vragen staat s V A fjrtyjn II De sterrenhemel in februari cketa uan ltW 10 Reformatorisch Dagblad vrijdag 29 januari 1993 Vragen insturen naar Reformatorisch Dagblad. Postbus 670,7300 AR Apeldoorn met op envelop of briefkaart „Vragen staat vrij". Wij kiezen uit de vragen die binnenkomen die vragen uit, die van algemeen belang zijn. Alleen de antwoorden daarvan worden Balsem op de wonde! Waarom zijn de potjes kloosterbalsem uit de handel genomen?Je kunt nu wel andere zalfjes kopen tegen kloven in de huid en dergelijke kleine wondjes en tegen spierpijn, maar dat is toch een andere samenstelling. Antwoord: De fabriek heeft de produk- tie weliswaar gestaakt, maar er is één adres waar u desgewenst nog vele potjes vol van die balsem kunt inslaan. Dat is "De Pa- pillon", Choorstraat 60,2611JH Delft, telefoon 015- 140239. Gezondheidskleding Weet u het adres van een handel in gezond heidsondergoed en bij voorbeeld heupgordels, bandages voor enkel en knie, en kleding voor reumapatiënten Antwoord: In de meeste grote plaatsen kunt u zulk ondergoed wel bij een speciaal zaak verkrijgen, of weet een grote drogis terij of apotheek u te helpen. Bandages, gor dels en protheses zijn verkrijgbaar bij za ken in Orthopedische artikelen en die kunt u onder die rubriek in de Gouden gids voor uw rayon vinden. Voorts kunt u bij de Reuma-patiëntenbond, Postbus 1370, 3800 BJ Amersfoort, telefoon 033 - 616364, informeren naar het adres van de dichtstbijzijnde patiëntenvereniging. De bestuursleden kunnen in de regel ook enkele geschikte adressen in uw omgeving Op de heupen! Een jaar geleden heupoperatie gehad. Ben voor controle bij de orthopedische chirurg ge weest. Alles wasgoed. Ontving nu reke ning ivaarop voor „eerste consult91 gulden vermeld, stond. Geldt voor specialisten geen regeling ivat ze mogen berekenen Antwoord: De tarieven in de Neder landse ziekenhuizen zijn onderworpen aan de goedkeuring van het ministerie van economische zaken. Dit betreft zowel de hoogte van de bedragen alsook het aan tal te berekenen visites en consulten. Deze tariefberekening heeft ook de instem ming van de particuliere ziektekostenverze keraars. In de Tweede Kamer zijn de ta rieven van de specialisten herhaaldelijk ter sprake gekomen en werden verschillen de wettelijke maatregelen voorgesteld om deze te verlagen of althans te bevriezen. Er zijn namelijk méér patiënten die het, precies als u, op hun heupen kregen bij de ontvangst van zulke (en hogere) rekenin gen. Maar de specialisten voeren aan dat zij op (te) hoge lasten zitten. Die willen zij op hun patiënten (blijven) afwentelen. Gratis mispels! Wij hebben nog enkele reacties gekregen op de mispels en mispelbomen. Daaruit blijkt op nieuw dat "Vragen staat vrij niet alleen wordt gelezen, maar dat deze rubriek ook leu ke reacties oproept. Hierna stoppen we met vragen en antivoorden over mispels. Antwoord: We kregen een advertentie toegestuurd van een boomkwekerij die ook de ouderwetse mispelbomen verkoopt. Dat is C. van Hoven Zonen, Dorpsweg 7, Hoornaar, tel. 01838-1305/1545. U kunt het ook gewoon in eigen omgeving proberen, want er zijn meer kwekers die mispels hebben. Nu komt het mooiste voor de vraagsteller. Lees maar: „In onze tuin staat een zeer grote mispelboom die de meeste jaren overvloedig vruchten geeft. Wie graag mispels wil hebben, kan ze de volgende herfst komen halen. Wel graag eersteven een telefoontje: 05225-1734 Als die vriendelijke meneer nu in de herfst maar niet schrikt van overstelpende belangstelling... Zijn er misschien nog meer filantropen onder onze lezers? Ap pels... peren...? Splijtbaar Kunt u mij vertellen hoe ik aan zo veel splijtbaar kom? Ik was twee keer per week mijn haar met shampoo tegen vet haar. Antwoord: Metdat"splijthaar" bedoelt u zeker dat de uiteinden van een aantal van uw haren zijn gespleten. Dat is geen af wijking, maar een beschadiging van de haarpunten. Natuurlijk is het goed om uw haar regelmatig te wassen, maar u doet er verstandig aan uw haar van tijd tot tijd te laten "punten", dat wil zeggen: de punten van het haar af te (laten) knippen. Dat kan bij de kapper gebeuren, maar u kunt het ook zelf doen. Als dit niet voldoende is, kunt u de kapper een flink stuk van het haar laten afknippen en het daarna weer laten groeien. Kieren poetsen Als ik koper gepoetst heb, blijven er altijd resten koperpoets achter in ae kieren en andere openingen. Die worden na verloop van tijd grijs. Hoe krijg ik die restanten weg? Antwoord: Dergelijke restanten van het poetsmiddel kunt u met een houten tan denstoker of een afgebrande lucifer (dus niet met metaaldraad of iets dergelijks) uit de kieren en gaatjes verwijderen. Nog verstandiger is het bij het poetsen van koper de pasta niet te dik op te brengen, zodat er geen klontjes in de openingen terecht kunnen komen. Mocht dat wel gebeu ren tijdens het poetsen, dan kunt u die rest jes beter gelijk met een tandenstoker en daarop gestoken watje weghalen als ze nog zacht en enigszins vloeibaar zijn. Kunt u mij aan een vertrouwd adres hel pen waar ik een officieel stuk met zegel zonde* datum kan laten onderzoeken ter bepaling van de herkomst en de ouderdom? Antwoord: Wij kunnen u hiervoor naar het stadsarchief van uw (of zonodig een gro tere) gemeente verwijzen, want de stads archivarissen hebben in de regel wel kijk op en ervaring met zulke zegels. Informeert u echter vooraf naar de kosten. Vrijstellingsbewijs Enkele maanden geleden schreven wij over reizen in het buitenland met een vrijstellings- beivijs voor de verplichte motorvoertuigen verzekering. In het antwoord stond helaas niet vermeld dat zo 'n bewijs tegenwoordig ook in een flink aantal andere landen dan Neder land geldigis. Om iedereen het volle pond te geven, volg hier een volledige uiteenzetting. Antwoord: Personen op wie volgens de wet de verzekeringsplicnt drukt, kunnen daarvan vrijstelling krijgen op grond van gemoedsbezwaren. Om voor vrijstelling in aanmerking te komen, moet blijken dat men overwegende gemoedsbezwaren heeft tegen élke verzekering en dat men daar om noch zichzelf, noch iemand anders, noch zijn eigendommen heeft verze kerd. Als maatstaf hiervoor geldt meestal of men op grond van gemoedsbezwaren is vrijgesteld van de verplichtingen die voort vloeien uit de sociale verzekeringswet ten. U mag dus niet verzekerd zijn, noch een uitkering genieten op grond van een of meer van die wetten. Indien u als ge- moedsbezwaarde wilt worden aange merkt, dient u een aanvraagformulier (WAM-A) in te vullen, dan verkrijgbaar is bij de afdeling Verzekeringswezen van het ministerie van financiën, Postbus 202012500 EE, Den Haag. Als uw ge moedsbezwaren zijn erkend, kunt u op aanvraag door middel van een WAM-B- formulier voor elk van uw motorvoer tuigen een vrijstellingsbewijs krijgen, dat geldig is voor een jaar. Dit papier ont vangt u tegen betaling van een bijdrage, be stemd voor het Fonds gemoedsbezwaar den van het Waarborgfonds Motorverkeer. De hoogte van deze bijdrage is afhanke lijk van het soort motorvoertuig. De bijdra ge per soort wordt jaarlijks door het mi nisterie van financiën vastgesteld. Met het Nederlandse vrijstellingsbewijs kan aan het verkeer worden deelgenomen in de vol gende landen: België, Duitsland, Dene marken, Finland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië inclusief de Kanaaleilanden en het eiland Man, Hongarije, Ierland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Noorwegen, Noord-Ierland, Oostenrijk, San Marino, Tsjechië, Slowakije, Vati caanstad, Zweden en Zwitserland. Amsterdam In het Nationaal Vak bondsmuseum wordt van 4 februari tot 29 mei een tentoonstelling gehouden over de roemruchte spoorwegstakingen van 1903. Het museum is er voor het eerst in geslaagd in één expositie originele docu menten samen te brengen uit de archie ven van de overheid, de vakbeweging en de spoorwegmaatschappijen. Een conflict in het vroege voorjaar van 1903 in de Am sterdamse haven tussen arbeiders en werkgevers doet spoorwegarbeiders beslui ten zich solidair te verklaren en geen „be smet" werk te verrichten. Op 29 januari wordt een groot deel van het werk stilge legd. De burgemeester van Amsterdam roept de hulp van leger en marine in. De spoorwegdirecties zijn overrompeld. Alle eisen van de stakers worden ingewilligd. De staking wordt beëindigd op 31 januari. Amsterdam - De Verzetstram rijdt van 22 tot 28 februari weer langs verschillende plaatsen in Amsterdam die te maken hebben met de Februaristaking, het verzet en de Tweede Wereldoorlog. Op de ochtend van 25 februari 1941 besloot het grootste gedeelte van het Amsterdamse trampersoneel niet uit te rijden uit protest tegen de jodenvervolging. In de binnen straat van het Amsterdamse stadhuis wordt van 2 tot en met 25 februari een kleine overzichtstentoonstelling over de Februari staking gehouden. Amsterdam - Op 2 februari gaat dr. Vincent Icke van de Sterrenwacht Leiden in op de theorieën van Einstein en "Zwarte Gaten". De lezing wordt gehouden in het Artis Planetarium en begint om 20.00 uur. Den Haag In de Statenhal van het Ne derlands Congresgebouw wordt op 6 febru ari de "Op Paa-beurs voor actieve va kanties gehouden. Open van 10.00 tot 17.00 uur. Deventer Morgen vindt van 10.00 tot 15.00 uur in het Postiljon hotel een ansicht- kaartenbeurs plaats. Dordrecht De heer D. van Luttikhui- zen houdt op zaterdag 6 februari een lezing voor de Vereniging van Organisten der In de Bergkerk in Deventer is tot28 fe bruarifotogafisch werk van Wijnanda De- roo te zien. Typerend is dat op haar foto 's zelden of nooit mensen voorkomen en „dat er iets met licht is". Deze opname ("Lower East Side geeft een beeld van de joodse ge meenschap in New York. Foto Wijnanda Deroo Gereformeerde Gemeenten. Het onder werp gaat over improviseren en begelei den in de eredienst. Aanvang 14.00 uur in de Julianakerk, Mauritsweg 286. Gouda Tot 6 februari toont de Chr. Agrarishe School "Groen College", Sport- laan 83, de expositie "Landbouw, Na tuur- en Lancfschapsbelang". Kloosterburen - Van 4 tot 7 februari vindt in het Konkelhoes de bollententoon- stelling Marneflora plaats. De organisa tie is in handen van de afdeling Groningen van de Koninklijke Algemene Vereni ging van Bloembollencultuur. Marneflor 1993 wordt om 14.00 uur op donderdag 4 februari geopend. De overige dagen is de show van 10.00 tot 22.00 uur te bezich tigen. Tilburg - Tot 18 april heeft het Noord brabants Natuurmuseum de tentoonstel ling "Tot op het bot" in huis. Zij gaat over de verschillende manieren waarop die ren of resten daarvan bewaard kunnen blijven. Topstukken in de expositie zijn o.a. een mammoetbaby en het skelet van een giraffe. Het museum presenteert tot 7 fe bruari ook 150 foto's van natuurfotogra- fen uit de hele wereld. De opnamen zijn ge selecteerd uit een totaal van 10.000 in zendingen. IJmuiden - Het Pieter Vermeulen Mu seum heeft van 1 februari tot 15 mei de ten toonstelling "De kerkuil in Nederland" in huis. Op 23 februari houdt Luc Smit uit Middenmeer een lezing over deze vo gels. De avond begint om 20.00 uur. Zuidlaren - Tot 4 februari biedt de Prins Bernhardhoeve onderdak aan Carava- na '93, volgens de organisatoren „de grootste overdekte camping ter wereld". In formatie over toegangstijden en -prij zen: 05905-98888. De sterrenhemel van februari wordt gekenmerkt door talrijke fraaie hemelobjecten. De planeet Venus schittert aan het begin van de avond boven de zuidwestelijke ho rizon. Een andere planeet die 's avonds zichtbaar is, Mars, vormt samen met de sterren Castor en Pol lux een opvallende driehoek in het sterrenbeeld Tweelingen. Vooral laat op de avond staat deze driehoek hoog aan de hemel. Meer naar het zuidwesten staat, wat lager, het prachtige wintersterrenbeeld Orion, met er links onder Sirius, na de zon de helderste ster aan hemel. Tegen het einde van de maand februari zijn vier van de vijf heldere planeten zicht baar. Mercurius bereikt op 21 februari zijn grootste afstand tot de zon en is 's avonds, wanneer de zon achter de hori zon verdwenen is, laag in het westen te zien. Venus staat eveneens aan de westelijke avondhemel. Ze is echter veel helderder dan Mercurius en staat hoger aan de hemel. De heldere planeet vraagt aan het begin van de avond alle aandacht; ze gaat pas vier uur na de zon onder. In de periode 22-25 februari vindt een aantal interessante samenstanden plaats tussen de planeten Mercurius en Venus en de maan. Op 22 februari is omstreeks 18.50 uur boven de westelijke horizon de zeer smalle maansikkel te zien. Het zal niet altijd even gemakkelijk zijn om het 'maanflintertje' te zien; gebruik eventueel een verrekijker als hulpmiddel. Op het genoemde tijdstip staat de planeet Mercu rius links boven de maan; nog weer ho ger staat Venus. De avond erna is te zien dat de maan inmiddels boven Mercurius uitgestegen is en langzaam naar Venus toe 'klimt'. Aan de avondhemels van 24 en 25 februari kan men zien hoe de maan vlak onder, respectievelijk boven de schitte rende planeet staat. De rode planeet Mars is een groot deel van de nacht te zien. Hij verwijdert zich langzaam van de aarde en zijn nel- derheid neemt dus af. Maar nog steeds is Mars een opvallend heldere 'ster' in het sterrenbeeld Tweelingen. Jupiter prijkt een groot deel van de nacht in het sterrenbeeld Maagd. Laat op de avond kan men hem in het oosten be- De sterrenhemel in februari omstreeks 22 uur. De planeet Mars staat hoog aan de he mel in zuidelijke richting in het sterren beeld Tweelingen. wonderen. In de loop van de nacht beweegt de planeet langzaam in westelijke rich ting. In de nanacht en vroege ochtend van 10 en 11 februari kan men waarnemen hoe de (halve) maan traag onder Jupiter langs beweegt. Landelijke Sterrenkijkdagen Een deel van bovengenoemde hemel verschijnselen kan men ook bewonderen tijdens de Landelijke Sterrenkijkdagen, die op vrijdag 26 en zaterdag 27 februari voor de 17e achtereenvolgende maal worden gehouden. Op enkele tientallen plaatsen in heel Nederland worden op die dagen 's avonds telescopen opgesteld. En ook de meeste volkssterrenwachten zullen hun deuren openen. Daar kunt u, al dan niet voor het eerst, kennismaken met de sterrenhemel. Bovendien worden op veel plaatsen alternatieve programma's georganiseerd, voor het geval het weer 's avonds niet meewerkt. Informatie over adressen waar tele scopen staan opgesteld en de activiteiten die daar worden georganiseerd, kunt u ver krijgen bij het bureau van Stichting "De Koepel", Zonnenburg2, 3512 NL Utrecht, tel. 030-311360 (ma-vr van 9.30 tot 16.30 uur). Ma i aartje wordt momenteel min of meer gemangeld tussen de twee oudsten en de jong ste. De reden daarvan is vrij simpel. Dolf en Hilleke trekken een sprint richting puberteit en zijn vrijwel ge lijktijdig van start gegaan. Jong en dynamisch, brandend van energie. De ene keer ligt Dolf iets voor, alleen al vanwege zijn brugklaservaring, het volgende moment is het een nek- aan-nek-race met Hilleke, die door haar vrouw-zijn het fenomeen pu berteit sneller behapt. Niemand ver veelt zich hier dus. Ademloze span ning tijdens de rustpauzes, in afwach ting van de volgende explosie. Een huilbui van Hilleke, zonder dat zijzelf daarvan de reden weet, een onrede lijke woedeaanval van Dolf, waarbij een der overige gezinsleden meestal het slachtoffer is. Of, wat bepaald geen zeldzaamheid is, een tintelende ru zie tussen de twee onderling. Gezonde kinderen doen het precies volgens de boeken. Niet dat ik ook maar een enkel naslagwerk bezit omtrent dit onderwerp, maar ik poneer deze con clusie met ruime armslag. Bas vangt eveneens voldoende belangstelling. Hij bezit het voorrecht de jongste te zijn en heeft boven dien de leeftijd waarop de dingen zoals hij ze zegt bij allen aanslaan. „Ik wil naar buiten", geeft hij bii voorbeeld te kennen. „Neezeg ik, „net re gent". Hij kijkt naar de ramen achter, waar de regen tegenaan kliedert, de wind staat erop. Daarna kijkt hij naar de voorruit, die droog is. „Ik ga wel door de voordeur buitenspelen, daar regent het niet". Vertedering alom. Of: „Mam, ik wou dat ik vroeger was". „Waarom dan?" „Ik wil zo graag jouw baby zijn". Of: „Bas, kom mee, naar bed". Bas speelt door, met zijn ballon. „Bas, naar béd!" „Ik ga ook naar bed, maar mijn ballon werkt niet mee". Succes verzekerd door dit jonge tje. Maartje is niet meer de koddige kleuter, en heeft nog niet de na drukkelijke aanwezigheid der groten. Klein, tenger meisje is ze nu. Zegt peinzend aan tafel: „Hè, wat lastig. Nu wil ik aan Bimbo (de hond die we hadden) denken, en ik denk steeds aan iets anders". Ik weet dat ze Bimbo nog steeds mist, maar kans om daar op in te gaan krijg ik niet, want Hille ke is mij voor en zegt op haar speciale toon: „Ja, dat kun je zo hebben hè, dan wil je dat je gedachten rechtdoor gaan en dan slaan ze opeens linksaf, dan gaat er gewoon iets mis in de cen trale Bam. Bulderende lach van Dolf. Het bekende, vette lachje van Bas, die lacht omdat Dolf lacht. Maartje huilt. Ze knippert met haar ogen en wil niet meer over Bimbo praten. Zegt, om haar woede af te reageren: „Ik ga vanmiddag niet naar school, ik moet alsmaar rekenen". Aanleiding voor nog meer commentaar ter lin ker- en ter rechterzijde, waarna ik me zelf in de strijd gooi en kort en krachtig duidelijk maak dat ik degene ben die opvoed. (We hebben het nu niet over de resultaten.) Zo gaat het dus en zo zal het voorlopig wel blijven gaan. Maartje komt er wel, ze heeft alleen tijd no dig, en aanmoediging. Sinds ik mij be wust ben van haar strategisch on gunstige positie in dit gezin, ben ik naar supporter. Tenslotte zat ik vroeger in dezelfde positie. Cornelis en Marchje boven mij, die alles al tijd beter wisten. Ik moet het ze nage ven: ze deden het ook beter, vooral gezien de resultaten op school. Koen een heel eind onder mij. Grote blauwe ogen en krullen. Zo'n jongetje dat iedereen wilde knuffelen. En ik was het lelijke eendje. Kon niets moois aan mezelf ontdekken, zelfs niet als ik heel lang in de spie gel keek. Te dun, oren te flap, geen krullen, een brilletje. Ik ontdekte zelfs roestvlekken in mijn ogen. Er was dus maar één manier om op te val len: dwarsliggen. Soms, als ik Maartje hoor mopperen, daagt er een ge voel van herkenning: „Bah, wat heb ik toch een rare neus" en als ik er een zoen op geef en zeg dat ik 'm mooi vind en dat ook meen: „en toch is het een gekke neus". Of een rare teke ning, of enzovoorts. Gelukkig wilde ze op zwemles en nu heb ik tenminste twee keer per week de kans om de rol van sup porter uit te buiten. We hebben een nieuw badpak gekocht. De aller mooiste, met bloemen en een strik op de rug. Als ik de eerste les bijwoon, zie ik twee Maartjes. Van alle winter kleren ontdaan, blijft weliswaar opeens mijn eigen kleine mupje over, maar als ze vlak daarop weghup- pelt, de strik meedansend op haar rug, zie ik tegelijk hoe ze met een zeer vrouwelijk gebaar elegant het schou derbandje van haar bloemencreatie rechttrekt. Laat Maartje maar schui ven. Die raakt niet zomaar onder gesneeuwd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 6