'Ik wil geen lijfwachten' Toos van der Valk: 'Rond deze tijd ben ik altijd een beetje anders' öagpo WEEKEND SPAAR HET MILIEU HET NIEUWSBLAD - Zaterdag 21 november 1992 - Pag. 31 Warmte uit betrouwbare bron. Ze klapt nog steeds dicht als ze over haar ontvoerders moet praten. Emoties slaan onmiddel lijk toe bij elke vraag naar details van de ontvoering. Toos van der Valk heeft nog steeds angst voor de bedreigingen van de Italiaanse kidnappers, die haar vrijdagnacht 27 november 1982 uit haar kapi tale villa in Nuland sleurden. Drie weken lang werd ze in een Brusselse flat gevangen gehou den. Pas toen de tweede over dracht van het losgeld - 13 mil joen gulden - was gelukt, haalde Nederland opgelucht adem. Toos van der Valk (61) in haar eerste interview sinds de geruchtmakende ontvoering: „Ik wil geen lijfwachten." Door Jan Maarten Frequin Zolang het gesprek maar niet te dicht bij gevoelige onderwerpen komt, praat Toos van der Valk breeduit. Maar geen vragen alstu blieft over de ontvoering zelf of over het verblijf in de flat. Ook niet over hoe ze die lange spannende dagen doorkwam, toen ze op een luchtbed in een tentje lag vastgebonden. „Ik ben nog nooit eerder geïnterviewd. Ze hebben mij bij de vrijlating met represaille-maatregelen gedreigd als ik iets over hen zou vertellen. Toen ze me 's nachts in Eindhoven uit de auto zetten zeiden ze: 'Mondje dicht, want we weten je hele familie te vinden'. Ze blijven gevaarlijk. Het zijn moordenaars. Er over praten maakt me ook nu nog emotioneel." Even later, na een iets te indringende vraag: „Ik dacht dat ik flink genoeg was om er iets over te vertellen, maar het gaat gewoon niet". Kort na de ontvoering zijn Gerrit en Toos van der Valk verhuisd naar Zwitserland. Hoog in de bergen hebben ze een fraai optrekje, waar ze zich veilig voelen. Af en toe keren ze terug naar hun villa in Nuland om de familie weer te zien of zaken af te wikkelen. „Maar hier worden we nog teveel herinnerd aan die bange dagen. Je koopt toch ook geen huis waarvan je weet dat daar binnen iemand is vermoord?", zegt Gerrit van der Valk (64) nuchter. Verschrikkelijke dagen heeft Toos van der Valk moeten doorstaan toen ze in de greep was van zware criminelen. Toch wil ze niets weten van lijfwachten. Haar vrijheid is haar lief. „Tijdens mijn ontvoering ben ik verschillende keren met de dood bedreigd. Dat doet me niet zoveel meer. Ik wil nu graag vrij kunnen rondlopen", vertelt ze ogenschijnlijk koel. De vriendelijke echtgenote van Nederlands bekendste motel-magnaat is in haar hart maar wat blij, dat elke nacht enkele politiemannen van de Algemene Verkeersdienst hun Porsche bij de luxueuze villa achter Motel Nuland parkeren. De agenten, die hun nachtdienst erop hebben zitten, overnachten in de gastenverblijven van de villa. „Dat dateert nog uit de tijd van de ontvoering. Toch wel een prettig gevoel", vindt mevrouw Van der Valk. Flink te pakken Toos en Gerrit hebben vijf zonen en twee dochters. Ook de broers van de motel-koning zijn rijk gezegend met nazaten. Bijna allemaal zijn ze actief in het imperium van inmiddels vijftig motels- en wegrestaurants in binnen- en buiten land. Gerrit heeft sinds de ontvoering van zijn vrouw zijn eigen maatregelen getroffen om de uitgebreide toekan-familie te beschermen tegen gangsters. Hij heeft 'net als Freddie Heineken' zijn man netjes rondlopen, die de ontvoerders van zijn vrouw in de gaten houden. De meesten zitten nog achter de tralies van Italiaanse gevangenissen, maar ze hebben handlangers en Gerrit kent dankzij zijn 'beschermengeltjes' hun gangen. Zo'n ontvoering mag de familie geen tweede keer overkomen. Het afschuwelijke drama, dat begon in de nacht van 26 op 27 november 1982 achtervolgt Toos van der Valk - Van der Capelle nog steeds. Vooral in deze dagen als de blaadjes van de bomen vallen en het weer eind november wordt kan zij het flink te pakken krijgen. De ontvoering is weliswaar geen traumatische ervaring voor haar geworden, maar rond deze tijd is ze 'altijd een beetje anders'. 'Valks' In de bewuste nacht komt het echtpaar Van der Valk rond een uur of een 's nachts thuis van een bezoek aan htm dochter 'van Motel Vught'. Gerrit gaat naar bed en Toos zet nog enkele zilveren kandelaars klaar die de volgende dag gepoetst moeten worden. Op dat moment stormen vier Italiaanse criminelen de villa achter Motel Nuland binnen. De achterdeur staat open, omdat zoon Mark nog in het restaurant bezig is. De gemasker de mannen moeten 'Valks' hebben. „Die is net naar het motel gelopen", zegt een doodsbange Toos van der Valk in een poging haar man te redden. Twee pistolen krijgt ze in de rug geduwd en ze wordt afgevoerd in een auto. Geblinddoekt kan ze de route op het gevoel toch enigszins volgen. De wagen stopt even bij Het Wapen van Rosmalen. Daar stapt een van de daders uit. Dan gaat het richting Brussel. In een sjieke flat wordt Toos van der Valk drie weken lang in een tentje en op een luchtkussen, vastge bonden aan haar voeten, opgesloten. Bijna gek Nadat Toos is vrijgelaten, volkomen van de kaart aanbelt bij een familie in Eindhoven mag ze na een medisch onderzoek eindelijk naar haar gezin in Nuland. De hereniging is zeer emotio neel. Moeder is levend terug na drie weken van diepe ellende. „Ik vroeg: waarom hebben jullie er geen paragnost bij gehaald. Het hele stel begon me toen uit te lachen en vertelde dat er zich wel 800 hadden gemeld. Uit eigener beweging of via-via. Niet één wist te melden dat ik in Brussel zat", zegt ze. Gerrit wordt er tijdens de donkere dagen bijna gek van. Van de een moet hij een rozenkrans op zak dragen, de ander adviseert een steen in de zak te stoppen en ook foto's zijn nodig om de helderzienden de weg naar zijn vrouw te wijzen. „Op het laatst zaten m'n zakken vol met dat spul. Familieleden stroopten op advies van die mannen met een wichelroede het ene na het andere weiland af. Moet je nagaan, door heel het land. Dat doe je allemaal in zo'n noodsituatie." Gebakje Soms betrapt ze zichzelf er op dat ze tijdens het gesprek toch rept over de ontvoering zelf. Dat haar tentje met luchtbed midden in een kamertje van twee bij vier meter stond. In hetzelfde vertrek sliepen ook de gangsters. Lichamelijk is ze niet mishandeld. Ze vertelt dat haar bewegingsvrijheid bijna uitsluitend bestond uit het op en neer lopen naar de toilet. Drie keer mocht ze onder de douche. Waar ze maar kon liet ze haar vingerafdrukken op muren achter. Je weet maar nooit. Een enkele keer kreeg ze de kans door een raampje te gluren en zag een vrouw haar witte poedelhondje uiüaten. Er werd zelfs een keer een gebakje onder haar neus geschoven. De naam van de 'pasteibakker' op de doos had ze onthouden. Pas toen wist ze dat ze in Brussel zat. De oplettendheid van het slachtoffer maakte het de politie later mogelijk een geslaagde inval te doen in de flat. Meer wil Toos niet kwijt over Brussel. Herhaaldelijk breekt ze zinnen abrupt af als ze voelt dat ze voor zich zelf tever gaat. „Niet opschrijven, hoor", vraagt ze dan met een vriendelijke blik. Als Gerrit aanschuift en zijn bikkelharde visie op de criminelen geeft, roept ze ook hem tot de orde. Resoluut klinkt het: „Gerrit hou daar over op". Je moet criminelen niet provoceren, vindt Toos. Makkelijker De horecaman in hart en nieren ('ik stop pas met werken als ik omval') praat over de laagharti ge daad makkelijker dan zijn vrouw. Vertelt hoe hij aan de telefoon briesend een gangster te woord stond toen er over de vrijlating van zijn vrouw werd onderhandeld en hoe de familie gek werd van al die paragnosten en waarzeggers, die wisten waar Toos tien jaar geleden werd vast gehouden. Hij spreekt vol bewondering over de wilskracht, die zijn Toos destijds opgebracht heeft. Gerrit: „Ik moet er niet aan denken drie weken vastgebonden te liggen op een luchtbed". Als hij dat zegt loopt bij zijn vrouw de mascara door. Onrustig „Ik ben niet dagelijks met de ontvoering bezig. Wel als ik nerveus ben, of een spannende film heb gezien. Als een ander slachtoffer ontvoerd is word ik van binnen heel onrustig. Ook in mijn slaap." „Ik heb direct na mijn vrijlating geen tijd gehad om traumatisch te worden. Als ik neerslachtig werd stond er direct iemand van de familie naast me. Ze gaven me de kans niet om er onder door te gaan. Ze hielden me altijd bezig.,, „Later heb ik met een dochter de Toucan-lijn met parfum, eau de toilette en zo opgezet. Met die geurlijn heb ik het nog steeds druk. Dat is een heel goede afleiding. Bovendien heb ik mijn handen vol aan de inrichting van nieuwe of verbouwde motels." „En we reizen tegenwoordig veel. Heel af en toe praten m'n man en ik over die vreselijke tijd. Het grappige is: als we het over vroeger hebben spreken we over voor of na de ontvoering." Persstop De ontvoerders eisen al na enkele dagen dat pers en politie zich in en rond het motel langs de weg Den Bosch - Oss terugtrekken. Het belang rijkste deel van de pers zwijgt dagen lang. Totdat de familie Van der Valk via de media een oproep doet in de richting van de ontvoerders om iets van zich te laten horen. Over die terughoudendheid van de pers is mevrouw Van der Valk nog steeds erg dankbaar. „Dat heeft absoluut mijn leven gered. Ik moest een bandje inspreken en zeggen dat ik niet lang meer te leven had als politie en pers niet zouden verdwijnen. Dat was een van de drie keer dat ik dacht: het is gebeurd. Continu liepen ze met een revolver rond. Ik hoorde in mijn tentje dat ze alsmaar met dat ding aan de gang waren." Spanning In huize Van der Valk, waar zo nu en dan een van de gangsters zich aan de telefoon meldt, is de spanning dag in dag uit te snijden. De Van der Valk-telgen, allemaal lid van de schietvereniging, lopen rond met een pistool. Ze willen het liefst er zelf op uit om hun moeder te bevrijden. Snelle auto's worden uitgerust met zeer geavanceerde communicatie-apparatuur om hun slag te kunnen slaan. De politie kan ze overtuigen dat het beter is om het schiettuig weer in de kast op te bergen en het zoeken naar hun moeder aan het opsporing steam over te laten. En Gerrit van der Valk, de robuuste werker, heeft het in die dagen helemaal niet meer. Zijn Toos is in handen van onmenselijke bandieten. Hij, nu tien jaar later: „Als we dan het bandje afluisterden met de stem van Toos dan werd me dat teveel. Als teken van leven hadden ze langs de weg Breda - Rotterdam een foto gelegd. Ze had een krant in de hand. Toos zag er niet op d'r mooist uit. Toen ik een van die boeven aan de telefoon kreeg zei ik in al die spanning en emotie: 'zorg tenminste dat ze er fatsoenlijk uit ziet. Geef haar wat make up'." Weker De ontvoering spookt nog elke dag door het hoofd van Gerrit. „Ik ben wantrouwig en angstiger geworden. Een beetje weker ook. Als ik haar even uit het oog verloren heb, dan denk ik, verdraaid waar zit ze. Je stuit dan telkens op dat onrecht dat mensen aangedaan wordt." Van het ene op het andere moment fulmineert hij tegen de overheid. 'Justitie beschermt boeven'. Laat een brief van zijn advocaat zien dat de rechtbank in Amsterdam pas in mei 1993 uit spraak doet in een zaak, waarin een verdachte zich moet verantwoorden voor die 3 tot 400.000 gulden die hij op zak had. Een deel van het losgeld, dat wit gewassen is, weet Gerrit. Hij: „Het gaat me niet om het geld, maar het is in dit land zo, dat de boeven beter beschermd worden dan slachtoffers. Neem die ontvoerders van Heineken. Die leven als god in Frankrijk". Straffen De hoofddaders van de ontvoering van Toos van der Valk zitten nog steeds vast. De straf voor de kidnap van de Nulandse hebben zij inmiddels uitgezeten. Maar ze hebben stuk voor stuk bij de Italiaanse justitie nog een rekening open staan voor ontvoeringen en bankovervallen. De straffen die de Bossche rechtbank in 1983 oplegt varièren van 12 jaar voor Tiet brein' Franco Cat B., die in hoger beroep tien jaar krijgt, tot acht jaar voor Gian Carlo T., die vanuit diverse landen met de familie Van der Valk onderhandel de. Daarnaast worden negen handlangers door de Italiaanse en Duitse justitie veroordeeld tot straf fen van twee tot vijf jaar. Beetje bij beetje komen er delen van het losgeld van 13 miljoen gulden, dat is overgedragen op een parkeerplaats bij Trier, boven water. Er is volgens Van der Valk nog 11,5 miljoen zoek. „Ze zouden net zolang achter slot en grendel moeten blijven zitten totdat ze hebben verteld waar die poen ligt. Met dat geld spoken ze weer andere narigheid uit." Toos: „Ze geven het niet aan de missie". Op alfabet Opvallend ontspannen vertelt de vrouw, die tien jaar geleden voorpagina-nieuws was, over de enorme belangstelling uit binnen- en buitenland die over haar heen kwam toen ze eenmaal bevrijd was. Ook wil ze wel iets kwijt over haar talrijke kleinkinderen, over de hechte familieband en dat alles door de dramatische gebeurtenissen van toen 'betrekkelijk is geworden'. Spontaan tovert ze uit een boekenkast een van de tientallen ordners met de duizenden brieven en kaarten uit alle hoeken van het land, die na 17 december 1982 de kapitale Nulandse villa binnenstroomden. Haar vader heeft al die post 'op alfabet gezet'. Een kaart aan 'Tante Toos en Ome Gerrit', een brief met het voorstel elke bezoeker van de restaurants een tientje te laten betalen om het losgeld bij elkaar te krijgen, want de Van der Valk-motels 'mogen niet verdwijnen'. Een envelop TOOS VAN DER VALK ...Er over pralen-maakt me ook nu nog emotioneel... Foto: Jan Verhoeff met 25 gulden ('meer geld heb ik niet') van een dame, die voor eenzelfde bedrag aan kaarsjes heeft opgestoken. „Natuurlijk hebben al die reacties een wezenlij ke bijdrage geleverd aan mijn herstel. Ik kon uit goed fatsoen eigenlijk niet de moed laten zakken. Mensen vertellen me nu nog dat ze voor me gebeden hebben. Ik heb de brieven nauwelijks gelezen. Eén keer ben ik er aan begonnen, maar daar stond zoveel leed van die mensen zelf in. Ik probeer het zeker nog eens een keer." Gerrit - Jan Heijn Toos van der Valk heeft het er vreselijk moeilijk mee, als Gerrit - Jan Heijn wordt ontvoerd. Het lotgenoten-gevoel doet haar naar de telefoon grijpen. „Ik heb toen bewust contact gezocht met mevrouw Heijn. Samen even praten over die droeve omstandigheden. Een heel fijne vrouw, met wie ik nog regelmatig contact heb. Nee, ik hoef haar niet moreel te steunen. Ze is sterk. Vorige week heb ik haar nog aan de lijn gehad. Dan besef ik weer hoe blij ik mag zijn dat het met mij zo goed is afgelopen." Toos heeft een van de kinderen aan de lijn. Gerrit vindt dat 'het mooi zat is geweest'. „Ze wordt nu heel onrustig. Ze voelt het weer. Dat wordt weer een heel onrustige nacht." (ADVERTENTIE) De Agpo Select Installateurs bij u in de buurt zijn: Alphen: Van Puijenbroek Inst. bv. Stationstraat 67.04258-2407. Asten: Warmtetechn. Pleging bv. Molenakkers 7.04936-92000. Dongen: Henk Vos Insi.bedr. Dongen bv. St.Josephstraat 8a. 01623-17595, Eindhoven: Inst.bedr. v.d. Hoff bv. Van Kanstraat 3. 040-517626. Helmond: Swmkels bv. Burg. Krollaan 98. 04920-47685. Kaatsheuvel: Dekkers v.d Vliei bv. Hoofdstraat 111.04167-72205. Moer gestel: Van Vehhoven en Kruyssen. Schoolstraat 3. 04243-1284. St. Oedendrode: Inst.bedr. Stans v.d. Berg, Ambachtsweg 1. 04138-76733. Oirschot: TIB F. Rijnen bv. Kanaalstraat 34. 04997-72266. Reusel: Inst.bedr Schellens. Lange Voren 4. 04976-43344. Rosmalen: Van Grinsven bv. Saffierborch 8.04192-19146. Tilburg: Romijnders Tilburg bv. Boterberg 10.013-420574, Waalwijk: Vissers Waalwijk bv, Energieweg 3, 04160-32924

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1992 | | pagina 2