Boete voor vvao'er schrikt bedrijf af Snel ingrijpen Smit moet derde remp met olietanker voorkomen Rijkswaterstaat wist voor watersnood '53 van zwakte dijken Grootscheepse fraude in Rotterdamse haven KNOV diep verontwaardigd over hoge geldstraffen Marktkoopman grossierde in namaakparfum Voortvluchtige gangster gepakt Grootste speciaalzaak "van Europa in Oosterse tapijten Dieven aan de haal met historische tegeltjes GDSTERSE cAIAPUTEN :Qd£Rg Werknemers van 8 stroomcent rales leggen werk neer vrijdag 22 januari 1993 DE TELEGRAAF Strop fiscus ruim 100 miljoen gulden Van onze Rotterdamse redactie ROTTERDAM, vrijdag Verschillende opsporingsinstanties hebben in de Rotter damse haven een gigantische fraude aan het licht gebracht in olie, videoapparatuur, drank en vlees. Een internationaal opere- kelijkt door de hulp van een rende organisatie met vertak kingen in Duitsland, België, Luxemburg en Frankrijk ge bruikte de Rotterdamse ha ven als uitvalsbasis voor haar malafide praktijken. In de afgelopen vier jaar werd naar schatting ruim 100 miljoen gulden aan invoer rechten, accijnzen en omzet belasting ontdoken. Wijdvertakt De wijdvertakte organisatie deed het voorkomen alsof de goederen met de daarbij be horende documenten werden geëxporteerd via de Rotter damse haven naar landen bui ten de Europese Gemeen schap. In werkelijkheid werden de goederen echter in het vrije verkeer van de EG ge bracht zonder dat daarover belasting werd betaald. De fraude werd vergemak- paar omgekochte douaneamb tenaren die de exportdocu menten tegen betaling van de juiste stempels voorzagen. Op het moment dat de doua neambtenaren werden aange houden, werkten zij inmid dels niet meer bij deze dienst. In het onderzoek naar deze grootscheepse fraudezaak werd samengewerkt door FIOD, recherche en opspo ringsinstanties in Duitsland, Frankrijk, België en Luxem burg. Begin 1992 werd met de naspeuringen begonnen. In november werden al in vallen op acht plaatsen in Ne derland gedaan, waarbij zes mensen werden aangehou den. In de afgelopen weken werden nog eens vijf arresta ties verricht. Een aantal verdachten is nog voortvluchtig. De aange houden verdachten hebben, op één na, de Nederlandse nationaliteit. door Henk Schroder SINGAPORE, vrijdag Met man en macht probeert het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit- Tak een derde milieuramp te voorkomen. Aan de poort van de Straat van Malakka staat sinds gisterochtend een mammoettanker met 254.000 ton ruwe olie in brand. Een eerste bergingsboot van het Rotterdamse bedrijf is gisteravond ter plaatse gearriveerd. Met waterstralen wordt geprobeerd de eenwandige huid van de tanker te koelen, zodat twee in aankomrt zijnde slepers van Smit met nieuw materieel en bergingsploegen, die inmiddels uit Rotterdam en Singapore naar Indonesië zijn overgevlogen, kunnen starten met de blus werkzaamheden Aanvaring tussen twee tankers. DE TELEGRAAF De mammoettanker Maersk Navigator, van de Deense re derij AP Möller, kwam ruim een etmaal geleden in aanva ring met de Japanse tanker Sanko Honour. De Japanse tanker was leeg. De beman ning slaagde erin een begin van brand in de kiem te smo ren. Aan boord van de Deense tanker liep de aanvaring uit op een catastrofe. De 24-kop- pige bemanning moest over haast het schip verlaten en werd opgepikt door het Duit se containerschip DSR Atlan tic. De brand aan boord van de Maersk Navigator woedt op een zeer zwak punt van het schip. De brand brak uit Een archieffoto van de 'Maersk Navigator' (254.000 ton). De mammoettanker botste in de Straat van Malakka tegen een Japanse tanker waar na er op het schip brand uitbrak. Foto: ap ter hoogte van de brug en verspreidde zich naar de daarvoor gelegen tanks. De Deense eigenaar sloot zeer snel een contract af op Lloyds-basis met het Rotter damse bedrijf Smit-Tak voor de berging van schip en la ding. De Maersk Navigator is een mammoettanker die zo groot is als drie voetbalvelden achter elkaar. Het Rotterdamse bergings bedrijf had de Smit-Langkawi op station liggen op Noord- Sumatra. Het scheepsongeluk gebeurde op 70 km ten westen van Rondo, het meest vooruit gestoken Indonesische eiland. De tanker brandt niet alleen, maar lekt ook fors olie. De oliestroom bedreigt het eiland Rondo en ook de omgeving, zoals Sabang, Sumatra en Ma leisië. Smit-Tak is de afgelopen 50 dagen bij twee eerdere spec taculaire bergingen betrok ken geweest. Bij La Coruna werd de Aegean Sea het slachtoffer van een ramp, waarbij 75.000 ton olie in het water terecht kwam. Bij de Shetlands liep de Braer op de klippen, waarop nog eens 85.000 ton olie in het water en de kusten terecht kwam. Van onze economische redactie DEN HAAG, vrijdag Door de bonus/malus-regeling voor de wao zullen ondernemers „wel uitkijken iemand in dienst te nemen waar een vlekje aan zit". Dat zei Jan Kamminga, de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV), gisteren bij de presentatie van een zwartboek over deze regeling. „Op die manier komt er niets terecht van het beleid om gedeeltelijk gehandi capten weer aan het werk te helpen", aldus Kammin- ga. Hij deed een dringend beroep op de politiek om de bonus/malus-regeling te verzachten. Eerste boetes Volgens deze regeling, die 1 maart vorig jaar is inge gaan, kunnen werkgevers hoge boetes krijgen als zij een werknemer die in de wao verdwijnt niet binnen een jaar herplaatsen. Dat bete kent dat 1 maart a.s. de eerste boetes betaald moeten wor den. Kamminga zei dat zijn le den „diep verontwaardigd'' zijn omdat zij boetes zullen krijgen voor werknemers die volstrekt buiten de schuld van de ondernemer in de wao verdwijnen. Het KNOV vreest dat deze boetes vooral bij kleine bedrijven zeer hard kunnen aankomen. Kamminga voorspelde dat ondernemers zich zó „onrede lijk gepakt voelen" dat zij zich voortaan minder aan wetten en regels zullen storen. Het KNOV zal ondernemers sti muleren zich tegen de rege ling te verzetten. Het zwartboek dat het KNOV gisteren presenteerde, staat volgens Kamminga vol met „schrijnende gevallen". Hij noemde als voorbeeld een makelaarskantoor, dat een se cretaresse had aangenomen die na één dag werken over spannen raakte en uiteinde lijk werd afgekeurd. Het kan toor moet nu ruim tiendui zend gulden boete gaan beta len. Bij een autobedrijf werd een werknemer ziek vanwe ge onder meer reumatische klachten. Bij onderzoek bleek dat de kinderverlam ming, waar de man in zijn jeugd aan had geleden, daar aan ten grondslag lag. Hij zit inmiddels in de wao. Boete voor het bedrijf: bijna 19.000 gulden. Een ander voorbeeld gaat over een man die tijdens zijn vakantie een nekwervel brak en sindsdien in een rolstoel zit. De werkgever van deze man zal een boete krijgen van ongeveer 10.000 gulden, waar door het bedrijf op de fles dreigt te gaan. Kamminga stelde voor om voortaan de bedrijfsvereni ging te laten bepalen of een werknemer die in de wao ver dwijnt nog voor herplaatsing in aanmerking komt. Als een ondernemer dan toch weigert een geschikte werknemer te herplaatsen, mag hij van het KNOV een boete krijgen. Verder wil Kamminga dat die boete nooit meer dan twee procent van de totale loonsom van het bedrijf kan bedragen. Nu is dat maxi maal vijf procent. Vijfjaar voor moord op rivaal Van onze correspondent LEEUWARDEN, vrijdag Voor het doodsteken van de minnaar van zijn echtge note is een 31-jarige Vietna mees uit Heerenveen door de Leeuwarder rechtbank ver oordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf. De dader sloeg in juli 1992 toe toen hij het paar betrapte op een omhelzing. Met een visfileermes stak hij het slachtoffer in zijn hart, rug en longen. De vrouw werd in haar buik gestoken. advertentie CHESTERFIELD SHOW Chesterfield 3 2 zits van 8.800, - nu 4 950, - Echt Engels CHESTERFIELD leder direct uit Engeland 25% goedkoper 50 kleuren leder Gratis bezorging in Nederland 20 modellen Merinda Import. A'damseweg 466. Amstelveen, 020-6431205. afd import Conclusie historica na onderzoek: DEN HAAG. vrijdag Geruime tijd voordat de dijken in Zeeland en Zuid-Holland het in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 begaven, wist Rijkswaterstaat dat zij niet bestand waren tegen een zware storm. Vlak voor de ramp was aan de regering een rapport aan geboden waarin melding werd gemaakt van de zwakte van de dijken. Net voor de ramp bespraken de water bouwkundigen de eerste op zet voor het latere Deltaplan. Dat zegt de historica Selma Leydesdorff in haar boek „Het water en de herinne ring" dat op 1 februari van dit jaar verschijnt. Ze schrijft: „Nu veertig jaar later treft het de onderzoeker het meest dat nergens in de gedenklite- ratuur een voor de hand lig gende beschuldigende vinger wordt uitgestoken. Integen deel." De voorkennis over de on veiligheid van de zeedijken raakte ondergesneeuwd in de oproep tot gezamenlijke hulp na de ramp. Alleen in de aller- Van onze correspondent AMSTERDAM, vrijdag Een arrestatieteam van de rijkspolitie Noordoost-Neder land heeft gistermiddag in de Van Spilbergenstraat in Am- (advertentie) I Alle tapijten overzichtelijk uitgestald en duidelijk geprijsd KNOV-voorzitter Kammin ga presenteerde gisteren een zwartboek met betrekking tot de bonus/malus-regeling voor bedrijven. Het zwartboek is gevuld met voorbeelden van bedrijven die enorme boetes krijgen opgelegd voor wao- gangers waar die bedrijven part noch deel aan hadden. Foto Nieuw Anofo Van onze correspondent TUBBERGEN, vrijdag Antiekdieven hebben bij een inbraak in een woonboer derij aan de Oldenzaalse- straat in Tubbergen ruim 90 historisch waardevolle tegel tjes gestolen. De dieven waren het kapi tale pand binnengedrongen en hadden de tegeltjes, met daarop een bijbeltekst, vak kundig uit een schouw boven de open haard gehakt. Politie zoekt slachtoffers pettenpikker AMSTERDAM, vrijdag De hoofdstedelijke politie is op zoek naar slachtoffers van een pettendief. Agenten arresteerden woensdag in Amsterdam Noord een 16- jarige jongen die ervan wordt verdacht verscheide ne leeftijdgenoten van hun prijzige honkbalpetten te hebben beroofd. Tot nu toe zijn er slechts twee aangiften ingediend, maar volgens een politie woordvoerder zijn er ver moedelijk veel meer jonge ren ruw van hun hoofddek sel ontdaan. Een 16-jarige krantenjongen kreeg van de dader zelfs een aframmeling met een honkbalknuppel. Bagtlar 300x210 9500, Tabriz met zijde 200x150 9500, Hertz 400x300/ 9500, Sarough mahal 420x330 27500, Ghum geheel zijde 300x205 47500, Bldjar 200x200 ƒ12500, Bldjar 300x250 27500, Bldjar 350x250 32500, Bldjar 300x200 ƒ19500, Naïn 300x210 ƒ12500, Naïn 350x250 ƒ17500, (ÖKTERSE „taputkn (ai £R{E IChlnees 300x200 3495,- Hamadan 210x130 995,- Nepal 240x170 1995,- Kashkay 240x170 995,- Chinees zijde 290x190 4995,- 310x204 2395,- 335x250 ƒ3950,- 340x250 4750,- 340x260 7250,- 335x235 ƒ7500,- 390x300 4250,- 395x290 ƒ5995,- Boterdiep 36, IH R'dam Feyenoord Tel.: (010) 4796611 PARKEREN VOOR DE DEUR. Maandag t/m zaterdag 10.00 - 17.00 uur Vrijdag koopavond, maandag gehele dag geopend. Tussen van Brienenoordbrug en Feyenoord- E stadion achter Sllgro en Carpet land. sterdam de voortvluchtige gedetineerde uit strafinrich ting De Grittenborgh, Giovan ni Rivera van de straat ge plukt. De Italiaanse gangster was bewapend met een geladen revolver. Rivera ontsnapte op 23 oktober na een gewelddadi ge gijzeling in gezelschap van de Marokkaan Mohammed Marjane en de Antilliaan Lau- rencio N. Bell uit de De Grit tenborgh. Tijdens de uitbraak uit de Extra Beveiligde In richting (EBI) werden Hooge- veense bewaarders met zelf gemaakte messen bedreigd en in elkaar geschopt. Van het drietal is alleen Bell nog op vrije voeten. Marjane werd op 17 november in Rotterdam opgepakt. Rivera was gisteren op het moment van zijn arrestatie in gezelschap van een Duitse vriend. De beide mannen werden zo snel overrompeld dat ze geen verzet konden bieden. De zware crimineel Giovan ni Rivera wordt opgepakt door het arrestatieteam van de rijkspolitie. De Italiaan ont snapte op 23 oktober met 2 andere gedetineerden op ge welddadige wijze uit strafin richting De Grittenborgh. Foto. Het Zuiden Vrouw overlijdt na ski-ongeval REGENZ, vrijdag Een 25-jarige Nederlandse vrouw is gisteren om het le ven gekomen tijdens een ski tocht in het Kleinwalsertal in Oostenrijk. Volgens de Oostenrijkse po litie maakte de vrouw deel uit van een groep van vijf skiërs die onder leiding van een gids een tocht maakte. De Nederlandse gleed uit en stootte vervolgens haar hoofd aan een mast van de skilift. Kort daarop overleed ze aan haar verwondingen. eerste berichtgeving via de radio gaf directeur-generaal Maris van Rijkswaterstaat toe, dat de veiligheidsnorm die voor de dijken was ge steld, misschien toch „bedis- cussieerbaar" was. In de Tweede Kamer uitte alleen de CPN kritiek op het tekortschieten van de rege ring. Gevolg was dat de com munisten werden uitgesloten van de Watersnoodcommis sie. Het frappeert Leydesdorff dat er geen aparte jaarlijkse herdenking is van de slacht offers van de watersnood ramp. De officiële herden king beperkt zich op veel plaatsen tot 4 mei. De slacht offers van de watersnood ramp worden dan samen met de slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog herdacht. Volgens de schrijfster kan dit wel eens te maken hebben met het beeld dat is ontstaan van de nationale wederop bouw en de onoverwinnelijk heid van de Nederlandse in genieurs. Die wordt gesymbo liseerd in de Deltawerken. „Misschien ondergraaft een aparte herdenking van de ramp dit zelfgenoegzame beeld, want verder valt er geen enkele reden te beden ken waarom iets wat op de eilanden zo massaal voort leeft en zo'n collectief trauma is niet apart herdacht kan worden", aldus Leydesdorff in haar boek. Ritzen wil meer studieplaatsen voor tandartsen DEN HAAG, vrijdag Om het dreigend tekort aan tandartsen op te vangen, heeft minister Ritzen (Onder wijs) besloten het aantal plaatsen op de tandartsenop leidingen uit te breiden tot boven de tweehonderd. Omdat mensen langer hun eigen gebit houden en dus op oudere leeftijd de tandarts blijven bezoeken, dreigt er volgens berekeningen van de Stuurgroep Toekomstscena rio's Gezondheidszorg een te kort. Van onze economische redactie UTRECHT, vrijdag In acht elektriciteitscentra les in ons land zullen werkne mers vanaf morgen het werk voor korte of langere tijd stil leggen. Daarmee protesteren zij tegen de verslechteringen in een nieuwe regeling voor de volcontinudienst die bon den en werkgevers zijn over eengekomen. Dat hebben de vakbonden AbvaKabo, CFO en NOVON gisteren bekendgemaakt. Vol- ?ens AbvaKabo-bestuurder S. )orenbos zullen huishoudens en bedrijven van de acties niet veel ongemak ondervin den. Volgens het Nederlandse stroomproduktie- en distribu tiesysteem kunnen centrales eikaars taken overnemen. De acties beginnen vandaag in de centrales van de UNA in Velsen en de EZH in de Rot terdamse Waalhaven. Van onze Rotterdamse redactie ROTTERDAM, vrijdag Twee Rotterdamse politiemensen, die een voorlichtingscursus volgden bij de Stichting Namaakbestrijding in Amsterdam, brachten de volgende dag al hun opgedane kennis in de praktijk. Ze betrapten op de weekmarkt aan de Mariniersweg een marktkoopman uit Den Haag met 420 flesjes namaakparfum, die hij in zijn kraam als 'echt' verkocht. Op een opslag- adres in Den Haag werden later op de dag nog eens 330 flesjes nepparfum gevonden. De verdachte kreeg proces-verbaal. Op de markt blijken veel vrouwen bereid om te geloven, dat ze echte parfum van een bekend merk kopen, zodra het doosje erom heen maar echt lijkt. De vervalsingen betroffen bekende par- fummerken als Chanel, Nina Ricci, Estée Lauder, Gucci, Guerlain, Yves Saint Laurent en Sabatini. t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1993 | | pagina 2