STREEK 'Het water kwam met veel geraas de straat in' HET ZUIDEN DONDERDAG 28 JANUARI 1993 door ARNOLD DE MAN HOEKSCHE WAARD Aanstaande maandag is het precies veertig jaar geleden dat zuid-west Nederland getroffen werd door de watersnoodramp. Ruim 1800 Nederlanders kwamen bij de overstroming om het leven. Ook in de Hoeksche Waard eiste de watersnood haar tol. In Numansdorp, Strijen en 's-Graven- deel verdronken 137 mensen. Vandaag staat Het Zuiden stil bij de ramp die Nederland veertig jaar geleden trof en bij veel men sen littekens heeft nagelaten. Op deze pagina komen enkele ooggetuigen van de gebeurtenissen op 1 februari 1953 aan het woord. In Strijen werden de meeste mensen die uit de buitengebie den geëvacueerd werden gehuis vest in huizen aan de zuidkant van de Kerkstraat, Die kant van de dijk in het centrum van Strij en bleef droog. Daar woonde ook A.M. de Man met zijn va der. moeder en vier zussen Hij was twaalf jaar toen de ramp plaatsvond. Zijn relaas: ..Op de eerste dag van de over stroming werden we om een uur of acht gewekt door de buren. Het was een erg chaotische toe stand en er heerste grote onze kerheid. In de eerste uren was hel enige wat wij gehoord had den dat de dijk bij Numansdorp doorgebroken was. Er werd ook gezegd dat op Strijensas de dijk was doorgebroken. Een oom van mij woonde in het café aan hei begin van de Kerkstraat. Hij werd door de wanorde pas om tien uur gewaarschuwd. Rond die tijd kwam een tante bij ons aan die aan de Oude Haven woonde. Daar zijn we naar toe gegaan om de meubels van de benedenverdieping van haar huis naar de zolder te brengen. Ineens zagen we dat het water in de Oude Haven begon te stijgen. Dat ging verschrikkelijk snel. in vijf minuten stond de buurt hele maal blank. Het water kwam uiteindelijk tot halverwege de kerkstoep. Je wist niet wat er gebeurde in die eerste uren. Alle verbindingen waren verbroken, alle contacten met de buitenwe reld waren weg. Later werd de verbinding hersteld, na de komst van een politiewagen uit Dor- het een komen en gaan van aller lei wagens. Ik haalde mijn zak ken eerst bij de Suikerfabriek, later kwam het onder het fiets pad langs de provinciale weg van de Reedijk naar Oud-Beijer- land vandaan. De dijken die niet gebroken waren maar wel langs ondergelopen polders lagen wa ren erg slap geworden. Vooral de Oud Bonaventurasedijk was erg verzwakt. Het was geloof ik op de dinsdagavond tegen het donker worden dat ik daar bezig was met het lossen van de laatste zakken zand van mijn vracht. Ineens begon de wagen weg te zakken in de dijk. Een boer die vlak bij Cillaarshoek bezig was zag het gebeuren en kwam snel met zijn tractor aangereden. Hij heeft de vrachtwagen toen losge trokken. Dat was wel een ang stig moment", aldus de voorma lig bestuurder. „Als kleine jongen liep je overal een beetje tussendoor", vertelt De Man. ..Drinkwater was er ook niet meer. Er kwamen daar om waterwagens uit onder meer Haarlem en Amsterdam. Dat waren tankwagens. Het water werd gehaald in Oud-Beijerland. daar werd het per schip aange voerd Daarna werd het drink water in Strijen uitgedeeld. Ik ben zelf al snel met zo'n water wagen mee gaan rijden, ik ging helpen. Dat heb ik een maand of twee gedaan." De school waar De Man naar toe ging lag vlak achter de kerk en was onder water gelopen, de leerlingen kregen les in een noodschool. ,.Ik moest op een gegeven moment ook weer naar school. Een politieagent kwam Boer Hagen uit Strijen bekijkt de schade die het water aan zijn akkers in polder Nieuw Bonaventura heeft aangericht. ben ik daar met de waterwagen geweest. Als je vanaf het Hol lands Diep keek was het een hele normale dijk, er was niets aan te zien. Als je er echter op stond zag je dat het aan de achterkant recht naar beneden liep. Het wa ter was eroverheen gespoeld en had de dijk aan de achterkant afgekalfd. Op plaatsen waar de dijk dun geworden was bezweek hij. Voordat dat gebeurde is de zoon van de sluiswachter van Strijen Sas de polder ingegaan om de mensen die daar woonden allemaal te waarschuwen. Hij is niet meer teruggekomen. Later werden in de polder onder ande re de lichamen van kinderen ge vonden die hun regenkleding al aan hadden, ze stonden op het punt om weg te gaan toen ze door het water verrast werden. Er zijn lijken van mensen gevon den die hun armen om een stuk balk geklemd hadden. Die balk moest aan beide kanten afge zaagd worden omdat die niet meer los te krijgen waren. Ze zijn met het stuk balk en al be graven." Puttershoek Mevrouw J.E. de Geus woonde als 12-jarige aan de Rustenburg straat in Puttershoek. Die straat is één van de dijken die bestand bleken tegen het geweld van het aanstormende water. Haar va der was 's nachts al bij de huizen van familie langs de Oude Maas, elders in het dorp gaan kijken. „Twee van mijn tantes woonde op het Weverseinde. Die huizen zijn later in het kader van de Deltawerken afgebroken. Mijn vader was met een van mijn broers 's nachts al om een uur of drie uit bed gegaan om te kijken of ze daar konden helpen. Toen ze aankwamen bleek dal het wa ter er al een halve meter op de straat stond. Het was ook bin nengedrongen in de huizen, dus konden ze niet veel meer doen om de huisraad in veiligheid te brengen. Rond een uur of vijf zijn ze weer tegen de storm in was er een zwarte vlek te zien. Dat waren tonnen van de vetfa- briek die in de hoek stond waar het water vandaan kwam. Toen het zover was dat het water bij ons naar binnen stroomde heeft mijn vader nog de achterdeur dichtgebonden. Daardoor is de deur niet weggeslagen, Het wa ter is zondagmorgen de kelder ingelopen en de zaterdag erop was het weer weg. Het heeft er de hele week in het onderhuis gestaan, uiteindelijk tot een hoogte van 1,55 meter." 's Gravendeel Een van de jonge mensen die de overstroming meemaakten in 's- Gravendeel is B. de Zeeuw: „Ik was 21 jaar. Op een gegeven moment ging het gerucht dat er een erg hoge waterstand te ver wachten was. Iedereen in 's-Gra- vendeel verwachtte dat De Nest het gebied was dat het meest door het water bedreigd werd. Dat deel van het dorp ligt aan de Dordtse Kil. Een heleboel jonge mensen, waaronder ikzelf, zijn daar naartoe gegaan om de dijk met zandzakken te versterken. Het zag er allemaal zorgwek kend uil Er zijn mensen uit De Nest geëvacueerd naar hoger ge legen gedeelten van het dorp. Eén van die hoger gelegen ge deeltes was de Molendijk. Het trieste was dat juist de Molen dijk is doorgebroken en daar zijn 30 van de 37 mensen in 's- Gravendeel verdronken", zegt De Zeeuw. Onder de mensen die op de Mo lendijk om het leven kwamen, waren ook mensen die uit het geëvacueerde gedeelte kwamen. Als die gewoon thuisgebleven waren, was er niets gebeurt. De Nest is wel onderwater gelopen, maar dat was een gevolg van de dijkdoorbraak op de Molen dijk." In die tijd zorgden de re serve politie, het Rode Kruis en de vrijwillige brandweer voor de voornaamste hulpverlening. „Hier bleek hoe belangrijk geor ganiseerde hulp bij dit soort ge- In 's-Gravendeel hielp veel mensen mee met het vullen van zandzakken voor de versteviging van de dijken in de huurt. De Molendijk, gezien vanuit molen Het Vliegend Hert in 's-Gravendeel. Op de foto in het midden stond hij de kruising met de Smidsweg het huis waar twintig mensen verdronken. Het stond precies op het punt waar de Molendijk onder de druk van het water voor het eerst bezweek. Kort daarop zou de dijk op veertien plaatsen breken. In de sloot naast de provinciale weg tussen Maasdam en s-Gravendeel werd nadat het water uit polder Nieuw Bonaventura verdwenen was gezocht naar lichamen van slachtoffers. drecht. Agenten installeerden een radio in het gemeentehuis", vertelt De Man. „De koeien die gered waren lie pen gewoon over straat en ze werden daar noodgedwongen ook gemolken. De melk lieten de boeren gewoon op straal weglo pen. Het enige deel dat niet over stroomde in de bebouwde kom Strijen was het stuk achter de Kerkstraat en de Boompjes straat, waar de Keen loopt. De inwoners van Strijen waren met man en macht aan het werk ge trokken om te voorkomen dat het water over de Oud-Bonaven- turasedijk zou lopen. Er kwa men zandzakken van de Suiker fabriek, maar het zand was snel op." „Toen zijn we uit een boom gaard in hel Walewegje grond weg gaan halen. Die boomgaard is bijna anderhalve meter afge graven. Dal ging dan in zakken naar de bedreigde plaatsen op de Oud-Bonaventurasedijk. waar het water over dreigde te ko men." Een van de mannen die in die dagen voor het vervoer van de zandzakken zorgden vertelt dal het iedereen zijn best deed om te helpen: „Het was net een wes pennest. Bij de plaatsen waar zandzakken werden gevuld was k. beurtenissen is", legt hij uit. De Renooishoek was het diepst ge troffen deel van het Kildorp Daar stond het water ongeveer drie meter hoog, het kwam tot aan de dakgoot." „Ik was met mijn vader aan het helpen met het zandzakken leg gen bij De Nest. Toen we te horen kregen dat de Molendijk was doorgebroken, zijn we in looppas teruggelopen naar ons huis aan de Smidsweg. We wa ren nog niet thuis of het water kwam met veel geraas de straat in", vertelt hij. „Een oom van mij woonde twee stralen verder op. Hij was toen builen en schrok zo van het aanstormende water dat hij dwars door de rui ten van het huis naar binnen sprong. Het water kwam van precies de andere kant dan men verwachtte. Het moet voor veel mensen een heel beangstigende situatie geweest zijn", Eén van de dingen die De Zeeuw het meest is opgevallen uit die dagen is de onderlinge verbondenheid van de mensen in zijn dorp. Hij zegt: „Iedereen deed veel voor een ander. Toen de hulpgoede ren arriveerden werd er niet ge ruzied over wie wat kreeg. De onderlinge verbondenheid was nog maanden na die februari- nacht merkbaar." mij ophalen uit de klas. want ik moest weer mee helpen op een waterwagen. Dat was reuze inte ressant. zo heb ik op mijn ma nier geholpen." Onwerkelijk „Je zag soms wel de gemeente wagen wegrijden met een kist om later weer terug te komen als er weer iemand was gevonden. Hel was heel onwerkelijk alle maal. ook de verhalen die je hoorde", vertelt hij. „Het ge beurde zondag en op dinsdag werden er nog mensen gevon den. Die hadden twee dagen op een molen gezeten in de polder. Dat waren mensen van de fami lie Verrijp. Bijna de hele familie is verdronken, alleen de dochter en een zoon hebben het over leefd. Er was een aanstaand schoonzusje uit 's-Gravendeel bij de familie te gast. Zij sprong over van hel huis naar de molen, die er vlak naast stond. Ook de oudste dochter maakte de sprong, want ze wilden allemaal overspringen. Juist op het mo ment dal de vader van het dak naar de molen wilde springen, sloeg een heel stuk van het huis weg. Een van de zoons was naar de dijk gerend om een sluis dicht te doen. Hij heeft het overleefd. terug naar ons huis aan de Rus tenburgstraat gekomen en heb ben ze mij, m'n moeder en m'n andere broer gewekt. We hebben ons aangekleed en zijn gaan kij-'' ken op het Zand. Het water stond toen al tegen de planken van de beer op de dijk. We zijn rond een uur of acht weer terug gekomen in ons huis", vertelt mevrouw De Geus. Thuisgeko men werd direct begonnen met het leeghalen van de kelder van de dijkwoning. „Mijn vader was bang dat het water over de dijk bij Kuipersveer zou komen. De polder daarachter was al onder gelopen. Dat konden we zien aan de schuimkoppen op het water. Mijn vader, mijn moeder en één van mijn twee broers heb ben toen vijf mud aardappels die ondereen winterdek in de tuin in het huis gebracht. Samen met mijn andere broer heb ik toen de spullen uil de kelder naar boven gebracht. Toen we daar mee be zig waren kwam iemand bij ons zeggen dat de dijk bij de Baren- drechtse brug was doorgebro ken. Vervolgens liep het bij ons de polder in die met een kwartier tot een half uur volstond. Het kwam met een hoogte van 75 centimeter tot een meter aanrol len. Voor mij leek hel net een kudde schapen. Hier en daar Er gebeurden veel tragische din gen. Er waren mensen die op de Schenkeldijk woonden gaan lo pen naar het dorp. Ze dachten dat ze daar veilig zouden zijn. Onderweg werd het groepje ver rast door hel aanstormende wa ter en spoelden van de dijk. Als die mensen in hun huis waren gebleven, waren ze niet verdron ken. De dijk in Strijen Sas is 's nachts al doorgebroken. Later Het vee dat niet verdronken was zwierf door het getroffen gebied. Hier loopt een koe door het Weegje in 's-Gravendeel. Een dag later w'a.v het water gestegen tot aan de auto op het verkeersbord rechts op de foto.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 1