Oude T Damvereniging ENE0'52 Informatieavond Roemenië comité EiiAnoEn-niEiJws VRUDAG 8 NOVEMBER 2002 De Ramp van 1953 (FÓRTS.) Een geweldige ravage werd aangetroffen op de Oudelandsedijk nabij het watergemaal thans watergemaal De Haas van Dorser). Op de voorgrond het wiegje van de kleine Wouter Ouwens naast hel cadaver dat nog niet is geruimd. De zoekende figuren zijn v.l.n.r. Toon Pieterse en Koen Ouwens. (De foto is overgenomen uit het Zweedse SE Magazine nr. 7 1953). Uitslagen van maandag 4 november: Afdeling 1: C. Visbeen-B. Visbeen0-3 B. v.d. Spaan-T. Goedegebuur0-3 A. 't Jonk-A. Visbeen 1-1 H. Visbeen-J. Looij 1-1 Afdeling 2: H. v. Heukelen-B. Grootenboer1-1 J. Non-J. Koppelman1-1 E. v.d. Slik-P. Kom 0-3 H. de Geus-T. de Geus3-0 In de eerste afdeling ging de partij tussen C. Visbeen en B. Visbeen in een sneltreinvaart van start. Binnen een kwartier waren ze de helft van hun stenen al kwijt. Na een op het eerste oog onschuldige afruil door B. Vis been, bleek het addertje onder het gras van daan te komen. C. Visbeen liep in de val en broer Bert kon met een mooie combinatie doorbreken naar de damlijn. Dit betekende tevens het einde van de partij. T. Goedegebuur had niet veel tijd nodig om zijn tegenstander B. v.d. Spaan op de knieën te krijgen. V.d. Spaan lette even niet op en Goedegebuur kon zijn slag slaan. Dit lever de hem twee schijven voorsprong op en even later de winst van de partij. A. 't Jonk en A. Visbeen maakten het elkaar niet al te moeilijk: alhoewel 't Jonk steeds op zijn hoede moest zijn voor de valstrikken van Visbeen. Maar 't Jonk bleef alert. Geen van beiden hadden schijnbaar daarna nog zin om verder in de worst te bijten, want met allebei nog tien!Schijven op het bord werd remise overeengekomen. H. Visbeen en J. Looij speelden eenevenwichtige partij en waren aan elkaar gewaagd. Gevaarlijke situaties deden zich dan ook niet voor en zo konden zij beiden tevreden zijn met de hal vering van de winst. In afdeling twee beheerste H. v. Heukelen het grootste deel van de partij tegen B. Grootenboer. Maar in de slotfase had Grootenboer de meeste winstkansen met zelfs doorbraak naar dam. Beiden lieten het echter zo ver niet komen en vonden een puntendeling voldoende. J. Non voelde zich deze avond weer als een vis in het water. Met een mooie 'drie om drie' wist hij al spoedig door te breken naar de damlijn van zijn tegenstander. Non liet zijn dam echter te opvallend op het bord staan waardoor Koppelman deze zonder schijfverlies weer kon afnemen. Daarna was het Koppelman die met een leuke dam- zet het spel volkomen ging beheersen. Toch kreeg Koppelman geen kans om de partij in winst om te zetten. Het werd tenslotte remi se. De vorig jaar uit de eerste afdeling gekomen P. Kom is zich kennelijk aan het voorbereiden om daar weer in terug te keren. Deze avond liet hij weer een winst partij op zijn naam schrijven, nu tegen E. v.d. Slik. Met twaalf punten uit zes wed strijden gaat hij nog ongeslagen aan de lei ding. Bij de tiende zet kwam Kom al een schijf voor waarna hij ook sterk in de aan val ging. In de eindfase kreeg Kom. door een misrekening van Evelien, de ruimte om door te breken wat tevens het einde van de partij betekende. H. de Geus was het er alles aan gelegen om deze avond wat puntjes binnen te halen om de nul weg te kunnen werken. Dat dit ten koste ging van zijn vrouw T. de Geus was een (on)gelukkige bijkomstigheid. Mevr. de Geus stond er een hele tijd beter voor, maar het sterk aanvallend spel van H. de Geus gaf hem de mogelijkheid door te breken naar de dam. Mevr. De Geus dacht nog een licht puntje te zien om nog een dam te halen, maar zij kwam de 'lange lijn' niet meer over. Het Roemenië comité te Stellendam houdt op D.V. 14 november a.s. haar jaarlijkse informatieavond. Op deze avond krijgt u een kleurrijk verslag van het werk dat door het comité is georganiseerd in Roemenië. De Nederlandse Hervormde gemeente van Stellendam doet veel werk vóór en in Roe menië. In het voor- en najaar zijn transpor ten georganiseerd naar diverse plaatsen in Roemenië. Door dit werk zijn veel mensen in Roemenië blij gemaakt en is de last voor de winter verlicht. De zustergemeen- te van de Hervormde kerk Stellendam is de Reformatus Kerk te Kökös. In de afge lopen zomer zijn drie jongeren vanuit de Hervormde gemeente Stellendam naar Kökös geweest om daar het kerkenwerk bij de Reformatus Kerk te Kökös vorm te geven en uit te breiden. Het Roemenië comité belegt op 14 november een avond waarin zij u verslag doet van de transportreizen en de evange- lisatiereis. Zij zullen u middels kleurrijke beelden hun avontuurlijke verhalen vertel len over alle belevenissen. Maar dat niet alleen. U zal ook de dankbaarheid van de Roemeense bevolking getoond worden. Door deze avond wil het Roemenië comité u bedanken voor alles wat u hebt gedaan om dit werk mede mogelijk te maken. Tij dens deze bijeenkomst is ook een ver kooptafel aanwezig. De opbrengst daar van en van de collecte is eveneens bestemd voor het werk in Roemenië. Iedereen is van harte uitgenodigd. De avond wordt gehouden in verenigingsge bouw 'De Rank', Bosschieterstraat 6 te Stellendam (naast de Hervormde kerk). Aanvang 19.45 uur. Wanneer u meer infor matie wenst over het werk van het Neder lands Hervormd Roemenië comité te Stel lendam, kunt u bellen naar het secretariaat: 0187-491209. (deel 24) Op 30 april 1909, de geboor tedag van prinses Juliana, werd door de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, R.T.M. een tram-bootverbin ding op Goeree-Overflakkee in exploitatie gebracht. De dag ervoor hadden de Flak- keese bobo's al een proefrit mogen maken. De verbinding liep vanaf het Havenhoofd van Middelharnis naar Mid- delharnis-dorp alwaar de lijn zich in twee richtingen split ste. De ene lijn liep tot aan Ouddorp, de andere liep naar Ooltgensplaat. Langs het laatst genoemde traject lag onder andere het station van Oude Tonge. De opheffing van de tramdien sten vond plaats in 1956. Die werden vervangen door bus diensten van dezelfde Maat schappij. De beheerder van het tramstation van Oude Tonge ten tijde van de Ramp was Koen Ouwens. Hij was gehuwd met Margaretha Bockhove uit Dirksland. Zij hadden toen een kind van negen maanden oud; zijn naam was Wouter. Ouwens oefende ook het beroep uit van commissionair. Hij han delde alleen in uien. Ook bezat hij een per ceel bouwland van bijna drie ha gelegen bij de watertoren van Zuidzijde. In de wachtkamer van het station waren meestal wel een paar mensen aanwezig. Zeker was dat het geval bij aankomst en vertrek van de tram die volgens een vaste dienstregeling van dorp tot dorp reed. Men kon er koffie verkrijgen en bier en limona de, geen alcoholische dranken. Mevrouw Ouwens, gewoonlijk Gre genoemd, had het eigenlijk op het station niet zo naar haar zin. Erg hinderlijk vond zij het bijvoor beeld als iemand met modderklompen aan naar binnen stapte nadat zij pas de vloer helemaal schoon had gedweild. Maar het kon er ook gezellig zijn en dan werd de narigheid weer gauw vergeten. Op een warme zomerdag zou er.een partij worst op het station worden bezorgd voor vervoer met de tram. Koen had van tevoren gevraagd of Gre de worst zodra die gebracht werd binnen te willen zetten en niet op het perron laten staan met die warmte. Ja, dat zou ze doen. De worst werd afgeleverd, maar Gre vergat haar toe zegde aandacht voor het artikel. Een poos later was er een hond op afgekomen en daar was niet op gerekend. Er zijn wel meer van die dingen gebeurd maar die had den geen gevolg. Achteraf werd er soms om gelachen. De zaterdag voor de Ramp had Gre de hele dag hard gewerkt, er waren die dag ook nogal wat gasten geweest. Het stormde geweldig hard! 's Avonds plofte de schoor steen van het dak naar beneden. Men zou de maandag erna de schade laten herstel len. Ze gingen op tijd naar bed want ook al was de schoorsteen door de storm naar beneden gevallen, hij zou toch hard moeten blazen om het hele huis omver te krijgen. De kleine jongen werd voor de eerste keer in een ledikantje gelegd. Hij was de wieg bijna ontgroeid dus werd de wieg boven gezet. Zij süepen beneden. Halverwege de nacht werden ze wakker van veel lawaai en toen zij uit bed stapten stond het water al op de vloer van het huis! Er zijn veel mensen in hun slaap volkomen verrast geworden. Het water kwam name lijk eerst geleidelijk aanstromen totdat die metershoge vloedgolf er op zou volgen. Ouwens met vrouw en kind vluchtten naar boven. De kleine werd maar weer in het wiegje gelegd. Maar toen het water met zo'n geweld de Oudelandsepolder binnen viel was er geen houden meer aan. De situ atie was van toen af aan bijzonder gevaar lijk. Het water klotste tegen de zolder aan. Eerst kwam het gelijk met het luik te staan maar het vloeide daarna zelfs op de zolder. Waar was men nog veilig? Kort na elkaar kwamen twee bewoners van de Stationsweg aandrijven. Allebei hadden zij kans gezien om door het kleine raam in de zijgevel van de dienstwoning naar bin nen te klimmen. Dat waren Bram van Wijk (zie deel 16) en Hans Knoope. Het valt te begrijpen dat het daar op zolder bijzonder koud was. Koen en zijn vrouw hadden nog droge kleren aan maar het vluchtende tweetal dat zoëven naar binnen was geko men, was geheel doorweekt. De omstan digheden op die zolder werd met de minuut gevaarlijker. De nog jonge Hans Knoope en zijn buurtgenoot Bram van Wijk waren al eerder uit de chaos van ingestorte huizen weten te ontkomen. Zouden zij opnieuw op de proef worden gesteld? Elk ogenblik viel te verwachten dat ook het stationsgebouw zou instorten. De golven hadden vrij spel en de storm joeg de golven hoog op. Alles wat drijvende was, werd in één richting opgedreven. Om van de zolder te geraken kon alleen door het dakraam. Dat werd geopend. De één na de ander nam zo gauw mogeüjk plaats op het dak. Plotseling viel er geen seconde meer te verhezen. Precies op het moment dat zij alle vier het dak waren opgeklauterd kwam er een grote hooiberg aandrijven die pal langs het huis voorbij dreef. Het hele sta tionsgebouw stond op instorten. Er was geen tijd meer om na te denken. Alle vier sprongen zij op de hooiberg waarop een grote kat reeds had plaatsgenomen. Ook een dier is bang voor de dood. Met zijn reflecterende ogen keek hij de mensen aan en verroerde zich niet. Achter hun rug stortte het stationsgebouw geheel in. De gedachte aan het kind in de wieg op de ver laten zolder van het woonhuis was om hys terisch van te worden. Zo'n schaapje in wat gevlochten materiaal zou geen enkele kans op overleving hebben. De Ramp was op dat uur in geheel Oude Tonge op zijn hevigst. Oude Tonge, het eeuwenoude plaatsje aan de Krammer dreigde geheel onder te lopen. Vier mensen en een kat op een niet zeewaardig vaartuig in de vorm van een hooiberg dreef slechts één kant op. Manoeuvreren kon niet, de opvarenden waren stuurloos overgeleverd aan de geweldige natuurkrachten die furieus te keer gingen. Waar zou dit vreemde gevaar te waaruit de geur van hooi toch nog opsteeg, terecht komen? Was het een vraag van de mensen die er toen bovenop zaten? Angstige gezichten weerspiegelden de hunkering naar zekerheid en die vastigheid was op dat hooi niet te vinden. De berg dreef voort, nergens viel een baken te onderscheiden. Niet omdat het zo donker was maar omdat het zeewater over geploegde aarde heen golfde waar geen vaarwegen waren uitgezet. Ineens bonkte de hooiberg tegen de opgehoopte rommel aan die langs de teen van de Oudelandse dijk in een dikke laag was achtergelaten. Aangespoelde rommel afkomstig van totaal vernielde woningen en hofsteden als wel de inboedel van de bewoners zelf hoe schamel dit ook in enkele gevallen mag zijn geweest. Het viertal sprong van het hooi af en liep zo vlug mogehjk over het veek dat nog nooit in zo'n dikke laag aan de voet van een dijk door het water was opgestuwd. Ze begaven zich bovenop de dijt In de buurt van het watergemaal waren ze terecht gekomen. Een voettocht leidde hen naar het dorp. Dat was de plaats waar hulp geboden zou worden. Die hulp was erg nodig want ze liepen blootsvoets. Koen Ouwens had bovendien in een roestige spijker getrapt. Het echtpaar Ouwens liep naar Leen Kosten die met Neeltje Ouwens was getrouwd. Zij woonden op de Molen dijk. Beiden kregen droge kleren aange reikt en Koen zou Koen niet zijn geweest of hij ging meteen naar plaatsen waar hulp kon worden geboden. Zo was hij met Cor van de Tonnekreek ten nauwste betrokken bij de mislukte reddingspoging van Lieven de Vos uit de Jozefdreef die in een zeer aangrijpend drama eindigen moest. Lieven de Vos met zijn kinderen: Adrianus, Arend, Adriana en Jan verloren daarbij het leven. De moeder heeft zich op onbegrijpelijke wijze weten te redden. Koen en Gre Ouwens vertrokken als zove le Oude Tongenaren via Dintel Sas naar de Veehallen in 's-Hertogenbosch. Vanuit Den Bosch reisden zij naar de familie Lijs te Emmeloord maar daarvoor heeft Ouwens nog een week in het ziekenhuis van Kam pen gelegen vanwege zijn ontstoken voet. Lijs dreef in Emmeloord een kolenhandel. De handelsactiviteiten werden door de komst van Koen Ouwens sterk uitgebreid. Hij ging namelijk per fiets de boer op en met name bij de buitenboeren verkocht hij veel. Maar man en vrouw waren evacué's, ze konden of wilden niet in Emmeloord blijven en keerden terug naar Oude Tonge. Daar lag hun toekomst. Het echtpaar Ouwens-Bockhove kreeg na het smartelijk verlies van hun eerste kindje met de Ramp tot driemaal toe gezinsuitbreiding: 2 Lau- rentia, 3 Wouter en 4 Margreet. Laurentia is kleuterleidster in Den Bommel, Wouter werkt bij Heerema Offshore te Leiden en Margreet werkt op de secretarie van de gemeente Oost-Flakkee. Herinneringen aan de schilder Enige tijd voor de Ramp hadden de schil ders Piet Palingdood en Eliza Razenberg het houtwerk van het stationsgebouw van Oude Tonge opgeschilderd. Beiden waren in dienst van de R.T.M. Gre heeft hen veel koffie en zelfs soep geserveerd uiteraard op haar kosten. Uit dankbaarheid heeft Eliza Razenberg, die naast zijn beroep van schil der ook amateurschilder was een fraai inte- rieurtje geschilderd en dal aan Gre ten geschenke gegeven. Dat schilderijtje is uiteraard met de Ramp verloren gegaan. Eliza beloofde haar een ander werkje. Nee, het stelt geen golvende watermassa rond Oude Tonge voor maar wel een zeer een voudige weergave van een grijsaard in de kleuren blauw en grijs. Het hangt aan de muur van één van de aanleunwoningen bij Ebbe en Vloed waar de weduwe Ouwens thans woonachtig is. wordt vervolgd) D. Hoogzand Zevenendertig mensen die aan de Stations weg hebben gewoond verloren in die onvergetelijke winternacht het leven. Van het echtpaar Toon Pieterse en Gerda Krou- wer is het dochtertje Annie verdronken. In deel 21 is dat onvolledig weergegeven. Toen het huis Stationsweg 65 op instorten stond zou de moeder met haar kleine Anna op wat drijvend materiaal springen. Maar zij sprong mis. het kind ontglipte haar en zelf wist zij op wat wrakhout te klimmen dat naar de Poterloods zou wegdrijven. Toon Pieterse, haar man, is met de kleine Bep, die twee-en-een-halfjaar was, in een drijvende trog of voerbak voor paarden gesprongen. Het kwam er op neer dat zij in een soort kano zaten die eveneens naar de Poterloods zou afdrijven. Het water stroomde met grote snelheid en de golfslag was er één van een ruwe zee! Toon, Gerda en hun oudste kind Bep hebben op het dak van de loods de Ramp overleefd maar Annie die slechts negen maanden oud was, verdronk jammerlijk. Van de familie Adrianus Koert, Stations weg 73, is alleen Adrie Koen gered kunnen worden. Haar vader en moeder met twee broertjes en twee zusjes zijn verdronken. Adrie Koert was vriendin met Janny Knöps (zie deel 22). Later is Adrie naar een tante in Friesland gegaan. Het drama van Abraham van Wijk zal ook één van de ergste blijven uit de hele Ramp geschiedenis. Niet dat hij tot tweemaal toe van een huis dat op instorten stond moest afspringen om zich opnieuw te redden, maar vooral door de harde feiten. Zijn vrouw met al haar kinderen, zeven in getal, verdronken tussen de brokstukken van hun woning Stationsweg 79. Hun naaste buren, het gezin van Comelis Bruinse op nummer 81 ging in zijn geheel ten onder, niemand van hen wist zich te redden. Vervolgens op nummer 83 werd het gezin van Wilhelmus Knoope met zijn vrouw, twee zoons en een dochter zeer zwaar getroffen. Alleen zoon Hans. een jongen van zestien jaar. heeft zich kunnen redden zoals in dit verhaal is gebleken. Hij was samen met Bram van Wijk op het tramsta tion terecht gekomen en toen dat ook een prooi van de golven was geworden, spron gen zij op de eerder genoemde hooiklamp die hen naar de Oudelandsedijk van Oude Tonge zou drijven. Hans Knoope is terecht gekomen in café Esser op de Voorstraat. Deze jongen is daar liefderijk in het gezin van Esser opgenomen. Hij is inmiddels aan een ernstige ziekte overleden. De overlevenden van de Stationsweg waren: 1Gre Bockhove 2. Corrie Huijer 3. Hans Knoope 4. Gerda Krouwer 5. Dies van den Ouden 6. Koen Ouwens 7. Toon Pieterse 8. Bep Pieterse Van de redactie In verband met de grote vraag naar levering van extra Eilanden Nieuwsexemplaren met afleveringen 'Dé Ramp van 1953'. van de hand van de heer Hoogzand, delen wij u mee dat deze niet meer voorradig zijn. Volgend jaar echter hoopt de auteur een boek uit te geven waarin al deze bijdragen zijn verzameld. De slachtoffers van de Stationsweg Naam Geb.jaar Stationsweg 1. Petrus M. Jacobs 1869 43 2. Johanna M. Pieterse 1952 65 3. Comelis Donkersloot 1879 71 4. Willemina Donkersloot-Munters 1884 71 5. Adrianus Koert 1910 73 6. Jannetje Koert-Kamerling 1915 73 7. Mac hiel Koert 1940 73 8. Neeltje Koert 1943 73 9. Marinus koert 1947 73 10. Jannetje Koert 1949 73 11. Comelis Koert 1873 75 12. Jannetje Koert-van Noord 1873 75 13. Jan van Nieuwaal 1886 77 14. Elizabet van Nieuwaal-Osseweijer 1889 77 15. Marie C. W. van Wijk-Stoop 1913 79 16. Petrus G. M. van Wijk 1943 79 17. Elizabeth A. van Wijk 1944 79 18. Adriana G. van Wijk 1946 79 19. Gerardus M. van Wijk 1948 79 20. Abraham van Wijk 1949 79 21. Johannes M. van Wijk 1950 79 22. Adrianus W. van Wijk 1952 79 23. Comelis Bruinse 1912 81 24. Jannetje Bruinse-de Vos 1914 81 25. Arendje Bruinse 1936 81 26. Jacoba Bruinse 1940 81 27. Adrianus Bruinse 1941 81 28. Hendrik C. Bruinse 1945 81 29. Jeremias Bruinse 1949 81 30. Wilhelmus Knoope 1902 83 31. Adriana W. Knoope-van Wijk 1909 83 32. Petrus Joh. Knoope 1938 83 33. Johanna AW. Knoope 1944 83 34. Adriana Joh. P. Knoope 1950 83 35. Gerardus van Bergen 1865 4 36. Cornelia van Bergen-Willems 1865 4 37. Wouter Ouwens 1952 56

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2002 | | pagina 3