Hoeksche Waard herdenkt watersnoodramp Zijkrant DE SCHAKEL HOEKSCHE WAARD DE SCHAKELBARENDRECHT DE SCHAKEL ALBRANDSWAARD TOTALE OPLAGE: 49.000 roodnight Interior Politie vraagt medewerking burgerij VVDOnj uiste informatie over ambulances" Albert Heijn vreest verkeers problemen bij meer super markten in centrum NIEUWS- EN ADVERTENTIE WEEKBLAD Donderdag 28 januari 1993 8e jaargang - Nr. 4 DE DE SCHAKEL HOEKSCHE WAARD OPLAGE 32000 VERSPREIDING GEHELE HOEKSCHE WAARD De boerderij van de familie Verhoeven in Mookhoek. Het water stond anderhalve meter hoog. De foto is op 20 februari genomen, hel water was toen al gezakt De heer Verhoeven haalt gereedschap en werktuigen uit de boerderij om schoon te kunnen maken. De spekkuip is uit de kelder komen drijven, die is eveneens op de foto te zien. Hoeksche Waard - Veertig jaar geleden werd zuid west Nederland 's nachts overvallen door het gebundelde geweld van een zware storm en een spring vloed. In Zeeland en West Brabant, maar ook op de Zuid Hollandse eilanden, waaronder de Hoeksche Waard konden vele dijken het geweld van wind en water niet trotseren. Nederland maakte één van de ergste rampen mee uit haar geschiedenis. De beelden en herinneringen vol emotie staan diep in de geheugens gegrift van alle mensen die de watersnood als slachtoffer, dijkwacht of hulpverlener meemaakten. De Hoeksche Waard werd zwaar getroffen, met name de noordwest kant van het eiland Numansdorp verloor 56 van haar inwoners, 's Gravendeel stond voor het grootste deel onder water. Met een verhoging van 3,15 meter NAP stroomde het water de Mijl polder in. In de Gorsdijk en de Molendijk werden gaten geslagen, 's Gravendeel be treurt 37 inwoners. Ook de dijken rondom Strijen konden het geweld van het water niet weerstaan. In Strijen kwamen 44 bur gers om het leven. De ramp staat mevrouw Verhoeven uit 's Gravendeel nog diep in het geheugen gegrift. Op het moment van de ramp woonde zij met haar man en haar twee dochtertjes van ne gen maanden en drie jaar op hun boerderij in Mookhoek. "Op 1 februari kwamen in woners uit 's Gravendeel naar ons om te vragen of zij bij ons mochten komen omdat 's Gravendeel met water was volgestroomd. Natuurlijk kunnen jullie hier komen, zei mijn man. Toen keek hij door het keuken raam en zag hij dat het water ook onze polder instroomde. Een zwarte massa met een hoogte van een halve meter stormde op ons af. We hebben met z' n allen geprobeerd de koeien uit de stallen te halen. Vijftien koeien hebben we op de dijk gekregen, acht koeien zijn verdronken. Daarna moesten wij onze boerderij verlaten. Deze stond anderhalve meter in het water". De familie Verhoeven werd tijdelijk in een hoger ge legen woning op de dijk ondergebracht. Boot lek "De volgende dag kwam het Rode Kruis en moesten we vanwege het gevaar ook deze woning verlaten. We werden vervoerd in een boot, waar we met twintig man inzaten. Het weer was vreselijk, regen, hagel, harde wind. Plotseling stopte de boot. Het bleek De boerderij van J.J. Over water in het Land hulpverlening. dat deze op een hek was lek geslagen. De hele boot hep vol water. Ook de kinderwagen met daarin de baby van negen maanden. De baby hebben we uitde kinderwagen gehaald, daarna sloegen we allemaal uit de boot Op dat moment voeren er mariniers voorbij en die hebben ons allemaal uit het water ge haald. Zij hebben ons leven gered. We werden naar een woning op een dijk ge bracht. Daar bevonden zich toen 60 man. Het was dus niet makkelijk om ons nog van droge kleren te voorzien. Dat is uiteindelijk gelukt. Een paar uur later moesten we ook dat huis weer verlaten. Weer moesten we een boot in. Aanvankelijk schroomden we, vanwege onze vreselijke ervaring van enkele HOEKSCHE WAARD Zie ome advertentie op de achterpagina uren daarvoor, opnieuw een boot in te stap pen. Met hulp van de mariniers en het Rode Kruis zijn we naar Rotterdam gebracht. Daar zijn we vijf weken bij familie geble ven". Nooit meer Na die periode in Rotterdam ging de familie Verhoeven weer terug naar de boerderijDe heer Verhoeven als eerste om zo goed al; het ging wat orde op zaken te stellen. Bin in de boerderij maar ook op het land vanEssche, Strijen. Mariniers zijn bezig met stond nog steeds water. "Nu met de herden king komt alles weer boven. Het was vre selijk en ik hoop het nooit meer mee te maken", zegtmevrouw Verhoeven. De angst is nooit verdwenen. "Bij noordwester storm word je bang, bang dat het nog eens zal gebeuren. De schrik zit er nog steeds heel diep in. Dat gaat er gewoon niet meer uit". Het echtpaar Verhoeven heeft vijf jaar gele den de boerderij in Mookhoek verlaten. Zii wonen nu in 's Gravendeel. De boerderij wordt gedreven door hun zoon. Herdenkings bijeenkomsten Ter herdenking van de watersnoodramp worden maandag 1 februari in de Hoeksche Waard diverse herdenkings bijeenkomsten gehouden. 's Gravendeel Ins Gravendeel vindt in de Nederlandse Hervormde kerk van 19.00 tot 19.45 urn- een herdenkingssamenkomst plaats. Een welkomstwoord wordt uitgesproken door de voorzitter van het herdenkingscomité de heer D. Lodder. Voorganger in deze samenkomst is ds. P. Reedijk uit Rotter dam. Direct na deze dienst worden alle inwoners van 's Gravendeel in de gele genheid gesteld deel te nemen aan een 'stille omgang' langs de graven van de slachtoffers van de watersnood. Deze tocht begint omstreeks 19.45 uur bij de Ned. Hervormde pastorie aan de Kerk straat Aansluitend is ereenkranslegging bij het oude monument op de oude be graafplaats aan de Kerkstraat om 20.00 uur. Numansdorp In Numansdorp wordt in de aula van de algemene begraafplaats aan de Hallinxweg een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Aanvang 10.00 uur. Burge meester E.W.H. Broekhuis spreekt een openingswoord. De heer J.A.E. Vlielander, tot voor enkele jaren rent meester van de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen, houdt een herdenkings toespraak. Vervolgens vindt een krans- legging plaats bij het monument voor de 56 slachtoffers op het terrein van de al gemene begraafplaats. Strijen In Strijen wordt in de Nederlands Her vormde kerk een herdenkingsbijeenkomst gehouden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Burgemeester mr. S.W. van Schaijck zal een toespraak houden, evenals ds. J.G. Barrhoorn. Na afloop van de bijeenkomst (20.15 uur) vindt bij het herdenkingsmonument van de wa tersnood op de algemene begraafplaats een kranslegging plaats. Namens het college van Gedeputeerde S taten van Zuid Holland zal gedeputeerde Ted Jansen deze herdenking bijwonen. Heinenoord Zondagmiddag 31 januari wordt er om 16.30 uur een themadienst van woord, gebed en lied gehouden in de Gerefor meerde Petrakerk aan de Oranjestraat in Heinenoord. Het thema zal zijn: 'Wa tersnood bij ons 40 jaar geleden...'. Voorganger is ds. BTh. Urgert; het orgel wordt bespeeld door C. Moerman. Bo vendien werkt fluitiste Patricia Hoogen- boezem uit Strijen mee aan de dienst. Er is gelegenheid voorbeden aan te vragen (via een lijst in de hal van de kerk of mondeling via de koster). Voor inlich tingen: koster J. v.Driel, Abr. Kuyperhof 12, 3274 CW Heinenoord. Telefoon 01862-3167. Na de dienst is er gelegenheid na te praten en om een expositie te bekijken van foto's van fotograaf Kwakernaat, boeken en artikelen. Ook wordt er een videofilm van het Waterschap over de ramp vertoond. De expositie is behalve na de dienst ook van maandag 1 tot en met vrijdag 5 januari 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur te bekijken. Tentoonstelling en dia's over watersnood Strijen - In het Museum van de Oudheidkundige vereniging zal tijdens de maanden februari en maart een tentoonstelling te zien zijn over de ramp van 1953. Het museum is elke vrijdag avond geopend van 19.00-21.00 uur en elke zaterdag van 13.00-16.00 uur. Op dinsdagavond 2 februari, donderdagavond 4 februari en vrijdagavond 5 februari is er in gebouw Salvatori een diapresentatie over de strijd die de Strijenaren eeuwenlang tegen het water hebben moeten voeren. De waters nood 1953 staat daarbij centraal. 'e dia presentatie, die ongeveer een uur iuurt, begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 2.50. i .eden hebben gratis toegang. Op deze av. nden zal ook het museum geopend zijn.D» enen die de diapresentatie bijwonen hebben g ratis toegang tot het muSeum. voor lOtaaSaankleding van uw huis Uy/ interieur vernieuwen? Wij geven u graag deskundig advies en tonen u de vele kombinatiemogelijk- heden. Exclusieve kollekfies gordijn stoffen, vloerbedekking en behang. Wij werken ook op afspraak! fJL7 Molenaar 15-21, Oud-Beijerland, 01860-19466 Tijdens de rondvraag na de raadsver gadering leverde woordvoerder H. Warnar van de Albert Heijn vestiging kritiek op deze uitvoering van het centrumbeleid van het college, zoals dat vastgelegd is in de vorig jaar verschenen structuurnota. De heer Warnar verwacht dat met twee supermarkten zo dicht bij elkaar in het centrum van 's-Gravendeel de verkeers drukte alleen maar zal toenemen en het verkeer nietkan doorstromen. Hij betreurde het dat het college de verkeersnota niet tegelijkertijd met de structuurschets had behandeld. Bij inspraak had hij namelijk gepleit voor het verbreden van de Hendrik Hamerstraat. Hierdoor zou het autoverkeer juist gemakkelijker zijn weg kunnen vervolgen. Nu de gemeenteraad de Compositiefoto van overvaller bank Numansdorp Oud-Beijerland - De politie van de Hoeksche Waard vraagt de medewerking van de bevolking bij het opsporen van de daders van de 'overval' op de bank aan de Groenewegin Numansdorp. Aandehand vangetuigenverklaringen heeft de technische recherche een zogenaamde compositiefoto gemaakt van de dader. De man vernielde op woensdagmorgen 20 januari een ruit aan de achterzijde van de bank. Vervolgens kon hij een aanzienlijk geldbedrag uit de openstaande kluis wegnemen. De vijf personeelsleden van de bank delijk groent;- auto verder gereden. De hoorden die woensdag rond half negen een klap. Bij het verlaten van de bank zag het personeel een van de daders met het volgende signalement: een negroide man, lengte ongeveer 1.85 meter, fors postuur, zwart gedekt haar, gekleed in een blauwe spijkerbroek en een veelkleurig trainings- jack. De compositiefoto heeft betrekking op deze man. De politie vermoedt dat er nog een tweede persoon bij de diefstal betrokken was. Deze persoon was waarschij nlijk een stuk kleiner dan de eerder genoemde persoon. Over deze persoon is verder niets bekend. De daders hebben zich -zo is uit het onderzoek gebleken- verplaatst in een grijze Opel Kadett type E. Deze auto werd later aange troffen op het parkeerterrein van de tennis vereniging aan de Meesstooflaan in Numansdorp. Vermoedelijk zijn de ver dachten vandaar met een andere -vermoe- pol itie heeft de indruk dat de daders de zaak goed hebben voorbereid. De politie wil graag antwoord op de volgende vragen: -wie herkent de verdachte persoon van de compositiefoto, -wie heeft de dagen voor de diefstal verdachte personen of situaties gezien bij of rondom de bank, -wie heeft op woensdag 20 januari zowel voor als na de overval verdachte personen of voertuigen gezien in de buurt van het bankgebouw, -wie heeft iets verdachts gezien bij de tennisvereniging aan de Meesstooflaan. Iedereen die denkt inlichtingen te kunnen verschaffen kan contact opnemen met de recherche van de politie Hoeksche Waard, telefoon01860-12444. De informatie wordt vertrouwelijk behandeld. 's-Gravendeel - De gemeenteraad ging maandagavond akkoord met de overdracht van 650 m2 grond aan de Hendrik Hamerstraat aan Exploitatiemaatschappij A. v.d. Hoek BV. De grond is bestemd voor de aanleg van openbare parkeerplaatsen. De kosten van aanleg en onderhoud van deze parkeerplaatsen zijn voor rekening van de BV. Op het aangrenzend perceel langs de Kerkstraat wil Van der Hoek een nieuwe supermarkt bouwen, tegenover de Albert Heijn vestiging. overdracht van de grond heeft goedgekeurd is ook de kans om de Hendrik Hamerstraat te verbreden verkeken en daar is de midd-n- stand in het centrum niet erg gelukkig mt-e. Wethouder P. van Driel was verrast door deze kritische kanttekeningen van de middenstand. "Als je geen besluiten neem t, dan zeggen de winkeliers dat het collt j e toch eens wat aan de centrumfunctie moet gaan doen, doet het college dit met allerlei mogelijke inspraakprocedures, dan zijn zij het er niet mee eens!" Ondanks deze voor de middenstand misschien wat ongelukkige start, sprak de wethouder toch de hoop uit dat de middenstand zich achter het collegebeleid zal stellen om de kem van 's- Gravendeel die centrumfunctie te geven, die het verdient! Oud-Beijerland - Wethouder Wim Hammer (CDA) staat de laatste tijd onder grote druk. Nauwelijks is het door hem ontstane conflict inzake de fusie tussen de Regionale Scholengemeenschap (RSG) in Oud-Beijerland en twee andere openbare scholen in de Hoeksche Waard opgelost of hij werd deze week door een deel van de raad opnieuw op de korrel genomen. Met name de WD legde de wethouder het vuur aan de schenen met betrekking tot het ambulancevervoer in de Hoeksche Waard. Volgens Mart Toet van deze partij zou wethouder Wim Hammer vorigjaaronjuiste informatie hebben verstrektmet betrekking tot de veranderingen in het ambulance vervoer. Het gaat om handhaving van het aantal standplaatsen (twee in Oud-Beijerland en een in Puttershoek) dat niet gewijzigd zou worden. Inmiddels is gebleken dat er in de Hoeksche Waard maar twee ambulances gaan rijden en dat zij als standplaats Klaaswaal hebben. De firma Duifhuizen verzorgde gedurende 23 jaar het ambulance vervoer in de Hoeksche Waard. Kort geleden zag dit bedrijf zich genoodzaakt de bedrijfsvoering over te dragen aan een regionale stichting. Kwaliteit Dat deze overdracht nauwelijks discussie opleverde, kwam door de uitspraak van wethouder Wim Hammer dat de dienst verlening en het aantal standplaatsen ongewijzigd zou blijven. Volgens de WD is daar weinig van terecht gekomen. De kwaliteit van deze dienstverlening wordt verminderd doordat het aantal ambulances voor de gehele Hoeksche Waard van drie naar twee wordt teruggebracht en omdat geen adequate mogelijkheid voor het trans port van pasgeboren baby's meer bestaat. Spitsuren Volgens berekeningen van de WD rukte de ambulance in Oud-Beijerland 443 keer uit, in 1991 was dat424 keer, dat is ongeveer 25 procent van het totaal aantal ritten in de Hoeksche Waard. Uit statistische informatie blijkt dat een groot deel van de ritten plaats vindt in de spitsuren. In de ochtendspits tussen 7 en 10 uur en in de avondspits tussen 4 en 7 uur, worden 25 procent respectievelijk 17 procent van de ritten afgelegd. De rijtijd van Klaaswaal naar Oud-Beijerland bedraagt volgens de ambulance-deskundigen circa negen minuten in de spits en zeven minuten buiten de spitsuren, indien gebruik wordt gemaakt van sirene en zwaailicht. De urgentie- verdeling van deze ritten is zo dat bijna dertig procent tot de meest urgente categorie behoort. Juist voor die groep is een zo snel mogelijk arriverer.de ambulance van groot belang. V oor deze groep telt iedere minuut, aldus de WD. Regionaal Naar de mening van de WD moet het mogelijk zijn om tenminste een van de ambulances in Oud-Beijerland te statio neren. Dat zou ook regionaal gezien een voordeel hebben als men tot stationering van een ambulance in Oud-Beijerland en een ambulance in Puttershoek komt. In deze situatie zou men beter voldoen aan de wettelijke vijftien minuten bereikbaarheids- eis voor een ambulancedienst dan statio nering van beide ambulances in Klaaswaal. Stationering daar leidt ertoe dat de kern Goudswaard buiten de 15-minutengrens valt en de kernen S trijensas en Schenkeldijk exact op de 15-minutengrens liggen. De conclusie van de WD is dat de ongewenste veranderingen risico's voorde inwoners van Oud-Beijerland met zich meebrengen. Hoewel dc WD met klem pleitte voor een betere kwaliteit van het ambulancevervoer, werd de motie door de overige andere partijen niet gesteund. Jeugddienst Puttershoek - Zondag 31 januari wordt in de Gereformeerde Kerk in Puttershoek een gezamenlijke jeugddienst van de Gerefor meerde en de Hervormde kerk gehouden. De dienst begint om 16.00 uur. Het thema is: 'Watje waarheid noemt'. Voorganger is ds. B.J. Kruit uit Apeldoorn. Medewerking verleent het jongerenkoor The Griffin Singers uit Gouda. Iedereen, jong en oud, is tijdens deze dienst welkom. Kinderoppas is aanwezig. Na afloop is koffie, thee of frisdrank in de grote zaal. Kindertheater in De Lindenhoeve Oud Beijerland -Zaterdag30januari speelt theater Stuiter in de Lindenhoeve aan de Steenenstraat 24, het toneelstuk 'Kaal' naar het boek van The Tempest van Shakespeare Naast Kaal en de Koning zullen vele andere personages te zien zijn, zoals aard mannetjes, opvallende boombewoners, bange mensen en vleesetende planten. Het verhaal gaat over een uit zijn koninkrijk verdreven koning, die een toverwezen uit zijn grot drijft. Kaal, het kind van het toverwezen, vertelt de koning geheimen over de to verboom. De koning weet op een nacht al zijn vroegere vijanden naar de boom te lokken om wraak te nemen. Maar Kaal vindt dat hij net zo veel recht op het bezit van de grot en de toverboom heeft als de koning. Dit leidt tot een confrontatie tussen alle betrokkenen. De voorstelling begint om 14.00 uur. Het theaterstuk is geschikt voorkinderen vanaf 6 jaar. Koffieconcert NLS Klaaswaal Klaaswaal - Zondag 31 januari houdt de muziekvereniging NLS Klaaswaal een koffieconcert in het gebouw aan de Jaap Kosterstraat te Klaaswaal. Hoom-leerlingen van Nico van Vliet en de accordeon leerlingen van Paula van Wanrooy zullen van zich laten horen. Belangstellenden zijn zondag welkom. Het concert begint om 11.00 uur. De toegang is gratis. Lampionoptocht Mijnsheerenland - Zaterdag aanstaande organiseert Oranjevereniging Koningin Wilhelmina, in verband met de verjaardag van H.M. Koningin Beatrix, een lampion optocht. Medewerking verlenen het majoretten- en fanfarekorps Wilhelmina uit Maasdam. Startom 18.00 uur vanaf het Kerkpléin. Bij wsv Eeuwes krijgen de kinderen en hun ouders een drankje aangeboden en is er voor ieder kind een leuke attentie. De tocht wordt afgesloten met vuurwerk op de Binnenmaas. Oud papier Numansdorp - De christelijke basisscholen De Wegwijzer en Rehoboth houden deze maand een gezamenlijke papieractie. Op vrijdagavond 29 januari van 18.30-19.30 en op zaterdag 30 januari van 10.00-12.00 uur kan oud papier gedeponeerd worden in de Christinastraat bij de aanleunwoningen van bejaardencentrum De Builensluis. De gemeente Cromstrijen ondersteunt deze actie door het geven van subsidie. De opbrengst komt ten goede van de school kinderen. TURAN 7 GRILLROOM SHOARMA WEEKAANBIEDING Wij hebben een uitgebreide menukaart, met de Heedijbte specialiteiten. Kom langs en overtuig uzelf. Kerkstraat 12. Strijen 01854-3229 7 dagen per week geopend van 15 00 tot 01 00 ui vrijdag/zaterdag van 14 00 tot 02 00 uur grats thuisbezorgen bij min ƒ37.- APPELS: Goudreinet, Golden Delicious, Cox, Elstar, Jonagold, zoete appels. PEREN: Conference, Bonne Louise, stoofperen. Fruitbedrijt van Dongen Spuidijk 38a - Tel. 01860-14557 Oud-Beijerland Verkoop elke zaterdag v/a 9 uur

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 1