Ramp ten onrechte door historici verzwegen Voetbalbond de gebeten hond Touw Samenleving 11 Nederlanders; zien in glasbak nog een algemeen vuiilnisvat Commentaar Een inspirerende traditie (1) Een inspirerende traditie (2) Selma Leydesdorff registreert de herinneringen aan het w ater Bestuurders van dorpsgemeente gedogen vaak milieudelicten ZATERDAG 30 JANUARI 1993 FOTO PETER HILZ In Masman (tweede van rechts): Ik dacht dat de KNVB met de politiek zou samenwerken. coor Arnold Marseille EN HAAG - Goed op de bogte van het moderne voet- bi, legt minister D'Ancona on- niddellijk de bal breed op de HNVB. De bestrijding van voet- talracisme is in de eerste llaats een zaak van de voet- lalbond vindt zij. Vreemd, taar de discussiemiddag giste ren in de Tweede Kamer toch vocral bedoeld was om te kij- kenhoe de betrokken partijen kurnen samenwerken. Jan Masman, de demissionaire sec- tiebetuurder van de KNVB, krijgt de toeg6peelde bal niet direct onder contnle. „Ik hoor te vaak het woor KNVB! Ik dacht dat het de bedoting was, dat we met de poli tiek ouden samenwerken in de strijd egen het voetbalracisme. De KNVB/vil dat wel, maar niet op deze manie." Masman blijkt geïrriteerd te zij over de wijze waarop het 'incidnt met de Nederlandse Sport- federtie (NSF) door D'Ancona en de mdia wordt 'opgeblazen' De NSF vrweet de KNVB bij de presen tatie an het Plan van Aanpak, dat de voetbalbond 'de financiële en personele consequenties van de ideeën niet wil dragen'. „Het zou merkwaardig zijn als de NSF gelijk heeft en de KNVB deze ambitieuze aanpak niet zou stimuleren met een concrete uitwerking", aldus D'An cona. „Wij werken wèl goed samen met de NSF en hebben deze week nog gepraat over de kritiekpunten. Ik betreur het, dat de minister zonder te informeren een dergelijk incident op dit niveau meent te moeten mel den", foetert Masman. Niettemin is de KNVB duidelijk de gebeten hond. Dat er nu al tien jaar over de problemen in en rond de stadions wordt gesproken zonder dat er iets gebeurt, valt vooral de voetbalbond aan te rekenen. „Ik heb Masman jaren achtervolgd om met plannen te komen. De KNVB heeft te lang gewacht. Ik begrijp best, dat de KNVB het niet alleen kan oplossen, maar zij heeft wel de eerste verantwoordelijkheid. De po litiek en de media kunnen op de achtergrond helpen. Maar we zijn het stadium van relativeren voorbij. Ik sluit daarom ook niet uit, dat als de situatie niet verbetert, de poli tiek met maatregelen komt, die mis schien pijnlijk zijn. De grenzen van wat toelaatbaar is, zijn bereikt, en in het uiterste geval kan dit leiden tot het einde van de bedrijfstak voet bal", luidt de harde boodschap aan de KNVB van John Lilipaly, PvdA- kamerlid en organisator van de bij eenkomst. Veel van de 25 deelnemers delen de visie van Lilipaly. Het 'softe' plan dat de KNVB nu wil uitvoeren, draagt daar voor hen alleen maar toe bij. Masman krijgt echter steun uit onverwachte hoek. J. van Koo- ten van de Anne Frankstichting voelt niets voor harde maatregelen, zoals het staken van wedstrijden. „Een maatregel moet beheersbaar zijn. Ik weet uit ervaring hoe moei lijk het is om iets effectief te bestrij den. Hardere maatregelen kunnen best worden genomen, maar wel op het juiste moment en in de juiste verhoudingen. Je moet ook niet overdrijven." Van Kooten krijgt op zijn beurt steun van de vertegenwoordiger namens de politie Utrecht, Vogel zang. „Ik ben voor een lik-op-stuk- beleid, maar er moet wel evenwicht zijn. Ik krijg soms het gevoel, dat het de politiek gaat om te scoren op korte termijn." Vogelzang vindt dat ieder zijn eigen verantwoordelijk heid heeft, en dat iemand die racis tische uitlatingen doet op zijn ge drag moet worden aangesproken. Het risico dat 'je dan een klap voor je harses krijgt', is geen excuus. Voorzitter van de discussie, PvdA'er Ruud Vreeman, besluit na drie uur het resultaat van de middag samen te vatten: alle betrokken partijen zijn aansprakelijk; er moet goed worden samengewerkt; er moet evenwicht zijn tussen repressief en preventief optreden. De politiek wil snel krachtig optreden, maar de sportbonden waarschuwen voor de conseqenties. De enige, niet uitgenodige spreker, Weinpeile van de Stichting Bestrij ding anti-semitisme, gaf eerder al ongevraagd een rake conclusie. „Wat ik hier vanmiddag hoor, leidt opnieuw tot tien jaar praten. Ik wil volgende week oplossingen zien. Ie mand die zich schuldig maakt aan racisme moet voor z'n leven uit de stadions worden verbannen, en bin nen een half uur door justitie zwaar worden gestraft. Al kost het miljoe nen!" door Koos Schwartz AMSTERDAM - Nederland is wereldkampioen glas inzame len. Tot ongenoegen van de glasverwerkers plegen Neder landers die bak nogal eens te gebruiken als algemeen vuil nisvat. Vooral stenen jenever kruiken en kopjes vormen een groot probleem. Een oplossing is inmiddels gevonden. Maar duur is het wel. Shampooflessen, blikjes, dakpan nen, sinaasappelschillen: naast glas kun je in een glasbak allerhande soorten afval vinden. Maar van één soort hebben de bedrijven die glas inzamelen het meeste last. „Stenen voorwerpen, praat me er niet van", zegt A. Mieremet, verkoopmanager van de Handelsonderneming Mal tha, die glasbakken aan gemeenten verhuurt, en er vervolgens voor zorgt, dat de ingezamelde scherven bij glasfabrieken terechtkomt. „Vroeger moesten wij de stenen scherven met de hand scheiden. Mensen met handschoenen aan za ten achter een band om net steen uit het glas te plukken. De afgelo pen tijd hebben we in vier fabrieken geavanceerde apparatuur geïnstal leerd. De scheiding verloopt daar nu machinaal. Per verwerkingslijn kost zo'n installatie 4,5 ton. En elke fa briek heeft een aantal verwerkings- lijnen." Dat Maltha zo'n investering noodza kelijk achtte, heeft te maken met eisen die de industrie stelt aan het ingezamelde glas. „Die eisen wor den steeds hoger", zegt Mieremet. „Het glas moet zo zuiver mogelijk zijn. Er mag maar honderd gram steen in een ton glasscherven zit ten. Ga maar na wat dat betekent. Een kopje en een paar splinters en hopla: een ton ingezameld glas is ongeschikt om te worden herge bruikt." Het grote probleem is, dat steen veel op glas lijkt. Mieremet: „Meta len kunnen we vrij gemakkelijk scheiden van het glas. Andere onge rechtigheden halen we er met tech nieken als schudden en wegblazen uit. Maar stenen produkten hebben dezelfde massa en hetzelfde soorte lijk gewicht als glas. Schudden en blazen helpt dan niet." Met de nieuwe installaties, die wer ken op infrarood licht, kan Maltha vrijwel geheel voldoen aan de eisen van de glasindustrie. „We halen nu ongeveer 95 procent van het steen uit het glas. Maar helemaal vol maakt loc twee ster zitten. De één." Op zich ht dure appa scheiden i vöudiger ven van di als mense ken op eer zouden de tuurlijk he gesproken meer dan doen. En g om het gc afval te st Gemakzuc voornaam: bakken w dat er niet is opmerk' land glasin jaar gaat f Maar soms glasbak te makzucht. merkwaari te nemen glas op k Witte jer daar in de kruiken in met: „Gro Het groen meld, is d jpt het niet. Er kunnen len scherven achterelkaar machine ziet er dan maar ?eft het installeren van de ratuur om afvalsoorten te ets treurigs. Hoeveel een- 2n goedkoper zou het le- a glasinzamelaar niet zijn, n hun stenen jeneverkrui- daarvoor geëigende plek poneren? Mieremet: „Na- bben we met gemeenten over dit probleem. Maar voorlichten kun je niet emeenten doen al zo veel ascheiden inzamelen van imuleren." ht ziet Mieremet als de ;te reden waarom glas orden vervuild met spul in hoort. Die gemakzucht elijk. Tenslotte is Neder- izamelland bij uitstek. Per iet om zo'n 300 000 ton. gaat die ijver om naar de lopen gepaard met ge- Dat blijkt ook uit een dig fenomeen dat is waar in gemeenten waar het deur wordt ingezameld, leverkruiken verdwijnen bak met wit glas, bruine die met bruin glas, Miere- ene kruiken zijn er niet e glas dat wordt ingeza- an ook het zuiverste." Advertentie) -BOEKENCENTRUM B.V.— Z 0ETERMEER U itgevers van: theologie bijt Dels - kerkboeken ti jdschriften o.a.: W> oord Dienst O pen Vensters Interpretatie los bladige hand en werkboeken Vraag (g ratis) fondslijsten aan tel 079-615 481 i neinema Hod In het kader van het vijftigjarige jubileum van Trouw is de meest gestelde vraag: is Trouw een christelijke krant? Als voorzet werd er liefst bij gezegd, dat het antwoord slechts uit één woord mocht bestaan: ja of nee. Want daar blijft de wereld lekker overzichtelijk van: óf Trouw is christelijk in de meest traditionele zin, óf Trouw is dat niet, maar de krant is dan ook niet. meer het predikaat 'christelijk' waardig. Wie het zo simpel wil houden, ontkent dat er de afgelopen halve eeuw in Nederland iets gebeurd is. Die slaat een volledige emancipatiebeweging over, veronachtzaamt maatschappelijke en politieke veranderingen en be schouwt de kerk en het geloof als een statisch gegeven, Zo overzichtelijk is het, God zij dank, niet meer. In de jaren vijftig zaten de landelijke kranten nog stevig vast aan politieke partijen en dus aan een herkenbare ideologie. Alleen: de politieke problemen werden tussen de zuilen besproken, het geestesgoed kwam alleen in eigen kring aan de orde. Aan die krampachtige houding kwam in de jaren zestig een einde. De luiken gingen open en, maar daar kon je staat op maken, binnen de kortste keren werden de ruiten ingegooid. Onwrikbare waarheden wankelden, kerken liepen leeg, zuilen kraakten, weglopers werden elders meelopers. Een hard maar leerzaam proces, niet zelden fijntjes begeleid door een gapende generatiekloof. Het is toen, dat het woord 'christelijk' een negatieve connotatie kreeg. Christelijk wilde daarin zeggen: ouderwets, onwrikbaar en geen oog voor verandering. Het is merkwaardig dat velen die dorstten naar verandering, de verande ringen op het christelijke erf ontkenden en nu nog steeds ontkennen. Je hoeft werkelijk geen studie psychologie te hebben gevolgd, om daarin angst te zien. Angst voor het verleden en angst voor een persoonlijke con frontatie. Anders gezegd: de negatieve bijklank van het woord 'christelijk' stempelt meer de gebruiker dan de geduide. De vijftig jaargangen van Trouw beschrijven de veranderingen die hebben plaatsgevonden in christelijk en onchristelijk (een woord dat overigens ge woonlijk wordt gebruikt in de betekenis van ongeciviliseerd) Nederland. Ze beschrijven daarmee ook de positie van de krant zelf: van de AR-krant van toen, naar de moderne, politiek niet gebonden, zelfbewuste krant van nu. Van een christelijke krant - dat heeft wat ons betreft geen enkele ne gatieve bijklank - naar een krant die er zich van bewust is deel uit te ma ken van een veranderde maatschappij. De joodse filosoof George Steiner vroeg tijdens een college voor Britse stu denten eens wie wist wat er bedoeld wordt met: eer de haan driemaal heeft gekraaid, Tot zijn verbijstering kende niemand het antwoord. Steiner riep zijn studenten toe, dat ze een stel cultuurbarbaren waren, verliet woe dend de zaal en weigerde verder nog college te geven. Trouw is zich ervan bewust, dat Steiners vraag inderdaad veel onbegrip zal wekken, maar heeft geweigerd om boos de zaal te verlaten. Daar zal iets aan moeten gebeuren, is het consequent gegeven antwoord. Want als 1 deze krant zich ergens van bewust is, dan is het van de wetenschap dat Trouw deel uitmaakt van een christelijke traditie, waar volop inspiratie uit te putten valt. Waarbij iedere generatie voor zichzelf moet uitmaken waar die inspiratie aan bevestiging of kritiek toe leidt. Dat valt minder moeilijk waar de hele Nederlandse historie en cultuur tot. en met de dag van vandaag wordt gekenmerkt door een brede christelijke traditie, Het feit dat er tegelijk een spraakmakende gemeente bestaat dis zich daartegen afzet, versterkt dat idee alleen maar. Afzetten is alleen zin vol tegen iets dat bestaat en als een gevaar wordt ervaren. Van ons hoeft niet iedereen in God, en dan ook nog in dezelfde God, te ge loven. Wel stellen we het zeer op prijs als mensen zich ervan bewust zijn geen absolute eenling te zijn (hoewel je dan natuurlijk pas echt de vragen krijgt van: waar vandaan, waarheen en waartoe?), maar deel uit te maken van een samenleving, die overal wortels heeft in een eeuwenlang christe lijke traditie. En zelfs dan blijft het beter dat niet iedereen Trouw leest. Met die gedachte kan Trouw nog makkelijk vijftig jaar voort. De Neder landse samenleving trouwens ook. doe Haro Hielkema Ze gieft niet de schuld aan de watrschappen of aan water- staa\ Ze wijst evenmin met een leschuldigingende vinger naarfalende burgemeesters. En z«is er ook niet op uit van de Zeuwen helden te maken. Het loek 'Het water en de her- inneing' over de watersnood van 953 schreef historica Sel ma bydesdorff voornamelijk als potest tegen de moderne gesaiedschrijving die 'De Ram»' heeft genegeerd. Alsofer niets gebeurd is, zo zwijgen de eschiedenisboeken over die rampacht van 31 januari op 1 fe- bruar. De Amsterdamse hoogleraar - mandag spreekt ze op de Natio nale lerdenking in Nieuwerkerk en word haar boek aan de koningin aangboden- windt zich er over op. ,Alsof het niet belangrijk ge- noegwas!" Ze heeft er wel een verklring voor. „Wat de waters nood aanrichtte, past niet in het beek van de wederopbouw van Zuidvest-Nederland. Als het in de gesdedschrijving over Zeeland gaatgaat het over de Deltawerken, overJe nationale trots. En als er al overle ramp geschreven wordt, ge beur dat met verwijzing naar de dijke en dammen die er daarna zijn (Advertentie) Hefebruari/maari nr. van PRANA is uil: Hezes keer per jaar v erschijnende lijd- schfl voor geestelijke verruiming en railgebiedcn der wetenschappen mei als thma: HYPNOSE REGRESSIE VO- RHE LEVENS Uide inhoud: Wal is hypnose Wat is hypnotherapie Regressie naar vorige levens Misbruik van hypnose Zelüiypnose Ncuro-linguïsiisch programmeren Hypnose en de-hypnose Hypnose in Nederland Hypnose is: leren omgaan mei jezelf Ir Freud en hypnotherapie PkVNA nr. 75. 96 biz geïll., 12,50 Jaabonnemcnt 60,00 Nu verkrijgbaar in boekhandel en kiosk of rechtstreeks bij: Uitgeverij ANKH-HERMENS. Postbus 125, 7400 AC Deventer (tel 05700-33355). S Uitgeverij cs bv Dcvci gekomen. Want daar kan Nederland wèl trots op zijn." Wanneer de ramp nu buiten de Zeeuwse enZuidhollandse eilanden en West-Brabant ter sprake komt, wordt er gerept over een 'collectie ve daad van heldenmoed en Neder landerschap', over 'iets waarop we gezamenlijk trots kunnen zijn, en iets dat nooit meer zal gebeuren; er is nu immers het Deltaplan'. En in veel gevallen, zegt Selma Leydes dorff, wordt dan de wapenspreuk van de provincie Zeeland geciteerd: Luctor et Emergo, Ik worstel en ont- zwem. „Ik wist dat er een ander verhaal moest zijn, het verhaal van de herin nering. Honderden mensen zijn door het water verrast en hebben het leven verloren, ledereen die het heeft meegemaakt, kan er nog over vertellen", zegt Leydesdorff. Haar interesseerden de getuigenissen van de mensen die door de ramp getroffen zijn; de vraag hoe zo'n grote gebeurtenis ingrijpt in men senlevens; en hoe de herinneringen aan het water vorm hebben gekre gen. Dat is haar vak, oral history, het verhaal van gewone mensen vast leggen, in schrift of op band. De individuele geschiedenis als sleutel tot de collectieve geschiedenis. En de herinnering aan de ramp duikt volgens Leydesdorff in het levens verhaal van bijna iedere Zeeuw op. Voor de goede orde- met Zeeuw bedoelt de hoogleraar-directeur van het Belle van Zuylen Instituut van de Universiteit van Amsterdam ook de bevolking van de Zuidhollandse ei landen en West-Brabant, dus ieder een uit het rampgebied. Wat gebeurde er precies in die nacht op dat wankele zoldertje, in dat bootje of erger: in het water? Wie was er bij? Wat herinnert men zich ervan, en hoe scherp zijn die beelden werkelijk? „De geschiede nis van die bange dagen op zolder, de angst, het water dat plotseling kwam, laat zich niet langs traditio nele weg verwoorden. Er zijn geen notulenboeken van de angst, er is geen statistiek van de ervaring van verdrinken." Leydesdorff (geboren in 1949) komt zelf niet uit het watersnoodgebied, maar ze is 'over-sentimenteel' voor Zeeland geworden, sinds ze als kind met haar vader een 'aarzelende speurtocht' in Middelburg onder nam naar de slagerij van haar onbe kende grootvader. Die reis bleef in haar geheugen en werd de emotio nele basis onder het onderzoek, dat ze maandag tijdens de nationale Slachtoffers van De Ramp in Gravendeel proberen huisraad in veiligheid te brengen. herdenking in Nieuwerkerk en Ou- werkerk aan de koningin zal presen teren. De bejegening die ze in de beginfa se ondervond, was allesbehalve har telijk. De Staten van Zeeland wilden eerst niet aan een subsidie; ze za gen het nut niet, omdat er al zoveel was geschreven en onderzocht. Waarom geld steken in cultuur en herinnering, vroeg de VVD zich af. Ook CDA en PvdA liepen niet over van begrip. 'Onzin' om al die ellende op te halen. Leydesdorff: „De kleine christelijke partijen steunden het project van meet af aan wel, omdat zij ook in hun religieuze beleving belang hechten aan de getuigenis en de herinnering. Ze zijn minder politiek, maar vinden iets eerlijk of niet eerlijk." Ook het feit dat Leydesdorff het nationale gestandaardiseerde beeld van de ramp te lijf wilde gaan en niet zou tamboereren op de verha len van de stoere helpers en kloeke redders van buiten, vond steun bij de provincie. Koningin Juliana mocht destijds in "het gedenkboek hebben geschreven over 'de saam horigheid van ons volk', het volk was minder vereend dan het konink lijk proza doet vermoeden. „Er is wel degelijk samengewerkt om de nood te lenigen. Maar een nationale saamhorigheid was een mythe. De getroffenen weten ook hoe sterk het eigenbelang soms was, en dat sommige mensen veel moediger waren dan andere." Meer dan tweehonderd overleven den van de ramp zijn voor het on derzoek geïnterviewd. Niet door Selma Leydesdorff zelf, maar door haar studenten. De contacten kwa men tot stand via redacties van huis-aan-huis bladen in het rampge bied. Daardoor werd het vertrou wen gewonnen en konden de stu denten het veld in. „Dank zij de Eendrachtsbode op Tholen beland den wij in milieus waar zelden een buitenstaander binnenkwam." Het viel niet altijd mee om het 'laat ste calvinistische openluchtmu seum van Nederland' (zoals het weekblad De Groene Amsterdam mer het gebied in '53 zo subtiel aanduidde, een vermeende 'achter lijkheid' waartegen Leydesdorff heftig bezwaar maakt) aan het pra ten te krijgen. Soms trof een stu dent een oude visserman en kwa men ze slechts nader tot elkaar in de jeneverfles. Soms werkte het opna me-apparaat niet en was een ge sprek van vijf uur voor niets ge weest. Soms kwam een jonge on derzoeker hevig geëmotioneerd van een interview terug. Selma Leydesdorff heeft heel wat moeten opvangen, bijpraten en droog wrijv ze zelf op studentent er aanwijs! verhalen 1 Alle bandei aangebode mentatiece tend voor zoek word' En wat is t haal' van d dorff: „In hulp ontke inneringen nen gevo« gaat het o zijn grote geweest, c Een Zeeuw van Nederl. over worst' niet; het t relatief g« FOTO ANP en. Een enkele.keer ging pad, als emoties haar e machtig werden, of als jare onjuistheden in de waren binnengeslopen. 3 zijn uitgetikt en daarna n aan het Zeeuws Docu- •ntrum, waar ze uitslui- wetenschappelijk onder en bewaard. Jan het individuele 'ver- e overlevenden? Leydes- Je nationale euforie van nnen de collectieve her- de chaos die de getroffe- ;ld hebben. Individueel ver moed en lafheid. Er helden en kleine helden jrote en kleine lafaards, is niks anders dan de rest and. Die nationale clichés elende Zeeuwen kloppen teeld van een statische, .'isoleerde maatschappij die door de Deltawerken veranderd zou zijn evenmin. Ook zonder ramp en zonder Deltaplan zou Zeeland an ders zijn geworden. De verhalen die wij gehoord hebben, tonen een worsteling van mensen met zich zelf, met anderen en soms met hun omgeving." Ze pretendeert niet een andere ge schiedenis te schrijven, Leydesdorff wilde weten hoe herinneringen zich hebben gevormd. Voorzover er ver halen verteld worden, zijn het vaak standaardverhalen - niet de 'echte' herinneringen. „Ik zeg niet, dat de mensen liegen of onwaarheden spreken, maar bij veel ouderen is de herinnering aan de ramp verweven met die aan de oorlog. In sommige interviews liepen die ook in elkaar over. Er is ook niet één nationale herinnering aan de watersnood, maar er zijn er zoveel als er mensen zijn, en die is regionaal bepaald. Ze herkennen zich in Zeeland ook niet in de nationale trots, de Deltawer ken. Ze zijn er wel trots op, maar hun denken daarover valt in de reeks: water, verdriet, bijna verdrin ken, redding en veiligheid. Dat is het collectieve in de herinnering. Wat je verder beluistert, is het ver haal over verdriet, verwerking en terugkeer naar het troosteloos ver nielde land. En je hoort hoe mensen géén slachtoffer meer zijn geble ven, hoe bewonderenswaardig ze zich als het ware uit zee hebben getrokken. Hoe zij dat hebben ge daan, hoe zij worstelend zijn boven gekomen, bepaalt hun beeld van de ramp," Het onderzoek van Leydesdorff kent geen conclusie. Er komen wel steeds dezelfde beelden terug: die van chaos, van angst en van de drei ging van de natuur. De verhalen zijn sober gehouden, de geïnterview den min of meer anoniem gemaakt via initialen en de beschuldigende vinger zoveel mogelijk ingehouden. „Wie ben ik om iemand een verwijt te maken? Dan moet je er van uit gaan dat menselijk gedrag voorspel baar is." Duidelijk is wel, dat de herinnering van de Zeeuwse eiland bewoners een eigen karakter heeft. „Ze knaagt aan het collectief Neder landse gevoel van veiligheid. Want veiligheid is een illusie, ook die wel ke ontstaan is met de Deltawerken. Want waar is een mens veilig?" ci teert Leydesdorff een van de overle venden. Selma Leydesdorff: 'Het water en de herinnering', f. 34,50, Uitgave Meulen- hoff. DEN HAAG (ANP) - Bestuur ders in kleine gemeenten ma ken zich niet zelden schuldig aan het gedogen van milieucri minaliteit. Ze hebben vaak al leen oog voor economische belangen en zijn van mening dat het optreden tegen milieu delicten een zaak van justitie en politie is. Dat schrijft de werkgroep milieucri minaliteit van de Recherche Advies Commissie (RAC) in een advies aan minister Hirsch Ballin van justitie. De commissie meldt dat het voor komt, dat bestuurders informatie over een onderzoek van de politie naar milieudelicten doorspelen naar verdachten, waardoor deze hun maatregelen kunnen nemen. Corrupte ambtenaren Ook gebeurt het, dat bestuurders informatie voor de politie achter houden en medewerking aan een onderzoek weigeren. Er is zélfs sprake van, dat criminelen hulp krij gen van corrupte ambtenaren. Uit onderzoek van de werkgroep van de Recherche Advies Commis sie blijkt, dat de aanpak van de mi lieucriminaliteit nog maar in de kin derschoenen staat. Da*t komt voor al, omdat politie en justitie amper in de gaten hebben wat zich allemaal afspeelt. De politie kan nauwelijks greep krij gen op het doen en laten van de georganiseerde misdaad, die zich ontfermd heeft over de illegale af voer van chemische afval. Die wordt in de hand gewerkt door de hoge kosten van legale verwerking. De zware milieucriminaliteit is inter nationaal vertakt. Zo is bekend, dat Nederlands afval illegaal naar onder meer België, Frankrijk en Oost-Euro pa verdwijnt. Advies Volgens het advies zijn er momen teel te veel regelingen en te veel instanties op het gebied van milieu wetgeving en de handhaving daar van, om de milieucriminaliteit:^ kunnen aanpakken. De werkgroep adviseert minister Hirsch Ballin dan ook om een tijdelij ke projectorganisatie in het leven te roepen, om het indammen van Ide zware milieucriminaliteit beter'te kunnen coördineren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 1