Negenendertig jaar na de Ramp terugkop opvangadres aan de Floris Versterlaan Familie roemt gastvrijheid Rotterdammers na watersnood van '53 ^P^lïw THUISKRANT - ROTTERDAM DONDEBDAG 6 FEBRUARI 1992 CN-17 HILLEGERSBERG - Het is rommelig druk in die oude Ahoy-hal. Honder den vluchtelingen vanuit Zeeland en Goeree-Over- flakkee staan versuft ach ter snel neergezette drang hekken te wachten op wat komen gaat. Het is 3 fe bruari 1953; het Zuidwes ten van Nederland is nog geen twee dagen geleden overvallen door een alles vernietigende storm die de geschiedenis in zal gaan als de Rampspoed van '53. Achttienhonderd mensen laten het leven. De 36-jari- ge Mina Huizer uit Den Bommel heeft geluk; ze leeft nog. Samen met haar vier kinderen, Maas (13), Wim (12), Jaap (6) en Hannie (nog geen 2) staat ze in die vreemde hal. Haar dorp en man heeft ze moeten achterlaten. En dan ineens die haar onbe kende meneer Van Dant- zig uit de Floris Verster laan in Hillegersberg. Hij zou hun steun en toever laat worder». De Ramp van '53 (zonder hoofdletter geschreven een soort heiligschennis) heeft van het net van de oorlog bekomen Nederland een hulpverlener pur sang gemaakt. Ook het zo enorm zwaar getroffen Rotter dam staat vooraan bij het uit steken van een helpende hand. Voor Nel van Dantzig (nu 64 jaar), de dochter van de inmid dels geintroduceerde meneer Van Dantzig, handelaar in olie en vetten, een vanzelfsprekend heid. Het waren nog steeds spannen de tijden voor mevrouw Huizer en haar kinderen. Via de radio hoorde ze. dat het laatste stukje veilige dijk van Den Bommel ook in gevaar was gekomen en daarmee ook haar man. Maar meer ellende bleef haar be spaard. Haar man wist zich goed te redden en kwam ieder weekend naar Hillegersberg om zijn gezin te zien. Als het even mogelijk was haalde mevrouw Huizer de kinderen bij elkaar. berg. Ze trof in haar woning aan de Bemhardstraat 8 een énorme puinhoop aan. Het huis was door het water aan alle kanten aangetast en het brengen van enige orde zou de nodige arbeid vergen. Maar uiteindelijk kwam alles vanzelfsprekend voor el kaar. En nu negenendertig jaar na dato staan zij, haar man en zoon met echtgenote weer in Hillegersberg. De familie Van Dantzig heeft ooit weieens een bezoekje aan Den Bommel ge bracht, maar zelf weer op de plaats terugkomen waar Mina Huizer ooit versuft aankwam en binnengelaten werd door een in verpleegster-tenue gestoken tante van Nel, is toch iets heel anders. Na het bezoek aan Nel van Dantzig stapt de Bommelse familie in de auto om misschien wel voor de laatste keer nogeens de Floris Versterlaan in te rij den. De auto wordt geparkeerd voor de entree van de straat, waarin auto's uit den boze zijn en ieder huis wordt geobser veerd. Mina Huizer neemt de leiding en herinnert zich geen huis nummer. Wel moest het een hoekhuis geweest zijn. Zonder de aanwezigheid van Nel van Dantzig - die bleef achter in de C. N. A. Looslaan - komt het aan op het geheugen van me vrouw Huizer en dat maakt haar wat onzeker. Ze kan toch moeilijk de verkeerde woning aanwijzen. Maar als snel staat ze voor het statige huis, dat vol gens haar van februari tot en met april 1953 hun onderko men is geweest. In de hal van de woning zijn twee schilders bezig, die geen uitkomst kunnen bieden. ..Of hier vroeger een fa milie Van Dantzig heeft ge woond? Ik durf het u niet te zeggen", reageert één van de in witte overals gestoken schilders. De Floris Versterlaan in Hillegersberg blijft een bijzondere plaats innemen bij de familie Huizer. Stormvloedkering, het achtste wereldwonder genaamd, deed hier mets aan af. De weersver wachting voor die fatale eerste februari van '53 was immers al lesbehalve verontrustend. Maar de storm in combinatie met springtij wist zich een definitie ve plaats in de geschiedenis boekjes te verwerven. Een in het geheugen vastgezette tijd. Ook voor de toen zesjarige Jaap Huizer. Hij werd onderge bracht bij een andere familie in Hillegersberg. Kinderen herin neren zich zo'n tijd op een vol slagen andere manier dan hun ouders. „Ik kan me nog als de dag van gisteren herinneren, dat bij de farpilie waar ik zat, een prachtige piano stond. Ik wilde er maar wat graag op spelen, maar dat was uil den boze". Ook wist hij regelmatig te ont komen aan een bezoek aan de plaatselijke school. De kleuter verstopte zich achter een hegje en wist aan de school te ont snappen. Zijn moeder reageert tijdens het bezoek aan Nel van Dantzig verrast. Die praktijken van zoonlief waren haar blijk baar nog met eerder ter oren ge komen. Met „En hij is toch loco-burgemeester geworden hoor en nog iets van leiding op de sluis", redt ze het aanzien van haar zoon. Foto's De bejaardè Mina Huizer rom melt wat in haar tas en haalt een stapeltje foto's tevoorschijn. Terwijl Nel van Dantzig geinte- resseerd kijkt naar de inmiddels volwassen geworden kinderen van het echtpaar Huizer, fluis tert Mina Huizer de verslagge ver toe dat ze er expres wat fo to's tussengestopt heeft van de door haar gemaakte poppen. De Ramp kan dan wel de aanlei ding zijn voor het uitstapje naar Hillegersberg, maar dat doet niet af aan het feit, dat me vrouw Huizer best trots is op de resultaten van haar hobby. En volgens Nel van Dantzig volko men terecht. Ze knjgt meteen de toezegging één van de pop pen te krijgen op voorwaarde van een tegenbezoekje aan Den Bommel. Mina Huizer:,.Je kunt toch niet altijd over de Ramp blijven praten. Dat is geweest hoor". Het gelovige echtpaar dankt God voor de steun, die hen ge geven is in die bange dagen. En het verlies van hun drie maan den oude baby tijdens de oor logsjaren, heeft hen vanzelfspre kend zo mogelijk nog meer aan gegrepen. De opvang bij de Rot terdamse familie's heeft het echtpaar dankbaar gestemd en in zekere zin, kan mevrouw Huizer met plezier terugdenken aan die tijd. Zoals ze bijvoorbeeld met de heer Van Dantzig gearmd door de stad heeft gelopen. „Oh, dat was zo mooi. Dat hadden ze moeten zien in Den Bommel. Zoiets deed je bij ons niet na tuurlijk. Aan de arm van een vreemde man. Hij nam ons overal mee naar toe. Dat was echt fantastisch". Als ze toen een foto-toestel bij zich had ge dragen, had Den Bommel onge twijfeld deelgenoot geworden van haar 'escapades' met die heer in Hillegersberg. Ze kan er nog steeds om lachen. Haar man Gerrit laat de ont moeting geïnteresseerd maar ietwat gelaten over zich heen komen. Hij was immers alleen de weekeinden in Rotterdam en besteedde de rest van de week aan sjouwwerk in Den Bommel. Zo hoorde dat. De landarbeider kon lange tijd zijn reguliere werkzaamheden niet uitvoeren. Er was voldoende ander werk en de grond was te zout om er ook maar iets op te verbouwen. Wel herinnen hij zich, dat hij later aan de slag icon in het hui dige Dubbeldam. Daar was de grond prima. Inkomsten waren er de eerste periode na de Ramp niet. Het rijk gaf de overlevenden net voldoende geld om weer iets op te bouwen. Ook mevrouw Hui zer kreeg geld om de familie Van Dantzig te betalen voor de huisvesting „maar daar wilden mevrouw en meneer Van Dant zig niets van weten. We moch ten het zelf houden". Het echt paar was welgesteld genoeg om die geste te kunnen maken. Het was voor Mina Huizer allemaal prima gelopen. Ze herinnert zich nog dat Van Dantzig als handelaar soms midden in de nacht gebeld werd vanuit Ame rika. „Ja, de tijden zijn daar na tuurlijk anders", verklaart ze. En ja. na zo'n drie maanden (..precies weten doe ik het niet hoor") kon de thuisreis begin nen. Door Nel's broer Jack werd de familie naar Den Bom mel teruggebracht. Toen me vrouw Huizer de sleutel van de voordeur van haar woning om draaide, had ze maar één wens; rechtsomkeerd naar Hillegers- Een buurvrouw geeft het verlos sende antwoord en bevestigt het prima geheugen van de vijfen zeventigjarige Mina Huizer Ze vertrouwt meteen weer op haar eigen herinneringsvermogen en is nu ook zeker van haar zaak. „Ja inderdaad, dit is de woning. Wel gek hoor om hier nu weer te staan. Het is eigenlijk wel prachtig. Ja, ik vond het heel leuk om weer eens terug te zijn in Hillegersberg". In een in de buurt gelegen restaurant sluit de familie het bezoek af met een kopje koffie. Mevrouw Huizer maakt er een dagje uit van en doet de suggestie om er een kop soep te bestellen. Haar echtge note fluistert haar in het oor, dat er thuis nog een hele pan soep staat, maar mevrouw Hui zer wil het even niet horen. Een bijzonder en onverwacht uit stapje moet op passende wijze besloten worden en daar hoort wat haar betreft een kopje soep bij. Haar man Gerrit kent zijn vrouw en legt zich er gewillig bij neer. „U zet toch wel in het verhaal, dat we iedereen nog steeds enorm dankbaar zijn voor de gastvrijheid van toen, hè", geeft ze de verslaggever mee bij diens vertrek. Waarvan acte. mg Het beruchte dijkgat, dat Den Bommel op de eerste februari van 1953 veranderde in een kapotgeslagen dorp (uit Gebroken dijken). Overal lagen doden koeien, die de kans op ziekten alleen maar groter maakten. Iijke storm. Nel van Dantzig kan zich de tijd (ze was toen vijfentwintig jaar) nog wel her inneren. Nederland reageerde geschokt op het gebeuren in het Zuidelijk deel van Nederland. Op de vraag waarom haar ou ders zich indertijd spontaan aanmeldden voor de opvang, blijft ze het antwoord schuldig. „Deed niet iedereen wat in hun macht lag. Het lijkt me zo van zelfsprekend. Iedereen zou hen nu toch weer doen?". Maar zo vanzelfsprekend als zij het nu nog steeds vindt, zo bij zonder blijft het voor de familie Huizer. Mina Huizer herinnert zich de Ramp als de dag van gisteren. De dijk van Den Bom mel begaf het onder de druk van het stuwende water. De duizend inwoners van het Zuid hollandse dorpje vluchtten naar een stukje dijk, dat nog veilig gasten uit de kiezen. „Als moe der met vier kinderen ben je na tuurlijk niet zo gewenst. Maar meneer Van Dantzig koos toch ons uit en zorgde ervoor, dat de vier kinderen allemaal bij el kaar in de buurt ondergebracht konden worden. Ik kon Hannie meenemen; Maas, Wim en Jaap werden in de buurt bij andere mensen ondergebracht. Mijn man bleef in Den Bommel om de schade te herstellen van de Ramp", legt mevrouw Huizer uit. Keuring Anno 1992 komt die 'keuring' wat vernederend over en geze ten in een verwarme huiskamer met een kopje koffie voor zich, kan ook mevrouw Huizer zich daar best wat bij voorstellen. „Maar we waren toen versuft, weet u. En na die eerste dagen Ingrijpend Die eerste weken na de Ramp werd ook pas duidelijk hoe ingrijpend de stormvloed was geweest. De eerste paar dagen van de Ramp was de hulpverle ning minimaal. Schouwen-Dui- veland bijvoorbeeld, het meest noordelijke eiland van Zeeland, zag pas na een dag of drie de eerste hulpverlener. In de eerste weken na de Ramp kwamen de alles verstommende cijfers. Duizenden mensen waren hun huis kwijtgeraakt, varkens en koeien dreven in enorme aan tallen dood door het water en verhoogden de kans op ziektes enorm en achttienhonderd mensen lieten het leven. Fami lies werden door het water sy stematisch gereduceerd tot klei ne groepjes. Het leed was onbe schrijfelijk en nog steeds heb ben veel overlevenden van toen angst als het weer eens stormt. In januari 1989 bijvoorbeeld, toen Nederland (en Europa) werd opgeschrikt door de ver nietigende orkaan, leefden velen weer met de angst van '53. De in 1985 afgeronde bouw van de Negenendertig jaar na dato stappen de 79-jarige Gerrit Hui zer, zijn nu 75-jarige vrouw Wilhemina, zoon Jaap (46) en diens echtgenote Ellie op ver zoek van Uw Thuiskrant in de auto en maken - nu comfortabel in een luxe wagen over begaan bare wegen - nogeens de reis naar Hillegersberg. Het echtpaar Van Dantzig, dat hen toen zo gastvrij in huis haalde voor een aantal maanden, is niet meer in leven. Dochter Nel, die ten tijde van de Ramp in Amsterdam psychologie studeerde, heeft de koffie bruin staan en laat de fa milie Huizer met eenzelfde gast vrijheid binnen in haar woning aan de C. N. A. Looslaan in Hillegersberg. Gerrit (79), Mina (75) en zoon Jaap (46) Huizer uit Den Bommel staan na negenendertig jaar weer voor het huis, waar ze indertijd gastvrij werden onthaald. was. Ze ziet zichzelf nog lopen met haar kroost en de kinder wagen, waarin de kleine Hannie werd meegenomen. Een tiental dorpsgenoten haalt de dijk niet en valt ten prooi aan het honge rige water. In een ander dorp, Oude Tonge, laten vele honder den het leven. Met de boot gaan Mina en haar kinderen naar de oude Ahoy- hal, waar Rotterdammers als het ware keurend langs de hek ken lopen om 'hun' tijdelijke in Den Bommel was je zo blij dat er mensen voor je klaar stonden. We zijn daar nog altijd enorm dankbaar voor". Nel Van Dantzig springt daarop in met de stelling, dat indertijd wat anders aangekeken werd te gen dergelijke zaken dan nu. Mina Huizer ziet zich nog aan komen in het statige pand aan de Floris Versterlaan. Een een verpleegster-tenue gestoken dame doet open. „Het eerste wat ik toen dacht was tsjonge, jonge, wal zijn we in een deftig huis terecht gekomen zeg". En zonder afbreuk te doen aan de werkelijke status van de familie, bleek die eerste reactie wat te veel van het goede. De ver pleegster was lid van de familie; de nog steeds in leven zijnde tante van Nel Van Dantzig. Geschokt De familie Van Dantzig stond niet alleen in haar gastvrijheid in 1953. Veel Rotterdammers stelden een deel van hun wo ning beschikbaar voor de slachtoffers van de onbeschrijfe-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1992 | | pagina 1