'Een schoon kantoor straalt kwaliteit uit' Statenvergadering Vastbesloten om samen door te gaan Afscheid van Trijn Deurloo-Bos Nationale herdenking watersnoodramp Provincie Zeeland Gerestaureerd orgel Tholen in gebruik Hergebruik wenskaarten Donderdag 28 januari 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Prinses Wilhelmina op bezoek na de ramp De nationale herdenking van de watersnoodramp van 1 februari 1953 vindt plaats in Nieuwerkerk en Ouwerkerk, gemeente Dui- veland. De koningin zal de plechtigheden, maandag 1 februari, bijwonen. De herdenking bestaat uit een herdenkingsbijeen komst in de Nederlands Hervormde Kerk in Nieuwerkerk, een kranslegging bij de herdenkingsplaquette bij de caissons in Ou werkerk en een ontmoeting van de koningin met bevolkingsdele gaties en hulpverleners van weleer. De NOS verzorgt een recht streekse uitzending op de televisie, Omroep Zeeland is de hele dag in de lucht en verzorgt ook reportages van bijeenkomsten op tal van andere plaatsen in Zeeland. De herdenkingsbijeenkomst in de Nederlands Hervormde Kerk in Nieuwerkerk begint om 13.45 uur. Er zullen toespraken zijn van de heer A. Bergshoeff, burgemeester van de gemeente Duiveland en voorzitter van het comité herden king watersnood, drs. W.T. van Gelder, commissaris van de konin gin in Zeeland en van de minister van verkeer en waterstaat. Tot slot komt prof. dr. Selma Ley- desdorff aan het woord. Deze Am sterdamse hoogleraar is schrijf ster van het boek "Het water en de herinnering" dat 1 februari ver schijnt. Het boek is geschreven op basis van de getuigenissen van mensen die de ramp hebben mee gemaakt. De kerk heeft plaats voor onge veer 240 personen en is alleen toegankelijk voor genodigden. On der de genodigden bevinden zich 180 familieleden van slachtoffers van de ramp enhulpverleners. De genodigden zijn onder meer af komstig van de vijftig gemeenten die destijds zijn getroffen. De bijeenkomst in de kerk is bui ten te volgen via luidsprekers. Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Kranslegging De kranslegging begint om 15.00 uur. Plaats van hande ling is de herdenkingsplaquet te op de caissons in Ouwer kerk. De plaquette herinnert aan de sluiting van het laatste stroomgat. De ceremonie is voor publiek toe gankelijk. Tegenover de caissons is een tribune geplaatst. In Ouwer kerk kan men gebruik maken van parkeerplaatsen die te bereiken zijn op aanwijzing van de ter plek ke aanwezige politie. Vanaf de parkeerplaatsen rijden pendelbus jes naar de caissons. Na afloop van de kranslegging gaat de koningin naar de Neder lands Hervormde Kerk in Ouwer kerk. In informele sfeer heeft zij daar een ontmoeting met bevol kingsdelegaties en hulpverleners uit de zwaarst getroffen gebieden. Vlaggen Omdat in Nederland de vlag gen niet uitgaan op zondag, is dit jaar 1 februari ook de dag waarop men vlagt ter gelegen heid van de verjaardag van de koningin. De commissaris van de koningin geeft voorrang aan de de herdenking van de ramp. In een brief aan alle Zeeuwse bur gemeesters vraagt de commissa ris of de burgemeesters willen be vorderen dat de vlaggen halfstok gaan bij overheids- en bedrijfsge bouwen. De bevolking wordt gevraagd op dezelfde manier te handelen. Water en herinnering Dinsdag 2 februari, aanvang 20.00 uur, in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg, spreekt prof. dr. Selma Ley- desdorff over de water snoodramp van 1953. De spreekster vertelt over de her inneringen van mensen die de ramp hebben meegemaakt. Zij doet dit op basis van het door haar geschreven boek "Het water en de herinnering". De toegang kost vijf gulden. Provinciale staten vergaderen vrijdag 5 februari. Zoals gewoonlijk is de vergadering openbaar. De publieke tribune is toegankelijk voor belangstellenden. De vergadering van provincia le staten, vrijdag 5 februari, begint om tien uur. Allereerst komen een aantal brieven aan de orde. Zo hebben inwoners van de buurt schappen Boerengat/Hoogedijk, Koegorsstraat en Axelsche Sas sing een brief geschreven om meer financiële zekerheid te krij gen over de voorgenomen sloop van de buurtschappen. Gs stellen voor de brief te behandelen bij de discussie over de Kanaalzone in deze vergadering. De gemeente Middelburg wil proberen te voor komen dat defensie de kazerne (OCMA) in Middelburg sluit. De ge meente zoekt steun bij ps. OCMA staat op de agenda, de brief is on derdeel van de discussie op dat moment, stelt het dagelijks provin ciebestuur voor. De Vereniging Naïeve Ouderen is niet tevreden over de bedienings- en sluitingstij den voor de bruggen over het Ka naal door Walcheren. Gs stellen voor eerst advies te vragen aan de statencommissie verkeer en waterstaat en daarna de brief te beantwoorden. IJdelheid Het latijnse woord voor "ijdelheid" is "vanitas". "Vanitas" luidt de titel van het schilderij van Adriaan Coorte (1688) dat door het Zeeuws Museum is aangekocht, onder meer met een subsidie van de provincie en een garantiesubsi die van een ton. Deze laatste sub sidie was nodig om mogelijk te genvallende inkomsten uit een sponsoraktie op te kunnen van gen. Het museum ziet geen kans de sponsoraktie op te zetten. On der meer dat het schilderij zich niet goed leent voor een dergelij ke aktie speelt daarbij een rol. Gs stellen nu voor de zaak af te wik kelen door het bedrag dat ge moeid is met de garantiesubsidie beschikbaar te stellen. De Zeeuwse Bibliotheek heeft, met goedvinden van de staten, de Technische Bibliotheek overgeno men. Voor de aanschaf van onder meer archiefkasten en kantoor meubilair is een bedrag nodig van 280 duizend gulden. Doen,- stellen gs voor. Nu het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige vorming is op gegaan in een ander organisato risch verband, is het aan de sta ten, de bestuurscommissie op te heffen. Krediet Bijstellen en uitwerken van de plannen voor een rondweg rond Poortvliet kost zes ton. GS vragen dit voorbereidings krediet beschikbaar te stellen. Knopen moeten worden doorge hakt om de uitvoering mogelijk te maken van het Plan van aanpak Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Het plan voorziet onder meer in een reeks milieumaatregelen, uit breiding industrieterreinen, kwali tatief hoogwaardige woongebie den, de sloop van drie buurtschappen, de aanleg van een spoorlijn en een groenzone. De staten wordt gevraagd in te stem men met de intentieverklaring, een samenwerkingsovereenkomst Koegorsstraat, buurtschap in de Kanaalzone tussen overheden en bedrijfsleven die gezamenlijk de uitvoering ter hand nemen, en met een garantie subsidie van een miljoen gulden voor de door het bedrijfsleven op te brengen bijdrage in de kosten van het plan. Er komt een onderzoek naar voor ouderen geschikte woningen in de bestaande bouw. Het onderzoek kost ruim 28 duizend gulden en kan betaald worden met geld dat de provincie heeft ontvangen van het rijk. Het dagelijks provinciebe stuur stelt voor ruim tachtigdui zend gulden subsidie te verstrek ken voor een aantal projecten die de sociale veiligheid vergroten. Gs stellen de staten voor in te stemmen met het beleidsplan Voordelta. Dit plan is een soort Zeeuwse uitwerking van de rijksnota's "Vierde Nota Ruim telijke Ordening" en "Harmo nisatie Noordzeebeleid". Doel van dit beleidsplan is de na tuurlijke ontwikkeling van het ge bied veilig te stellen en de kust te beschermen. Vandaar dat men re gels stelt aan onder meer recre atie, zandwinning en visserij. Het voorbereidingsschema landin richting wordt, als de staten ac- coord gaan, uitgebreid met een drietal projecten: herinrichting Hoek, ruilverkaveling Philippine en Inkel. Als het aan gs ligt gaat de provincie meedoen in het Rijn- Schelde-Delta-overleg samen met de Nederlandse en Belgische rijks overheid, Vlaamse provincies en het bedrijfsleven. Doel van het overleg: samen de ontwikkelings mogelijkheden bekijken in de cor ridor Rotterdam-Antwerpen en van de as Zeebrugge-Gent-Terneuzen- Vlissingen/Middelburg. Om de za ken goed op te kunnen pakken is een bedrag nodig van een ton. Voor het uitbreiden van het be geleid zelfstandig wonen in de gemeente Goes, vragen gs in stemming voor een subsidie van ruim twintigduizend gul den. Om verzekerd te zijn van goede en efficiënte geneeskundige hulp verlening bi] rampen, stelt het da- gelijk provinciebestuur voor alle Zeeuwse gemeenten aan te wijzen een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Gs wil proberen het opleidingscen trum militaire administratie (0C- MA)te behouden voor Middelburg. De staten wordt gevraagd in te stemmen met de te nemen stap pen. Aan het eind van de vergade ring nemen de staten een tweetal besluiten over wijzigingen in de begroting. IN BEROEP De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 2 februari drie zittingen over be zwaarschriften die zijn inge diend op gemeentelijke beslis singen over algemene bijstand. Inwoners van de gemeenten Ter- neuzen en Tholen zijn het niet eens met beslissingen van hun ge meentebestuur op aanvragen voor algemene bijstand. Vandaar de be zwaarschriften. De zittingen begin nen om 14.00 uur, 14.20 uur en 15.00 uur. De zittingen zijn openbaar en vinden plaats in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Rammekensschor De streekplanafwijking "Ram mekensschor" is vastgesteld door gedeputeerde staten en ligt ter inzage vanaf 10 febru ari. Het plan is in te zien in de informa- tiehoek van het stadhuis van de gemeente Vlissingen, Stadhuis plein 2 in Vlissingen en bij het in formatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Op dit laat ste adres, tel. 01180-31400, is de streekplanafwijking ook ver krijgbaar. INSPRAAK De voorontwerpen van het beheersplan Zeeuwsch-Vlaanderen en van het begrenzingenplan Zeeuwsch-Vlaanderen zijn vastgesteld door gedeputeerde staten. Vanaf 1 februari liggen de vooront werpen ter inzage. Tot 15 maart kan men schriftelijk bezwaren insturen naar gedeputeerde staten, postbus 6001, 4330 LA in Middelburg. Men kan de stukken inzien in het informatiecentrum van de provincie, Abdijplein 9 in Middelburg. Verder liggen ze ter inzage in de gemeente huizen in Zeeuwsch-Vlaanderen en in de kantoren van de waterschappen in Oostburg, Terneuzen en Hulst. Voor informatie kan men ook naar voorlichtingsbijeenkomsten: 2 februari, 19.30 u., restaurant Hof van Koophandel, IJzendijke; 4 februari, 13.30 u., hotel De Roode Leeuw, Aardenburg; 9 februari, 19.30 u., hotel De Schelde, Cadzand; 10 febru ari, 13.30 u., zaal Wijffels, Schoondijke; 10 februari, 19.30 u., restau rant De Braakman, Hoek; 11 februari, 13.30 uur, Den Dullaert, Hulst; 11 februari, 19.30 u., hotel Van Leuven, Kloosterzande; 23 februari, De Halle, Axel. Concordia en Mannenkoor in Meulvliet Zaterdagavond traden de muziekvereniging Concordia en het Smalstads Mannenkoor voor het eerst samen op. Met een langdurig applaus beloonde het publiek in Meulvliet deze opzet van beide gezelschappen. Het was eerst de beurt aan het mannenkoor. De liederen werden door J. Fondse en H. Groenhout aangekondigd. T. van Gurp bege leidde de liederen van Schubert op de piano. De andere liederen wer den a cappella gezongen. De uitleg over de componist en de tekst wa ren summier. De teksten zo duide lijk dat de luisteraar niets van de inhoud hoefte te missen. Ook de sfeer was voelbaar, zoals het angstaanjagende van Hugo Wolf's 'Geistesgruss'. Na een meedeiner (Schubert's Gondelfahrer), volg den liederen van Max Reger die speciaal voor mannenkoren schreef. Van de Hongaarse Zoltan Kodaly werd Esti Dal vertolkt, één van de 3500 volksliedjes die de componist verzamelde. De liederen van sir Edward Elgar zorgde voor een Engelse inbreng in het pro gramma dat grotendeels Duitse lie deren bevatte. Die Nagtegall van Schubert sloot het optreden van het mannenkoor af. Sarien Bout leidde het optreden van Concordia in. Dat speelde Sin- fonia opus 18 no 4, deel 1 allegro con spirito van J.C. Bach. Het pu bliek genoot met volle teugen van het concert ook al werd na afloop door sommige muzikanten opge merkt dat er wel eens wat fout was gegaan. Soliste Trudy Smeets oogstte sue- De Hervormde Gemeente Tholen neemt vrijdagavond 19 februari om half acht het gerestaureerde, monumentale Van Dam orgel offi cieel in gebruik. Adviseur Jan Jon- gepier uit Leeuwarden geeft eerst een presentatie, gevolgd door een concert. Orgelbouwer S.F. Blank uit Herwijnen geeft ook een uit eenzetting. Daarnaast is er samen zang en een meditatie van ds. J. van Dijk. ces met de vertolking van het ada gio van het klarinetconcert KV 622 van Mozart. Het instrument inspi reerde de componist. Hij schreef het werk kort voor zijn dood, nu 200 jaar geleden. De klarinettiste zorgde samen met de leden van Concordia met deze uitvoering voor een van de hoogtepunten van het concert. Apotheose De vertolking van Fauré's Pavane (belangrijk voor de romantiek) eiste van Concordia een goede be heersing van het volume. Dankzij de directie van M. Hartendorp kwam de gevoeligheid er goed uit. Uit de Messiah van G.F. Handel speelde de harmonie het 'Comfort ye my people.' Patrick Curfs speel de op saxofoon het concerto van Bellini (een tijdgenoot van Verdi). Apotheose vormde het gezamen lijk optreden van Concordia en het Smalstads Mannenkoor. Dirigent J. Wesdorp nam het eerste geza menlijke programmaonderdeel voor zijn rekening. De vertolking van het Priesterkoor uit Die Zau- berflöte van Mozart bleek een waardige première voor deze com binatie van harmonie en koor. "We zijn vastbesloten op de in geslagen weg voort te gaan'aldus voorzitter mevrouw J. Provoost van Concordia. Aan het begin van de avond ver welkomde zij mevrouw Marie Verhoef-Theuns, die een boekje over Tholen schreef waarin ook het gouden jubileum van Concor dia wordt genoemd. Zij las het fragment voor. Nieuw ensemble De bezoekers werden bij binnen komst voor het klassiek optreden warm gemaakt door muziek van een vorige week gevormd ensem ble. Sarien Bout, klavecimbel, gaste Lies Polderman viool, Jannie Zwaan sopraan blokfluit met dochters Arjaantje dwarsfluit en Corina alt-blokfluit. Zij traden zondag op in de Gasthuiskapel tij dens een dienst voor verstandelijk gehandicapten. Mevrouw Deurloo-Bos ontving bij haar vertrek als schoonhoudster van de Rabobank uit handen van voorzitter J.L. Noom een gouden ring met briljant. THOLEN 7 feb. Steyenvissers hsv 't Scharret je, Oesterdam 13-16 u. 9 en 10 feb. Tentoonstel, van Delta Nutsbedr. 'C.V.-ketel vervanging en milieu', Meulvliet 15-21.30 u. 17 feb. Jaarfeest NCVB, 't Visnet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 16 feb. Carnavalsavond met verlo ting AVB, Vossenkuil 20 u. 20 feb. Carnavalsmiddag jeugd, Vossenkuil 13.30 u. 20 feb. Alexandra van Marken met "stilte voor de storm", Vossenkuil 20.15 u. 27 feb. Winterserie wandeltochten 5, 10, 15 en 25 km., start Hof van Holland SINT-ANNALAND 19 feb. Spelletjesavond senioren t.t.v. Smash '76, De Gouden Leeuw 20 u. 20 feb. Oefenwedstrijd t.t.v. Smash '76, Wellevaete 14 u. 20 feb. Plattel.vrouwen en Z.L.M. naar "Ballet on ice", Antw. Sport paleis vertrek, 18.30 u. Brugstraat STAVEN ISSE 29 jan. t/m 4 feb. Expositie wa tersnoodramp, De Stove 12 feb. Zeeuwse avond, met Zeeuwse artiesten en vertoning van zwar-wit films, De Stove 20.15 u. SINT-MAARTENSDIJK 2 feb. Herdenking watersnood ramp d.m.v. video, St. Maartens- hof 14 u. SINT-PHILIPSLAND t/m 30 jan. Expositie watersnood ramp, de Wimpel 5 feb. Jaarvergadering Hout- en bouwbond CNV, de Wimpel 19.30 u. 12 feb. Bloeddonoravond, de Wimpel 18.30-21 u. 16 feb. Jaarvergadering NCVB, Anna Jacobapolder BERGEN OP ZOOM 30 jan. Neuzebal i.k.v. Vastena vond, Stoelemat t/m 31 jan. Expos, aquarellen en pentekeningen van Mevr. A. Box hoorn, Erasmus bibliotheek 2 feb. Concert André Rieu in We nen, De Maagd 20.15 u. 5 feb. Toneel "Abele Spelen", de Maagd 20.15 u. 6 feb. Cabaret "Hans Liberg Inter nationaal", de Maagd 20.15 u. t/'m 7 feb. Kunstexpositie (schilde rijen) over de geschiedenis van car naval, Markiezenhof 9 feb. Bijeenkomst Kon. Mij. Tuin bouw en Plantkunde, lezing met dia's over 'bijzondere planten', zaal Bolwerk, T. de Rouckstr. 1, 20 u. t/m 28 feb. Expos. "Met pen, pijp en camera" van Cor Meerbach sr. m.b.t. vastenavond, Markiezenhof Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sl. Annaland of aan uw bezorger. Tijdens de jaarlijkse personeelsbijeenkomst vrijdag van de Rabobank Sint-Maartensdijk heeft mevrouw T. Deurloo-Bos afscheid genomen als schoonhoudster van het kantoor in Scherpenisse. Na een dienstverband van 19 jaar, en het bereiken van de VUT-leeftijd, stopt mevrouw Deurloo ermee. film film +film+ ROXY 1: Bodygard - a.l., do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., ma, di en wo 20 1 u. ROXY 2: The last of the mohicans - a.l., do 20.15 u., vr, za en zo 19 en 21.30 u., ma, di en wo 20.15 u. Kleine Nemo, avonturen in dro menland - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Sister act - a.l., do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za en zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: A few good men - a.l., do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., ma, di en wo 20 u. Belle en het beest - a.l., za en zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Home alo ne II - a.l., do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 u. La discrete - a.l., ma 20.15 u., di en wo 20 u. Voorzitter J. Noom zette haar in de Gouden Leeuw te Scherpenisse in het zonnetje. "Als medewerkster in de huishoudelijke dienst was zij de meeste jaren op ons kantoor in Scherpenisse werkzaam. De wijze waarop het kantoor werd schoon- gehouden verdiende niets dan lof: een schoon kantoor straalt ook kwaliteit uit. Ook voor de mensen die er moeten werken is het een plezierige werkomgeving. Als bestuur, directie en medewerkers willen we je hartelijk danken en namens de bank en de personeels vereniging een blijvend cadeau aanbieden. Ik hoop dat je nog vele gezonde jaren tegemoet mag zien en met plezier mag terugzien op je vele jaren Rabo-tijd." Noom keek terug op de resultaten van het afgelopen jaar. Hij sprak van een goed bankjaar met een stijging van het balanstotaal met 8,8%, van 140 miljoen naar 160 miljoen. "Het bedrijfsresultaat was zeer bevredigend. Deze ging van 1.964 miljoen naar 2.303 mil joen, een stijging van 17,3%." De stichting Philadelphia zoekt oude kerst- en nieuwjaarskaarten. Zij geeft te kennen, dat vooral dubbele wenskaarten zeer geschikt zijn voor hergebruik. De stichting gebruikt de kaarten ondermeer voor de ongeveer 90 kerstpakket ten, die jaarlijks aan de gehandi capten worden gegeven. Heeft u nog wenskaarten beschik baar, dan kunt u contact opnemen met mevr. G. Quaak, Kerkstraat 32 Scherpenisse, tel. 01666-2657. Noom was tevreden over het be teugelen van de kosten. Die stegen met 3.8% maar dat is belangrijk minder dan het gemiddelde van 8% voor de gehele organisatie. "De doelstelling van één achtste vermindering in vier jaar, die Ra bobank Nederland voor de aan gesloten banken aanbeveelt, is door ons gehaald in 1992." Het bestuur zal evenwel 'zo goed mo gelijk moeten inspelen' op de toe- komstge veranderingen. "Wij zullen dan ook niet aarzelen om beslissingen te nemen die voor de bank noodzakelijk zijn." Voor 1993 staat een uitbreiding van de automatisering op het pro gramma. Dit gaat 400.000 gulden kosten. Alle banken zullen in de toekomst op dit systeem aangeslo ten worden. Land-en tuinbouw Het telebankieren vertoont volgens de voorzitter ook een stijgende lijn. De bank is van plan om land bouwers en tuinders voor deze ma nier van zakendoen warm te maken. Een forse stijging gaven de spaar- middelen te zien; van 95 naar 102 miljoen. "Een stijging van zeven miljoen, al lijkt het soms alsof de reclame van geld net zoiets is als de aanbiedingen van het snoepje van de week in de supermarkt." Ook andere zaken verliepen in 1992 voorspoedig, zoals het afslui ten van koopsompolissen. Ook de effecten-bemiddeling nam een gro te vlucht. "Er is nog nooit zoveel effecten-provisie ontvangen als in 1992." De machtigings dienstverlening slaagde volgens Noom het afgelopen jaar ook goed. Door de automatische over boekingen konden de kosten van het betalingsverkeer voor de klan ten beperkt blijven. In 1992 waren Jan Harmsen, He- leen Verkamman en Elna Wesdorp 12'/2 jaar werkzaam bij de Rabo. Nieuwe gezichten waren Chris Cornet, Mascha Hoetelmans, Jur- gen Linders, Maaike Vroegop, Paul Nieuwenhuize, Trudie Stout- jesdijk, Anja Krijnen en Kees van Es. Advertentie I.M.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 4