van der Bijl en ik. Aan de Mo lendijk stond het huisje van Tak. Die mensen hadden geweigerd mee te gaan met brandweerlie den die kwamen waarschuwen. Wij konden er niet meer bij ko men en riepen dat wij hulp zou den sturen. Kort nadat wij ver derop de kruising van de dijk met de Maasdamseweg over waren, is de dijk daar gebro ken.' Gewoon met een hoofddoekje om Mevrouw Van der Bijl had op maandag, toen de evacuatie in volle gang was, nog een bijzon dere ervaring. Het was een ko men en gaan van mensen, want het gemeentehuis was tijdelijk in haar huis ondergebracht, de politiepost had er onderdak ge vonden, er waren radiozendsta tions op zolder, er logeerden mensen uit het ondergelopen gebied enzovoorts, enzovoorts. 'Tegen elf uur stond plotseling onze koningin in de kamer. Ze was diep onder de indruk en zei heel weinig. Ze was, geloof ik, heel erg geschrokken van alles wat ze zag, net zo erg als wij zelf. Mijn man kreeg het ver- Mel man en macht werd gewerkt aan de herstelwerkzaamheden, zoals hier aan het Nieuwe Veer in 's-Gravendeel De ravage was enorm 'zoals hier aan de Molendijk in 's-Gravendeel voor een deel al kapot door de sterke stroom van het water dat over de dijk spoelde. Wij zijn daarom uit het raam gekropen, de dijk op, naar de kant van de Mijlpolder. Ik denk dat we met 36 mensen waren, op een heel erg kleine oppervlakte, want de dijk brokkelde aan weerskanten af. We hebben ons vastge klampt aan een doornstruik. Overal langs de dijk braken stukken af van huizen. Ik kan nog het geluid oproepen van de piano van Joke Evera, een klein eindje verderop, die tingelend wegdreef. Ik zat op de schou ders van mijn vader. Het was guur koud en het stormde. Achteraf kan niemand meer vertellen wat er is gebeurd, maar mijn oma en drie van mijn tantes, die vanuit De Nest naar ons waren gekomen omdat zij hun huis moesten ontruimen, waren plotsklaps verdwenen. Volgens mij zijn ze door het af brokkelen van de dijk in een gat gevallen en weggespoeld. Mijn tante Gré, die altijd erg sportief was, heeft zich zwemmend kun nen redden. Maar oma, toen 50 jaar, en twee tantes zijn ver dronken. Ik hoor mijn oma nog gillen. Er werd enorm gegild die nacht. De kinderen van de familie Van Verk waren vriend jes en vriendinnetjes van me.' Waterval Mevrouw Van der Bijl, de echt genote van de huisarts, vertelde kort na de watersnoodramp aan de leden van de plaatselijke af deling van de plattelandsvrou wen over die chaotische ramp nacht: 'Tegen zes uur brak de Molendijk door, waarbij enkele tientallen mensen omkwamen. Veldwachter Luuk Brouwer inspecteert de Molendijk in 's-Gravendeel HEINENOORD - 'Op za terdag 31 januari was ik met mijn ouders naar Rot terdam gegaan, uiteraard met de tram die toen nog reed. Op de terugtocht toen we over de Barendrechtse brug reden spatte het water van de Oude Maas door de harde wind al tegen de ra men van de tram, terwijl ook het water al zo hoog stond dat het tegen het weg dek klotste. Ik had dat nog niet eerder meegemaakt en het was daarom erg angst aanjagend.' Aan het woord is de heer L. Koster van de Mollekade bij de Blaaksedijk in Hei nenoord. De water snoodramp in 1953 staat nog vers in zijn geheugen. De familie Koster ging die zater dagavond, na een spelletje sjoe len, rustig naar bed. Ondanks de waarschuwingen voor gevaarlijk hoog water met springvloed en zware noordwester storm namen ze met een korreltje zout. Het zal allemaal zo'n vaart niet lopen, dachten ze. Ze konden niet be vroeden dat alles heel anders zou verlopen. 'Die vroege zondagmorgen van de eerste februari, het zal een uur of zes geweest zijn, werden we ruw gewekt. Een harde stem riep luid: ruimen, ruimen, opschieten maak dat je wegkomt. De dijk gaat doorbreken,' vertelt Koster. 'Snel hebben we toen nog wat spulletjes naar boven gebracht, maar veel tijd was er niet. We konden ternauwernood lopend de Blaaksedijk bereiken.' Die morgen zijn ze in het huis van hun oudste broer getrokken, die op de dijk woonde. Maar in de avond moesten ze weer vluch ten. 'Het water stroomde over de dijk. Het was gewoon niet langer verantwoord daar nog langer te blijven.' Met een open vrachtwa gen, elkaar goed vasthoudend, ging het richting Oud-Beijer- land. Uiteindelijk vonden de Kosters een veilig onderkomen bij de familie van der Stel aan de Westdijk in Heinenoord. Deze familie komt dan ook veel lof toe. Op een gegeven moment waren er die nacht ongeveer 50 mensen in huis, die allemaal ge vlucht waren voor het opkomen de water. 'We zijn daar ongeveer 7 weken gebleven. Omdat er niet voldoende slaapplaatsen waren voor iedereen gingen we in de avond meestal naar de familie Van der Wulp, ook aan de West- dijk. En ondanks alles was het daar dan toch een gezellige boel. Iedere avond werden er spelletjes gedaan, want televisie was er toen nog niet.' Rampenfonds De 3e februari werd het aan de Blaaksedijk toch nog kritiek. De dijk dreigde door te breken. Als dat gebeurde zouden Putters hoek, Maasdam en Mijnsheeren- land helemaal onderlopen. Met man en macht zijn er toen zand zakken aangebracht om de dijk te versterken. Door tegels weg te halen kon het daar onder liggen de zand hiervoor gebruikt wor den. Zeker meer dan honderd man waren bezig met het zand zakken vullen. Gelukkig leek hun werk niet voor niets te zijn geweest. De dijk brak niet door. 'Toen het land zo langzamer hand droog werd konden we te rug naar huis. In de kamer vond mijn vader de omslag van een boek met het opschrift 'Het on weer trekt voorbij'. In huis was het een grote bende. Van het huisraad was niets meer over. De vloeren en de muren waren be dekt met modder. Dagenlang zijn we bezig geweest om het huis weer een beetje bewoonbaar te maken.' Ook van de tuinderij was niet veel meer over. De kassen en de schuur waren in elkaar gestort. De boomgaard is twee jaar later gerooid omdat het zoute water dat daar gestaan had geen goeie teelt meer mogelijk maakte. 'Ge lukkig hebben we een beroep kunnen doen op het toen inge stelde zogeheten Rampenfonds waaruit veel is vergoed.' Na enkele maanden hernam het gewone leventje weer zijn gang. 'We kregen van een oom uit Per nis een taart met het opschrift "Na het zure, geeft Hij het zoet,' besluit Koster het verhaal over zijn belevenissen in 1953. Houten woningen zijn nog her en der te vinden in de Hoeksche Waard, zoals hier op de Nieuwendijk ARCHIEFFOTO: DICK LEEUWESTEIN HOEKSCHE WAARD - Overal op het eiland komen we ze tegen: klei ne wijkjes van houten huizen temidden van latere woonwijken of aan de rand van een buurtschap. Ze komen uit Noorwegen of Zweden en zijn in 1953 door de regeringen van deze landen geschonken aan de getroffen gebieden voor de opvang van de ergste woningnood. De Hoeksche Waard kreeg Noorse en Zweedse woningen. Vijftig jaar later zijn er nog velen bewoond. Het verschil tussen de Noorse en Zweedse woning is aan de buitenkant gemakkelijk te zien. De kap van het Zweedse type is aan beide zijden even lang. De kap van het Noorse type is asymmetrisch: de ene kant van het dak is langer dan de andere zijde. De dorpshuizen in Strijen en Zuid-Beijerland zijn ook met Scandinavisch geld gebouwd. Voor het dorpshuis in Strijen stel de de stad Stockholm 175.000 gulden beschikbaar. Het dorpshuis in Zuid-Beijerland is tegenwoordig bekend als de Eendrachtshoeve. Beide bewijzen in de 21e eeuw nog steeds hun functie als ontmoetingsplaats voor de bevolking. Ze waren be doeld als uiting van de broeder schap en verbondenheid tussen de landen in het Hoge Noorden en de Lage Landen aan de zee. HILLÉSKÓC HILLESHÖG STANDAARD de yrdegrijpende E biet vroegrijpend-hoog gehalte HÓU ANOSCH ZV/ftMClir .'Ut. ('IAAT rCAPf-IT KONi.v.L\'n AMMfROAM

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2002 | | pagina 1