Jonge wao'er dupe nieuw plan Officier eist weer 7 jaar voor keien van drie Turken Looneisen van minimaal 2,5% in keiharde cao-strijd verwacht DE NIEUWE WAO-UITKERINGEN i Computer geeft docenten te weinig salaris Vaak behoefte bijverzekeren jonge wao'er Pit-Bull-Terriërs vanaf I feb. 1993 verboden Ampullen opgegraven Gedenkplaten in Den Haag vol fouten Lubbers: Vergoeding kunstenaars onnodig InterCollege zaterdag 30 januari 1993 DE TELEGRAAF Van onze economische redactie AMSTERDAM, zaterdag Aan het cao-front wordt vanaf maandag een bikkelharde strijd verwacht omdat de loonruimte in de ondernemingen en bedrijfstakken in de ogen van de werkgevers onvoldoende is om de eisen van de vakbeweging in te willigen. Alle partijen zijn het eens over de noodzaak van loon matiging, maar de mate waar in dat moet gebeuren zorgt voor conflictstof. De onder handelingen over talrijke nieuwe cao's staan verder in het teken van werkgelegen heid, 'reparaties' op het wao- vlak en de vut. Deze onder werpen hebben de afgelopen drie maanden het meeste tu mult opgeleverd. bleem worden aangezwengeld bij het eerste cao-overleg in de metaalindustrie (200.000 werknemers), die in de marktsector als trendsettend wordt beschouwd. Ook in de bouwsector (200.000 werkne mers), waar de onderhande lingen twee dagen later begin nen, krijgen de werkgevers de rekening gepresenteerd. Daarnaast staan op korte termijn nieuwe cao-rondes gepland in bijvoorbeeld de schoonmaaksector, bij Heine- ken, DSM, Avebe, Unilever, DSM, Akzo en in de banken- sector en bij de verzekeraars. Bij de overheid zullen dit jaar voor het eerst cao-onderhan delingen per sector worden gevoerd. Enkele grotere sec toren zijn de gemeenten, de fensie en onderwijs. Nullijn De werkgevers het mid den- en kleinbedrijf uitgezon derd willen met het oog op de sombere economische si tuatie de nullijn aanhouden. De vakbonden willen hier niets van weten en eisen door de bank genomen minimaal 2,5% (de vergoeding voor ge raamde prijsstijgingen) in combinatie met afspraken over werkgelegenheid. Het kabinet zit ook op de nullijn omdat de koopkracht dan door btw- en premieverlaging toch gehandhaafd kan blij ven. Loonmatiging was het be langrijkste onderdeel van de centrale afspraak tussen so ciale partners en kabinet in november vorig jaar. Daarbij werd ook een 'adempauze' van twee maanden aan het cao-front overeengekomen, ingaand op 1 januari van dit jaar. Contracten mogen pas per 1 maart worden afgeslo ten, de onderhandelingen mochten niet voor 1 februari beginnen. In een aantal bedrijfstak ken zijn vorig jaar meerjarige cao's afgesloten, die dus door werken naar dit jaar. Sociale partners zijn het erover eens dat deze contracten niet moe ten worden opgebroken, ook al stijgen de afgesproken loonsverhogingen hier ver bo ven de 2,5% uit. Zo krijgen bijvoorbeeld de 280.000 werk nemers in de metaalnijver heid er dit jaar 4,75% bij. Ook in de zorgsector ligt de verho ging boven de 2,5%. Struikelblok Behalve de lonen is ook de wao een potentieel struikel blok. De bonden hebben ver klaard alle verslechteringen in de wao te willen repareren bij het cao-overleg. De vakbe weging wil de werkgevers la ten meebetalen aan herverze keringen en ook moet het geld dat vrijkomt uit een la gere Ziektewet- en wao-pre- mie voor dit doel worden aan gewend. De vakbonden zitten alleen nog in hun maag met werkne mers die onder de bestaande doorlopende cao's vallen. De vakbeweging zou ook voor deze mensen afspraken moe ten maken over herverzeke ringen, maar dat zou dan moe ten gebeuren door aanvullen de afspraken, zonder de be staande cao's open te breken. Ruimte hiervoor zou volgens de bonden kunnen worden gevonden in de lagere pre mies. Maandag zal het wao-pro- In de zwarte kolom het huidige minimum-, modale en maximum-loon. Daarna eerst een jaar ziektewet (70% laatst verdiende loon). Dan, afhankelijk van leeftijd (boven 32 jaar), nog een periode 70% van laatst verdiende loon. Vervolgens 70% van minimumloon plus een toeslag voor leeftijd (1,4% van verschil tussen laatst verdiende loon en minimumloon per jaar dat men ouder is dan 15 jaar). max; ƒ5.7771 mod| ƒ3.450 j min; ƒ2.1631 LEEFTIJD: 45 JAAR ƒ4.044 f2.415 I ZW WAO LEEFTIJD: 25 JAAR ƒ4.044 J12415 2.020 ƒ1.694 ƒ1.514 LEEFTIJD: 50 JAAR ƒ4.044 ƒ2.415 ƒ3.285 ƒ2.145 ƒ1.514 LEEFTIJD: 35 JAAR LEEFTIJD: 55 JAAR max; ƒ5.7771 MOD| ƒ3.4501 min; ƒ2.163 ƒ4.044 415 ZW WAO ƒ3.538 2.235 ƒ1.514 ©DE TELEGRAAF DEN HAAG, zaterdag Door een computerfout hebben zo'n 22.500 docenten deze maand te weinig salaris gekregen. De computer dupeerde 7500 docenten met een zoge naamde HOS-salarisgarantie en 15.000 overige docenten. Het gaat om het bedrag dat wordt uitbetaald voor de tege moetkoming in de ziektekos ten. De maximale tegemoetko ming in de ziektekosten per gezin is in januari 1500. Door de computerfout is maximaal 500 gulden te weinig uitge keerd. door Menzo Willems en Emile Bode DEN HAAG, zaterdag De Tweede Kamer ging deze week met de wao-wetgeving akkoord. Maar wat houden deze nieuwe plannen in? Wie gaan er nu op achteruit en wie merkt er niets van in zijn portemonnee? Een uitleg. De wao-uitkering van mensen die nu arbeidsongeschikt zijn, wordt niet bevroren zoals het kabinet aanvankelijk van plan was. Iedereen die thans een wao-uitkering heeft, behoudt zijn rechten als de nieuwe wet ingaat. pij bij te verzekeren. Vaak zal het eigen bedrijf dat overi gens al gedaan hebben. Voor een groep mensen zal dat niet echt nodig zijn omdat zij al tegen hun pensioen lopen of omdat zij een bescheiden loon verdienen en bijverzeke ren geen zin heeft. Of er kun nen mensen zijn die het risico van eventuele arbeidsonge schiktheid nemen. Maar er zijn ook grote groe pen Nederlanders die er straks zonder aanvullende verzekering enorm in inko men op achteruit gaan en daardoor in grote financiële problemen raken. Overigens, de premies die u straks moet betalen indien u zich bijverzekert tegen ar beidsongeschiktheid, zijn fis caal aftrekbaar. De hoogte van de bestaande wao-uitkering bedraagt 70 procent van het laatst ver diende loon met een maxi mum van ƒ5777 bruto per maand. De maximum-uitke ring bedraagt in 1993 4044 (circa 70 procent van 5777). Nieuwe gevallen Mensen die na 25 januari 1994 in de wao komen, heb ben pech. Zij krijgen dan al naar gelang hun leeftijd Maximaal 3 jaar 70%-uitkering na ziektewet en inkomen een lagere uit kering dan de oude gevallen. Mensen die jonger zijn dan 32 jaar krijgen na de ziekte wetuitkering van een jaar di rect een verlaagde uitkering. Mensen die ouder zijn dan 32 jaar krijgen na de ziekte wetuitkering eerst nog een uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon. Mensen die op hun 58ste jaar ziek worden en vervol gens in de wao komen, hou den tot aan hun 65ste een uitkering van 70 procent van het oude loon met een wette lijk maximum van 4044. Zij blijven in feite onder de oude regeling vallen. De 70 procent-uitkering voor mensen ouder dan 32 jaar duurt een half tot maxi maal drie jaar. In onderstaan de tabel is de duur van de 70 procent-uitkering weergege ven: t/m32jaar Ojaar 33 t/m 37 jaar 0,5jaar 38t/m42jaar ljaar 43 t/m 47 jaar1,5 jaar 48t/m52jaar 2 jaar 53 t/m 57 jaar 3 jaar 58 jaar en ouder 6 jaar Na deze periode ontvangen de nieuwe gevallen een basis uitkering en een vervolguit kering. De basisuitkering be draagt 70 procent van het mi nimumloon (flOO per dag), dus 70 per dag. De hoogte van de vervolg uitkering hangt af van ie mands leeftijd en laatst ver diende loon. Voor ieder jaar dat een arbeidsongeschikte ouder is dan 15 jaar krijgt deze 1,4 procent van het ver schil tussen het oude (dag) loon en het minimum(dag) loon op die basisuitkering. (Voor een veertig jarige is dit dus 25 x 1,4% 35%) Samengevat betekent dit het volgende voor een 40-jari- ge die 240 per dag verdient en vervolgens in de ziektewet en wao komt. Na een jaar ziektewet (met een wettelijke uitkering van 70% van het loon 168)) komt deze in de wao. Een jaar lang behoud deze dat bedrag. Daarna zakt deze terug naar 119 per dag (ƒ70 35% x 140). Voor een 35 jarige met een inkomen van 6000 die in de wao komt, daalt (na een jaar ziektewet en een half jaar vervolguitkering waarbij wettelijk tenminste 70% wordt uitgekeerd van het laatstgenoten loon), de bruto wao-uitkering naar circa ƒ2700 per maand. Bijverzekeren Afhankelijk van de hoogte van de uitkering kan het straks zinvol zijn om zich via een particuliere maatschap- (advertentie) Met ingang van 1 februari 1993 is het wettelijk verboden om honden van hel Pit-Bull- Terriër-type te fokken, te verhandelen en te houden. Bestaande honden van het Pit-Bull-Terriër- type hoeven niet afgemaakt te worden. Wel moeten ze alle vóór 9 april 1993 geregistreerd, van een speciaal identificatiemerk voorzien en blijvend onvruchtbaar gemaakt zijn. Registratie, identificatie en de verklaring dat hel dier onvruchtbaar is moet gedaan worden via een formulier dat bij elke praktizerend dierenarts in Nederland te krijgen is. Dit door de dierenarts ingevulde formulier moet, vóór 9 april, door de houder van de hond opgestuurd zijn naar de Stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland. Adressen en nadere informatie vindt u achterop het registratieformulier. Met elke Pit-Bull-Terriër moet u dus tussen 1 februari en ruim voor 9 april naar de dierenarts. Na 1 februari 1993 is het verboden met honden van het Pit-Bull-Terriër-type te fokken. Het dier mag dus niet meer drachtig worden na 1 februari. U bent na 1 februari 1993 tevens wettelijk verplicht uw hond van het Pit-Bull-Terriër-type buitenshuis en op andermans terrein kort aangelijnd en gemuilkorfd te houden. Dit geldt voor heel Nederland. Bent li er niet zeker van ofu een Pir-Bull hebt Haal toch het registratieformulier bij de dierenarts. Op de achterkant staat een beschrijving van honden van het Pit-Bull-Terriër-type, waaruit u kunt opmaken of uw hond wel of niet onder de nieuwe wet valt. Deze maarregelen zijn genomen op grunt! van ilc Gezondheids- c. Welzijnswet voor dieren (Stb 1992. 585). Du is een publicatie van he Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Haal het registratieformulier by uw dierenarts of vraag het aan by het Ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Visserij, Postbus 20401,2500 EK Den Haag of de Stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland, Postbus 10271,7301GG Apeldoorn. Aan de slag Het wetsontwerp omvat overigens veel meer wijzigin gen. Zo verandert voor de oude gevallen in financieel opzicht niets, maar wel wor den er veel van hen her keurd. Dit houdt in dat een aantal (gedeeltelijk of volle dig arbeidsongeschikten) weer aan de slag moet. Mensen die nu in de wao zitten, lopen niet het risico in een slechtere regeling voor nieuwe gevallen te komen als zij straks geheel of gedeelte lijk weer aan het werk gaan en later opnieuw arbeidsonge schikt worden. Zij blijven dan behoren bij de oude ge vallen. De afgelopen dagen kreeg deze krant een aantal boze wao'ers aan de lijn. Die lazen tot hun vreugde in de krant dat de bevriezing van hun uitkering ongedaan is ge maakt. Maar aan de andere kant is hun uitkering van deze maand bruto net zo hoog als van december 1992. Hoe kan dat? Het antwoord is simpel. Vo rig jaar heeft het kabinet be sloten dat alle uitkeringen dit jaar vanwege de slechte eco nomische omstandigheden maar mondjesmaat omhoog gaan (plus 0,7%) wat door de uitkeringsinstanties nog niet aan iedereen is doorgegeven. Dat komt nog. Deze maatregel heeft dus niets te maken met de nieuwe wao-wetgeving. Er is echter een troost. Volgens het kabinet gaan de wao'ers er in koopkracht niet op achter uit door een aantal maatrege len zoals de verlaging van en kele premies en de BTW. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot de afdeling informatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid in Den Haag. Tele foonnummer 070 - 3334455. Van onze correspondent ROSMALEN, zaterdag Bij graafwerkzaamheden in een nieuwe wijk in Rosma len zijn duizenden ampullen hypochloride aangetroffen. Dit materiaal werd in de oor log gebruikt voor waterzuive ring en is licht explosief. De gemeente heeft de grond in de wijk laten afgra ven en heeft de grond met daarin de hypochloride-am- pullen voorlopig laten opslaan voor een andere bestemming. „Wij eisen meer respect" Bouwer halve hotels op Aruba in arrest Van onze correspondent door Huib Boogert ROTTERDAM, zaterdag De Rotterdamse officier van justitie mevrouw mr. A. Kaptein blijft erbij dat de 25-jarige Gerard H. zeven jaar achter de tralies moet verdwijnen voor zijn aandeel in een drievoudige moord. De strafzaak tegen Gerard H. diende gisteren voor de tweede maal voor de Rotter damse rechtbank omdat de patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium alsnog moest proberen te ach terhalen, of een van de slacht offers al dood was toen Ge rard hem een mes door de hals haalde. Mededader Want de verdachte beweer de tijdens de vorige zitting dat dat slachtoffer al was gedood door zijn medeplichtigen. Hij kon dus nooit een moord ge pleegd hebben. Maar voor de officier van justitie maakte dat geen enkel verschil. Zij acht onomstote lijk bewezen dat Gerard me dedader was, ook al hadden zijn (Turkse) vrienden de messen gehanteerd waarmee alle drie de slachtoffers (ook Turken) in koelen bloede de keel was afgesneden. Ze deed geen dag af van haar aanvan kelijke eis. De gruwelijke executie, vo rig jaar februari in de Portu- gesestraat in Rotterdam, was een vervolg-aflevering in een serie afrekeningen in de drugswereld, zoals een drie voudige moord in Amsterdam en twee enkelvoudige moor den in Rotterdam. Alles was gericht op het in handen krij gen van de Turks-Nederland se heroïnemarkt. Met Gerards medeplichti gen liep het overigens ook slecht af: zij werden door een speciaal uit Turkije overge vlogen moordcommando ge liquideerd. Dat gebeurde in restaurant Sato aan de Rot terdamse Glashaven, waar ze heen waren gelokt. Hun lichamen werden, zon der armen en benen, terugge vonden langs het Brielse Meer. De lijken waren in brand gestoken. Zodoende was Gerard de enig overgeble ven verdachte van het clubje. DEN HAAG, zaterdag De plaquettes die in Den Haag zijn geplaatst ter ere van bekende inwoners, we melen van de fouten. Dat ontdekte een wetenschap per die de gedenkplaten on derzocht die de laatste drie jaar in de Hofstad zijn ge plaatst. Op zes van de elf opgehan gen borden trof H. Fölting van de geschiedkundige ver eniging Die Haghe storende onjuistheden. Op de plaquette die aan de gevel van het geboortehuis van schrijver Carmiggelt aan de Loosduinsekade is bevestigd, staat de verkeer de overlijdensdatum. Het geboortejaar van Paul van Vliet zit er ook al jaren naast. DEN HAAG, zaterdag Premier Lubbers vindt het best als kunstenaars jaren lang creatieve bezigheden hebben, maar niet op kosten van de gemeenschap. Momenteel ontvangen 5000 kunstenaars met bijstand ook nog een vergoeding die kan oplopen tot jaarlijks ƒ5000 voor onder meer de aanschaf van materialen. Dat aantal moet in de toekomst via selec tie worden teruggebracht naar 1200. Deze selecte groep kan deze vergoeding nog maar voor maximaal vier jaar ont vangen. De ministerraad be reikte daarover gisteren een akkoord. Spartaco Ghi- ni, de Italiaanse ondernemer die verantwoordelijk was voor de bouw van de on voltooide hotels, Ramada en Beta, op Aruba, is don derdag in zijn woonplaats Pe rugia in Italië gearresteerd. De 60-jarige Ghini, die presi dent is van een van de grootste bouwonderne mingen in Italië, Sicel. wordt be schuldigd van frauduleuze bankroet. Tegelijk met hem werd ook zijn dochter Maria Victoria, die op Aruba betrokken was bij hetzelfde hotelcomplex en een voormalige administra teur van Sicel gearresteerd. Volgens de procureur-gene raal van Perugia zou het mis drijf, waarvan het drietal wordt beschuldigd, in ver band staan met onregelmatig heden met de verkoop van de hotels op Aruba. Shell Oil boekt verlies over '92 HOUSTON, zaterdag De Amerikaanse oliemaat schappij Shell Oil, een doch teronderneming van Konink lijke Shell/Groep, heeft over 1992 een verlies geboekt van S 190 miljoen tegen een winst van S 20 miljoen in het jaar ervoor. (advertentie) Na InterCollege... Eline Couprieoud-studente InterCollege Ik had altijd al belangstelling voor een commerciële opleiding. Na de havo wilde ik kort en intensief studeren. Mijn voorkeur ging uit naar een praktijkgerichte opleiding. Die komt mij heel goed van pas in mijn dagelijkse werk bij Tempo-Team Uitzendbureau. Overtuig jezelf, bezoek de open dac» op zaterdag 13 februari a.s. Het programma begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 13.00 uur. InterCollege, een particulier opleidingsinstituut, biedt twee opleidingen op hbo-niveau, waarin vakkennis, praktijkervaring en persoonlijkheids vorming centraal staan. Beide opleidingen duren 272 jaar en zijn toegan kelijk met een HAVOAAJ/O of MBO-diploma. MANAGEMENT OPLEIDINGEN Van dc Spiegelstraat 12. Den Haag, telefoon: C7C-365 29-»5 Direct zicht op 'n succesvolle carrière

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 2