Noord-Holland lenigt de noden op Tholen Hulpverlening Brede steun voor wederopbouw 40 Jaar de ramp Ramp uitgebreid herdacht Goederen en geld uit hele wereld naar het rampgebied Nationale herdenking Adoptie van eiland Tholen Polders droog VERVOLG VAN PAG. 19 Donderdag 28 januari 1993EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT21 zmssk De Prinses Marijke kleuterschool, een geschenk aan Sint-Philipsland van de inwoners van het Duitse graafschap Bentheim. De school is in september 1989 afgebroken. Na het bekend worden van de ramp in het zuid westen van Nederland stroomde de hulp van alle kanten toe. Ook Tholen en Sint-Philipsland kregen hun deel. De eilanden werden geadopteerd door ge meenten elders in het land. En het buitenland leefde gebruikt. Naast dat van ons wer den drenkelingen opgebaard. Drenkelingen die aangespoeld waren, of gevonden in een van de polders. Toen we dat na een paar uren ontdekten, riep dat gro te schrik en emoties bij ons op. We waren pas 20 jaar oud en hadden nooit zulke vreselijke din gen gezien, bij mens noch dier. Wij vonden bijna alle slachtoffers oud. Zo zie je dat op die leeftijd; een mens van 40 jaar is oud. Nu is iemand van 40 voor mij jong. Maar toen werd er een meisje van onze leeftijd, of nog jonger, neergelegd. Dat moment kan ik nu, na veertig jaar,'nog bijna on veranderd oproepen. Drie dingen tegelijk deden we: huilen van ver driet en emotie, vloeken van on macht en bidden om rust. Zulke ervaringen moet iedereen ver werken." Emoties Bij militairen komen emoties pas veel later boven, wat normaal schijnt te zijn, aldus De Vries. De eerste jaren na de ramp had hij het druk met zijn werk en gezin. "Heel goed realiseer ik me, dat ik ten opzichte van de getroffen be volking een toeschouwer was. Maar toch.... Misschien ook om dat de herdenkingen voor de deur staan. Er wordt de laatste jaren, in tegenstelling tot 1953, na een ramp veel aandacht be steed aan hulpverlening aan de getroffenen. Vanzelfsprekend in eerste instantie aan slachtoffers en nabestaanden. Maar laten we ook eens stilstaan bij de hulpver leners ter plekke, hoe beroepsma tig ook. Uit ervaring weet ik dat hulpverlening, in welke vorm dan ook, je niet loslaat. Ook na veer tig jaar niet!" In het verslag van G. Heijboer komt het zoeklichtcommando voor het laatst voor op 13 februa ri, met tien personen. De Vries: "De laatste dagen hebben we doorgebracht in het stadje Tho len, in hotel Hof van Holland. We .sliepen op het toneel in de ont spanningszaal." De springvloed werd afgewacht, waarna de mili tairen terugkeerden naar Arn hem. Op 1 april zwaaiden ze af. Bij die herdenking in Nieuwerkerk zijn negen inwoners van Tholen, hoofdzakelijk uit Stavenisse, aan wezig. De gemeente heeft die delegatie samengesteld. Verder is het gemeentebestuur bereid par ticuliere initiatieven te steunen. "Zoals de tentoonstelling van de beheerscommissie van De Stove. Die open ik. En de gemeente staat garant voor een tekort." Van der Munnik vindt dat er vol doende wordt ondernomen met een herdenkingsdienst in de Ned. Hervormde kerk in Stavenisse en later dit jaar een expositie in streekmuseum De Meestoof. Via de pers, radio, televisie en diverse boeken komt de ramp ook volop onder de aandacht, aldus de bur gemeester. Uit zijn woorden blijkt, dat heeft meegespeeld of een officiële herdenking tot Sta venisse beperkt had moeten blijven. Wat er in de omringende ge meenten op stapel staat, wordt hier kort weergegeven. West-Brabant In Nieuw-Vossemeer vindt in de rooms-katholieke kerk op 1 fe bruari om zeven uur een herden kingsbijeenkomst plaats. Burgemeester Lukkassen, de pastoor en iemand van de her vormde gemeente voeren het woord. Aansluitend worden kran sen gelegd op beide begraaf plaatsen. De heemkundige kring Am bachtsheerlijkheid organiseert een expositie. Op 30 en 31 ja nuari is die te zien in het A.M. de Jongmuseum aan de Voorstraat, beide dagen tussen twee en vijf uur. Op het pleintje tussen het raad huis en het gemeentekantoor aan de Dorpsstraat in Halsteren wordt maandagavond 1 februari een monument onthuld ter nage dachtenis aan de 68 slachtoffers in deze gemeente. Hun namen staan gebeiteld in het monu ment, dat de naam. draagt 'Mij belaagden onheilspellende stro men'. 'Tevoren spreekt burge meester De Jonge in de Martinuskerk een herdenkings woord uit, en wordt een oecume nische herdenkingsdienst gehouden. Oude Tonge In de gemeente Oostflakkee is een speciaal comité gevormd om de herdenking te organiseren. Op het massagraf in Oude Tonge vindt op 1 februari 's middags een kranslegging plaats. Het fanfare-orkest Vooruit voert 's avonds een herdenkingsconcert uit. Op Noord-Beveland voert een stille tocht op 1 februari naar de begraafplaats in Kats voor een kranslegging. Dat herhaalt zich vervolgens in Kortgene, waar aansluitend een herdenkingsbij eenkomst plaatsvindt in de Her vormde kerk. Het waterschap Schouwen- eveneens mee. In Sint-Philipsland herinneren de Hengelose- en de Deldensestraat aan die adoptie, een initiatief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Vanuit de Overijssel se plaatsen Hengelo, Ambt en Stad Delden kwamen ondermeer een noodgemeentehuis, 600 paar sokken, een aantal biggen, motorbrandspuit en beplanting naar het getroffen eiland. Maar Duiveland richt een tentoonstel ling in in het dorpshuis van Ouwerkerk. De expositie geeft een beeld van de rampzalige ge beurtenissen, het herstel en de wederopbouw. De tentoonstel ling is geopend van dinsdag 2 t/m vrijdag 5 februari van negen tot negen uur, zaterdag 6 februari van negen tot vijf uur. Op Neeltje Jans brengt de Delta Expo een expositie getiteld 'De ramp en de mens'. Schouwen-Duiveland In Zierikzee legt het gemeente bestuur maandagmorgen 1 fe bruari een krans bij het rampmonument aan de Zuidha venpoort. Daarbij zijn van elke school in de gemeente drie leer lingen aanwezig, 's Avonds is er in de Nieuwe Kerk een herden kingsbijeenkomst. Daar spreken burgemeester Asselbergs en emeritus-predikant Van Roon. In de Vierschaar van het stadhuis is van 1 t/m 12 februari een ex positie te zien. Die is geopend op werkdagen van 9 tot 5 uur. Van mei t/m oktober is dezelfde expo sitie te zien in het Stadhuismu seum. Verder is er een watersnood-wandeling door de stad uitgezet en hebben alle scholen op Schouwen-Duiveland ook het Franse Vouziers en Salis bury in de Amerikaanse staat Maryland lieten zich niet onbe tuigd. Denemarken leverde vijf woningen die - hoe kan het an ders - aan de Deensestraat verre zen, Oostenrijk financierde de ambtswoning voor de burge meester. De mormonen in Salt Lake City schonken microfilms van de doopregisters en burgerlij- een informatiemap over de ramp ontvangen van het streekarchi- variaat. In de Nederlands Hervormde kerk in Bruinisse wordt op 1 februari om half acht eveneens een her denkingsbijeenkomst gehouden. Burgemeester Vogelaar en ds. Van den Brink spreken er. De stuurgroep die voor de her denking van de watersnood is in gesteld, heeft ook nog een expositie opgezet. Die is van 1 t/m 12 februari te zien in de hal van het gemeentehuis, en vervol gens van 15 t/m 26 februari in bejaardentehuis In 't Opper. In de Hervormde kerk van Kerk- werve is op initiatief van het Oranjecomité van 1 t/m 5 februa ri (dagelijks van zeven tot negen uur 's avonds) een expositie aan de ramp gewijd. In Westerschouwen wordt legt het gemeentebestuur maandag morgen een krans bij het monu ment op de begraafplaats in Burgh. In Serooskerke is vervol gens een herdenkingsdienst, ge volgd door een kranslegging. In het dorpshuis is tot 6 februari een expositie ingericht. Maandagavond vindt in Drei- schor een herdenkingsdienst plaats in de Hervormde kerk. Hier is ook een tentoonstelling inge richt, die tot 6 februari te zien is. ke stand vanaf 1750. Het Duitse graafschap Bentheim (65 gemeenten) zamelde 58.820,32 gulden in en daarvan werd de Prinses Marijke kleuter school gebouwd. Enkele jaren geleden is de school afgebroken om plaats te maken voor woning bouw. Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder kwam tot stand met 45.000 gulden uit het ram penfonds. In beide gebouwen nam de Zweedse vereniging Red- da Barnen (redt de kinderen) een deel van de inrichting voor haar rekening. Wijkgebouwen In Zwitserland werd de actie 'chaTne du bonheur' (keten van het geluk) op touw gezet. De 860.000 gulden die dat oplever de, werden besteed aan de bouw van 32 wijkgebouwen voor het Groene Kruis. In onze regio kwa men er zes: Sint-Philipsland, Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland, Stavenisse, Poortvliet en Oud- Vossemeer. De al eerder genoemde vereni ging Radda Barnen leverde ook bijdragen aan de inrichting van kleuterscholen in Poortvliet, Sint- Annaland, Stavenisse en Sint- Maartensdijk. In de smalstad werd een straat naar deze Zweedse instelling genoemd. Uit het rampenfonds kwam 15.000 gulden voor een verenigingszaal in Poortvliet (boven het gemeen tehuis), 25.000 gulden voor het dorpshuis in Sint-Annaland en 11.790 gulden voor de inrichting van een verenigingslokaal in Sint- Maartensdijk. Daarnaast nog 9000 gulden voor het gemeen- Een aantal Noordhollandse ge- meenten en de Utrechtse ge meente Maartensdijk besloten op 2 maart 1953 de getroffen Thoolse gemeenten te adopte ren. Er werd een centrale werk- commissie gevormd, bestaande uit de burgemeesters van Alk maar, Bergen, Haarlemmermeer, Den Helder, Hoogwoud, Hoorn en Maartensdijk. Enkele dagen la ter, na een eerste werkbezoek aan Tholen, werd de commissie uitgebreid met de burgemeesters van Egmond aan Zee, Egmond- binnen, Callantsoog, Castricum en Grootebroek. Toen de gemeenten besloten een kwartje per inwoner beschikbaar te stellen, werd voor het beheer daarvan de stichting Adoptie Eiland Tholen opgericht. Dat ge beurde op 11 juni 1953 bij akte verleden voor notaris mr. C.J. de Lange te Alkmaar. Het bestuur werd gevormd door tien burge meesters en een administrateur. Voorzitter was burgemeester mr. H.J. Wytema van Alkmaar, secre taris burgemeester C.F. Smeets van Castricum en administrateur de Alkmaarse ambtenaar G.J. Janssen. Op 11 februari 1959 werd de stichting opgeheven. Er was toen voor een bedrag van 44.698,88 gulden aan hulp ver leend. Het overgebleven saldo - bijna 21.000 gulden - werd aan de deelnemende gemeenten te rugbetaald al naar gelang de hoogte van hun bijdragen. De adopterende gemeenten, naast de hierboven al genoemde, waren: Abbekerk, Akersloot, Avenhorn, Berkhout, Boven- karspel, Heemskerk, Heiloo, Hensbroek, Limmen, Midwoud, Nibbixwoud, Nieuwe Niedorp, Obdam, Opmeer, Opperdoes, Oterleek, Oudendijk, Oude Nie dorp, Oudorp, Schoorl, Span broek, Sijbekarspel, Twisk, Ursem, Venhuizen, Winkel, Zuid en Noord-Schermer, Zwaag, Zij- pe. De gemeenten Medemblik en Sint-Pancras kregen van gedepu teerde staten geen toestemming om mee te doen. Zij én alle deel nemende gemeenten kregen een miniatuur-copie van het door de Amsterdamse beeldhouwer Ger- rit Bolhuis gemaakte rampmonu ment 'de vis'. schapshuis in Scherpenisse, dat geschonken werd door de geor ganiseerde Noord-Hollandse landbouw. De stichting Eiland Tholen, die dit gebouw exploi teerde, gaf het als dank de naam Holland Huis. De gemeente Hulst verleende ambtelijke steun aan Poortvliet, stuurde goederen en straatma kers en verzorgde voor de jeugd een uitstapje naar de speeltuin. Uit Frankrijk kwam een gift voor het inrichten van een kleuter school. De protestants- christelijke lectuurraad zorgde voor 220 boeken voor Sint- Annaland. Getroffen veehouders kregen koeien uit Friesland en Canada leverde pakketten met landbouwgereedschap. Zelfs het Thoolse bejaardente huis Ten Anker kwam met ram- pengeld tot stand. De Svenska Stads Forbundet uit Zweden schonk een geldbedrag en een Het Utrechtse Maartensdijk nam al snel contact op met Sint- Maartensdijk, waaraan het feit dat burgemeester mr. H.H. Schul- ler eerder burgemeester van de smalstad was, niet vreemd zal zijn geweest. Op 2 maart nam de burgemeester van Alkmaar het initiatief voor een bijeenkomst, waarop tot adoptie van de Thool se gemeenten werd besloten. Twee dagen later bracht de cen trale werkcommissie al een be zoek aan het getroffen gebied. Op 23 en 24 september volgde een tweede bezoek. Inmiddels waren een aantal taken verdeeld. Dat de verleende steun werd ge waardeerd, wordt in het jaar verslag 1953 van de stichting verwoord: 'De daadwerkelijke steun, die de Noordhollandse be volking en die van Maartensdijk aan hun zo zwaar getroffen land genoten op Tholen tot dusverre heeft kunnen verlenen, wordt, getuige de vele enthousiaste uit latingen hieromtrent, op zeer ho ge prijs gesteld, en dit zal voor het bestuur te meer een aanspo ring zijn op de ingeslagen weg voort te gaan'. Lening Het archief van de stichting, be waard in het regionaal archief te Alkmaar, bevat verschillende overzichten van de hulp die aan de getroffen Thoolse gemeenten is verleend. In 1953 was dat al heel wat: Stavenisse 1 Een renteloze lening van 30.000 gulden van de gemeente Alk maar. De gemeenteraad wilde dit gebruiken als overbruggingskre diet voor inwoners die een huis wilden bouwen. Daarom werd besloten een stichting Financie ring Herstel Stavenisse in het le ven te roepen. In augustus concludeerde de gemeenteraad dat het fonds overbodig was ge worden en besloot het geld terug te geven aan Alkmaar; twee directieketen in bruikleen van Den Helder en Alkmaar; Haarlemmermeer en Alkmaar de tacheerden ieder een technisch ambtenaar naar Stavenisse in verband met de wederopbouw; de stichting bemiddelde bij het sturen van electriciens uit Noord- Holland, het tewerkstellen van een sociaal werkster en het in bruikleen geven van een filmpro jector; Den Helder gaf medische instru menten en gebruiksvoorwerpen voor arts en Groene Kruisge- bouw in bruikleen; hoeveelheid hout voor het gebouw. Noorwegen Stavenisse kreeg via het interna tionale Rode Kruis 19 houten wo ningen uit Noorwegen. Uit dankbaarheid werd in het dorp een straat naar de Noorse koning Haakon VII genoemd. De vorst opende de straat zelf in augustus 1954. De Franse plaatsen Man tes en Bobigny schonken ver schillende keren een geldbedrag aan de zwaargetroffen gemeente, ondermeer voor het stichten van een kleuterschool. Met geld uit Duitsland zorgde de Oecumeni sche stichting voor hulp aan ker ken en vluchtelingen dat een dorpshuis gerealiseerd kon wor den. De giften die van alle kanten - De nationale herdenking van de watersnoodramp 1953 vindt maandag 1 februari plaats in de Ned. Hervormde kerk te Nieuwer kerk, in aanwezigheid van konin gin Beatrix. Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland opent de bijeenkomst om 13.45 uur. Aansluitend voe ren commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder en minister van verkeer en waterstaat J.R.H. Maij-Weggen het woord. Prof. dr. S. Leydesdorff - hoogleraar- directeur van het Belle van Zuylen-instituut van de universi teit van Amsterdam - spreekt als laatste en presenteert haar boek 'Het water en de herinnering'. Om half drie vertrekken de aan wezigen met bussen naar Ou werkerk, waar bij de caissons een krans wordt gelegd. Hier werd op 6 november 1953 het laatste gat in de zeewering geslo ten. Mevrouw L.E.M. Veltman- Hack verzorgt een declamatie, er wordt een minuut stilte in acht instrumenten van een opgeheven muziekvereniging uit IJmuiden kwamen beschikbaar. Poortvliet Haarlemmermeer stelde een ba rak beschikbaar voor het kleuter onderwijs en 5000 gulden voor de inrichting. De school kreeg de naam dr. J.P. Heijeschool; Hoorn stuurde een straatma- kersploeg om ongeveer 1700 m2 bestrating te herstellen. Sint-Maartensdijk Hoorn en Maartensdijk stonden enkele honderden meters brandslang af; Er werd hout beschikbaar gesteld voor een verenigingslokaal in Sint-Maartensdijk. Het gebouw werd in 1958 overgedragen aan de stichting gemeenschap Sint- Maartensdijk; Maartensdijk verstrekte een ren teloos voorschot van 18.000 gul den ten behoeve van een wijkgebouw; Maartensdijk zamelde 6700 gul den in voor de bouw van een badhuis. zelfs uit Australië - binnen kwa men, werden verzameld in het Opbouwfonds Stavenisse. Daar uit werden ondermeer bijdragen gehaald voor de kleuterschool en het hertenkamp. Twee herten daarvoor kreeg Stavenisse ca deau van de Noordhollandse ge meente Bergen. In juni 1955 werd het opbouwfonds geliqui deerd. De eigendommen kwa men aan de gemeente: projectie-filmapparaat, tape recorder, pick-up, radio en foto's. Op 30 september van datzelfde jaar werd een wederopbouwdag in het dorp gehouden. Vertegen woordigers van alle hulpverlenen de instanties en gemeenten kwamen naar Stavenisse, waar die dag de eerste steen werd ge legd voor de nieuwe kleuter school. genomen en de Oosterlandse Fanfare speelt de Last Post en het Wilhelmus. Van half vier tot half vijf besluit een ontvangst in de Ned. Hervormde kerk van Ou werkerk de herdenking. De nationale herdenking is via ra dio en televisie rechtstreeks te volgen. Omroep Zeeland neemt het radio-gedeelte voor zijn reke ning. Van zeven uur 's morgens tot zes uur 's avonds verzorgt de regionale omroep een herden kingsprogramma, waarin mensen uit alle destijds getroffen gebie den aan het woord komen. Van 9 tot 12 uur en van half twee tot vier is de uitzending in het hele land te beluisteren. Vanavond (donderdag) tussen zeven en acht uur wijdt de lokale radio Sloth een special aan de watersnoodramp. Greet Mayer spreekt met een inwoner van Stavenisse. Via de journalist Kees Slager is ook materiaal voor het programma beschikbaar geko men. Verder werd aan drie Thoolse ge meenten door zeven Hollandse gemeenten administratieve hulp beschikbaar gesteld. Landbou wers uit Haarlemmermeer kwa men hun getroffen collega's te hulp; in diezelfde gemeente werd een veevoederinzameling gehou den. In de vijf getroffen gemeen ten werden 40.000 tulpen en hyacinten geplant. Voor geza menlijk gebruik werd een filmpro jector cadeau gedaan. Zang- en muziekverenigingen traden op in de Thoolse dorpen en de voetbal club van Maartensdijk speelde een wedstrijd tegen Smerdiek. Aandacht voor de jeugd was er eveneens. Zo stuurde Hoorn vijf kisten met kinderboeken. En in een aantal gemeenten (met na me Hoogwoud) werden speel goed, handwerken en naaidozen ingezameld en gemaakt. Niet minder belangrijk was dat 326 kinderen met vakantie mochten naar de kop van Noord-Holland, even weg uit de misère. De kleinste jeugd, voor zo'n vakantie nog te jong, kreeg een eendaags schoolreisje aangeboden. Tholen kent nationale herdenking grootste belang toe Veertig jaar na de watersnood worden in tal van getroffen gemeenten herdenkingsbijeenkomsten en expo sities gehouden. Vaak nemen gemeentebesturen of speciale comités het voortouw. Op Tholen is dat niet het geval. "Wij vinden op 1 februari de nationale herdenking het belangrijkst," licht burgemeester H.A. van der Munnik toe. Sint-Phihps/and een steen aangebracht, die aangeeft hoe hoog het water in 1953 stond. Monument op Derde Dijk herinnert aan verbondenheid De door de watersnoodramp getroffen gemeenten op Tholen werden geadopteerd door 40 gemeenten uit de kop van Noord-Holland én de Utrechtse gemeente Maartensdijk. Zij riepen de stichting Adoptie Eiland Tholen in het leven, die de hulpverlening coördineerde. De lijst met activiteiten spreekt voor zich. Tholen heeft veel aan deze gemeenten te danken. Al in 1953 had de stichting Adoptie Eiland Tholen het idee om als sluitstuk van de adoptie een 'eenvoudig monument' te stich ten op de begraafplaats te Stavenisse. Het monument kwam uiteindelijk bij de grote lindeboom aan de Derde Dijk te staan en werd in november 1958 onthuld door voorzitter Wytema van de stichting. Het is gemaakt door de Amsterdamse beeldhouwer Gerrit Bolhuis (1907-1975), die meerdere verzets- en bevrij dingsmonumenten realiseerde. voeding en drinkwatervoorzie ning van het Rode Kruis). De Vries herinnert zich dat reser veonderdelen, koolspitsen en houders hen in enkele dagen be reikten. "Was dat te danken aan ons commando, of was licht het meest urgente in de hulpverle ning? Wellicht beiden." Toen het zoeklicht arriveerde, was het wa ter al geruime tijd weg, maar een deel van het dorp was met een dikke laag klei bedekt. "Wat een rommel! In de Voorstraat lag zelfs nog een platte boerenwagen. En de vrouw van de kapper zei het steeds weer: 'Het water is hoog hé'. Helaas had ze gelijk." Vol gens De Vries was de bevolking vrij rustig en deed ieder wat hij kon. 'Zondag 8 Februari. Tot op die dag was de watervoorziening on geregeld. 1 Chauffeur reed vanaf Oud-Vossemeer 5x per dag 2000 liter water 10.000 liter voor circa 4000 inwoners (militairen inbegrepen) en stopte op ongere gelde tijdstippen en plaatsen. Via de omroeper heb ik bekend laten maken vastgestelde punten en uren, zodat deze geringe water voorziening in elk geval beter ver deeld werd'. (Verslag G. Heijboer). Leger des Heils Met veel respect denkt De Vries terug aan de burgers en militairen die, ook 's nachts, aan de dijken werkten. "Het weer was zo slecht en het werk zo zwaar." Waardering heeft hij voor de be volking, de plaatselijke politie en brandweer, de verschillende Ro de Kruiscolonnes, de Nationale reserve en B.B. en het Leger des Heils. In het holst van de nacht kwamen ze op de meest afgele gen en soms gevaarlijke plaatsen koffie, soep of geestelijke en mo rele steun bieden. "Midden in de nacht kwamen de mensen van het Leger des Heils ons bezoeken op een zeer afgelegen plek. Mijn voorbarige vraag was: 'Wie heeft jullie in God's naam gestuurd?' Het antwoord: 'Je hebt het zelf al gezegd'. Ik was toen erg blij dat het donker was." De Vries constateert dat er veel mensen, die op de vlucht waren voor het niets ontziende water, geholpen zijn door burger- vrijwilligers en soldaten. "Wij hebben alleen maar geprobeerd licht te brengen waar dat nodig was," relativeert hij zijn eigen in breng. Er waren die dagen twee batterijen zoeklichten be schikbaar. "Ons zware materiaal stond op het met een kleilaag bedekte schoolplein. We hebben het nog wat moeten egaliseren om H.M. koningin Juliana goed te laten landen (zij bezocht Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk in de twee de week van februari - red.). De plaats waar de helicopter moest landen was, tot onze grote schrik, afgebakend met vier rood- wit-blauwe vlaggen. Juist, en ook onjuist, vlaggebruik was er bij ons ingehamerd; er kon voor komen worden dat de zaak misliep. De vlaggen zijn toen ver vangen door lakens." De solda ten stonden vooraan toen de helicopter landde. De Vries steekt zijn aanhankelijkheid voor het ko ningshuis niet onder stoelen of banken. "Wat een zegen en een weelde om een vorstenhuis te hebben dat niet voorbijgaat aan het leed van landgenoten. Die ze gen en die weelde hebben we nog altijd." Drenkelingen "De lokalen van de school wer den voor meerdere .doeleinden Op Tholen werd ongeveer 15 ki lometer zeewering beschadigd en er ontstonden 9 stroomgaten. 27 Polders kwamen onder water te staan, een oppervlakte van onge veer 6560 hectare In zijn boek 'Tussen afsluitdammen en delta- dijken' geeft ing. M.H. Wilderom een overzicht van het droogvallen van de polders: 5 feb. Oudeland (Sint-Annaland; dras) en Ravensoord 1 mrt. Zoutepolder (dras), Oud- Strijen, Vijftienhonderd gemeten (gedeeltelijk) 10 mrt. Suzanna 15 mrt. Stavenisse (inclusief Nieuw-Kempenshofstede, Nieuw- Maartensdijk en Oude Zuidmoer), Margaretha 26 mrt. Oud-Kempenshofstede, Moggershil (dras) 1 apr. Nieuwe-Annex-Stavenisse, Nieuwe Zuidmoer, Annavosdijk, Breedenvliet 15 apr. Oudeland (Sint-Maartens dijk), Middelland, Noord, Uiterst Nieuwland, Poortvliet (en Mal- land), Priestermeet en Bartelmeet (dras), Nieuw-Strijen, Klaas van Steeland, Muije (dras). De polders van Sint-Philipsland waren op 26 maart vrij van wa ter: Willem, Kramers, Anna Jaco- ba, Oude, Henriëtte, Abraham Wisse (dras).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 8