Bonden: Daf moet volgende week plannen bekend maken 'ABP discrimineert ongehuwden steeds meer' Hoop op Nederlandse treinfabriek herleeft Trouw ZATERDAG 30 JANUARI 1993 Economie 9 Onzekerheid over verkoop Fokker aan Dasa groeit KLM komt met goedkope vliegpas voor Amerikanen Holec, grote toeleverancier spoorwegen: 'Zonder wagonfabriek redden we het niet' 'Korten op WAO stuurt loonmatiging de mist in' De gunst van de klant zal PTT een zorg zijn Van onze redactie economie AMSTERDAM - De onderhan delingen tussen de Nederland se overheid en het Duitse Dasa over de overneming van Fok ker verlopen uiterst moei zaam. De twee partijen komen volgende week weer bijeen, maar zicht op een akkoord is er nog niet. Een woordvoerder van het ministe rie van economische zaken wil niet letterlijk zeggen dat de kans op een overneming de afgelopen weken kleiner is geworden. Wel stelt hij dat „de aanvullend eisen die Dasa op tafel heeft gelegd, de zaken niet eenvoudiger hebben gemaakt". Het Duitse bedrijf, onderdeel van het machtige Daimler-Benz con cern, liet een paar weken geleden weten dat Fokker 400 miljoen aan extra eigen vermogen nodig heeft. Dasa wil daarvan de helft leveren, de rest moet van de Nederlandse overheid komen. Pas als dat zeker is, wil Dasa het contract tekenen. De overheid houdt vast aan de om gekeerde volgorde omdat daarover in oktober al principe-afspraken zijn gemaakt. „Wat ons betreft kan nu het koopcontract worden gete kend. Daarna valt te praten over aanvullende zaken, want ook ons staat nog steeds voor ogen dat Fok ker als goed technologisch bedrijf moet blijven bestaan." De centrale ondernemingsraad van Fokker heeft inmiddels haar zorgen geuit over de eis van Dasa. Fokker zelf heeft geen commentaar. Van onze redactie economie EINDHOVEN - Daf zal volgende week inzicht moeten geven in de sociale gevolgen van de ko mende reddingsoperatie. Een maand wachten totdat de fi nanciers het eens zijn over hun bijdrage achten de vakbonden onaanvaardbaar. Dat hebben zij topman C. Baan van Daf gisteren gemeld nadat in de pers opnieuw steunbedragen en aantallen te schrappen banen zijn genoemd. Een woordvoerder van Daf zegt dat het bedrijf zich beraadt op wat er volgende week bekend gemaakt kan worden. Volgens een gisteren uitgelekt rap port zou Daf de komende twee jaar 2500 arbeidsplaatsen moeten laten vervallen. Verscheidene deskundi gen uit de vrachtwagenbranche melden daarentegen met grote stel ligheid dat het hier om een verou derd rapport moet gaan. Het werke lijke banenverlies zal 'aanmerkelijk' groter zijn. Eerder deze week werd gesproken over bijna 4000 banen die alleen al in Engeland zouden ver dwijnen. Daf heeft daar nu 5500 mensen in dienst. In Nederland ra ken 800 van de 5000 werknemers hun baan kwijt De vakbonden geven toe de reorga nisatieplannen te kennen, maar wil len er geen mededelingen over doen. Bestuurder F. Kooien van de Industriebond FNV: „We hebben ze nog niet officieel van het bedrijf te horen gekregen, dus hebben we tot dat moment een slot op onze mond. Daardoor komen we als bonden in een lastige positie, want onze leden hebben recht op inzicht," Kooien vindt het onverantwoord dat Daf allerlei getallen die in de pers circuleren onbeantwoord laat. „Het personeel zit al maanden in onzekerheid en het bedrijf zelf heeft gezegd dat daar rond deze tijd een einde aan zou komen. Dan mag het niet nog eens vier of meer we ken gaan duren." Ook de Unie BLHP, de bond voor middelbaar en hoger personeel, vindt het niet langer logisch dat Daf de sociale kant van de reorganisatie pas bekend wil maken als de finan ciële onderbouwing klaar is. A. Ver hoeven: „Sommige zaken hangen van de financiering af, maar de gro te lijnen moeten nu al te geven zijn. Samen met andere bonden bekijken we hoe we Daf tot meer actie kun nen aanzetten. Ook willen we in vloed uitoefenen op leden van het banken-consortium opdat zij haast maken met hun nieuwe analyse van Daf." Donderdag werd bekend dat in feite slechts een paar van de veer tig bij Daf betrokken banken zo'n analyse eisen en daarmee de red ding van het bedrijf vertragen. Een van de zaken die zij mogelijk willen onderzoeken is de schade claim die Daf van Renault kan ver wachten. De twee concerns ontwik kelen samen een nieuwe bestelwa gen. Onderdeel van het reddings plan is echter vrijwel zeker dat Daf de bestelwagenlijn afstoot. In dat geval moet het Renault een schade vergoeding betalen. Het reddings plan is gebaseerd op een claim van maximaal 56 miljoen gulden. Maar NRC Handelsblad meldt, zich base rend op stukken die vorig jaar al uitlekten, dat Renault maximaal 483 miljoen zou kunnen eisen. Van onze redactie economie AMSTELVEEN - Amerikaanse reizigers kunnen vanaf volgende week tegen sterk verlaagde prijzen door Europa vliegen. De KLM introduceert dan een Europa-pas waardoor een retourtje Amsterdam-Athene 200 dollar (f 360) of minder gaat kosten, terwijl dat nu nog het dubbele is. De 'pas' is om te beginnen alleen nog te koop in de VS, maar zal gaande weg ook in andere landen buiten Europa beschikbaar komen. De pas is ge koppeld aan een retourtje VS-Europa dat met de KLM of haar Amerikaanse partner Northwest gevlogen moet worden. Samen vliegen zij vanuit de VS naar Amsterdam, Parijs, Frankfort, Londen en Glasgow. Vanuit die steden kan dan tegen inlevering van coupons de reis worden voortgezet met de KLM, haar dochters Cityhopper en Transavia of de Britse partner Air UK. Drie coupons kosten in het laagseizoen 300 dollar, bij grotere aantallen worden ze goedkoper. Elk enkele reisje kost één coupon. De KLM en haar partners hebben een kleine 100 bestemmingen in Europa. Dat lijkt veel, maar in de praktijk zal menig Amerikaan er aan tekort komen. De pas wordt waarschijnlijk een stuk interessanter zodra ook Swissair, Austrian en vooral Sas met hun grote Europese netwerken met de KLM gaan samenwerken. Brabant wil steun rijk ter voorkoming van massale werkloosheid Van onze redactie economie AMSTERDAM - Om te voorkomen dat Noord-Brabant net als in de ja ren tachtig te maken krijgt met mas sale werkloosheid, is steun van de rijksoverheid onmisbaar. Dat schrijft het College van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant in een brief aan staatssecretaris Van Rooy van Economische Zaken. De tot nu toe gunstige positie van de Noordbrabantse economie staat onder druk. Brabant is als meest ge- industrialiseerde provincie extra ge voelig voor de groeiende Europese concurrentie. Grote bedrijven in de regio, zoals Philips, Daf, NedCar, en GE Plastics, hebben het moeilijk, constateert het college. De Duitse treinfabriek Talbot draait goeddeels op Nederlandse orders. Voor NS werkt het bedrijf in Aken nu aan de bouw van honderden dubbeldeks rijtuigen, foto roger dohmen, trouw door Wim Schoutendorp AMSTERDAM - Jaarlijks investeren de Nederlandse Spoorwegen voor vele honderden miljoenen guldens in de bouw van nieuwe treinstellen. De op drachten gaan hoofdzakelijk naar bui tenlandse bedrijven. Toch lijkt er weer een sprankje hoop op de herrijzenis van een volwaardige nationale indus trie voor spoorwegmaterieel. Het idee van een eigen Nederlandse treinfa briek is verre van nieuw. Lange tijd heeft er ook zo'n bedrijf bestaan. Dat was Rolma, on derdeel van het Werkspoor-concern. Omdat het Utrechtse bedrijf niet bij machte was vol doende orders binnen te halen, ging Rolma in 1970 ondanks fel vakbondsprotest roemloos ten onder. Voor de Nederlandse industrie als geheel was de 'Rolma-affaire' destijds even eens een traumatische ervaring. Na het wegvallen van de huisleverancier von den de NS voor latere bestellingen een nieu we fabrikant, het familiebedrijf Talbot in Aken. Bij deze Duitse onderneming werd wel bedongen dat belangrijke onderdelen en het staal voor de treinstellen zoveel mogelijk van Nederlands fabricaat zou zijn. Voorts ver plichtte Talbot zich voortaan een deel van zijn personeel over de grens in Limburg te wer ven. Daarmee moest tevens een bijdrage wor den geleverd aan het oplossen van de nijpen de werkloosheid in Zuid-Limburg, als gevolg van het sluiten van de steenkoolmijnen. Dankzij de orders van de NS heeft Talbot sedert de jaren zeventig een stevige groei doorgemaakt. Het Duitse bedrijf telt inmid dels 1300 werknemers, van wie zoals afge sproken 400 uit Zuid-Limburg. De Nederland se orderstroom mag er eveneens zijn. Sinds vorig jaar is Talbot bezig met de uitlevering van 258 rijtuigen voor dubbeldeks stoptrei nen, Dat programma loopt tot maart 1994. Tegen die tijd start vervolgens de bouw van nog eens 290 dubbeldeks rijtuigen voor inter city-treinen. Voor latere jaren staat de feve ring van 52 diesel-hydraulische twee-wagen stoptreinen in het orderboek, mogelijk ge volgd door een grote serie elektrisch aange dreven stoptreinen. Van dit laatste type 'ultra moderne' trein is onlangs al een proto-serie van negen exemplaren aan de NS gepresen teerd. Maar wanneer de opdracht voor de hoofdserie komt, is nog niet bekend. Naast de orders bij Talbot heeft de NS deze week bo vendien nog aan een Frans-Brits consortium opdracht gegeven voor de bouw van vier hogesnelheidstreinen voor de lijn Amster dam-Parijs, elk bestaande uit twee motorwa gens en acht tussenrijtuigen. Met de investe ring in nieuwe treinen is bij de NS jaarlijks in totaal 600 tot 800 miljoen gulden gemoeid. Bij veel bestellingen van de NS is sinds jaar en dag het Nederlandse Holec betrokken. Dit bedrijf in Ridderkerk levert een groot deel van de elektrotechnische installaties en aandrij- onder de treinbouwers en hun toeleveran ciers door recente fusiegolven en een nieuwe regelgeving in Europa steeds scherper wordt. Het moederconcern Begemann vreest dat in de toekomst alleen bedrijven kunnen overle ven, die in staat zijn complete treinstellen en trams te leveren. „Dat is de trend in Europa", vertelt ir H. Smidt, directeur van de transport- poot van Begemann. In Europa maken naar zijn zeggen slechts en kele zeer grote treinfabrikanten de dienst uit. Dat zijn Siemens uit Duitsland, het Zweeds- Zwitserse ABB en het FFans-Britse consortium GEC Alsthom, dat met hogesnelheidstreinen (de TGV) voorop loopt. Via de overname van tal van kleinere bedrijven hebben deze drie giganten hun hegemonie de laatste tijd nog verder weten uit te breiden. Smidt: „Ze heb ben alles in eigen huis. Wanneer deze ontwik keling zich doorzet, komt Holec in het ge- ving voor de nieuwe treinstellen. Holec is tegenwoordig onderdeel van het Begemann- concern, geleid door imperiumbouwer Joep van den Nieuwenhuyzen. Het heeft een jaar omzet van 250 miljoen gulden. Hiervan is 150 miljoen afkomstig van opdrachten van de NS en enkele stedelijke vervoerbedrijven in eigen land, waarvoor het bedrijf de aandrijving en elektrotechniek van trams en metro's ver zorgt. Holec vervaardigt een technisch hoogwaardig produkt. De opdracht van de Britse spoorwe gen om ook daar voor 43 treinen de elektro motoren te leveren, onderstreept de interna tionale reputatie van het bedrijf. Holec is toe leverancier, en blijft dus altijd afhankelijk van wagonbouwers. Die treden op als hoofdleve rancier van de te bouwen trein-, tram- en metrostellen. Probleem is dat de concurrentie drang. Want dan wordt het moeilijk nog part ners voor samenwerking te vinden." Om de positie van Holec te versterken, kocht Begemann eind vorig jaar het Zwitserse Ate liers de Constructions Mécanique de Vevey, een kleine fabrikant van trams en treinen voor lokale opdrachtgevers. Het bedrijf heeft slechts 160 mensen in dienst. Maar volgens directeur Smidt heeft Begemann met Vevey, dankzij de grote technologische, kennis waar over de Zwitsers beschikken, nu een „enorme ontwikkelingscapaciteit" voor rollend mate rieel in handen. Door de combinatie van Holec en Vevey ont staat de mogelijkheid complete treinen te leveren. Alleen is de capaciteit van het Zwit serse bedrijf vrij gering „en zijn de lonen er hoog". In het geval grotere orders in de wacht kunnen worden gesleept, heeft Smidt daarom als strategie uit te wijken naar de Rotterdamse marinewerf RDM, een andere Begemann-dochter. Door het wegvallen van defensieorders worstelt de werf met overca paciteit en is er plaats -en met hulp van Vevey ook voldoende technische kennis - voor het bouwen en assëmblerep van trein stellen. Al dan niet uit nood geboren, studeert Bege mann nu serieus op mogelijkheden opnieuw een eigen Nederlandse treinindustrie van de grond te tillen. Dat het zal lukken, is evenwel verre van zeker. De Nederlandse Spoorwegen zeggen het Begemann-initiatief althans wei nig kans te geven. „Het is natuurlijk puur een zaak van de betrokken bedrijven", reageert ir. T. Stelwagen, directeur materieel van de NS. „Wij hebben een andere inschatting dan Be gemann. Ze moeten meerdere klanten kunnen bedienen, ook buiten Nederland. De vraag is of dat haalbaar is." Stelwagen zegt dat er meer fabrikanten zijn die zich storten op de markt voor spoorweg- materieel. Met name vanuit Oost-Europa neemt de concurrentie toe. Hij meent dat bedrijven als Holec het sterkste staan, wan neer zij zich blijven toeleggen op de verdere perfectionering van hun deelprodukt. Op ba sis daarvan kunnen ze wisselende vormen van samenwerking aangaan, zoals met wagon bouwers als Talbot en andere bedrijven. „Als ze het zo aanpakken is hun markt veel gro ter", meent de NS-directeur. De NS zelf willen zich in ieder geval niet aan één bedrijf binden. Op grond van nieuwe Eu ropese regelgeving is dat trouwens binnen kort ook verboden. Met Talbot hebben de NS nu een goede samenwerkingsrelatie opge bouwd. Maar bij elke nieuwe order die te vergeven is, zullen steeds alle fabrikanten in Europa daarop via een openbare aanbeste ding moeten kunnen bieden. Stelwagen: „De NS wil uit die concurrentie kunnen kiezen, wij garanderen niets voor de toekomst. De over heid (dat is het ministerie van verkeer en waterstaat) laat ons daarin geheel vrij." Van onze redactie economie AMSTERDAM - Het is gedaan met de loonmatiging, meldde gisteren de vakcentrale voor middelbaar en hoger perso neel MHP. De premie van de nieuwe WAO-bijverzekering, die de werknemers moeten betalen, zal zonder meer door de bonden op het bordje van de werkgevers gelegd wor den. Daarmee worden de loonkosten met twee procent verhoogd. Dat betekent de genadeslag voor de op zich dringend noodzakelijke ma tiging van de loonkosten, aldus MHP-voorzitter G. van Dalen op een vergadering met de kaderleden in Amersfoort. Grote boosdoener is volgens hem de politiek die de af braak van de WAO op zijn geweten heeft. Van Dalen wordt in deze voorspel ling niet bijgevallen door de collega vakcentrales FNV en CNV. De drie vakcentrales hebben afgesproken om gezamenlijk naar een oplossing te zoeken. Dat zal zeker enkele we ken vergen. De uitlatingen van Van Dalen zijn daarom nogal prematuur, zo viel gisteren bij FNV en CNV te beluisteren. De vorm en hoogte van de bijverzekering en de vraag of werkgever dan wel werknemer de premie moet betalen zijn nog on derwerp van studie. FNV en CNV gaan ervan uit dat de daling van de premie voor Ziektewet en WAO ruimte biedt om een WAO-bijverze kering te kunnen betalen. Oudere werknemers kunstmestfabriek mogelijk baan kwijt SLUISKIL (ANP) - Bij de kunstmestfa briek Hydro Agri in Sluiskil dreigt collectief ontslag voor 120 werkne mers van 57,5 jaar en ouder. De vakbonden hebben dat te horen ge kregen van de directie. In de Zeeuwsvlaamse vestiging van Hy dro Agri werken 800 mensen. Volgens de bonden reorganiseert Hydro Agri omdat de resultaten van het bedrijf teruglopen. In 1991 boekte het bedrijf nog 120 miljoen gulden winst, dit jaar dreigt het be drijf geen winst meer te maken. Ge gevens over de werkelijke toestand van de onderneming hebben de bonden echter nog niet gezien. Zij stemmen dan ook nog niet in met de aangekondigde ontslagen. Bij de tweemaandelijkse telefoonrekening die veel mensen deze week in de bus kregen, zat dit keer een mededeling over de nieuwe tarieven. In december stond het al in de krant maar hier werd het toch officieel verteld. PTT Telecom begon met leuke dingen. Bellen naar de Verenigde Staten en Canada bij voorbeeld kost voortaan 1,95 gulden per minuut in plaats van 2,60. En 's avonds slechts 1,70. Meer naar onderen in de brief werd het vervelender. Het abonnement gaat van 23,40 naar 24,75 per maand, bellen in de stad kost meer en tenslotte als klap op de vuurpeil kwam de aankondi ging over het inlichtingennummer 06-8008. Daarvoor wordt het tarief verviervoudigd: van 15 naar 60 cent. Volgens de PTT blijft het inlichtingennummer nog steeds ver liesgevend. De principiële vraag is echter of elke dienst die een onderneming verleent, kostendekkend moet zijn. Voor de sa menleving als geheel luidt het antwoord ontkennend. In het openbaar vervoer zijn de kosten twee keer zo hoog ais de tota le opbrengsten. Toch accepteren we dat, behalve een enkele verstokte automobilist die nooit in tram of trein zit. Maar die zelfde automobilist schreeuwt moord en brand als het open baar vervoer echt quitte zou spelen. Verschraalde dienstverle ning jaagt meer mensen de auto in, met als gevolg nog langere files. Het geldelijke tekort is dus nuttig, bovendien is het goed voor het milieu Evenmin kostendekkend zijn VW's. Toch hebben horeca-bedrij- ven en pretparken het er voor over. Het strekt hen ten voordeel tekorten bij te passen. Het PTT-inlichtingennummer is als dienst aan het publiek goed vergelijkbaar met de WV. Toch maakt PTT deze service klant-onvriendelijker. „We moeten wel", zeggen ze daar. „Concurrentie van buitenlandse telefoonconcerns dwingt ons de tarieven te verlagen. De internationale gesprek ken leveren daardoor minder op. Bovendien staan we voor gro te, zeer dure investeringen in het lijnennet". Eenzelfde soort redenering hoor je bij banken. Het gebruik van eurocheques kostte aanvankelijk jaarlijks een klein vast bedrag. Vervolgens besloot ABN Amro dat wie meer dan zestig cheques per jaar uitschreef, voor elke volgende cheque twee kwartjes moet betalen bovenop het vaste bedrag. Nieuw is dat per kwar taal de grens ligt bij vijftien cheques, daarboven kost elke cheque twee kwartjes. Verder kost iedere cheque hoe dan ook zestig cent bij betalingen onder de honderd gulden. Volgens de bank ontkomen ze niet aan deze verhogingen omdat uit andere bronnen, zoals het verschil tussen ontvangen en betaalde ren te, minder binnenkomt. De particuliere' klant is zowel bij PTT als ABN Amro de dupe. Kennelijk kunnen bank en PTT hun gang gaan door onderlinge afspraken of bij gebrek aan concurrentie, PTT is in het binnen land zelfs monopolist- Hoe anders gaat het in een markt met vele mededingers. Elke onderneming probeert daar haar markt positie te versterken met het doel - daarover geen misver stand - de inkomsten te verhogen. De felle concurrentie dwingt de onderneming om met elk produkt in de gunst van de consument te komen. Nu gaat de vergelijking met PTT niet helemaal op, bedrijven ver kopen hun produkten doorgaans niet onder de kostprijs. Maar welke winkel veroorlooft zich de prijs van een artikel ineens te verviervoudigen? De praktijk is veeleer dat een bedrijf hoge winstmarges haalt uit specialiteiten, dat het alleen heeft. Met produkten die de concurrenten ook verkopen neemt de winkel genoegen met lage winsten. Het gaat om de gunst van de klant. Een lage prijs is dan goed voor het bedrijf zoals de tekor ten op het openbaar vervoer de samenleving ten goede komen. In de Verenigde Staten, waar wel concurrentie bestaat tussen telefoonmaatschappijen, is het inlichtingennummer gratis. Hier niet. De monopolist doet maar en de klant kijkt machteloos toe. PETER VAN LAKERVELD Van onze redactie economie AMSTERDAM - Het akkoord over de verzelfstandiging van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) pakt voor de circa 170 000 ongehuwde deelnemers nog discrimineren- der uit dan de huidige rege ling. Dit stelt het deze week opgerichte Platform tegen pensioendiscrimina tie (PTP). Voor ongehuwden blijft het nabestaandenpensioen ook in de nieuwe opzet van het ABP buiten bereik. Bovendien wordt ook het gewone ouderdomspensioen voor ongehuwden verlaagd. Dat is vol gens het PTP dubbele discriminatie omdat ongehuwden meebetalen aan het nabestaandenpensioen van gehuwden. Alleenstaanden en ho moseksuele mensen worden nog eens extra achtergesteld omdat zij simpelweg niet kunnen trouwen en dus ook niet voor een nabestaan denpensioen in aanmerking komen. Het platform hoopt dat de Tweede Kamer het akkoord over de privati sering op dit punt zal blokkeren, maar is daar niet erg optimistisch over. Volgens woordvoerder F. van Rikxoort bestaat er bij de regerings partijen CDA en PvdA geen behoef te om het akkoord open te breken. Het alternatief is het aanspannen van een proefproces, maar daar is zeker twee tot drie jaar mee ge moeid. Ongehuwden hebben - of ze nu alleenstaand zijn of een partner hebben - bij het ABP geen recht op een nabestaandenpensioen. Wie dat wel wil, moet zich particulier bijverzekeren. Die extra kosten wer den tot nu toe nog enigszins ge compenseerd door een gunstiger ouderdomspensioen, maar daar komt volgend jaar een eind aan. Mi nister Dales en de ambtenarenbon den zijn in december vorig jaar over eengekomen om de franchise (het gedeelte van het salaris dat niet meetelt voor de pensioengrond slag) voor gehuwden en ongehuw den gelijk te trekken. Nederlandse en Europese wetgeving schrijft dat voor. Deze operatie pakt voor de ongehuwden ongunstig uit want hun franchise wordt volgend jaar verhoogd van 23 000 gulden naar 26 500 gulden. Voor gehuwden is de franchise juist verlaagd van 32 500 naar 26 500 gulden. Aan het eind van de rit, in het jaar 2034, levert dat voor gehuwden per jaar 4 400 gulden bruto meer op en voor ongehuwden juist 2 500 gulden minder. Verwijt verworpen Bestuurder B. Albersen van de amb tenarenbond CMHF verwerpt het verwijt van het platform dat de bon den willens en weten meewerken aan het in stand houden van discri minatie. Hij erkent op zichzelf dat het ontbreken van een nabestaan denpensioen strijdig is met gelijke behandeling. „De ABP-regeling is tamelijk conservatief en niet mee gegroeid met de maatschappelijke ontwikkelingen. De overheid ge draagt zich niet als een moderne werkgever en heeft weinig financië le mogelijkheden. We hebben dit akkoord als het uiterst bereikbare moeten accepteren." De bonden willen het nabestaan denpensioen voor ongehuwden weer op de agenda zetten als het ABP in 1996 is geprivatiseerd. Wat het platform betreft kan de kwestie niet zoveel uitstel dulden. Het is volgens Van Rikxoort ook uit finan cieel oogpunt onverstandig om zo lang te wachten. Als een proefpro ces positief uitvalt voor de onge huwden, kan het ABP een enorme claim verwachten die de financiële problemen alleen maar verergert. Dat is eenvoudig te voorkomen door het nabestaandenpensioen riu te regelen. Volgens het PTP is daar mee een premieverhoging van 1 a 2 procent gemoeid. Advertentie Prijs voor bijzondere journalistieke projecten: Werry Crone In dienst van het Koninkrijk Een schitterend fotoboek over de Monarchie bij de boekhandel - 65,- Thomas Rap - Amsterdam Ook Hema neemt filiaal van failliet Ter Meulen over UTRECHT (ANP) - De Hema neemt het pand van de failliet verklaarde warenhuisketen Ter Meulen in Spij- kenisse over. Bestuurster W, Ruis van de FNV Dienstenbond heeft dit gisteren meegedeeld. Niet zeker is of alle 65 werknemers van het Ter Meulen-filiaal bij de Hema in dienst kunnen treden. Al eerder nam het warenhuiscon cern Vroom en Dreesmann de vesti gingen van Ter Meulen in Almere en Zoetermeer over, waar in totaal on geveer 130 mensen werkten. Voor de overname van de twee filialen in Rotterdam en de vestiging in Dor drecht (totaal een kleine 400 werk nemers) heeft zich nog geen kandi daat gemeld. (Advertentie) INSPIRERENDE BOEKEN van ANKH-HERMES f 39,50 f 49,50 f 24,50 f 37,50 - Helmut Hark - GENEZEN ALS JEZUS Over de betekenis van ziekte - Holger Kersten - JEZUS LEEFDE IN INDIA nieuwe onthullingen over zijn leven voor en na de kruisiging 4 - Stephen Lampe - REÏNCARNATIE EN CHRISTENDOM - Marcel Messing - JOANNES VAN HET KRUIS Mysticus van alles en niets - Jakob Slavenburg - EEN ANDER TESTAMENT f 34,50 onbekende geschriften over het leven van jezus en zijn geheime leringen - Jakob Slavenburg - DE VERBORGEN LERINGEN VAN JEZUS. Zeven teksten uit het Nijlzand f 32,50 Verkrijgbaar in de boekhandel Uitgeverij Ankh-Hermes bv Deventer cp Poslbus 125, 7400 AC Deventer - 05700-33355

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 2