Elk jaar vijftig procent groei Gebied mag niet naar de knoppen Export van kennis actief bevorderen Met z'n allen de schouders eronder Ik zal straks erg veel missen Piet van den Aarsen: Henk Baptist: PAGINA 7 P.C. de Man: Bert Wolters: Willem de Geus: ZATERDAG 29 JANUARI 1983 BIJ het ministerie van Verkeer en Waterstaat bestaat sinds vorig j aar augustus een coördinatiebureau voor internationale relaties en samenwerking, dat onder meer de buitenlandse vraag naar kennis en ervaring, gericht op de Nederlandse particuliere sector, actief ondersteunt. Het bureau ressorteert rechtstreeks onder de secretaris-generaal van het ministerie, ir. P.C. de Man. „Dit bureau coördineert intern de voorwaarden, waarop wij aan andere landen hulp verlenen. Het gaat om het beschikbaar stellen van kennis onder meer op het terrein van landinrichting en waterbouwkunde, waar wij een geweldige ervaring in hebben", aldus ir. de Man, die vóór zijn benoeming tot secretaris-generaal vsn Verkeer en Waterstaat in Washington werkzaam was bij de RUIM tweehonderdvij f tigduizend bezoekers trok vorig jaar het informatiecentrum over de stormvloedkering, dat in moderne optrekjes op het werkeiland „Neeltje Jans" in de Oosterscheldemond is gehuisvest. De belangstelling voor de Deltawerken is enorm. Grote man van het infocentrum is Piet van den Aarsen (39), die met dertien medewerkers en medewerksters de ■bezoekersstroom in goede banen leidt. „En dan te weten dat we een paar jaar geleden met drie man zijn begonnen", zo vertelt de uit Steenbergen afkomstige Van den Aarsen. Sinds 1979 is hij in dienst van de vervoermaatschappij Zuid- West-Nederland te Zierikzee, die het informatiecentrum exploiteert. Vóór die tijd werkte hij bij een bank. Nóg eerder bij een motoronfabriek. Zijn opleiding kreeg Van den Aarsen in Bergen op Zoom. De beheerder- voorlichter van het Infocentrum vraagt zich wel af wat hij moet doen als het aantal bezoekers sterk blijft Stijgen. Het informatiecentrum is pas fors uitgebreid, maar het duurt nog tot op zijn vroegst 1984 voor het permanente gebouw gereed is, waarin voorlichting onderdak krijgt, Van den Aarsen: „We hebben elk jaar vijftig procent groei gehad. Als dat zq dóórgaat komen we heel moeilijktestten, We moeten nog VAN je hobby je werk maken: dat heeft 1 Ienk Baptist (35) uit Den Haag gedaan. Vogels waren van jongsaf aan zijn hobby. Nu doet hij vogelonderzoek vóór de Deltadienst van Rijkswaterstaat, om precies te zijn voor de in Middelburg gevestigde milieu-afdeling van deze dienst. Baptist, werkzaam bij de onderafdeling biologie, onderzoekt planten en dieren in het Deltagebied en pluist uit wat de gevolgen van bijvoorbeeld de werken in de Oosterschei de zijn voor de flora en fauna van dit unieke gebied. Hij vertelt in 1972 zijn entree bij de Deltadienst te hebben gemaakt. Daarvóór werkte hij bij de Directie Bruggen van Rij kswaterstaat in Voorburg. Baptist wijst erop, dat het Nederlandse Deltagebied van grote betekenis is voor vogels uit noordelijke streken, die over ons land trekken. „Door het zoet worden van veel wateren verdwijnen er mogelijkheden voor de vogels, maar ik moet er wel bij vertellen dat er andere mogelijkheden voor in de plaats komen", aldus de assistent-bioloog, die in Middelburg een collega heeft, die ook vogelonderzoek doet. De milieu-afdeling van de Deltadienst van Rijkswaterstaat in de Zeeuwse hoofdstad heeft eigenlijk de functie om de gigantische waterstaatwerken maatschappelijk in te passen. Een bepaalde groei moet afgeremd worden, een andere bevorderd. „We begeleiden onder meer het eco-systeem in de Oosterschei de", aldus Henk Baptist. Er gaat in het Oosterscheldegebied heel wat veranderen. Grote delen worden getij devrij. „We moeten ervoor zorgen dat het waren omgekomen en hoe hij met moeite in het iets hoger gelegen gemeentehuis was kunnen vluchten vóór het water metershoog in de straten stond. Eén van zijn kennissen had zich kunnen redden door in een telefoonpaal te klimmen, waar hij uren in hing voor er hulp kwam Waarvoor wij ons schamen Wij zijn fier op de krachtsinspanning, welke ons volk als geheel thans vertoont. Helaas moeten wij ons ook schamen over het gedrag van enkelingen, waaromtrent ons gegevens bereiken. We hoorden van meisjes, die met een auto een inzameling van kleren hielden in een dorp ver achter het waterfront en die bij een aantal gegoeden nul op het request kregen. Men signaleerde ons een dorpsmagnaat met een groot huis, lid van het RK Armbestuur, die aan een 75-jarige evacué onderdak weigerde We hoorden nog veel erger dingen. Van de schuimers en piraten, die in de verlaten huizen binnendringen, om er te stelen en te roven. Ook in het Westbrabantse is dat gebeurd. In Zevenbergschen Hoek werden reeds drie dieven gegrepen. In Fijnaart verluidt dat er een is doodgeschoten toen hij wilde vluchten. Een hoge politie-autoriteit verzekerde ons, dat hij een heel politiedetachement gereed hield, omdat hij vreesde, dat dit hyena- gedoe bij het droogvallen der gronden nog zou toenemen. Tussen de dappere en onvermoeide redders trachten deze ongelofelijke schooiers zich te mengen, om onder het mom van hulpverlening hun slag te slaan Geen colleges in Tilburg Door de spontane hulpacties van de studenten zijn de colleges aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg deze week vervallen, behalve die voor accountancy Hulpnaaidoosje voor evacué's Een vriendelijke abonné attendeert ons erop. dat de evacué's grote behoefte zullen hebben aan naaigerei voor het doen van kleine herstellingen aan kleding. Zo'n naaidoosje is eenvoudig samen te stellen en vormt een groot gemak Mevrouw Puffius vraagt breiwol De echtgenote van de gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, mevrouw Puffius, zou het zeer op prijs stellen, indien men op de KMA breiwol en breipennen zou willen bezorgen. Op de academie bevinden zich namelijk een groot aantal evacué's, die, om de tijd door te komen en tevens te zorgen voor hun kroost, gaarne aan de slag zouden willen gaan met de breipen. De poort van de academie staat voor deze goede gaven wagenwijd open Waarschuwing Van de zijde van het gemeentebestuur wordt er voor gewaarschuwd geen gelden tot leniging van de nationale nood ter hand te stellen aan personen, die niet zijn voorzien van een zichtbaar gedragen, door de gemeente afgegeven, legitimatiebewijs Men spreekt alweer van droogmalen Heel Zevenbergen gonst als een bijenkorf Aan één stuk door: zandzakken Hoe bemoedigend is het te kunnen vernemen, dat men in Waterstaatskringen al weer over droogmalen begint te spreken en reeds de eerste stappen daartoe zette in het gebied ten zuiden van de Moerdijkbrug. Er bevinden zich daar, naar bij nader onderzoek aan het licht kwam, verschillende duikers, die intact bleven en wij konden zelf zien, dat deskundigen zich per motorboot daarheen spoedden Hoe heel anders was dat In Zevenbergen. Het wemelde ervan militairen, padvinders, studenten en andere hulpverlenende krachten. Het centrum van dit alles vormt het gemeentehuis; in dit als een bijenkorf gonzende gebouw kwamen alle militaire en andere draden samen Meer viswater voor Koewacht De Koewachter visclub is weer een viswater rijker geworden. Men zal nl. ruim 2.000 pond vis poten in het Grote Gat Drie slachtoffers te Duivelshoek geborgen Gisteren zijn in de omgeving van de Duivelshoek onder Hontenisse (nabij de Graauwse Paal) de stoffelijke resten gevonden van de vader en zoon van de tam. de Smid. Ook is geborgen het lijkje van de 9-jarige Rosalie Taaisman. Dat de 11- jarige Alb Taaisman in het ziekenhuis te Hulst zou zijn overleden, berust op een misverstand. Hij maakt het naar omstandigheden wel Volgens de jongste schatting bedraagt het aantal personen, dat bij de watersnood in Engeland is omgekomen, 302 De regering heeft besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende belastingsfaciliteiten toe te staan Dr. Beel in de Senaat: Mannelijk gebed Een half uur nadat dr. Drees zijn uiteenzetting in de Tweede Kamer was begonnen, gaf dr. Beel in de Eerste Kamer een overzicht van de ramp. Aan zijn rede ontlenen wij het volgende: „Door het geweld der wateren zijn meer dan 600 dochters en zonen van ons volk meegesleurd en hebben hun levens gelaten, Tienduizenden zijn van hun haardsteden verdreven. Mogen zij allen in de uren van de nood de sterke hand Gods hebben ervaren en Zijn genade deelachtig zijn geworden. Zegene Hij allen, die nog steeds in nood verkeren, en verlene Hij aan ons gemeenschappelijke pogen Zijn onmisbare steun. Moge ons volk, Hem indachtig, onder het bezielend voorbeeld van onze geëerbiedigde Vorstinne en van de leden van ons Vorstenhuis, de volle inzet van zijn beste krachten in grootse offervaardigheid blijven geven, opdat Nederland spoedig weer herrijze Limburg viert geen carnaval In heel Limburg zal dit jaar geen carnaval worden gevierd in verband met de watersnoodramp. Unaniem en zonder Wereldbank. Volgend jaar wordt hij de grote baas van de PTT. De Man vindt, dat de export van kennis, opgedaan bij de uitvoering van de Deltawerken, actief bevorderd moet worden. „We praten er met Economische Zaken, met aannemers en met Nedeco (Stichting Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswerken in het Buitenland) over", zo vertelt hij. Hij wijst erop dat er heel wat deskundigheid „in huis" is. „Vooral als waterbouwers hebben wij een grote naam. Maar ook voor ontwikkelingssamenwerking worden we meer en meer ingeschakeld. Men vraagt ons om advies", aldus ir. de Man. „Als je een pot met geld achter je had, zou er veel meer kunnen gebeuren. Als wij in Pakistan - ik geef maar een voorbeeld - een Deltaproject zouden financieren, zouden we ons hele apparaat kunnen meenemen. Onze kennis staat er hoog aangeschreven. Dat heb ik op enkele reizen gemerkt". Hij vertelt periodiek mensen „buiten" te hebben zitten. „Zo zijn we op dit moment bezig om de scheepvaartwetgeving van Indonesië te moderniseren". Onlangs keerde Ir. Gerard van Houweninge uit het Zeeuwse Ouwerkerk uit Korea terug. Hij was Ir.P.C. de Man samen met het bedrijfsleven de boer op.. - FOTO NICO NAEFF door de Deltadienst van Rijkswaterstaat aan Nedeco uitgeleend. Met een legertje VAN de mijnen naar de Deltawerken: een overstap, die zich j bij Bert Wolters (51) heel geleidelijk ij voltrokken heeft. In 1969 besloot de uit het Limburgse Posterholt afkomstige Wolters de mijn Maurrts, waar hij ondergronds opzichter was, vaarwel te zeggen en bij de Directie Bruggen van Rijkswaterstaat te gaan werken als toezichthouder bij de fabricage van onderdelen voor bruggen. Wolters, die i Rotterdam als standplaats kreeg, verhuisde met zijn gezin (vrouw en vier kinderen) naar Den Briel, waar hij het in het begin knap moeilijk had Andere mensen, andere gewoonten en géén zachte g Na een paar jaar vraagt zijn baas hem of hij rayonchef bijzondere projecten wil worden, Wolters zegt ja en verhuist naar het Brabantse Drunen Hij houdt toezicht op de bouw van de tuibrug bij het Gelderse Ewijk Later wordt hij belast met toezichthoudende werkzaamheden bij de bouw van de nieuwe Moerdijkbrug en de brug bij Keizersveer Als de bruggen klaar zijn wordt Wolters, die het in Brabant best naar zijn zin heeft gehad, naar de Oosterscheldewerken overgeplaatst. Hij wordt ingeschakeld bij de bouw van de stormvloedkeringswerken in de omgeving van Bergen op Zoom Hij krijgt een bureau in één van de tijdelijke kantoren op het werkeiland „Neeltje Bert Wolters ...kosten goed in de gaten houden - FöTbockceeoïB Jans" en hij gaat in Goes wonen. „Dit werk past me helemaal", vertelt hij enthousiast. „Ik ga met aannemers en met tal van andere mensen om en dat bevalt me uitstekend. Ik ben geen mannetje voor een ontwerpafdeling". De pijlerdam in de Oosterscheldemond mag dan, als alles volgens plan verloopt, in het stormseizoen van 1986 klaar zijn, Wolters schat toch wel tót 1988 bij het Oosterscheldegebeuren betrokken te blijven. De Icompartimenteringswerken zullen volgens hem wel zover uitlopen „En misschien zit er dan voor mij de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde in. Als dat werk klaar is i ben ik dicht bij mijn pensioen". Wolters i ligt niet wakker van de kritiek die er vooral de laatste tijd 'op de Oosterscheldewerken is (veel te duur: er gaat veel te veel tijd in zitten). „Ik vind dat we met z'n allen de schouders eronder moeten zetten en de kosten goed in de gaten moeten houden. Doorwerken, zo!" Henk Baptist ...vogeltjes.... - FOTO DICK DE BOER gebied niet naar de knoppen gaat", vindt hij. Baptist mag dan heel wat uurtjes in de planten- en dierenwereld van de Delta steken, hij is ook menig uur bezig met de dienstcommissie, de ondernemingsraad van de Deltadienst, waarvan hij voorzitter is. interviews Piet de Bont Nederlandse medewerkers was hij betrokken bij de voorbereiding van de bouw van een sluizencomplex a la Haringvliet bij Nakdong. Van Houweninge profiteerde er rijkelijk van de ervaring bij de bouw van de pijlerdam in de Oosterscheldemond opgedaan. Oók hij vindt het erg belangrijk, dat de kennis, die bij de uitvoering van de Deltawerken is vergaard, zo goed mogelijk wordt verkocht. En inmiddels is scheepsmakelaar Hendrik Boogaard uit Sliedrecht ijverig bezig om al die indrukwekkende schepen en andere moderne werktuigen, die bij de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde zijn of worden ingezet, te verkopen. Boogaard heeft een kleurrijke folder, met het hefschip „Ostrea" op de omslag, wereldwijd verspreid. Er mochten eens Chinezen, Thailanders of Canadezen zijn die een stormvloedkering willen bouwen. ,,IK kom van Herkingen op Overflakkee en ik woon er nog steeds", vertelt Willem de Geus, voor wie het werken aan de pijlerdam in de Oosterscheldemond er gauw opzit. De Geus (62) gaat over negen maanden de VUT in en daar hikt hij wel een beetje tegenaan. Niet, dat hij zich thuis zal vervelen („Werk zat, meneer! Ik heb m'n tuintje, de timmerklusjes en ik lees veel"), maar hij gaat graag met mensen om en daar is in zijn werkkring alle gelegenheid voor. De Geus is in dienst van Dosbouw, de aannemerscombinatie, die de stormvloedkering in de Oosterscheldemond bouwt. Jarenlang zat hij in de buitendienst. Nu doet hij administratief werk en regelt onder meer transporten van en naar het werkeiland 'Neeltje Jans'. „Buiten werken is natuurlijk mooier, vrijer, maar ik moet zeggen dat ik mijn huidige werkzaamheden met plezier verricht". Dat het buitenwerk De Geus niettemin meer trekt, valt nauwelijks te verwonderen. Tot aan de watersnoodramp was hij op Flakkee landarbeider en bewerkte er landerijen, die tot de einder schenen te reiken. „Ik zal straks veel missen. Met sommigen hier werk ik al vijftien jaar". Onmiddellijk na de watersnoodramp gaat De Geus werken aan het herstel van de dijken op Goeree-Overflakkee. In 1958 treedt hij in dienst bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, als ijzerwerker. Hij blijft dat tot 1961Dan gaat hij meebouwen aan de Grevelingendam en later aan de Brouwersdam: kolossale waterbouwkundige werken, waar hij alles van afweet. Als hij naar Dosbouw overgaat wordt hij uitvoerder-buitenwerker. Zijn taak: meebouwen aan de drie kilometer lange stormvloedkering. „Ik heb hier fijne collega's gehad, óók goede bazen. Schrijft u dat maar op", aldus De Geus. minstens twee volle seizoenen groei opvangen". Alle zorgen over de toekomst ten spijt, voelt Van den Aarsen zich als een vis in het water. „Ik doe schitterend werk, waarin ik me helemaal kan uitleven". Jarenlang is de beheerder van het informatiecentrum over de stormvloedkering wethouder geweest van Westerschouwen, waartoe zijn woonplaats Haamstede behoort. Economische Zaken, Sociale Zaken, Openbare Werken en Personeelszaken vormden de portefeuille van de ondernemende Van den Aarsen. „Tja, op de duur werd het natuurlijk allemaal wel een beetje veel voor me. U moet niet vergeten dat Westerschouwen. een gemeente van vij fduizend inwoners, Willem de Geus fijne collega's... - FOTO DICK DE BOER Piet van den Aarsen i ...wethouder af - FOTO blGK DE BOER i 's zomers overspoeld wordt door de toeristen. In het seizoen hebben we hier zo'n twee en een half. miljoen overnachtingen". Onlangs heeft Van dén Aarsen het politieke bijltje erbij neergelegd. Hij kan zich nu volledig aan het Infocentrum wijden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 4