Oude Tonge Brieven van Luther Jubilee Campaign NL in actie tegen nieuwe godsdienstwet Wit-Rusland Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Goeree A Overf lakkee Woord Daad 5 Goeree A Overf lakkee EIIAtlDEn-VIIEUWS VRUDAG 22 NOVEMBER 2002 De Ramp van 1953 (deel 26) Het totale woningbezit van Oude Tonge in 1953 werd op ongeveer 750 huizen gesteld. Daarvan werden er 172 geheel verwoest en 30 wonin gen werden onherstelbaar beschadigd. Door de Ramp zijn veel slecht gebouwde woningen verwoest; wonin gen die overigens niet zo lang meer bewoond hadden geble ven. Doch dat was een zaak van bouwtechnische aard. Ook de bewoners van de Schoolstraat wer den door de springvloed midden in de nacht opgeschrikt. Klokgelui is lang niet overal in Oude Tonge te horen geweest. De felle noordwester joeg immers de waarschuwende klanken slechts één rich ting op. Bovendien zijn er altijd mensen die 'overal doorheen slapen'. In de schoolstraat op nummer 19 ontdek ten de bewoners zelf wat er aan de hand was. Op dat adres woonde Aren van Noord die gehuwd was met Maria Luijen- dijk. Zij hadden vier dochters van wie de jongste, Lijda, alleen nog thuis was. De andere dochters waren al gehuwd. Elisa beth was gehuwd met Marinus Donker sloot, zij woonden met drie kinderen in de Kerkstraat van Oude Tonge. Anna was gehuwd met Nico Vroegop en woonde in Delft en de andere dochter, Willy was gehuwd met Marinus van Baaien. Zij woonden in Middelburg. Vier dochters. Is dat zo bijzonder? Nee, maai- de moeder Maria Luijendijk kwam ook uit een gezin met vier dochters en de moeder daarvan eveneens. Een genealo gisch aardigheidje. Het was bij de familie Van Noord de gewoonte om 's zaterdagsavonds naar de familie Donkersloot in de Kerkstraat op bezoek te gaan. Dat de stormwind door de straten van Oude Tonge joeg was niet voor de eerste keer en die kon de mensen niet van hun bezoek weerhouden. Na terugkeer gingen zij naar bed. Men had geen weet van het algemene gevaar dat in de Greve- lingen en de Krammer door het stijgende water steeds groter was geworden. De School straat lag als het ware aan de voet van de Molendijk te sluimeren. Vader en moeder Van Noord sliepen bene den in de bedstee en Lijda sliep boven. Het preciese uur is niet bekend waarop Van Noord wakker werd van rare, ondefi nieerbare geluiden. Die bleken afkomstig te zijn van murmelend water dat door een luchtrooster naar binnen drong. Van Noord sloeg alarm en riep: "Laten we naar boven gaan!" Maar daar wilde zijn vrouw niets van weten. Zij was van nature erg bang van water en daarom antwoordde ze: "we gaan het huis uit, we gaan naar het dorp!" Lijda was intussen ook beneden gekomen. Men had zich vlug aangekleed. Nog even ging Van Noord naar boven om zijn pak en zijn portemonnee te halen. Daar stonden ze met zijn drieën in het portaal maar de buitendeur kon niet meer worden geopend door de druk van het water dat rijkelijk vanuit de Molenpolder over de Molendijk de Schoolstraat binnenstroomde. Gelukkig was er een zijraam dat nog open gescho ven kon worden en daar kropen zij door heen naar buiten .Tot hun middel in het water waadden ze hand in hand recht toe recht aan naar het talud van de dijk. Maar J jgBjHH Schoolstraat Oude Tonge i.< beneden langs de Molendijk lag een flinke greppel. Vrouw Van Noord plonsde daar pardoes midden in. Zij ging kopje onder. Onmiddellijk werd zij door haar man en dochter eruit getrokken waarna ze alle drie een klein eindje langs de dijk bleven lopen tot het punt waar een looppad over de greppel lag. Dat paadje lag tegenover het zogenaamde Hogerhuis, een blokje van vijf woningen op de Molendijk. Vanuit een bovenraam bij Jan van Kempen werd op twijfelachtige toon geroepen: "dat jullie daar doorheen gaan". Het antwoord luidde: "komen jullie er ook maar uit!" Maar het verlaten van een woning behoor de inmiddels in de Schoolstraat al tot de onmogelijkheden, daar het water in snel tempo aan hoogte begon te winnen. Er dreven al pakken stro rond die ondanks de duisternis toch goed te onderscheiden vie len. Het kleine gezin liep over de Molen dijk naar het dorp. Moederen dochter gin gen rechtstreeks naar Opoe Luijendijk die met haar dochters Pie en Ger op de Kaai woonden. Opoe had een manufacturen- winkeltje en verkocht ook kleren en elle- goed. Van Noord zelf wandelde in zijn nat te plunje naar zijn dochter Bets in de Kerkstraat. Schoonzoon Marien Donker sloot was niet meer thuis. Hij was met de schop onder de arm naar de Kaai gegaan waar de strijd tegen het water moest wor den gevoerd, een strijd die in die nacht steeds hopelozer werd. De kinderen van Donkersloot werden gewekt en aange kleed. Ook zij zouden gaan vluchten naar opoe Luijendijk. Eemaal buiten gekomen moesten zij nog gaan rennen ook om op tijd op de veilige plaats van de Kaai te komen. Het huisje op de Kaai zat al gauw vol mensen en daar zou een dag later de familie van Marien van Kempen nog bij komen. Van slapen kwam niet veel terecht. In de resterende uren van deze rampnacht was het wachten meer op het ochtendglo ren van de komende dag. "Ik ga eerst eens kijken wat er vannacht is gebeurd", zei Van Noord en verüet evenals zijn schoonzoon het winkeltje op de Kaai. Hoe zouden zij hun dorp aantreffen? Zou den er slachtoffers zijn gevallen? Deze vra gen leken misschien overbodig maar wat wisten zij op dat moment? De angst was enorm groot voor de gevolgen van de storm en het wassende water. Maar dat het zo erg zou zijn! Na terugkeer wist Van Noord te vertellen dat hun huis aan de Schoolstraat er niet meer stond. Ook de vrijstaande woning van Jan van Kempen stond niet meer overeind. Weg! Dat betekende dat ze alles aan aardse goederen waren kwijt geraakt. Maar Van ruw Schoolstraat Oude Tonge midden. Noord had op de Molendijk ook vernomen dat zijn moeder Elisabeth van Noord-van de Berg in de Molenweg in haar eigen bed stede zou zijn verdronken. Het bij haar inwonende echtpaar had tijdens hun vlucht geen tijd gehad om de 84-jarige vrouw 'mee' te nemen... Ook Donkersloot kwam thuis met vreselij ke berichten. Zijn ouders Comelis Donker sloot en Willemina Munters van de Sta tionsweg zouden zijn verdronken. Er volg den nog veel meer berichten. Lijda van Noord vond het op die zondag ochtend heel ontluisterend dat men elkaar niet eens condoleerde met zulk een verües. Kwamen deze berichten zo gelaten over? Misschien ligt het antwoord in het feit dat er nog zoveel andere familieleden, buren en kennissen waren verdronken. Dat het medeleven daardoor een vanzelfsprekende aangelegenheid was geworden want nie- Aan de Schoolstraat heeft ook nog een blokje van zes woningen gestaan. Ook deze huizen werden een prooi der golven. Echter de bewoners ervan hebben hun huis op tijd kunnen verlaten. Overigens maar net op tijd. dankzij het reddingswerk van Cor van de Tonnekreek die thans (hoe kan het zo) in de Schoolstraat woonachtig is. Later hier over hopelijk meer. Enkele dagen later vertrokken de families Van Noord en Donkersloot per schip uit het rampgebied. Zij voeren niet naar Dintel maar rechtstreeks naar Rotterdam alwaar zij in de Ahoy-hal werden opgevangen. Na eerst nog een nachtje te hebben doorge bracht bij Piet Kroon die met Tanny van Kempen uit Oude Tonge was gehuwd, kre gen zij een evacuatie-adres aangeboden bij de familie Koning in de Indische buurt van 's-Gravenhage. Daar hadden de Oude Ton genaren het niet naar de zin. Aren van Noord wist al gauw een huisje te huren in de Molenstraat achter de molen van Oude Tonge. Hun eigen huis lag immers in puin. Na wat heen en weer getrek bij de gemeen te Oude Tonge over de grond die eigendom was van Van Noord, werd tenslotte als com pensatie gekozen voor een perceel grond op de hoek Schoolstraat-Jozefdreef. Daar werd in 1955 een nieuw huis gebouwd waarvoor Lijda de eerste steen heeft mogen leggen. Pas veel later vertrok het echtpaar Van Noord naar Ebbe en Vloed. Aren van Noord bereikte de zeer hoge leeftijd van 95 jaar en zijn vrouw Maria Luijendijk mocht zelfs 99 jaar oud worden. In het hiiis aan de Schoolstraat woont thans Jan Mackloet uit Nieuwe Tonge. Lijda van Noord is gehuwd met Jan Ma ckloet uit Sommelsdijk. Zij kregen drie zoons, Aart, Erik en Daan. Aart is op jeug dige leeftijd door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Schoolstraat Oude Tonge. familie Van Gurp. mand staat immers onverschillig tegenover de dood! Wat was er bijvoorbeeld gebeurd bij hun naaste buren? Jan van Kempen op nummer 18 die de vorige nacht nog geroe pen had: "gaan jullie daar nog doorheen?" Zijn vrouw Johanna Hille was met hun bij na vijijarig zoontje Pieter onder het dak van het huis terecht gekomen toen de woning door de druk van het water in elkaar stortte. Deze arme zielen hebben geen kans gehad om zelfs maar ergens aan vast te grijpen. De vrouw was in verwachting wat de tragiek alleen maar had verergerd! Johanna Hille was afkomstig uit Schiedam en was naar Flakkee gekomen om als kinderjuffrouw bij dokter De Man in Nieuwe Tonge te gaan werken. Haar man. Jan van Kempen, heeft zich met het jongste kind weten te redden. Na de Ramp is Jan van Kempen met zijn zoontje naar Canada geëmigreerd maar keerde later terug naar Flakkee. Op nummer 30 van de Schoolstraat woon de een bejaard echtpaar met een inwonende oude man. Het echtpaar was Willem de Gast die gehuwd was met Dina L. Sluimer. De inwonende man was Aren van der Spaan. Alle drie mensen zijn verdronken. Een geheel ander verhaal, maar even droe vig als alle andere, betrof de familie Fris uit dezelfde straat op nummer 29. Daan Fris met zijn vrouw Ger Hartman en de kinde ren Nelly. Laura, Kees en Gerda waren toen het water binnen hun woning sloop, naar boven gevlucht. Gedurende hun verblijf op zolder vielen stenen van het schoorsteenka naal naar beneden. Vallende stenen troffen de bijna vijfjarige Gerda. Een afschuwelij ke gebeurtenis en dat onder die vreselijke omstandigheden. De moeder is urenlang met haar kind in de armen blijven zitten. Het aantal slachtoffers van de Ramp in de Schoolstraat kwam daarmee op zes. Wat is er toch ook binnen de muren van Oude Ton ge gebeurd? De schoolstraat De naam verwijst naar een gebouw waarin oorspronkelijk onderwijs werd gegeven. Echter door vernieuwing van het onder wijs en de gestelde eisen inzake huisves ting werd dat schoolgebouw verlaten. Meestal wordt zo'n verlaten schoolge bouw voor andere doeleinden in gebruik genomen. Een gedeelte van het gebouw heeft zelfs nog dienst gedaan als nood- slachtplaats maar de meeste Oude Tonge naren zullen het als Verenigingsgebouw herinneren. Vooral in de jaren na de Ramp toen mevrouw Hartog-van Sint Annaland de beheerster was. Zij werd bijgestaan door Bets Bierbooms. Deze vrouw leefde samen met haar oude vader. Tijdens de Ramp heeft Bets zich ontfermd over haar nichtje Maria Bierbooms uit de Julianas- traat toen zij als enige van haar familie de Ramp had overleefd. Haar vader Petrus Bierbooms, haar moeder Jozina M. Legierse, haar zusjes Willemina en Elisa beth alsmede haar broertje Petrus zijn allen in de Julianastraat omgekomen. Deze mensen waren de naaste buren van Bas de Boet (zie deel 13). wordt vervolgd) D. Hoogzand Van de redactie In verband met de grote vraag naar levering van extra Eilanden Nieuwsexemplaren met afleveringen 'De Ramp van 1953', van de hand van de heer Hoogzand, delen wij u mee dat deze niet meer voorradig zijn. Volgend jaar echter hoopt de auteur een boek uit te geven waarin al deze bijdragen zijn verzameld. (ui Deze artikelen over de brieven van Luther die betrekking hebben op zijn huwelijks- en gezinsleven, hadden niet geschreven kunnen worden, als hij niet op een bepaald moment was getrouwd met de gewezen non Cathari- na van Bora. Lange tijd zag het er niet naar uit, dat dit ging gebeuren. Hoewel hij de huwelijkse staat als van God gewild zag, wilde hij zich liever niet aan een vrouw bin den. Als hij op de Wartburg hoort, dat vele monniken trouwen, zegt hij: "Mij zullen ze geen vrouw opdringen". Én nog op 30 november 1524 schreef hij aan Spalatinus: "zoals het op het ogenblik met mij gesteld is, zal het niet gebeuren, dat ik een vrouw neem". Maar het kan verkeren... onverwachts komt het toch tot een huwelijk met de adellijke Catharina van Bora. Zij was één van de twaalf nonnen, die met medeweten van Lu ther, uit een klooster waren ontvlucht. De koopman Leonhard Koppe uit Torgan, had men, verborgen tussen lege haringvaten, op zijn wagen meegevoerd. Eigenlijk was Cat harina niet zijn eerste keus. Hij voelde zich meer aangetrokken tot Eva von Schönfeld. Maar die trouwde met een arts. Voor Catha rina van Bora achtte Luther de predikant Glatz uit Orlamiinde een geschikte man. Maar Catharina bedankte voor de eer. In een vertrouwelijk gesprek met Amsdorf, een boezemvriend van Luther, had zij zich over een eventueel huwelijk met Luther, positief uitgelaten. Eerst wilde Luther er niet aan. Een schoonheid was Catharina niet. Ook vond hij haar trots en bazig. Tot hij aan een vriend schreef, dat hij Catharina, als zij er werkelijk in toestemde, "de duivel ten spijt" naar het altaar zo voeren. Zo besloot hij "zich over de arme, verlatene te erbar men". Luther heeft nooit spijt gehad van deze stap. Toen zij trouwden, was de bruid 26 en de bruidegom 42 jaar. Ondanks dit verschil in leeftijd, was het een gelukkig huweüjk. Dat blijkt uit verschillende uitspraken van Lu ther. Eens zei hij tot zijn vrouw: "sedert ik u heb, ben ik niet arm meer, maar bezit ik gro te rijkdommen". Een andere keer bezingt hij haar lof op deze wijze: "Ik heb een lieve, trouwe vrouw, op wie mijn hart zich kan ver laten. Gelijk Salomo zegt: "zij doet mij goed en geen kwaad, al de dagen van mijn leven! Ik schat haar hoger dan het bezit van het koninkrijk Frankrijk of de heerlijkheid van Croesus". Alle aan zijn vrouw gerichte brieven, zijn dan ook in een hartelijke toon gesteld. Soms noemt hij haar: "Mijn liefje"; "lieve Kathe"; "Mijn hartelijk geliefde huisvrouw". Catha rina behoorde niet tot de stille, bescheiden vrouwen. Zij sprak graag en veel. Haar zeld zame spraakzaamheid hinderde haar man soms. Hij zei dan: "Vrouwen moeten niet zoveel spreken". En oordeelt een andere keer: "Vrouwen bidden niet eer zij beginnen te spreken en ze kunnen nooit 'Amen' vin den". Ook vindt hij haar soms te weinig gehoorzaam en onderdanig. Het deed aan de goede verstandhouding weinig afbreuk. In zijn brieven schertst hij met deze karakterei genschap. Hij noemt haar: "Heerscheres Kathe", of: "Heer Kathe". Of hij verlatijnst de naam Kathe in: "Catena mea" ("mijn keten"). Een andere brief draagt als opschrift: "Aan mijn vriendelijke, lieve Heer Catharina van Bora, dr. Lutherin te Wittenberg". Luther had juist een vrouw als Kathe nodig. Ze was doortastend en kon flink haar handen uit de mouwen steken. Hun woning, het 'zwarte klooster' was met de drie verdiepin gen eigenlijk veel te groot. Ook het huishou den was druk. Behalve hun eigen kinderen hadden zij twee kinderen aangenomen. Het waren Else en Lena Kaufman, kinderen van een overleden zuster van Luther. Bovendien ontbrak het nooit aan gasten uit allerlei krin gen. Ieder was welkom aan hun tafel. Men logeerde graag bij Luther en genoot van de gulle gastheer en de gezellige maaltijden. Het betekende voor Catharina een druk leven. Veel steun ontving zij van 'tante Lena'. Ze was in hetzelfde klooster geweest als Kathe en had intrek genomen in het huis van Luther. Ze is er tot haar dood in 1537 gebleven. Omdat Luther vaak op reis was, kwam meer malen alle zorg op Kathe neer. Het kostte soms veel moeite de geldzorgen het hoofd te bieden. Luther zelf was een slecht financier. Geld deed hem niet veel. Goedhartig en grenzeloos gul, gaf hij veel weg. Zelfs kost bare geschenken, hem door vereerders gege ven. Op 25 februari 1532, als hij op reis is, schrijft hij een brief aan Kathe ten gunste van een knecht die gaat vertrekken. "Nu Johannes heengaat, eisen nood en eer. dat ik hem ontslag verleen. Want ge weet, dat hij ons trouw en ijverig heeft gediend en zich waarlijk nederig naar het Evangelie heeft gedragen, en in alles zijn plicht heeft gedaan. Denk er eens aan. hoe dikwijls wij aan slechte lui en ondankbare scholieren wat gegeven hebben, aan wie het niet besteed was. Hou je nu dus eens goed en laat zo'n vrome jongen dan ook niets tekort komen, want je weet, dat het aan hem goed besteed en Gode welgevallig is. Ik weet wel, dat wij weinig bezitten, maar ik zou hem graag tien gulden geven, als ik die had. Maar minder dan vijf gulden moet je hem toch niet geven, want hij gaat maar sjofel gekleed. Wat je meer kan geven, doe dat dan, vraag ik je. Wel zou de kerkekas terwille van mij deze knecht wat mogen geven, aangezien ik mijn knechten op mijn eigen kosten ten dienste en ten nutte van hun kerk moet houden. Maar het zij aan hun eigen believen overgelaten. Laat het aan jou niet liggen, want er is ook nog een beker. Laat je gedachten er eens over gaan, hoe je dat klaar krijgt. God zal wel wat anders geven, dat weet ik. Wel hiermede Gode bevolen. Amen Onder deze omstandigheden was het bezit van een energieke en praktische vrouw als Kathe, van grote waarde. Op allerlei manier zocht zij het inkomen te vermeerderen. Zij wist de grote tuin productief te maken; zelf brouwde zij bier, fokte varkens en hield bij en. Zonder overdrijving... zij runde een be drijf! In een brief, gedateerd 28 juli 1545, noemt Luther haar: "predikster, brouwster, tuinierster en wat zij nog meer kan zijn". Door haar nimmer aflatende zorg en spaar zaam beleid, kregen zij wat meer armslag. Zelfs kon Luther van een verarmde zwager het landgoed Zülsdorf kopen. Hij noemt Kathe dan wel in zijn brieven schertsend: "de rijke vrouw van Zülsdorf', of: "Cathari na von Bora und Zülsdorf'. Bolnes H. Hartman Op 16 november 2002 werd in Wit-Rus- land een nieuwe godsdienstwet van kracht. Deze wet betekent vooral voor kleinere protestantse of evangelische gemeenten een belangrijke stap terug. Daarom is de christelijke mensenrechten organisatie Jubilee Campaign NL een actie gestart tegen deze nieuwe wet. Met ingang van 16 november 2002 is elke reügieuze activiteit van niet-geregistreer- de (voornamelijk protestantse en evangeli sche) gemeenten strafbaar. Dit geldt ook voor kleinschalige bijeenkomsten bij iemand aan huis. Alle gemeenten met min der dan 20 leden worden illegaal en alle religieuze lectuur wordt in het vervolg eerst door de overheid gecensureerd voor dat ze mag worden gedrukt en verspreid. Registratie is niet voor elke gemeente of gemeenschap mogelijk. Daarnaast zijn er verschillende gemeenten die principiële bezwaren hebben tegen de registratie. Alleen de Russisch orthodoxe kerk hoeft zich geen zorgen te maken over de nieuwe wet. Hun politieke invloed is zo groot dat zij hun positie bij voorbaat veilig hebben weten te stellen. De nieuwe godsdienstwet van Wit-Rus land is in strijd met het internationaal erkende recht op godsdienstvrijheid. Van daar dat de christelijke mensenrechtenor ganisatie Jubilee Campaign NL in actie komt tegen deze nieuwe regelgeving. In een brief en een handtekeningactie wordt de president van Wit-Rusland opge roepen om de nieuwe wet zo snel mogelijk te herzien omdat deze in strijd is met zowel de grondwet van het land als met internationale verdragen. Jubilee Campaign NL weet zich in haar protest tegen de nieuwe wet gesteund door de minister van Buitenlandse Zaken en diverse internationale politieke organen. De kontaktpersonen van Jubilee Cam paign voeren aktie d.m.v. handtekening - en schrijfacties via de kerken, clubs en verenigingen. Ook vragen zij voorbede voor godsdienstvrijheid in o.a. Wit-Rus land! Inlichtingen: tel. 0111-651521 of de web site www.jubileecamDaign.nl. V MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Afdeling 1 C. Polder-C. Spee:...l - 1 A.Verolme - A. v.d.Veer1 - 1 H. H.Verolme - I. Mackloet3 - 0 J. A. Dekker - M. Klink3 - 0 Afdeling 2: I. Koese - M. Prinsi3 - 0 J. A. Nipius - B. du Pree0 - 3 D. A. Doomhein - R. Jacobs1 - 1 J. Groenendijk - J. Jordaan0 - 3 In afdeling 1 maakte C. Polder het de kam pioen van vorig seizoen C. Spee heel lastig. Hij moest alles uit de kast halen om tot een remise te komen. Ook A. v.d.Veer moest ervaren dat de spelers uit de onderste helft van de ranglijst zich hevig verzetten om degradatie te ontlopen en A. Verolme wist na een goede partij dan ook remise te maken. H. H.Verolme kreeg zijn partij tegen I. Mac kloet na een grote vergissing van Mackloet cadeau. J. A. Dekker maakt zijn eerste plaats helemaal waar, ook de sterke M. Klink kon hem niet van de winst afhouden. In afdeling 2 is I. Koese op dit moment de onbetwiste koploper en ondanks goed spel van M. Prins was de winst voor Koese. Ook J. A. Nipius kon niet voorkomen dat B. du Pree er met de winst vandoor ging. De groot ste verrassing van de avond was de remise van de laag geplaatste D. A. Doomhein tegen nummer 3 R. Jacobs. J. Groenendijk tegen J. Jordaan was eerst een gelijk opgaande partij, maar J. Jordaan wist toch de winst te behalen. ro

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2002 | | pagina 1