Achtervolging overvallers kostte geldloper leven Kinderen dekten aftocht rovers af DEZE IS VOOR ONZE REKENING. kreeg geen uitnodiging Zeeuwse mensenredder voor VN-bataljon maandag in Zeeland watersnoodramp Koningin herdenkt Ruim 800.000 extra huizen nodig door massale immigratie ZOEK WOORD PUZZELS Kampenaar bekent wurgen vrouw (22) Oss verbiedt les-trucks in centrum zaterdag 30 januari 1993 DE TELEGRAAF T 7 door Kees Janssen NIEUWERKERK, zaterdag Jan Folmer, een van de stoere Zeeuwse redders tijdens de watersnoodramp van 1 februari 1953, zal maandagmiddag niet aanwezig zijn bij de nationale herdenkingsplechtigheid in Duiveland. Hij was de man die destijds de klokken in het dorp Nieu- werkerk 's nachts om vier uur liet luiden en vervolgens met nog talrijke andere plaatsge noten naar de polder trok om honderden mensen te red den. De uiteindelijke redders van Nieuwerkerk zijn teleur gesteld dat juist uit deze groep niemand is uitgenodigd om de plechtigheid in de eigen her vormde kerk te mogen bijwo nen. Folmer zegt dat hij zich bijzonder boos maakt over het feit dat er wel mensen zijn uitgenodigd die „geen natte voeten hebben gehaald bij de watersnoodramp". Woedend Folmer zei gisteren tegen over deze krant: „Als ik dit weekeinde nog een uitnodi ging zou krijgen, dan ver dwijnt die regelrecht in de prullenmand. Ik ga niet eens kijken, ik ben woedend". Hij zal de bewuste nacht nooit vergeten. „Het stormde enorm. Rond half vier ben ik uit bed gegaan, met mijn vrouw en twee kinderen. Om dat ik de zaak niet vertrouw de, ben ik het dorp ingegaan om te kijken of er schade was. De plaatselijke arts, die had geassisteerd bij een bevalling in de polder vertelde mij dat de dijken waren doorgebro ken en dat alles onder water zou lopen. Er stond een regel rechte ramp te gebeuren. Ik ben toen naar de kerk gegaan en heb de klokken laten lui den. Honderden mensen zijn hierdoor wakker geschrok ken. De meesten zijn tijdig naar elders getrokken. Zelf heb ik mijn schoonzus en vijf kinderen weten te redden. We maakten een vlot om mensen uit hun huizen te ha- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG, zaterdag Er zullen de komende tien jaar aanzienlijk meer wonin gen gebouwd moeten wor den, dan thans in de Vierde Nota Extra (Vinex) staat ge pland. Terwijl Vinex voor de pe riode 1995-2005 nog uitgaat van een behoefte in de Rand stad van 500.000 nieuwe wo ningen, wordt als gevolg van de jongste prognoses over be volkingsaanwas nu rekening gehouden met ruim 800.000 extra woningen. De onverwacht grote bevol kingsaanwas rond de eeuw wisseling wordt volgens de Rijksplanologische Dienst (RPD) in belangrijke mate veroorzaakt door de immigra tie van vluchtelingen en repa trianten. Deze laatste groep bestaat voornamelijk uit Ne derlanders die na de oorlog naar Australië of Canada zijn geëmigreerd en hun pen sioenjaren weer in Nederland willen doorbrengen. Op het ministerie van VRÓM wordt momenteel nog gewerkt aan een exacte uit werking van de raming voor de woningbehoefte in de toe komst. Rond maart vindt dit zijn beslag in het zogeheten Trendrapport Volkshuisves ting. advertentie len. Vooral de eerste uren waren zeer belangrijk. Op deze manier zijn er talrijke gezinnen gered". Ruim twee jaar later mocht hij bij wijze van eerbetoon de klokken weer luiden nadat alle gaten in de dijken waren gedicht. Nu is Folmer minder trots en eigenlijk diep be droefd. Met een boot redde Jan Fol mer (staand rechts) tientallen Zeeuwen uit hun ondergelo pen huizen. Archieffoto uit 1953 NIEUW van De Puzzelaar 100 PAG Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM, zaterdag Koningin Beatrix zal maandag, de dag na haar 55e verjaardag, in de Zeeuwse gemeente Duiveland de watersnoodramp herdenken, die in 1953 aan 1835 mensen in 50 gemeenten het leven kostte en 300.000 mensen dakloos maakte. In Nieuwerkerk zal konin- nuari, de dag waarop toen gin Beatrix een speciale her- nog prinses Beatrix 15 jaar was geworden. Overdag had koningin Juliana haar jarige oudste dochter en haar zusjes Irene en Margriet nog meege nomen naar een voorstelling van circus Elleboog in het theater Flora in Baarn. De volgende ochtend was de ramp een feit. Terwijl koningin Juliana en haar moeder prinses Wilhel- mina beiden in kaplaarzen de rampgebieden bezochten en van hun ontsteltenis blijk ga ven, hielpen de jonge prinses jes Beatrix en Irene in het evacuatiecentrum van Biltho- ven mee aan het inzamelen van hulpgoederen ten behoe ve van de bijna 300.000 daklo zen. Enkele dagen later vloog Beatrix met haar ouders in denkingsdienst bijwonen in de Hervormde Kerk. Later in de middag zal zij mede na mens de regering in Ouwer- kerk een krans leggen op de caisson die herinnert aan de sluiting van het laatste stroomgat in de nacht van 6 op 7 november 1953. Het doorbreken van de dij ken in 1953 gebeurde 's avonds laat op de 31ste ja- door Fred Soeteman DEN HAAG, zaterdag Twee kleine kinderen, drie en elf jaar, waren de bliksemafleiders, de camouflage om de aftocht te dekken, na de roofoverval die in Rijswijk (Zuid-Holland) geldloper Clemens Rotteveel (35) het leven kostte. De 23-jarige Dennis van der P. schoot op 16 oktober de Clemens Rotteveel dood toen deze hem over de Haagweg achtervolgde, nadat hem een tas met geldcassette (f33.000) uit handen was gerukt bij de nachtkluis van de ABN Amro. Dennis en zijn vriendin Nicolien de R. (30) erken den gisteren voor de recht bank in Den Haag dat zij bewust hadden gepland dat zij, met mededader Vincent B. (18) „onder dekking van de kinderen" na de roof als onschuldig gezinnetje op de tram zou den stappen. Zwartrijder Dat werkte voortreffelijk: ook al werd Dennis betrapt op zwartrijden, en werd hij met het moordwapen nog op zak naar het politiebu reau gebracht omdat hij een vals adres opgaf, hij bleef vooralsnog als verdachte bui ten schot, omdat inzake zwartrijden nu eenmaal fouilleren niet is toegestaan. Officier van justitie mevr. mr. J. van de Poll eiste twaalf jaar gevangenisstraf tegen Dennis en zes jaar tegen Nico lien. De zaak tegen Vincent werd, gezien zijn leeftijd, ach ter gesloten deuren behan deld. De officier schilderde hoe Rotteveel de schrik van iede re geldloper heeft moeten be leven. „Toen het niet liep zoals de daders hadden ver wacht kreeg hij de kogel", zei zij. Zijn achtervolgingsactie omschreef zij als moedig, maar „helaas onverstandig". Dennis van der P. woonde samen met Nicolien, die met haar vier kinderen Amster dam was ontvlucht uit vrees voor een ex-vriend die haar bedreigde, haar geestelijk en lichamelijk had mishandeld en seksueel misbruikt en die al eens drie van haar spruiten had ontvoerd. Ook Vincent B. kwam veel over de vloer. Met hem ging Dennis op inbrekerspad, maar uiteindelijk waren zij 'het kruimelwerk' zat. Ze maakten plannen voor 'een grote klapper': ze wilden in een keer 50 mille hebben. Hun oog viel op de Aldi in Rijswijk, waar ze observeer den hoe personeelslid Rotte veel als geldloper optrad, op weg naar de bank aan de Geestbrugweg. Dennis kocht een pistool bij een prostituée en er werden bivakmutsen aangeschaft. Ook traangas be hoorde bij de uitrusting. Nico lien zou, met haar kinderen, wachten in een naburig park je. In een tunneltje vlak bij de bank wachtten de heren op hun prooi. Het pistool was doorgeladen. Vincent zou het 'sla- en schopwerk' doen. „Stop! Geld!" klonk het. Met moeite kon Dennis het slacht offer de geldtas ontrukken. Hij rende weg, maar merk te dat Rotteveel hem schreeu wend op de hielen zat, samen met een collega. Hij schoot. De achtervolger kwam echter nader, tot op drie meter. En Dennis schoot nogmaals. Rot teveel viel neer, getroffen in longen en hart. In het park kreeg Dennis van Nicolien een andere jas. Het groepje splitste zich, maar stapte toch in dezelfde tram. Vincent nam de helft van de buit mee. Hij draaide alles er in het weekeinde door. Den nis zegt van de andere helft een deel van zijn schulden te hebben betaald. Hij kocht ook kleren en „eten voor de kin deren". Stoer Hun arrestatie is door Vin cent B. in de hand gewerkt. Hij was zo vol van zijn erva ringen dat hij in Amsterdam alles in geuren en kleuren aan een taxichauffeur vertel de, die vervolgens de politie inlichtte. „Ik heb geschoten uit angst", zei Dennis gisteren. „Op zo'n moment denk je niet na." Den nis is klein van stuk. Hij is er veel mee geplaagd. Daaruit is een sterke behoefte voortgekomen om voor vol te worden aangezien en een nei ging om stoer te doen. In de relatie met de zeven jaar ou dere, zeer afhankelijke en emotioneel labiele Nicolien met haar vier kinderen wilde hij de rol spelen van de man op wie zij kon steunen, zo is gedragskundig geanalyseerd Nicolien zocht een schou der, „hoe rot die ook was", zo vatte rechtbankpresident mevr. mr. M. Tan- de Sonna- ville samen. Zij is een ex treem onzekere vrouw die nauwelijks voor zichzelf kan opkomen, en daardoor ook snel te paaien. „Ik voelde me bedreigd door Vincent. Hij chanteerde me", gaf zij als verklaring voor het meewer ken aan de roof. Uitspraak: 12 februari. een vliegtuig over het ramp gebied. Gaten Het boekje „Juliana, vor stin naast de rode loper" ver meldt de volgende aardige anekdote over het bezoek van prinses Wilhelmina aan het zwaar getroffen gebied: Zelfs Wilhelmina, die zich al jaren niet in het openbaar had vertoond, begaf zich naar Zeeland. In de buurt van Sta- venisse, althans wat eens Sta- venisse was, stapte de prinses over in een bootje met vluch telingen. Zij kreeg de raad haar laarzen uit te doen, maar dat weigerde zij. Mari niers moesten haar onder steunen, opdat zij niet uit gleed. Aan het einde van het bezoek aan het rampgebied nam de 'oude Koningin' in Breda de trein. Toen einde lijk, in haar rustige coupé trok zij haar laarzen uit. „Nu zul je zien waarom ik ze van middag niet uit kon trek ken." In haar dikke sokken zaten enorme gaten. Zij wil de de eenvoud zelve zijn, maar gaten in haar sokken tonen aan haar onderdanen vond zij al te ver afstaan van haar waardigheid. Morgen tijdens haar 55e verjaardag zal er in Neder land niet worden gevlagd voor koningin Beatrix. Een gevolg van de officiële vlagin- structie uit 1980. In ons land wordt om geloofsredenen op zondag geen vlag uitgestoken. Gebruikelijk is, om in het geval van verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis, de vlag een dag later, dus op maandag uit te steken. Omdat op die dag echter de watersnoodramp wordt her dacht, heeft minister Dales van Binnenlandse Zaken ver zocht om in de provincie Zee land, de zuidelijke eilanden (Zuid-Holland) en de gemeen ten in West-Brabant die in dertijd bij de ramp waren be trokken, de vlag op 1 februari half stok te hangen. De rest van het land mag op maandag wel gewoon de vlag uitsteken voor de Koningin. Van een onzer verslaggevers HARSKAMP, zaterdag Driehonderd VN-militai- ren werden gisteren in het cultureel centrum De Molen in Harskamp voor hun bewe zen diensten in het vroegere Joegoslavië met een VN-her- inneringsmedaille onder scheiden. Van een onzer verslaggevers KAMPEN, zaterdag De twintigjarige Kampe naar die gisternacht in aange houden in verband met de gewelddadige dood van een 22-jarige vrouw uit Kampen heeft een bekentenis afge legd. De verdachte heeft gezegd dat hij het slachtoffer door wurging om het leven heeft gebracht. Over het motief heeft de politie nog geen dui delijkheid. De verdachte huurde een kamer in de wo ning van het slachtoffer. Tus sen de twee bestond geen an dere relatie. advertentie BESCHADIGD MARMER? HOOGTEVERSCHIL? DE MARMERBRIGADE SLIJPT 'T WEER ALS NIEUW! De Marmerbrigade. Meer dan 50 soorten marmer. Showroom open: ma. t/m za. van 9.00 -17.00 uur. Roggestraat 25, Industrieterrein Spoorzicht, 2153 GC Nieuw-Vennep. Telefoon 02526 - 75758. MARMER ONDERHOUD - MARMER VERKOOP Luitenant-generaal H.A. Couzy stak zijn waardering voor het VN-verbindingsba- taljon niet onder stoelen of banken maar stond ook stil bij de noodzakelijke nazorg voor de blauwe baretten: „Jullie hebben veel gezien en meege maakt en verschrikkelijke er varingen ondergaan. Emoties mogen niet weggedrukt wor den", aldus Couzy. De 25-jarige luitenant Yvonne Schroeder is blij met haar medaille: „Ik heb haar wel verdiend want ik weet wat ik ervoor heb moeten doen en laten. In Sarajevo heb ik afgeschoten benen en open magen gezien. Er waren in onze groep jongens die puur om de sensatie voor deze stad kozen. Maar na de eerste aanval en de daarbij behoren de gruwelijke gevolgen kwa men ze daai' wel op terug", schetst zij de oorlogssituatie aldaar. Generaal Couzy speldt de VN-herinneringsmedaille op bij luitenant Yvonne Schroeder. Foto: Will Dekkers Bijdrage van 2 miljoen restauratie Auschwitz Van onze parlementaire redactie DEN HAAG, zaterdag Nederland gaat 2 miljoen gulden bijdragen aan de res tauratie van het voormalig concentratiekamp Ausch witz. Volgens het kabinet moet dit huidige Poolse staatsmu- seum blijven voortbestaan als signaal tegen de verschrikkin gen van fascisme en rassen haat. Van onze correspondent OSS, zaterdag Het gemeentebestuur van Oss wil niet meer hebben dat les-vrachtwagens door het stadscentrum rijden. De diverse rijschoolhou ders zijn gisteren van het ver bod op de hoogte gesteld. B en W zijn van mening dat andere weggebruikers door de rij-in structeurs en hun leerlingen te veel in gevaar worden ge bracht. (advertentie) Tot I mei bij elke 25 liter brandstof I gratis. Maar u spaart sneller als u bijkoopt: I waardecoupon bij elke 5 liter. En dan bepaalt u zelf waar u voor spaart.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 1