Bistro Strijen met 8-6 accoord de OVZ) POLIS Pleidooi voor Meesters blijven langer hangen subsidieregeling huiseigenaren Leen Geluk verft kindertehuis in Roemenië uit gedrevenheid Geld voor bushokjes Belastende activiteiten weg uit de Molenstraat 4?lage premie, verantwoorde dekking ^maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Zeker weten! Bel 01100-33399 Tholen koopt 7500 boxen voor batterijen Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? Saar Ligtendag 26 jaar schoonhoudster Julianaschooh St. PhiUpslands bedrijf zet elf medewerkers in PERSIA Donderdag 28 januari 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Als nieuwbouw Bouman-Potter klaar is Bezwaarschrift mevr. Winkel verworpen bij acceptatie 2 treden. Advertentie I.M. Elf personeelsleden van schilders bedrijf Geluk uil St. Philipsland vertrekken 17 februari per vlieg tuig naar Roemenië om een kin dertehuis in Sibiu van een nieuw interieur te voorzien. Dankzij me dewerking van sponsors staat er 25.000 gulden aan verf, behang en ander materiaal gereed om per auto naar de Transsylvaanse Alpen overgebracht te worden. "Het is een stukje gedrevenheid", zegt Leen Geluk. "Als bedrijf hoef je niet altijd commercieel bezig te zijn, maar het was toch niet de be doeling om dit elk jaar te doen. Dit project vraagt echter de nodige deskundigheid en de tien mede werkers waren wild enthousiast. Voor hen is het ook een stukje avontuur." Uit St. Philipsland gaan W. Kosten, M.A. van Duuren en MJ. Neele mee, uit Bruinisse de broers A. en J. v.d. Meer, uit Oosterland N.P. de Bruine, H. en CJ. Verhoek en CJ. Bosman en uit Nieuwer- kerk M.R. van Heukelom. Vorig jaar gingen er zeven schilders met Geluk naar Roemenië om eveneens in Sibiy een bejaardentehuis te verven. Leen Geluk geeft aan, dat het om een goed voorbereide actie gaat. "Dit project loopt via de stichting Giesselanden uit de Alblasser- waard. Dat is een zeer professione le, interkerkelijke stichting van de gezamenlijke diaconieën met veel ingangen in Roemenië. Ze zijn daar goed ingevoerd en hebben in Sibiu zelfs een koster in vaste dienst." Twee weken voor de schilders gaat er een ploeg van 15 metselaars en loodgieters uit de Alblasserwaard naar het kindertehuis om het pand bouwkundig op te knappen. "Er verblijven kinderen tot en met 3 jaar", zegt Geluk. "Wezen, vonde lingen en verschoppelingen. Ze le ven in schrijnende omstandigheden, allemaal in één ruimte, 't Wordt straks meer een woonkamer-situatie. Alles wordt medisch verantwoord opgezet. Als de metselaars, loodgieters en schil ders weg zijn, volgt er 1 maart van uit Nederland een groep artsen en verpleegsters. Wij zullen er ver schrikkelijk hard moeten werken om alles op tijd klaar te krijgen. Tot donderdagavond laat kunnen we doorgaan, voordat we vrijdag 26 februari terugkeren. Dat is ook een voordeel van de vliegreis." Verf en behang is geschonken door Verfverkoop Zeeland Goes, Prins Vlissingen, Sikkens Middelburg, Rath en Doodeheefver, Dinge- manse en v.d. Ploeg Goes en Auto- palace Steenbergen draagt bij in de vervoerskosten. Met 8 tegen 6 stemmen heeft de Thoolse gemeenteraad maandagmiddag het bezwaarschrift van mevr. I. Win- kei verworpen. Daardoor wordt de bouw van een bistro Onder de Zeedijk te Strijenham bij Poortvliet moge lijk. Alleen het provinciaal bestuur moet nu nog goed keuring verlenen. De gemeenteraad had in oktober een voorbereidingsbesluit geno men voor wijziging van het bestemmingsplan. Dhr. M.J. Fran ken uit Ossendrecht wil in het ge hucht een bistro van hooguit 10 tafels met bovenwoning bouwen. De bewoners van Strijenham kwa men onder leiding van mevr. Win kel in het geweer, maar de meerderheid van de raad zag geen aanleiding voor verkeersoverlast, verstoring van rust in het gehucht en het natuurmonument de Oosterschelde, vermindering van woongenot en aantasting van de privacy. Volgens de bewoners is er geen be hoefte aan de bistro, die econo misch ook niet haalbaar zou zijn. Raadslid M.A. van Beek (CDA) noemde dat een zaak van de on dernemer. Overigens zag hij geen bezwaren, evenmin als I.C. Moer land (PvdA). Zijn fractiegenoot M.A.J. van der Linde bestreed het voorstel echter uit alle macht. Hij verweet b. en w., dat ze de nota recreatieve ver kenningen voor Strijenham zoda nig geschreven hadden, dat het verzoek van dhr. Franken ingepast kon worden. "Zo kun je voor elke ontwikkeling een legitimatie vin den." Woonsfeer aangetast Van der Linde vroeg zich af, waar om de bistro er toch moet komen, terwijl de bewoners van Strijen ham via een handtekeningenactie het tegendeel willen. "Hun woon sfeer wordt aangetast. Zij zijn zo gesteld op rust en ruimte, dat ze voor wonen in Strijenham hebben gekozen, waarbij ze gebrek aan voorzieningen voor lief nemen. Het strookt toch ook niet met de huidige planologische inzichten, dat bezoekers van de bistro over de smalle polderwegen naar Strijen ham moeten. Er is daar vroeger wel een horecabestemming ge weest, maar die is half onder de dijk verdwenen, die is verjaard. De bezwaren van de bewoners zijn on voldoende weerlegd, het verweer van b. en w. is niet overtuigend. B. en w. zullen in samenwerking met dhr. Franken naar een andere plaats voor de bistro moeten zoe ken", zei het PvdA-raadslid. Neuzen geteld J.L. van Gorsel (VVD) sprak daar entegen over 'de bevordering van de leefbaarheid op een hele goede manier! Hij noemde een bistro in Strijenham 'op zich best logisch.' Alleen vroeg Van Gorsel zich af, of de plaats Onder de Zeedijk wel zo goed is. P. van Belzen (RPF/GPV) wilde het bezwaarschrift van mevr. Win kel wel gegrond verklaren. "De leefbaarheid wordt met de bistro niet op de juiste wijze bevorderd; het woonklimaat wordt aange tast", zei hij. Ook M. Dijke (SGP) hield vast aan zijn bezwaren tegen de bistro. De neuzen werden geteld in de ge meenteraad, waar mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) verhinderd was en W.C. van Kem pen (CDA) voortijdig de vergade ring verliet. Twee voorstanders van de bistro minder, maar tegenstan der wethouder J. van der Jagt (SGP) werd even weggeroepen. Daarom liet men het niet op een stemming aankomen. De vier SGP'ers, Van Belzen en Van der Linde kregen de aantekening tegen te zijn. Het gemeentebestuur van Tholen wil met Bouman- Potter een privaatrechtelijke overeenkomst sluiten dat alle bedrijfsactiviteiten in de kern van Poortvliet daad werkelijk gestopt worden wanneer de nieuwbouw aan de Paasdijkweg klaar is. Bouwkundige gebreken Sint Maartenshof worden bevestigd Een nader onderzoek van de Bouwwinkel Zeeland naar tien be jaardentehuizen bevestigt de bouwkundige gebreken van o.a. Sint Maartenshof. Dat conclude ren gedeputeerde staten uit de in ventarisatie. Die was in 1990/1991 voor alle Zeeuwse bejaardenoor den gemaakt, waarbij een rangor de werd aangegeven in de functionele kwaliteit. In overleg met de commissie welzijn zijn tien tehuizen nader onderzocht door de Bouwwinkel. Daaruit kwam naar voren, dat herstel en aanpas sing totaal circa 20 miljoen gulden zal kosten. G.S. beraden zich nog over een voorstel met eventueel na dere actie op basis van de inventa risatie. Sluiting van tehuizen en andere vermindering van capaciteit gaat 13 miljoen gulden kosten. Volgens gedeputeerde Dijkwel wordt dat bedrag betaald uit de reserve be jaardenoorden (10.8 miljoen gul den), de reserve rentebaten (2.6 miljoen), de opbrengst gron den/panden van de te sluiten be jaardenoorden (2.5 miljoen) en vrijvallende middelen uit de ex ploitatie van die tehuizen. Docu-drama EO. Donderdag avond 4 februari om 20.26 uur zendt de EO op TV2'het docu drama 'De Ramp' uit. Het gelijk namige boek van Rik Valkenburg ligt ten grondslag aan deze pro- duktie, waarin ooggetuigen hun verhaal doen en beelden worden getoond van het Polygoon bios coopjournaal. Dit blijkt uit een brief van b. en w. die dinsdag door gedeputeerde sta ten van Zeeland voor kennisgeving is aangenomen. Overigens bood het Thoolse college zijn veront schuldigingen aan voor de late reactie omdat de provincie daar 14 juli al om gevraagd had. De ge meente heeft die pas 6 januari ge geven. Op 14 juli vorig jaar gaf g.s. een verklaring van geen bezwaar voor Boon chemie b.v. mag 7500 milieu boxen aan de gemeente Tholen le veren voor 135.000 gulden. Daarmee kan het klein chemisch afval van particuliere huishoudens beter worden ingezameld. De gele plastic zak verdwijnt dan. In de milieubox komt een apart bakje voor batterijen. TDbuizen zijn te groot, die moeten apart meegege ven worden. Raadslid P. van Belzen pleitte maandagmiddag voor goede voor lichting aan de burgers. Hij vond niet dat er premies en beloningen moeten worden uitgeloofd voor wie het meest aan klein chemisch afval meegeeft. De afvalberg moet juist teruggebracht worden. Zijn collega M.J. Klippel was dat met hem eens: "Voorkomen is juist be ter dan inzamelen", zei het SGP- raadslid. Hij wilde wel graag op zaterdag morgen de gemeentewerkplaats in Scherpenisse openstellen voor het afgeven van klein chemisch afval. "Dat is in voorbereiding", ant woordde wethouder J. van der Jagt. Hij volstond met het aanbod gedurende twee inzamelingen een proef te nemen met een vaste standplaats. Aan het einde van de inzameldag zal de chemokar circa 1 uur in de desbetreffende kern op een vast punt staan. Voor de aanschaf van de milieu boxen was ook offerte gevraagd aan Conviro milieuprodukten b.v., maar die was duurder dan Boon. de bouw van een loods voor opslag van meubelen aan de Paas dijkweg. De meerderheid van de provinciale subcommissie voor de gemeentelijke bestemmingsplan nen had echter geadviseerd om de verklaring te weigeren omdat de loods al, met medeweten van het gemeentebestuur, was gebouwd. Een belangrijke overweging voor g.s. om wel met de bouw in te stemmen, was de principiële mede werking aan de verplaatsing van Bouman-Potter naar het bedrij venterrein. Bovendien was er eer der toestemming gegeven voor de bouw van twee vergelijkbare lood sen. "We hebben het gemeente bestuur wel gevraagd om in de toekomst de wettelijke procedures in acht te nemen", aldus g.s. "Bo vendien is aan het besluit van 14 juli de voorwaarde verbonden, dat de uitbreiding van de opslagruimte wordt betrokken bij het plan tot verplaatsing van Bouman-Potter uit de kern Poortvliet en dat ook daadwerkelijk sprake dient te zijn van beëindiging van bedrijfsactivi teiten in de kern. Een aantal activi teiten veroorzaakt immers al jaren overlast in de kern van Poortvliet", aldus g.s. Daadwerkelijk B. en w. bevestigen in hun brief van 6 januari, dat zij met het pro vinciaal bestuur van mening zijn, dat 'in principe Bouman-Potter daadwerkelijk alle belastende be drijfsactiviteiten in de bebouwde kom of de kern van Poortvliet moet beëindigen als het bedrijf verplaatst is naar het industrieter rein in Poortvliet.' "Over die problematiek is eerder met de provincie uitvoerig gespro ken. Dat heeft uiteindelijk geleid tot de afspraak, zoals geformu leerd in uw brief van 24 maart. Daarbij wordt onze toezegging aangehaald, dat de vrijkomende panden van Bouman-Potter in de kern een bestemming krijgen die niet opnieuw belastend is voor de woonomgeving. 'Ook het oplossen van deze knelpunten (verkeersover last) in de kern achten wij in deze zaak van belang', schreef de pro vincie toen. Deze formulering biedt ruimte voor de optie, dat nog zekere bedrijfsactiviteiten in de be bouwde kom van Poortvliet moge lijk blijven, voorzover die niet belastend zijn voor het wonen, enz. Wij menen dan ook dat dit laatste - wat ook de basis is ge weest voor de afspraken met de provincie - maatgevend moet blij ven. Het ligt overigens in de be doeling dat in een privaatrechtelijke overeenkomst een en ander wordt vastgelegd. Dit uitgangspunt zal daarnaast wor den vertaald in een herziening van het bestemmingsplan. Daarmee kan dat uitgangspunt zowel pri vaatrechtelijk als publiekrechtelijk worden gehandhaafd of afge dwongen. Wij stellen ons voor, die overeenkomst in te zenden op het moment dat de planherziening of artikel 19 procedure bij de provin cie dient. Gelet op het belang van de zaak, zullen wij met uw ambte lijke dienst daarover nader overleg voeren", aldus b. en w. van Tholen. De gemeenteraad heeft 15.216,25 beschikbaar gesteld voor het plaat sen van twee abri's. De bushokjes komen aan de Grindweg in Tholen en bij de Wellevaete in Sint- Annaland. Ze worden geleverd door het bedrijf Jan Kuipers te Nunspeet. De abri's zijn 5,5 meter lang. De gemeente zelf neemt het tegelwerk na plaatsing voor haar rekening. Eerder deed Tholen zaken met Al- recon. Maar omdat dit bedrijf een aantal afspraken niet nakwam, is de overeenkomst door de gemeente opgezegd. Om verhuurde woningen op te knappen Saar Ligtendag-Reijngoudl (links) en haar schoonzus E/sa Reijngoudt-Kempeneers in een van dezeven lokalen van de Koningin Juliana- school. Samen houden ze zeven lokalen schoon, twee gemeenschapsruim ten, een kantoor en negen wc's. Doordeweek zijn ze elke avond in de christelijke basisschool Konin gin Juliana aan de Achterstraat in Sint-Philipsland te vinden. In de vakanties pakken ze de buitenboel aan. Saar Reijngoudt-Ligtendag doet het al 26 jaar en haar schoon zus Elsa Reijngoudt-Kempeneers YlVi jaar. "We hebben ieder een taak, maar we zijn erg op elkaar ingesteld," legt Elsa uit,"Saar stof zuigt meer en ik doe het zeem- werk." Dinsdag doen ze het kleutergedeel te en 's woensdags werken ze 's middags van een tot vier. Een be langrijke steun in de rug voor de schoonmaaksters is dat leerlingen en onderwijzers de boel netjes ach terlaten. Saar:"Dat gaat goed nu, maar het is wel eens anders ge weest. Er wordt veel opgeruimd." Door de polio-epidemie hebben ze meer te doen gekregen. De wc's moeten elke dag extra onder han den worden genomen. Ook de ra diatoren van de centrale verwarming worden vaker gesopt. Elsa: "Je hoort minder over polio maar we blijven het doen: de wc's elke dag schuren, alle cv's schoon maken want dat zijn stofnesten." Saar maakte eerst de Prinses Ma- rij kekleuterschool schoon voordat deze bij de basisschool werd ge voegd. "Dat was ook een groot blok, hoor!' herinnert ze zich. Om dat ze al meer dan een kwart eeuw aan de school is verbonden heeft ze ook al veel leerkrachten zien ko men en gaan. "Ik heb heel wat juffrouws gekend. Veel meer dan meesters. Die blijven toch meer hangen." Ingebroken Beiden zijn 's nachts wel eens te rug naar school gegaan om te kij ken of ze de boel wel afgesloten hadden. Elsa: "Het is nog nooit gebeurd dat we de deur open heb ben gelaten. Maar als je het niet zeker weet, dan moet je gaan kij ken." Er is wel eens ingebroken maar toen was de deur op slot. "Gelukkig," zegt Elsa, "want dat is toch het eerste waar je dan aan denkt" Behalve schoonmaken hel pen Saar en Elsa op kerstavonden en ouderavonden. Ook hebben ze wel eens 'bediend' op een bruiloft van een van de leerkrachten. Saar was in november vorig jaar 26 jaar in dienst. "Toen ik 25 jaar schoonmaakte heb ik geld gekre gen en er een mooi horloge van ge kocht. Maar gevierd heb ik het niet. Daar ben ik het type niet naar!' Voor Elsa ligt dat anders: "De mensen mogen het best we ten, hoor. We hebben nooit ruzie. We zijn schoonzusters, dus er is al tijd voldoende stof om over te pra ten." Of er iets is waar ze tegenop zien tijdens het schoonmaken? Saar haalt haar schouders op: "Ik zou het niet weten. Aanpakken maar!' De heer C. Havenhans uit Sint-Annaland heeft in de commissie ruimtelijke ordening gevraagd om een subsi dieregeling voor het verbeteren van woningen die door de eigenaar aan anderen worden verhuurd. Een derge lijke regeling is op Tholen twee jaar geleden afgeschaft. Havermans deed zijn verzoek tij dens een hoorzitting over de verde ling van de gelden voor stads- en dorpsvernieuwing. Hij zei dat bij zijn bouwkundig adviesbureau di verse plannen in voorbereiding zijn. "Maar aan woningen uit de periode 1910-1920 moet zoveel ge beuren, dat na het opknappen eigenlijk een veel te hoge huurprijs gevraagd moet worden." Op dit moment kunnen alleen huiseigena ren die een woning zélf bewonen, subsidie krijgen om deze op te knappen. "Naar mij idee moet het accent meer komen te liggen op de kwaliteit van de woningen op Tho len," betoogde Havermans. Burgemeester H.A. van der Mun- nik vroeg de Sint-Annalander, de concrete plannen aan de gemeente door te geven. Hij kon niets toe zeggen, omdat de huidige verorde ning de door Havermans gevraagde mogelijkheid niet biedt. En een wijziging van de verorde ning was tijdens de vergadering van vorige week woensdag niet aan de orde. Van der Munnik wilde het best bekijken. "Maar een tegenar gument van het college zal moge lijk zijn, dat speculatie in de hand wordt gewerkt," zei hij. Beter Wonen De rijksbijdrage voor stads- en dorpsvernieuwing is overigens een aflopende zaak. Dit jaar krijgt Tholen nog 1.084.067,- gulden, maar de uitkering wordt tussen nu en het jaar 2005 volledig afge bouwd. Er zal zuiniger met de pot moeten worden omgesprongen en daarom wil het gemeentebestuur in de toekomst afzien van een bij drage aan huurders van Beter Wo nen, wanneer aan hun huizen groot onderhoud wordt gepleegd. K.A. Heijboer (SGP) stelde vast dat er een scheve verhoudign bestaat, omdat particulieren zo'n bijdrage niet krijgen. Waarschijn lijk is 72.600 gulden - voor 86 wo ningen - uit het overschot van de premieregeling woningverbetering van 1992 de laaste uitkering op dit terrein. Dat er van genoemde premierege ling vorig jaar 168.000 gulden overschoot, verontrustte M.A.J. van der Linde (PvdA). "Is er wei nig behoefte, of is de regeling te ondoorzichtig," vroeg hij zich af. Heijboer noemde het een minder goede zaak voor de toekomst. Van der Linde wilde een onderzoek naar de kwaliteit van de woningen, maar daar voelde de burgemeester ifistt Leen Geluk bij de verf voor het kindertehuis in Roemenië. niet voor. "Dat kost nogal wat. Waar halen we bovendien het geld vandaan voor de aankoop van panden?" Hij zei dat 18 tot 25 procent van de particuliere wonin gen op Tholen van slechte kwali teit is. Dorpskernen Van der Linde pleitte ervoor, om panden in de dorpskernen die hun functie verloren hebben, aan te pakken. "Er is momenteel nogal liefhebberij om in de dorpskernen te wonen." De PvdA-er wilde daar voor de pot verplaatsing milieu- hinderlijke bedrijven aanspreken. Van der Munnik zei dat er wat be heerster wordt aangekocht door de gemeente. Dat heeft alles te maken met de problemen - zoals de aan wezigheid van asbest - die zich bij eventuele sloop kunnen voordoen. De ruim een miljoen gulden uit het fonds voor 1993 wil het gemeente bestuur als volgt verdelen: 300.000 gulden voor de premieregeling wo ningverbetering, 100.000 ton voor rioleringen, 658.267 voor het ver werven van gronden en panden of het verplaatsen van milieuhinder- lijke bedrijven. Ook is 25.800 gul den uitgetrokken voor verhuis- en herinrichtingskosten van huurders van Beter Wonen. Maar of die post gehandhaafd blijft, werd uit de discussie niet duidelijk. Het uit eindelijke overschot van 1992 - 95.400 gulden - wordt in de sane ringspot gestopt. Heijboer had daar moeite mee, maar de burge meester stelde hem gerust: "Die reserve kan te maken hebben met stads- en dorpsvernieuwing!' 4 etages J Oosterse Tapijtkunst ɧR Fomiinstraat 3. Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 V Specialist in Perzische 'f'l en Nepalese tapijten. i |X"; Eigen import Advertentie I.M.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 2