„Mijn opvoeding is anders, maar niet gevaarlijk" Stormvoorspelling brengt duizenden Nederlanders tot radeloosheid VOOGDIJ 'VERWAARLOOSDE KINDEREN' OP GROND VAN TENDENTIEUS RAPPORT AAN ENGELSE MOEDER TOEGEWEZEN zaterdag: 30 ianuari 1993 DE TELEGRAAF GEJAAGD DOOR DE WIND... door JOOPUDO DEN HAAG, zaterdag De politie maakte deze week een einde aan de ontvoering van de 4-jarige Eva Moeskops. Overeenkomstig een beschikking van het Gerechtshof in Den Haag werd ze opgehaald uit Amsterdam en overgebracht naar haar moeder, op een flatje in de Hofstad. In ons land kampen naar schatting enkele duizenden mensen met een stormfobie, ook wel een 'astro- fobie' genoemd. Als de wind buldert, slaat de radeloos heid toe. FOTO: PETER ZONNEVELD naar vindt, maar ook wat hij als héél ellendig ervaart. Daarna kunnen we de angstsi tuaties bekijken. Eerst de minst heftige, later de meest gevreesde. Bijvoorbeeld: kij ken naar een foto waarop een storm te keer gaat, luisteren naar een bandje met stormge luiden. De angst moet han teerbaar worden, zodat pa- niekgevoelens geen kans meer krijgen." Elly de Groot haalt de schouders op. „Het klinkt alle bei wel aardig. Zelf ga ik de confrontatie met mijn angsten trouwens voortdurend aan. Als ik tijdens het boodschap pen doen een angstaanval heb gehad, ga ik juist terug naar zo'n winkel. Ook al zou het ge makkelijker zijn die plek te mijden. Ik wil nu eenmaal geen zielige huismus worden. V aak zeg ik tegen mezelf: 'nu is het afgelopen, nu kan het gaan waaien want ik ben niet meer bang'. Maar zo werkt het toch niet. Ik ben gewoon mezelf niet bij windkracht tien." Opnieuw die opmerkelijk ontspannen lach. ,,Gek hè, dat ik me prima voel nu de weers voorspellingen gunstig zijn. Toch, als ik straks naar bed ga, kijk ik nog even naar Tele tekst. Je kunt nooit weten." Samen met haar vader Ruud was ze een half jaar lang van het ene naar 't andere schuil adres verhuisd. Ze waren op de vlucht voor de Kinderbe scherming, die op basis van een ondeugdelijk rapport had geadviseerd de voogdij over het meisje aan de moeder toe te wijzenDe rechter heeft dat advies opgevolgd. Tot groot ongenoegen van de man. „Een volkomen fout advies van de Kinderbescherming. Mijn ex-vrouw kan helemaal niet voor kinderen zorgen, want ze heeft zeer extreme op vattingen over opvoeding. De gezondheid loopt groot ge vaar," vindt Ruud Moeskops. Hij deelde dat met redenen omkleed ook mee aan de Raad voor de Kinderbescherming in Den Haag. Eva en haar jon gere zusje Sylvia zouden zijn achtergebleven in de groei als gevolg van onvoldoende voe ding. Er was sprake van zeer slechte verzorging, gebrek aan aandacht en daaruit voort vloeiende gevaarlijke situa ties. Alvorens één van z'n twee dochters te ontvoeren, vroeg hij de raad om hulp. Onder meer met een verzoek om z'n kinderen bij pleegouders on der te brengen. Als ze maar niet bij hun moeder bleven... „Iedereen moet maar eens weten dat ik wél een goede moeder ben," reageert een geëmotioneerde Helen Ja cobs, de ex-vrouw bij wie de politie deze week haar doch tertje Eva heeft terugge bracht. „Bij opvoeding van kinderen gaat het niet alleen om regelmaat, rust en reini ging. Het is waar: ik geef mijn kinderen zeer veel vrijheden. Bij mij krijgen ze eten als ze honger hebben en gaan ze pas slapen als ze moe zijn. Dat mag toch? Ik vind het niet ge vaarlijk voor hun gezondheid. Opvoeden gaat bij mij anders dan volgens de Hollandse op vattingen over routine," al dus de oorspronkelijk uit En geland afkomstige vrouw. Het gevecht om de zorg voor de kinderen is bij Ruud Moes kops (33) en Helen Jacobs (26) volledig uit de hand gelopen, mede omdat de Raad voor de Kinderbescherming in Den Haag een omstreden rol heeft gespeeld. Klachten van de va der over de verzorging van zijn kinderen door de moeder, zijn genegeerd. Volgens hem zijn z'n zorgen zelfs uitgelegd als 'het gooien met modder naar zijn ex-vrouw'. Op een ander punt heeft Ruud Moeskops het gelijk wel aan zijn kant gekregen. Zijn klachten over de rapportage van de Kinderbescherming zijn op drie belangrijke pun ter» gegrond verklaard door een speciale klachtencommis sie. In het rapport is sprake Uit de krant van 28 ber i. k wil het teste voor moet maar eens weten dat ik wél een goede moeder ben. Het is waar: ik geef mijn kinderen zeer veel vrijheden. Bij mij krijgen ze eten als ze honger hebben en gaan ze pas slapen als ze moe zijn. Dat mag toch? Ik vind het niet gevaarlijk voor hun gezond heid." FOTO: JAN STAPPEN- BELD Ruud Moeskops hier nog met zijn dochtertje Eva op een schuiladres. FOTO: MATTY VAN WIJNBERGEN tussen Ruud Moeskops en He len Jacobs definitief uit el kaar. De vrouw dook een tijd je onder bij kennissen en in een Blijf van m'n Lijf-huis. Tevens wilde ze de ouderlijke macht over Eva niet langer de len met haar ex-man en vroeg voogdijwijziging aan. Vanaf dat moment liep de toch al gespannen situatie ver der uit de hand. Vader klaagde bij de Kinderbescherming over de slechte verzorging van de twee kleintjes en besloot toen zijn klachten niets uit haalden het oudste doch tertje mee te nemen en onder te duiken. Dat gebeurde op 16 augustus 1992. Ruud Moeskops bleef met hulp van vrienden en kennis sen op de vlucht. Zijn ex- vrouw Helen Jacobs onder nam net zo hardnekkig pogin gen om zijn verblijfplaats te achterhalen. Vooral omdat de rechter mede op basis van een rapport van de Kinderbe scherming de voogdij over Eva inmiddels aan haar had toegewezen. Omdat hij wei gerde zijn dochter af te staan, stond Ruud Moeskops in middels op de opsporingslijst bij de politie. Begin deze maand besloot Helen Jacobs zelf tot actie over te gaan. Ze had contact met een vriendin van haar ex-man. De twee vrouwen maakten een afspraak. Bij die gelegen heid vroeg Helen Jacobs de an der om mee te gaan naar haar flat. Het was de bedoeling „een goed gesprek te hebben". Maar dat pakte anders uit. De vriendin van Ruud Moeskops bleek te zijn meege lokt naar de flat om haar daar tegen haar wil vast te houden. Twee andere vrou wen grepen haar beet, pakten haar handtas af en doorzoch ten die. Tevens werd het haar onmogelijk gemaakt de flat te verlaten. njin dochtertjes' De vriendin van Ruud Moeskops werd geprest om zijn verblijfplaats bekend te maken. Tot diep in de nacht is de vrouw in de flat gegijzeld. Ze heeft hiervan aangifte ge daan bij de Haagse politie. Twee agenten hebben haar be vrijd uit haar benarde positie, nadat Helen Jacobs zelf het bureau had gebeld met een verzoek om naar haar woning te komen. De politiemannen zijn die nacht bij de verblijf plaats van Ruud Moeskops en zijn ontvoerde dochtertje ge weest, maar zij hebben toen niet ingegrepen. van tendentieuze presentatie van feiten, vermenging van feiten en conclusies en onvol doende motivering van con clusies. Volgens de commissie „is niet gebleken dat het om streden rapport (bewust) on juistheden bevat zoals door klager naar voren is ge bracht." De eens zo mooie romance tussen Ruud Moeskops en He len Jacobs is veranderd in een nachtmerrie. Niet lang na hun eerste ontmoeting op een Grieks vakantie-eiland waren ze in februari 1986 in het hu welijk getreden. Al voor de ge boorte van het eerste kindje, de nu bijna vier jaar oude dochter Eva, bleek het paar toch niet goed bij elkaar te pas sen en werd besloten tot echt scheiding. Mede vanwege de op komst zijnde baby bleef de relatie toch in stand. Bij het of ficieel uitspreken van de echt scheiding werd vastgesteld dat beiden de ouderlijke macht over Eva hielden. Borstvoeding Die goed bedoelde beslis sing zou een bron van vele con flicten worden. Volgens de va der zorgde z'n ex-vrouw zeer slecht voor de kleine. „Eva groeide niet goed, want ze kreeg ook na een paar jaar nog uitsluitend borstvoeding. Mijn vrouw is een fervent aan hangster van een internationa le club vrouwen die zweren bij het uitsluitend geven van borstvoeding. Bovendien mocht Eva zelf alles bepalen. Naakt rond lopen als zij dat wilde, eten als het haar uit kwam, naar bed als zij daar zin in had. Ik vond dat ze zeer slecht werd verzorgd en heb daar heel veel ruzie over ge had." Nadat begin vorig jaar een tweede dochtertje (Sylvia) was geboren, spatte de relatie Kaal beton „Om humanitaire rede nen," zegt mr.ir. P.J.A. Prin sen, de advocaat van Moes kops. „De politiemannen troffen bij mevrouw Jacobs een volkomen niet-ingerichte woning aan: kaal beton en al leen gemeubileerd met een ta fel en vier stoelen. De politie mannen hebben het op dat moment kennelijk beter geacht om Eva te laten waar zij was." Deze week ging de politie alsnog tot actie over en haalde het kind weg bij haar vader uit een onderduikadres in Am sterdam. Woensdag werd het meisje teruggebracht naar haar moeder. Ruud Moeskops moest eergisteren naar het bu reau komen om een verklaring af te leggen. De flat van Helen Jacobs maakte deze week een romme lige indruk, maar bleek wel be woonbaar. Terwijl ze druk be zig was met de verzorging van Sylvia en de net teruggekeer de Eva, legde ze uit: „Ik woon hier sinds oktober. Kijk maar rond, ik heb niets te verber gen. Als gevolg van de vele spanningen heb ik nog nauwe lijks de kans gehad om alles be hoorlijk in te richten. Maar dat komt nu snel in orde." Haar ex-man: „Dat zegt ze al zo lang." Met de terugkeer van Eva naar haar moeder is het drama Moeskops/Jacobs allerminst geëindigd, zo valt af te leiden uit uitspraken van de direct betrokkenen. Hij: „Ik accepteer dit niet langer. Als ze zo door gaat, doe ik haar wat." Zij: „Nu is het mijn beurt om angst te hebben, kan ik de straat niet op, want hij laat me niet met rust. Er blijft waar schijnlijk maar één oplossing over: zo snel mogelijk met de kinderen naar Engeland." Hij ontvoerde zijn 4-jarig dochtertje en wist zich een half jaar lang schuil te houden op allerlei adressen. En zij gijzelde z'n nieuwe vriendin om achter de schuilplaats van haar ex-man te komen. Omstreden rappor ten van de Kinderbe scherming hebben al heel wat leed ver oorzaakt. Vooral als vaders of moeders na een echtscheiding op het scherpst van de snede vechten om de voogdij over hun kinderen. Ouders nemen dan het recht in eigen hand. Keiharde confrontaties leiden in zulke gevallen tot onbezonnen daden. Deze reportage gaat over zo'n gevecht. En over een rapport waarvan is vastgesteld dat daarin sprake is van tendentieuze presentatie van feiten, vermenging van feiten en conclusies, en onvoldoende motive ring van conclusies. doorWOUDA BOUWMAN HOEVELAKEN, zaterdag Sommige mensen zijn zó bang voor storm dat ze niet meer normaal kunnen functioneren. Ze bellen steeds het telefonisch weerbericht, raadplegen om de haverklap Te letekst, controleren haast dwangmatig de barometer en sluiten zich bij een gierende wind onherroepelijk op in hun kelder. Vaak is alleen al de gedachte aan een felle wind voldoende om volledig in paniek te raken. LEENDERT VAN DER MEER: „Storm vaak slechts symbool" In ons land kampen naar schatting enkele duizenden mensen met een stormfobie, ook wel een 'astro-fobie' ge noemd. Als de wind buldert, slaat de radeloosheid toe. Dan zweten en rillen ze en maakt zich een aanhoudende misse lijkheid van hen meester. In de ernstigste gevallen lijkt het alsof ze hun bewustzijn verlie zen en maakt het lichaam on gecontroleerde spiersamen- trekkingen. „Ik ben nu voor het eerst in dagen ontspannen," lacht Elly de Groot (61) uit Hoevelaken. „Maar als Erwin Kroll straks zegt dat het overmor gen gaat stor men, voel ik me direct ellendig. Dan eet en slaap ik niet en kan al leen nog aan het naderend onheil denken. Afgelo pen zondag nacht heb ik geen oog dicht gedaan. Dopjes in mijn oren, vingers erbij en mijn hoofd ver borgen onder een kussen. De voorspelde or- kaanwind maakte me wild." Ietwat in el kaar gedoken vervolgt ze: „Als er een flin ke storm in aan tocht is, weet ik niet waar ik het moet zoeken. Dan kijk ik ten minste elk half uur wat Tele tekst te melden heeft. In de hoop dat het aange kondigde weer nog omslaat, dat ik misschien weer normaal kan ademha len." Ze tuurt gespannen over het randje van haar bril. „Bo ven hangt een barometer. Ik dwing mezelf steeds niet te gaan kijken. Maar als ik in de buurt ben, kan ik het niet la ten. Als dat ding een depressie voorspelt, slaan bij mij de stoppen door. Dan ben ik niet meer te kalmeren." Verlammend „Het is eigenlijk te gek voor woorden dat ik me zo op mijn kop laat zitten door wind. Dat die onverklaarbare angsten me zó in de greep houden. Ik ben altijd een heel nuchter mens geweest, maar sinds een paar jaar lijkt het of er iemand anders in me is gekropen. Bij storm heb ik totaal geen vat meer op mezelf. Ken je het verlammende gevoel dat je be kruipt als je een ernstig onge luk ziet? Als er een paar auto's op elkaar klappen? Zó voelt het, alleen duurt het bij mij zo lang als een storm aanhoudt." Elly, die zegt elke dag min stens één kalmeringstablet no dig te hebben om op de been te blijven, zucht diep. „Tegen woordig eindigen mijn aanval len met hevige schokken. Mijn hele lichaam schudt heen en weer. Ik klap voorover en werkelijk alles aan me be- andere rol. Onweer of emotio nele gebeurtenissen kan ik te genwoordig ook al niet meer aan." Sinds kort bezoekt Elly de stichting Fobie Vrienden Kring (FVK) in Hillegom, ge specialiseerd in hulpverlening aan mensen met fobieën. Di recteur Leendert van der Meer, zelf oud-fobiepatiënt: „Het is een beetje flauw om te zeggen dat het hier momenteel storm loopt, maar we hebben de afgelopen weken toch echt al tientallen telefoontjes ge had van mensen die met deze vorm van astro-fobie kam pen." Symbool Over zijn therapie: „Die is erop gericht de oorzaak van de angst weg te nemenVaak is de gevreesde weersomstandig- heid niet de directe boosdoe ner, maar is dat slechts een symbool. Ik zal een voorbeeld geven. Iemand is als kind vaak alleen gelaten en vond dat heel erg vervelend. Wanneer het ging stormen, zei hij tegen zichzelf dat zijn ouders daar door niet sneller naar huis konden komen. Hij koppelde het gemis aan geborgenheid aan het stormachtige weer. Zijn fobie bleek dus in feite een verkapte vorm van verla tingsangst te zijn." Psycholoog Paola Klein, als therapeut verbonden aan de FVK, vult aan: „Als we een maal de oorzaak boven tafel hebben, kan de weg naar 'be vrijding' beginnen. Vaak blijkt dat we het hoofdstuk storm helemaal niet hoeven te behandelen. Als het dieper liggende probleem is opgelost, verliest de storm zijn symbo liek en roept niet langer angst gevoelens op." Psycholoog/gedragsthera peut Paul Hermelink, deskun dig op het gebied van paniek stoornissen, gaat in zijn praktijk in Alphen aan den Rijn niet op zoek naar onder liggende angsten als er sprake is van een stormfobie. „Bij en kelvoudige fobieën, waar het hier om gaat, blijkt het gedrag zoals het in paniek raken bij een storm meestal aange leerd te zijn. Daarom probeer ik iemand stap voor stap een andere manier van denken en handelen te laten ontwikke len, hem duidelijk te maken dat hij niet moet weglopen voor hetgeen hij bang is." Met dat doel voor ogen, stelt Hermelink samen met de pa tiënt 'n 'persoonlijke angst hiërarchie' op. „Ik wil we ten wat een cliënt een beetje weegt. Heel ellendig. Soms denk ik dat ik er in blijf." De oorzaak van haar fobie kent ze niet. „Ik denk dat het een combinatie van factoren is. Twintig jaar geleden lag ik ziek op bed. Het dak waaide van het huis en ik kon geen kant op. Ik voelde me vrese lijk machteloos. Maar het is pas sinds drie jaar ziekelijk. Het lijkt trouwens alsof het steeds erger wordt. Ook ko men er allerlei angsten bij. Alsof ik van de ene vrees in de Psycholoog PAUL HERMELINK: „Angst moet te hanteren zijn Helen Jacobs: „ledereen «4T

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 8