Philipsdam voor 400 man brood op de plank Tien weken die een beetje uitliepen Men vraagt volle inzet van ons Cartografie volgens modernste technieken Drukte expo soms niet bij te benen Druk als een klein baasje Een kolossaal werk, meneer PAGINA 6 Piet Stroo: Fokke vanderMeulen: Tini en Leen Borsje: Gerard de Moor en Bram de Buck: Leentje Troost: Wim Schuil: Thijs Lokker: ....mooie klus.... FOTO.DICK DE BOER er aan hë&hele project nog maar 150 mensen, Stroo: „Over een half jaar zal ik, gezien het roulatiesysteem dat bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat bestaat, wel teruggaan naar Bergen op Zoom. Ik heb hier een mooie tijd •gehad" Ti ni en Leen Borsje ....volle inzet - ft>TO DICK DE BOER problematiek hebben verdiept?". Leen Borsje: Ja, het is wel zo dat die werken een gróót financieel offer van de schatkist vergen. Andere diensten moeten.ervóór inleveren". Over de toekomst, de werken in de OosterSChel.de lopëri als allés mee zit rond 1986 af, maken de Borsjes zich geen zorgen. Hij éh zij:„Nü wordt de volle inzet van onsjgevraagd. Straks moet de werkgever ons zijn volle inzet geven". ZATERDAG 29 JANUARI 1983 EEN dikke tien jaar geleden maakte Piet Stroo zijn entree bij Rijkswaterstaat. Stroo, 31 jaar nu en projectleider natte werken bij de bouw van de Philipsdam tussen Krammer en Slaak in noordoostelijk Zeeland, begon zijn waterstaatsloopbaan bij de Directie Bruggen in Haarlem. In 1976 verhuisde Stroo, die uit Zoutelande afkomstig is, naar de Deltadienst in Bergen op Zoom, waar hij direct bij de bouw van de Philipsdam werd ingeschakeld. Twee en een half jaar geleden werd hij tot projectleider benoemd. Sindsdien: geeft hij er leiding aan het toezichthoudend personeel. Stroo weidt graag uit over de miljoenenklus, waaraan hij meewerkt. Zevenhonderdvijftig miljoen gulden kosten dam en sluizen, met de aanleg waarvan zes jaar geleden werd begonnen. Men is dan pok al een flink eind op dreef. Het betonwerk van de drie sluizen (twee duwvaartsluizen en een jachtensluis) is nagenoeg gereed en de brug, die over het sluizencomplex wordt gebouwdj is ook al ver gevorderd. Die brug vormt straks eën schakel in de nieuwe verbinding van westelijk Brabant met Schouwen- Duiveland via de Philipsdam. Na het gereedkomen daarvan verdwijnt het puffende pontje tussen Zijpe en Anna Jacobapolder, dat tientallen jaren trouwe diensten heeft bewezen. Stroo vertelt, dat het Philipsdamproject, dat ook een belangrijke funktië krijgt voor de scheiding van zoet en zout water (dam en sluizen zijn geprojecteerd op de grens van het zoute zeewatergebied van de Oosterschelde en het zoetwaterbekken van het Hollands Diep) in de afgelopen topjaren brood op de plank betekende voor zo'n vierhonderd man. Nu werken TIEN weken zou Fokke van der Meulen (35) bij de bouw van de pijlerdam in de Oosterscheldemond worden ingezet. Dat was in 1973. Hij moest ,iets regelen' voor zinkwerkzaamheden. Nu, begin 1983, werkt Van der Meulen, die in dienst is van baggermaatschappij Breejenbout, één van de partners van Dosbouw, nog altijd aan de aanleg van de stormvloedkering. „Ja, het zijn lange tien weken geworden", lacht Van der Meulen, die afkomstig is uit het Friese Akkerwoude en die in Leeuwarden weg- en waterbouw heeft gestudeerd. Hij neemt een belangrijke plaats in het Oosterscheldegebeuren in. Van dér Meulen is projectleider Van de Cardium, het schip dat de 116 matten vopr deTundéring van de pijlerdam in dë':drië sluitgaten van de Oosterscheldemonding deponeert, en van de Jan Heijmans, een indrukwekkend vaartuig, dat samen met de Cardium optrekt en grind stort in de sluitgaten. Van der Meulen vindt dat de Cardium, het duurste schip dat bij de bouw van de stormvloedkering wordt ingezet (het kostte meer dan honderd miljoen gulden), de laatste tijd wat te veel aandacht heeft gekregen en de Jan Heijmans te weinig. Van der Meulen, die sinds 1976 in het Noordbevelandse Wissenkerke woont, is verantwoordelijk voor het doen en laten van beide schepen en de 175 bemanningsleden. Dat betekent, dat hij een drukke job heeft, tot in de weekeinden toe: TINI en Leen Borsje werken al jaren bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Tini Borsje, afkomstig uit Schore (Zuid-Beveland) en moeder van twee kinderen nu 18 en 16 jaar), maakte in 1970 in Scharendijke als administratief medewerkster haar entree bij de Deltadienst. Haar man was toen, eveneens in Scharendijke, al driejaar voor de Deltadienst werkzaam. In die dagen was hij betrokken bij het ontwerpen van de Brouwersdam. Tini Borsje werd in 1975 naar Zierikzee overgeplaatst, waar zij een Junctie kreeg op de afdeling Bestekzaken van de Deltadienst. Leen Borsje kreeg in dat jaar de functie van projectleider voorbereiding in Burghsluis. „Ik heb meegewerkt aan de studie die moest vertellen wat er in de Oosterschelde diende te gebeuren. Uiteindelijk gingen de voorbereidingen zich toespitsen op de half open dam. Ik ben nu bezig met de voorbereiding van de bestekken voor de damaanzetten", zo vertelt hij. Tini Borsje:,, Iedere dag gaan er kapitalen door mijn handen. Ik heb bijvoorbeeld de financiering van de „Cardium" (het duurste schip van de bouwvloot). Heb met 45 contracten en 600 bestelorders te maken. Dit is een erg drukke baan, maar ik voel me als een vis in het water". Tini Borsje zegt „zich wel eens te ergeren aan berichten in de kranten dat die pijlerdam toch zo duur is. Maar zouden die journalisten zich wel in de GERARD de Moor (60) is hoofd van de tekenkamer van de in Middelburg zetelende milieu afdeling van de Deltadienst van Rijkswaterstaat. De Moor, die in juli de VUT ingaat (hij heeft dan 45 jaar gewerkt), heeft de 32-jarige Bram de Buck als plaatsvervanger. „Ik ben in 1965 bij de Deltadienst gekomen en wel in Goes op de afdeling waterhuishouding. Ik had er toen vijfentwintig jaar werken voor het Kamperlandse aannemersbedrijf Van Hee opzitten", zo vertelt Gerard de Moor, die sinds jaar en dag in Kloetinge woont. In december 1970 verhuist zijn dienst naar 's-Heer Arendskerke, zeven jaar later naar Middelburg. „Wij maken onder meer cartografische tekeningen van de bodem, de vegetatie in het Oosterscheldegebied." Bram de Buck, Veerenaar van geboorte, vult aan: „Dat cartografische werk is wel onze hoofdbezigheid. Wij hebben ook f ingetekende foto's voor het plan- Lievense (energie door samengaan van wind-en waterkracht) gemaakt". De Buck, die in Middelburg woont, werkt nu 15 jaar bij de Deltadienst. Evenals De Moor is hij in Goes begonnen. Hij heeft een bouwkundige opleiding gehad. „We werken met de modernste technieken, waarbij veel gebruik wordt gemaakt van computers", zo vertelt hij. „Er wordt steeds vaker een beroep op ons gedaan". Zo heeft de tekenkamer van .Middelburg' ook de plotterkaarten voor het waterkwaliteitsonderzoek gemaakt. Die kaarten wórden in het hele land gebruikt. „Wij hebben onder meer de meetset Fokke van der Meulen ....spannende gebeurtenis... - FOTO DICKOE BOER Er mag dan al een reeks matten in de Oosterscheldemond zijn gelegd, voor Fokke van der Meulen blijft iedere mattenlegoperatie spannend: „Qók het leggen van mat 66 (de laatste) in 1984 zal voor mij een spannende gebeurtenis zijn", zegt hij. In de drie sluitgaten moeten in totaal 65 ondermatten en 66 bovenmatter; worden gelegd, een karwei van gewicht, want elke mat weegt zo'n 5000 ton. Van der Meulen kent Zeefand goed. Vóór hij naar Wissenkerke verhuisde, woonde hij in Oostburg. „Ik ben met een Zeeuwsvlaamse vrouw getrouwd. Heb-voor Breejenbout - jarenlang baggerwerk gedaan in Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral bij Breskens en Terneuzen. VOOR ing. Wim Schuil zit het werken aan de Oesterdam, één van de twee compartimenteringsdammen achter in het Oosterscheldegebied, er op. Schuil, Fries van origine, ging driejaar geleden de VUT in. Hij is nu 66: in 1953, hij werkte toen voor Rijkswaterstaat (rr Friesland, meldde hij zich als vrijwilliger in het rampgebied bij Bergen op Zoom, waar hij het toezicht kreeg op het herstel van de dijken in de ondergelopen Auvergnepolder, Theodoruspolder en Stadspolder „Mijn baas was Luc Lievense, u weet wei, de man van het windenergieproject. Knappe vent. hoor." Vier jaar later verhuizen Schuil en zijn gezin (vrouw en vier dochters) definitief naar Brabant. Zij gaan in Willemstad wonen, waar Schuil betrokken wordt bij de bouw van de Volkeraksluizen en ,het natte werk er orrihëen'. In die periode wordt Schuil, van wie bekend is dat hij. geen blad voor de mond neemt, lid van de gemeenteraad én lid van Provinciale Staten. „Maar ik voelde me in Den Bosch toch niet zo erg op mijn gemak. Ik zat in de fractie van de Partij van de Arbeid en moest opboksen tegen een oppermachtige KVP, die nagenoeg de dienst uitmaakte". In 1971 wordt Schuil overgeplaatst naar Bergen op Zoom, waar hij te maken krijgt met de aanleg van de Schelde- Rijnverbinding en later met de bouw van de Oesterdam. Hij was toen technisch hoofdambtenaar bijzondere diensten. De Schuils gaan in Wouw wonen en blijven er wonen. Ze voelen er zich thuis. „Ik heb altijd in de Gerard de Moor ...cartografische tekeningen... - FGTO DICK DE BOER RUIM tien jaar staan de Deltawerken te pronk op een permanente tentoonstelling, die gehuisvest is in een gebouw van Rijkswaterstaat pal aan de Haringvlietdam onder Stellendam. En al die tijd wordt die expositie (per seizoen goed voor zo'n 125.000 bezoekers) al beheerd door mevrouw Leentje Troost uit Goedereede, die regelmatig ook zelf rondleidingen verzorgt. „Wij zijn geopend van 1 maart tot 1 november en zijn vooral gespecialiseerd in de waterhuishouding van Nederland. Per saldo zitten we met de neus op de Haringvlietsluizen, de hoofdkraan van Nederland", zo vertelt zij ons in haar schilderachtige woning, die tegen blonde duinen aanleunt. Mevrouw Troost is in dienst van het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat de tentoonstelling exploiteert. De Delta expositie verhaalt over het wel en wee van 15 jaar baggeren en bouwen in het water. Er zijn ook film- en diapresentaties van onze niet aflatende strijd tegen het water. „Leuk werk, daar; ik ga graag met mensen om en kom er dan ook volop aan mijn trekken. Zestig procent van de bezoekers is afkomstig uit het buitenland. We krijgen heel veel Fransen en ook nogal wat Engelsen. De Duitsers zijn in de minderheid. Die vinden Nederland te duur". Mevrouw Troost heeft vroeger in een strandpaviljoen in het naburige Ouddorp gewerkt. Toen het Nationaal Bureau voor Toerisme de Delta-expo ging inrichten, solliciteerde ze en werd aangenomen uit 26 kandidaten. Ook haar man is aan de tentoonstelling verbonden, als gids en als hulp in de horeca-afdeling. „Hij zit er net als ik tien jaar", zegt Wim Schuil ...geen blad voor de mond... - FÓTDfGK ÓG BOER uitvoerende sector gewerkt", aldus Schuil, die in Willemstad één van de oprichters van de jachthaven was. Schuil mag dan gepensioneerd zijn, hij heeft het nog altijd druk als een klem baasje. „Dat komt door de vele hobby's, die ik heb. Ik doe aan modelbouw (schepen), speel cello (zit bij het Roosendaals Symphonie Orkest-in-oprichting) en maak deel uit van de steunfractie van de PvdA hier in de gemeenteraad. Werk zat aan de winkel". van de onderzoeksvaartuigen ontwikkeld en ook de bemonsteringsapparatuur voor het kustwateronderzoek vanuit de lucht" aldus Bram de Buck, Mevrouw Leentje Troost ...de hoofdkraan van Nederland.... - FOTO DICK OE BOER mevrouw Troost. Voordien was hij verbonden aan de meetkundige dienst van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, die in die tijd in Steenbergen zetelde. Mijn man heeft ook nog een poosje als timmerman bij een aannemer aan de Haringvlietsluizen gewerkt". Mevrouw Troost werkt in het seizoen alle zeven dagen van de week. Met in totaal zeven gidsen, die allen uit de buurt komen, runt zij de Delta-expo, waar men de drukte soms nauwelijks aan kan. „En dan te weten dat Strijkers, de vroegere directeur van het N.B.T., in het begin eens tegen me heeft gezegd: ik denk dat je hooguit 25.000 bezoekers per jaar krijgt. Moetu nu eens kijken", lacht ze. Bram de Buck ...steeds vaker beroep op ons. - FOTOOiCK 0E BOER DAT de honderden bouwvakkers, die in de afgelopen jaren in immense putten op het werkeiland Neeltje Jans dé zesenzestig pijlers voor de stormvloedkering bouwden, droge voeten hielden was mede te danken aan Thijs Lokker (63), die met anderen en met behulp van 320 pompen ervoor zorgde, dat het alom aanwezige water de bouwplaatsen niet kon bereiken. „Ik dacht dat het aardig gelukt is", zegt Lokker, die februari 1978 Neeltje Jans als werkterrein kreeg. Lokker, geboren en getogen in Goedereede, is van huis uit visser. „Mijn vader was zeevisser en ik ben het tot begin 1953 geweest. Net één dag voor de ramp hebben we ons boeltje verkocht. We visten met een schokker op platvis". Lokker vertelt dat hij er geen moment spijt van heeft gehad afgehaakt te hebben. „Ik was de Thijs Lokker ...visserij eraan gegeven... - FOTO DICK DE BOER hele week van huis en nu ben ik avond aan avond thuis". In 1954 treedt Lokker als waker in dienst van Rijkswaterstaat. Hij krijgt het toezicht bij de asfaltmolen, dié draait voor de dijkverzwaring bij Ouddorp. Twee jaar later stapt hij over naar de Deltadienst om er tot eind 1970 mee te werken aan de bouw van de Haringvlietsluizen. In 1971 wordt hij door de Directie Sluizen en Stuwen in dienst genomen. Achtereenvolaens krijgt hij te maken met de aanleg van de Volkeraksluizen bij Willemstad en de bouw van de Brouwersdam. In 1977 verhuist hij naar Burghsluis en een jaar later naar het werkeiland in de Oosterscheldemond. Lokker is duidelijk onder de indruk van de gigantische klus, die in de Oosterschelde wordt opgeknapt en hij is blij er een bijdrage aan te leveren. „Een kolossaal wérk, meneer".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 4