'Kerk heeft arbeid uit zicht verloren' Trouw ZATERDAG 30 JANUARI 1993 Kerk 12 IRO reizen Kerkbladen Een gerichteen natuurramp of allebei? mmm BESTRIJD LEPRA VOOR HET TE LAAT IS. Jezuïet Van der Meer leidt tijdelijk bisdom Roermond Zekerheid Een lang mensenleven blijven preken voor zwakzinnigen en maniakken METTEN Van een onzer verslaggeefsters BEVERWIJK - De kerken moe- tenzich meer aantrekken van wat er in de wereld van arbeid en economie met mensen ge beurt, vinden arbeidspastores Simon Zuidema en Martin Zandstra. „Maar het probleem is dat wij een middenklasse- kerk zijn geworden." Zuidema en Zandstra, in dienst bij het Eiba (Evangelie Industrie Be- drijfsapostolaat) in Beverwijk, heb ben de laatste tijd hun handen vol aan de massale personeelsinkrim ping bij Hoogovens, die via verschil lende trajecten 2300 mensen van hun werk bij het staalbedrijf zal be roven en degenen die (nog) mogen blijven met permanente onzeker heid opzadelt. Als arbeidspastores fungeren zij als het ware als missionaire 'spitsen' van de (protestantse en rooms-ka- tholieke) kerken in de industrie. Doel van hun werk is vanuit de ker ken bevorderen van 'bijbelse ge rechtigheid in de wereld van arbeid en economie'. De betrokkenheid van de kerken beperkt zich veelal tot deze 'spitsen'. ,,Het probleem in de kerk is namelijk", zegt Zuidema, „dat het merendeel van de lidmaten maatschappelijk gezien aan de goe de kant van de streep zit. Voor hen is het moeilijk oog te krijgen voor de verliezers in het economische spel, want dat is hun verhaal niet." De kerk zou zich moeten afvragen wat het evangelie te zeggen heeft over de slachtoffers van deze maat schappij, vinden ze. „Maar dan krijgt het evangelie iets bedrei gends, want dan moeten we ook naar onze eigen positie kijken. En dat hebben we liever niet in de kerk." Eert girootje uitschrijven voor Soma lië is natuurlijk belangrijk, maar ook gefnakkelijk. Slachtoffers dicht bij huis zijn veel bedreigender. Tóch moeten de kerken voor hen (weer) oog krijgen, vinden Zuidema en Zandstra. Want op alle mogelijke fronten wordt de onderlinge solida riteit ondergraven, bij reorganisa ties in bedrijven, maar ook bij voor- beëld in de WAO-discussie. Andere lasten „De regering wil ten koste van wat dan ook het premiepercentage van de WAO omlaag hebben, om vervol gens andere lasten aan de burgers te kunnen opleggen. De bonden gaan die premieverlaging repare ren, met als gevolg dat de lasten van de burgers - WAO-premie herver zekering - uiteindelijk veel hoger uitkomen. „Moreel zijn arbeidson geschikten de laatste jaren al erg onderuitgehaald, maar door zulke maatregelen krijgt de solidariteit met diegenen die buiten het ar beidsproces staan opnieuw een knauw", is Zuidema's overtuiging. De massale ontslagprocedure bij Hoogovens heeft een weerslag op de hele regio. „Dat slaat diep in bij de slachtoffers, hun partners, de buurt waar ze wonen.Maar de ker ken weten niet waar de met ontslag getroffenen zitten, omdat de we reld van de arbeid uit hun zicht is verdwenen. Enkele gemeenten en parochies hebben nu de weg naar het Eiba gevonden. Daar laten ze zich voorlichten hoe ze in hun ge meente een avond kunnen beleg gen over de gevolgen van de afslan kingsoperatie. Gerechtigheid Ondanks deze afstand tot de kerken willen de beide arbeidspastores van Eiba hen de vraag blijven stellen wat gerechtigheid betekent in de we reld van arbeid en economie. „Ge rechtigheid, menselijkheid en heel heid van de schepping stellen vra gen aan de maatschappij: over belo ningsverhoudingen, de verhouding betaald - onbetaald werk, de hiërar chie. Dat zijn vragen waar de kerk niét omheen mag", vindt Zuidema. Zandstra zegt het zo: „Wij moeten proberen profetisch te zijn en ons blijven afvragen of de ontwikkelin gen in het bedrijf en in de intermen selijke verhoudingen wel overeen komen met het perspectief van het evangelie." Zuidema kan het soms moedeloos makende werk bij het Eiba zelf ook alleen maar volhouden dankzij diezelfde 'evangelische be wogenheid en het geloof dat het anders kan en moet'. Voor Zuidema en Zandstra is hun contact met de werknemers van Hoogovens begonnen met stages lopen als ongeschoold arbeider. „Je leert wat het werk inhoudt en wint langzaam het vertrouwen van de mensen. Als 'maat' de stage afslui ten is het hoogst te bereiken goed", vindt Zuidema. Ze komen sindsdien bij bedrijfsbezoek regelmatig op de werkvloer terug en horen dan wat er zich afspeelt. „Wij zijn de enigen die van buiten komen en worden dus niet gezien als spionnen van de directie. Daardoor hebben we een bijzondere vertrouwensrelatie en horen we meer dan wie situatie bij Hoogovens n( gespannen en opgelucht Voor het eerst is er bij ht? drijf sprake van personeel via gedwongen ontslagen den blijven zijn èn blij èi over de toekomst. Toch ergste problemen volgen; in de toekomst niet bij >c gant, maar bij de vele klo veringsbedrijven, waaraa vens werk uitbesteedt. Toyotisme „Uitbesteden van werk koop, omdat je dan de lp co's afwentelt op andere; en tevens profiteert van c rentie tussen die bedrijifj ling. Heb je geen werk vo moeten die bedrijfjes hu ontslaan. Hoogovens hee; dan niet de pijn", legt Zu Hij verwacht dat het aam mers van Hoogovens, de 11 500 bedraagt (de top 23 000) als gevolg van t< sche vernieuwing en het den van werk de komend zakken tot slechts 3 00C'. De risico's komen dan te die kleine bedrijfjes. Zu Zandstra kunnen de probln voorspellen: permanente met ontslag, lagere lonen 'grote jongens', te klein ondernemingsraad, zoda bond er geen zicht op he nu overwerk etcetera. noemen we dat: autobed maakt niets meer zelf, m. Pastores Simon Zuidema (I) en Martin Zandstra (r) met Hoogovens op de achtergrond, foto maartje geels bleert alleen nog maar." Omdat ze deze ellende op zich af zien komen, zijn ze nu al aan hët kijken hoe zij contact kunnen krijgen met de toe leveringsbedrijven. „Wat wij kunnen betekenen? In ie der geval aanwezig zijn als aan spreekpunt, met de mensen door denken over de ontwikkelingen en de stappen die ze zelf kunnen zet ten, hen wat weerbaarder maken en, ten derde, met de kerken hier over nadenken: wat gebeurt er met mensen, met arbeid? In de economi sche wereld is arbeid gewoon koop waar. Maar, wil je nog iets waar maken van het evangelie, wat bete kenen mens-zijn en arbeid dan (Advertentie) VERWEN uzelf ee ns met een georganiseerde reis, boeiend en afwisselend, dichtbij of ver weg. Bijvoorbeeld: Midden-Oosten: Israël, Turkije, Egypte, Syrië, Jordanië. Midd. Zeegebied: Griekenland, Gr. Eilanden, Kreta, Malta, Tunesië, Marokko, Italië West-Europa: Algarve (8-22 maart), Portugal, Frankrijk (Vogezen), Vaarvakantie op Rijn/ Moezel, Engeland, Schotland, Ierland Verre reizen: Thailand, Indonesië, Amerika/Canada, Zuid-Afrika. Speciale reis voo r gehandicapten naar Israël en Griekse eilanden onder lei< jling van arts en ervaren team! Uw gratis reisgids ligt gereed. Bel of schrijf ons. lijke Reisorganisatie RGEN Postbus 91 tel. 03438-15122 door Jaap de Berg Dè watersnoodramp, 1953. Eén gericht van God, zeiden sommige beroeps- en ama teur-theologen. Ds. A. Beider uit Nieuwe Tonge zegt het, in 'yVoord dienst', nog steeds. „De Schrift spreekt over de vtjind toch als Zijn wind en Zijn geblaas?". Njet alleen in hervormd zuidwest- Nederland leeft de gedachte voort, dat God zich mede van natuurver schijnselen bedient om mensen mo rés te leren. Ze past in een wereld beeld dat het universum opvat als „Gods marionettentheater, waarin hij, als uitvoerder van een onnas peurlijke plot, aan alle touwtjes trekt". Het citaat komt uit The Ta blet, waarin een geleerde uit Cam bridge die de beoefening van een natuurwetenschap combineert met hef anglicaanse priesterschap, zich van deze zienswijze distantieert. Natuurlijk werd in 1953 lang niet op alle hervormde kansels de vinger Gods bespeurd in de verdrinkings dood van 1835 mensen. Op het her vormd seminarium verzamelde rec tor dr. H. Berkhof de preken, door een groep dominees-in-opleiding na de catastrofe gehouden. Ze ble ken drie sterk verschillende opvat tingen te weerspiegelen, herinnert ds. T. Poot zich in Woord Dienst. Eén: de gerichtsidee, destijds ook door Poot zelf gepredikt: „Ons is dit overkomen vanwege onze af dwalingen van God". Waarom nu juist het (relatief kerkse) zuidwes ten van het land het moest ontgel den - algemener geformuleerd: waarom God zo volstrekt willekeu rig lijkt toe te slaan - kon echter niemand bevredigend uitleggen. Twee: niet God maar demonische machten, begerig om 'Gods goede schepping te vernietigen', hadden het water over de dijken gejaagd. En drie: noch God noch de duivel zat erachter; de ramp 'behoort tot het bittere raadsel van Gods goede schepping'. In deze derde categorie (Advertentie) Nog steeds veroorzaakt lepra onnodig veel leed... En dat terwijl lepra te genezen is. Leprazending is een christelijke organisatie en zet zich al meer dan 100 jaar in voor mensen die lijden aan lepra. LEPRAzending Kooikersdreef 626 7328 BS Apeldoorn Telefoon 055 - 41 87 74 Giro 3243999 Bank 475251113 viel misschien ook wat H M. Kui- tert, destijds gereformeerd domi nee in Scharendijke, na (die ramp tot zijn gemeente zei. Hij pr< ;ekte, meldt Hervormd Nederlii nd, „over het bekende liedje uit di= bundel van Johannes de Heer: S :heepken onder Jezus' hoede. 'Aa r i het ge borgen zijn bij Jezus, zei i ik, kun je geen privileges ontlenen i. Wat moest ik er nog meer van t zeg gen?'." Poot herinnert zich niem and die destijds hardop een vier de moge lijkheid in overweging n>< am, en wel deze, dat Nederland zic'r i niet alleen veel rampspoed maar oio >k theolo gisch getob had kunnen besparen door een solider waterkering aan te leggen en het waarschir wingssys- teem te verbeteren. Ge li ovigen met een weer-en-wind-God 2 tullen zich daardoor niet van de wiij is laten brengen. De mensen ku i men de dij ken zo hoog maken als ;z e willen, luidt hun redenering, God blaast, als het Hem behaagt, h«a t water er wel overheen. Zo moetie-n we waar schijnlijk de opmerking \/an ds. Bei der interpreteren „dat C iod machti ger is dan welke sterke Deltawer ken dan ook". Hij sugge; reert dat koningin Beatrix bij het sluiten van de laatste dam over de Ooster- schelde hiermee terdec jie rekening heeft gehouden. Immer*;, ze zei niet: 'Zeeland is veilig' <e n daar zijn ds. Beider en de zijnen ontzettend blij' over. Uiterst rechts Ds. Poot noemt alle drie standpun ten, in 1953 op de kans c ;l vertolkt, weliswaar 'nog springle" /end' - „maar, met uitzonderincwellicht van uiterst rechtse kring en, zijn we toch voorzichtiger gewc irden in het zo regelrecht duiden vair i gebeurte nissen tot op de hand va n God". Kennelijk rekent hij ook i r. J. van der Graaf tot uiterst ree t its, want ook die rangschikt, blijkt ;ns de Waarheidsvriend van vo r ige week, de watersnoodramp on'C Ier 'de ge- richten Gods'. Achter iedere opvattinci hierom trent gaat uiteraard eeni antwoord schuil op de meer algerrv ene vraag, of en zo ja hoe God zich. in de na tuur manifesteert. Velen denken nog dat de natuur gerec j eerd wordt door onwrikbare wetteini die wille keur uitsluiten (en waar i lan ook God is gebonden). Dat d eze kijk verouderd is, wordt nocj eens uitge legd in het jongste num r ner van Wijsgerig Perspectief, dat vanuit di verse gezichtshoeken het thema 'toeval' behandelt. Toeval, schrijft een van de medewerkers, is een on misbare schakel gebleken in de meest verfijnde (natuurweten schappelijke) theorieën waarover we tegenwoordig beschikken. Sommige theologen zien hier een kans voor open doel. Wat toeval lijkt, kan immers de hand van God zijn? Zo ongeveer redeneert, onder verwijzing naar de quantum- en de chaos-theorie, John Polkinghorne, de anglicaanse priester en natuur kundige voornoemd. Hem uitvoerig te citeren, zou de begrijpelijkheid van deze rubriek vermoedelijk niet bevorderen („Er schijnt ruimte te zijn voor causaliteit via zoiets als 'actieve informatie', waardoor ho listische activiteitspatronen ont staan"). Maar zijn conclusie is dui delijk: het is heel goed denkbaar dat God handelt in wisselwerking (interacts) met fysische processen. „Zo vindt de theologische taal over de Geest die de schepping 'ge leidt', iets van een gastvrij onder dak in de wereld die de natuurwe tenschappen beschrijven." Krijgt de oude vrouw die volgens Woord Dienst na de ramp tegen haar zoon zei: 'En dit was nog maar Gods vinger', hier vanuit Cambrid ge gelijk? Dat is natuurlijk geen na tuurwetenschappelijke, maar een theologische vraag - een kwestie van godsbeeld. Polkinghorne wekt niet de indruk dat hij in een God met zo'n vinger gelooft. (Advertentie) verschenen bij Ten Have Josy Doyon Herders zonder erbarmen tien jaar Jehova's getuige i een dwaaltocht vijfde druk 204 blz., 24,90 in de boekhandel Van onze kerkredactie AMSTERDAM - Het kapittel van het bisdom Roermond heeft de jezuïet dr. H. van der Meer benoemd tot tijdelijk opvolger van bisschop J.M. Gijsen. Hij zal als 'diocesaan admini strator' het bisdom leiden tot er een nieuwe bisschop is benoemd. Van der Meer (66) werd al kort na de benoeming van bisschop Gijsen in Roermond in 1972 door hem tot een van zijn vicarissen aangesteld. De nieuwe bisschop omringde zich met nog enkele vertrouwelingen uit de jezuïetenorde: dr. P. Penning de Vries en de psycholoog dr. G. Wil- kens. De leiding van de orde in Ne derland ging met tegenzin akkoord. Tegenwoordig is Van der Meer ook voorzitter (officiaal) van de kerkelij ke rechtbank van het bisdom; deze rechtbank is overigens de eerste in zijn soort die ook vrouwelijke rech ters heeft. Van der Meer heeft in zijn nieuwe functie slechts een be perkte bestuursvolmacht; hij moet op de winkel passen, maar mag geen vernieuwingen invoeren. Van der Meer promoveerde dertig jaar geleden bij de progressieve theoloog en zijn ordegenoot Karl Rahner over de vrouw als priester - met een vraagteken. Hij zei daar geen volmondig ja op, maar hij toonde aan dat de theologische ar gumenten ertegen ontoereikend waren. Later distantieerde Van der Meer zich van zijn proefschrift. Jan Greven Als ik de publiciteit bij het vijftigja rig bestaan van Trouw overzie, valt het me op dat twee, laat ik maar zeggen, denkwijzen de krant in z'n huidige gedaante absoluut niet zien zitten. Met elkaar hebben ze even veel gemeen als de dag en de nacht, maar ook hier raken de uiter sten elkaar, Volgens de ene groep, te vinden in kringen van de EO en het Reforma torisch en Nederlands Dagblad, is Trouw zijn oorspronkelijk christelijk karakter kwijt. Dat het tussen Trouw en de christelijke traditie subtieler zou kunnen liggen dan plus of min, wil er bij hen niet in. Trouw moet kiezen of liever, heeft al gekozen, maar durft dat niet te zeggen. De andere groep bestaat uit agnos ten van het type Martin van Ame- rongen, hoofdredacteur van De Groene Amsterdammer. Het chris tendom heeft voor hen, behalve als folklore, afgedaan en daarom moet er ook van hen gekozen worden. Ofwel je blijft in het reservaat (maar gedraag je dan ook als zoda nig) ofwel je zet de hele zaak over boord. Trouw doet volgens hen geen van beide en zal daardoor zelf ondervinden wat het is om tussen wal en schip terecht te komen. In beide opvattingen staat me voor al de vanzelfsprekendheid tegen waarmee deze zekerheden gedebi teerd worden. De druppel die in 1942 de emmer deed overopen in de sluimerende ruzie binnen de redactie van het verzetsblad Vrij Nederland, was een artikel van volkenrechtdeskundige Gesina van der Molen over het fu silleren van gijzelaars in oorlogstijd. Haar conclusie was dat hier niet ge sproken kon worden van een schending van het internationaal recht, hoe barbaars en weerzin wekkend het fusilleren van gijze laars ook was. De redactie nam haar die mening niet in dank af en pas na veel geruzie mocht het arti kel tenslotte in de krant, maar wel met een naschrift waarin de rest van de redactie zich ervan distan tieerde. Voor Gesina van der Molen was de maat daarmee vol. Ze verliet Vrij Nederland en trad later toe tot de redactie van Trouw. Het ging haar om de vrijheid van meningsvor ming, ook wanneer het gevoelige onderwerpen betrof als het fusille ren van gijzelaars. In die houding zit een oorspronke lijkheid en een claim op intellectue le vrijheid die Trouw altijd geken merkt hebben. Trouw kon grote waarheden verkondigen en heef van die mogelijkheden ruim gebnik gemaakt. Maar tegelijk was er, vroeg of laat (en, toegegeven, soms laat) ruimte om over die waarheden te discussiëren. Waai heid was niet alleen een kwestie van vinden, maar ook van zoeker en van vragen stellen. Dat begon al in de oorlog in de k- lommen van het verzetsblad en ce houding is de krant altijd bijgebU ven. Zij maakte het mogelijk dat Trouw kon veranderen (of het nu gaat om de 'ommezwaai' van too- malig hoofdredacteur Bruins Slotn de Nieuw-Guinea-kwestie, het do ken over Zuid-Afrika, de visie op b- moseksualiteit, of 'dichter bij hui' de introductie van filmrecensies n zondagssport) zonder dat daarme, zoals bij andere kranten gebeurdt de identiteit overboord werd ge zet. De lezers, want als we het over continuïteit hebben, hebben we het niet alleen over de krant, maa ook over de lezers, hebben die ve- anderingen meegemaakt omdat 2 uit hetzelfde hout gesneden zijn. Geen onzekere mensen, net zo rm als Trouw een onzekere krant is, maar wel mensen die bereid zijn tit luisteren en onderzoeken. Zo'n houding heeft diepe wortels Ze komt voort uit het bewustzijn 2 leven in een wereld die zucht naa verandering. Een wereld die niet i is, maar verlangt naar gerechtig heid en verlossing. In die steeds egocentrischer, zakelijker en cyni scher wordende wereld wil de tra ditie waar Trouw uit voortkomt, een geest van toekomst en beloft levend houden. Het is in diezelfde traditie om zich bij dat streven te laten leiden door het evangelie en wat daar aan christelijke bevlogenheid uit vo>rt gekomen is. Tegelijk zijn er al v.naf het begin, al in de jaren van he ver zet, anderen geweest, uit andce tradities, die in Trouw herkenen wat ook hen bewoog. Ze hebbn de krant verrijkt en (mede) bebed voor engheid en verstarring. Laat anderen vanuit hun vanz<f- sprekendheden maar zeggen at Trouw niet durft te kiezen. Ik <un ze hun zekerheden van harte, naar benijd ze er niet om. Niet dat c van geen zekerheden zou willen veten. Maar dan de zekerheid van deae- lofte voor een wereld die schreeuwt om verlossing. Te (ai- men valt die nooit, na te speuen en te ontdekken wel. Van onze kerkredactie AMSTERDAM, LONDEN - Donald Soper preekt al meer dan vijfenzestig jaar, staand op een kist, in het Londense Hyde Park. Zondag wordt hij negentig jaar. Maar ook dan zal hij met vuur het debat voeren om tegenover iedereen die het maar horen wil het evangelie te verkondi gen. Hetzelfde doet hij iedere woensdag bij Tower Hill. Nog steeds verdedigt hij met de elegantie van een Engels parlementslid en met het ge duld van een schoolmeester, zijn geloof in de volmaaktheid van mens en samenleving. Oor log en elke andere vorm van geweld vindt hij nutteloosheid. Een rechtspraak die wil wreken in plaats van corrigeren is voor hem goddeloos. Zondags in Hyde Park wordt Soper tegenge sproken door zwakzinnigen, seksmaniaken, woordgeweldenaars en dwazen van elk soort. In The Guardian zei hij deze week: „Twee van hen komen bijna iedere zondag. De een wil zelf preken de ander bedelft mij met zijn seksuele frustaties onder de meest obscene termen. Meestal kan ik mijn tegenstanders met het ge bruik van een superieure logica en een verfijn de stijl wel aan, maar die twee zijn moeilijker te bestrijden. Obsceniteit mag in Engeland niet, maar ik ben niet van plan de politie te bellen. Dat vind ik niet de manier". Voor Soper blijft preken in het openbaar de ia- nier om de blijde boodschap te verkondigen „En niet alleen voor de methodisten, waar il toe behoor, maar voor ajle predikers is het goed in debat te gaan met een publiek, zoal ik dat in Hyde Park en bij Tower Hill tegenkom. „Het probleem vandaag is niet het bestaan an de vele dwazen en maniakken, maar het feil dat de wereld zo ingewikkeld is. Veel menso haken af als ze proberen iets van die compl«i- teit te begrijpen. Cynisme is het gevolg. En at is dodelijk. We moeten terug naar de eenvodi- ge dingen in het leven. Pas dan kan er voord gang komen" LUBAVITCHER Geen plechtige ontvangst zondag van Menachem Mendel Schneerson, de hoogbejaarde en zieke Lubavit- cher rebbe uit New York. Hij zal niet als 'messias-koning' worden gehul digd. Daarmee is opnieuw een eind gekomen aan weken van geruchten dat Schneerson nu eindelijk naar buiten zou komen als de messias. De raad van de rabbijnen van de Chabad-beweging heeft nu een eind gemaakt aan deze geruchten en aan de „overtrokken verhalen in de media" De Chabad-beweging verkeert al enkele jaren in een mes- siaanse roes. „Verwacht de komst van de messias!", zo hadden aan hangers van deze beweging in Ame rika, Israël, Australië en elders op hun huizen aangebracht. Zij blijven geloven dat hun rebbe de hoge titel toekomt, zij blijven geloven dat de messias onderweg is, maar ze ver wachten hem niet meer a.s. zondag. ANTISEMITISME (1) De Duitse justitie stelt een onder zoek in naar uitlatingen van de do minicaan Basilius Streithofen, die „joden en Polen de grootste uitbui ters van de Duitse belastingbetaler" heeft genoemd. Streithofen, vroe ger adviseur van bondskanselier Kohl, had in 1992 in een toespraak gezegd dat er ondanks „de zware schuld van de Duitsers tegenover de joden en Polen", eens een einde moet komen aan de afrekening met het verleden. De achterkleinkinde ren zijn niet meer schuldig aan wat er onder het nationaal-socialisme gebeurde. In dat verband had hij betoogd dat de joden de Duitse be lastingbetaler uitbuiten. ANTISEMITISME (2) Bondskanselier Kohl heeft zich van de uitlatingen van zijn voormalige adviseur gedistantieerd. Prior H-A Gunk van het klooster in Braunsc hweig heeft in een brief aan de joodse gemeenten in Niedersach- sen gezegd dat Streithofens woor den „in de traditie van de woorden schat van de nazi's" staan. Hij zegt I Conferenties I De noodzaak van stille tijd. Ds. W. H. Brouwer (diak. centr. gevan- genispast. Haarlem) over O. Noord mans; Duinpan, Santpoort, 1/2 en 18/2; 023-377410. 'Leven in geloof, hoop en liefde': hoe ontwikkel je dat? Pastorale week Emmaüs-Priorij Maarssen, 1-5/2, 03406-61991. Zout van de aarde. Hoe ontdek je deze kracht? Acht maandagavon den v.a. 1 /2, Karmelitaans centrum, Haarlem, 023-274675. Enneagram bij de Elimgroep, Til burg va 1/2; 013-638505. De Gouden Eeuw, aspecten van 17e-eeuwse samenleving in de Ne derlanden, 5 VUSA-avonden, Zeeuwse bibliotheek, Middelburg, vanaf 1/2, 020-548 2686. Israël-Palestijnen. VUSA-lezing prof. P. de Waart, Onder de Luifel, Leeuwarden, 1/2; 020-548 2686. Vrouwen en liturgie - vernieu wing van de traditie, cursus 2 en 16/2, 9 en 30/3, Samenwerking Ne derlandse vrouwelijke religieuzen, Den Bosch, 080-232642. Mystiek, 2 16 feb mrt, vier avonden in Priorij Gods Werkhof, Werkhoven. Mmv dr. Luchesius Smits en B. Zw,eers. 03437-1330 Mensbeelden in de hulpverle ning, cursus van Centrum voor re form. wijsbegeerte, zes avonden v.a. 3/2, hogeschool Windesheim, Zwolle, 030-342030. Ons door God laten vinden. Be zinningsdagen Retraitehuis Uden, 3- 5/2, 04132-62812. Liturgische lieddag. Stichting leerhuis en liturgie, 6/2, Dominicus- kerk Amsterdam. 020-625.69.40. Jubileumbundel Ref. Hogeschool Zwolle. Aanbieding door dr. T. Brie- nen, Prins Joh. Frisoschool, J. Buschstr., Zwolle, 6/2, 11.15 u; 038-541 076. Kuitert. 3 lezingen over zijn boek, Centr. v. Reform. Wijsbegeerte, 4, 11, 18/2. m.m.v. prof. A.P. Bos, prof. H.G. Geertsema en dr. J. Hoek. 030-342030. TV: verstrooiing en concentratie. Oud-lkon-directeur W. J. Koole in wijkcentrum Santpoort, 4/2; 023-386993. de joodse gemeenten toe al;s te doen om het antisemitisme t be strijden, zeker in een tijd „vaarin vele joodse medeburgers in ingst leven voor de redeloze haat vn ne- onazistische vandalen." Streitofen is niet onder de indruk van de epri- mande van de prior. Hij rekentöunk „tot de meest linkse vogels inder de Duitse dominicanen." BIJBELJAAR Vooral jongeren tussen 14 ei 19 jaar toonden interesse voor c bij bel in het jaar van de bijbel, dt de Duitse kerken morgen afsliten. Vooral de tv-programma's en e ge spreksgroepen konden rekenn op hun belangstelling. Ondanks deze „overwegend positieve respns" blijkt uit recent onderzoek datoijna 80 procent van de Duitsers de >ijbel 'zelden' of 'nooit' leest. Van belang blijkt hoe de bijbebruit ziet. Mensen hebben geen zinneer in lange alinea's en ze willen tusen- kopjes als koppen in de bouleard- kranten. Tijdens het jaar van c bij bel trokken er bijbeltreinen, -bus sen en -boten door alle delei van Duitsland. Een tentoonstelling'van nomadentent tot computertjbel' trok meer dan 200.000 bezoeers. (Advertentie) AMSTERDAMSE STUDENTENEKKLESl BIJFENKOMST op zondag 31 januri om 11.00 uur in DE RODE HOD, Keizersgracht 102 toespraak: Kees Kok crèche en kinderknng

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 2