De Deltawerken van Drees tot Drees Weersvoorspellingen vooral veel sneller dan 30 jaar geleden 1974 PAGINA 3 DE aanbouw van 66 pijlers is een onderdeelvan de Oosterscheldewerken. - foto dick oe boer ZATERDAG 29 JANUAR11983 Dr. Willem Drees Sr. - fotoanp door Mick Salet SOMS kan één simpel citaat meer vertellen dan een heel geschiedenisboekje kan uitleggen. Als de toenmalige minister president, dr. Willem Drees, terugkijkt op de watersnoodramp, zegt hij: „Bij mij kwam de herinnering op aan de radio berichten, die binnenstroomden op de tiende mei 1940, het een nog onheilspellender dan het ander." Het maakt de tijdgeest voelbaar. Het wordt weer duidelijk waarom het geld binnenstroomde op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds, dat in twee maanden al 100 miljoen binnen had, waarom het Roode Kruis de inzameling van kleding voor de slachtoffers al snel moest stoppen omdat alle magazijnen tot aan de nok toe vol waren en er miljoenen kilo's aan geschonken kleren overbleven, waar later vluchtelingen van achter Het IJzeren Gordijn weer van profiteerden, en waarom koningin Juliana in een alom beluisterde radio-rede bewogen sprak: „Landgenoten, de doorbraak van de dijken riep een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk ineens boven alle afscheidingen der samenleving uit. We voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak." Alleen die beurzen-open-dijken- dicht-mentaliteit uit de dagen van Drees senior kan duidelijk maken hoe (officieel vijf jaar later) de Delta-wet geboren werd. Net zoals men de sfeer van de jaren zeventig moet snuiven en PPR moet proeven om te begrijpen hoe er tot een half-open Oosterscheldedam besloten kon worden. En de Haagse bezuinigingsdrift van vandaag moet men onthouden om de afloop van de Delta-geschiedenis straks te kunnen wegen. De geschiedenis van de Delta werken is niet te verklaren met een opsomming van politieke besluiten, maar vergt een wandeling door het snel veranderende Nederland van Drees senior tot Drees junior. Nederland van nul tot nu. Momentopname De Delta-werken aan de hand van drie doorslaggevende politieke momentopnamen. De eerste flash back: 10 februari 1953. De Tweede Kamer, vijftig leden minder dan nu, maar zeker niet minder gezaghebbend, is bijeen om de politieke gevolgen van de watersnoodramp te bespreken aan de hand van een verklaring, die minister-president Drees een week eerder, net terug uit het rampgebied, in de Kamer heeft afgelegd. Na een opsomming van meelevende telegrammen uit de hele wereld door voorzitter Kortenhorst, breekt de retoriek, geboren uit rampspoed „en een zucht van de ziedende zee", los. In het taalkundig geweld van „engelen der vernieling die zijn neergedaald" en „de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op ons volk stortte", valt de zakelijkheid van PvdA-er Burger op als een Mondriaan tussen de Marissen en Breitners: „Wij geloven niet dat iemand met al te uitvoerig beklag is gebaat, daar veeleer dient te domineren wat ons ten deze te doén staat. Hoe kunnen we dit in de toekomst voorkomen? Het antwoord luidt dan: sluit de zeegaten af. Maar aan deze werken, hoe aantrekkelijk ook, zijn wij nog in geen jaren toe. Niemand weet zelfs of zij technisch uitvoerbaar zijn". De Cardium en Ostrea waren nog Jules Verne-verhalen. Het was de tijd door Wim Koek HET gesprek met de meteoroloog begint met een kort college over hoe stormen ontstaan. Ze blijken te worden veroorzaakt door temperatuurverschillen in de hogere luchtstromingen. Deze maken een golvende beweging. De toppen van de golven zijn warm, de dalen koud. Worden de verschillen tussen die twee erg groot dan ontstaat er een fenomeen dat lager, dichter bij de aarde een soort opwaartse luchtkolk doet ontstaan. Het stormt. „Een storm is energie, een gigantische hoeveelheid energie", zegt de meteoroloog, die graag ongenoemd wil blijven, maar van wie vast staat dat hij een jarenlange praktische ervaring heeft, in het bijzonder in de regio Zeeland en West-Brabant. Bestaat de storm eenmaal dan gaat van zandzakken en bossen rijshout. Met de totale belastingopbrengst van 1953 had men de huidige Oosterschelde-dam maar half kunnen betalen. Drammerige dissident in het debat, waarin nu al historische figuren als Romme, Oud, Schouten en Tilanus het woord voerden, is de communist Gortzak. „Mijnheer de voorzitter. Eén vraag, die dwingend bij ons volk is opgekomen, luidt: wat is de oorzaak van deze verschrikkelijke ramp? Deze vraag beantwoordt de regering niet." Falen Helemaal ongelijk had Gortzak niet, maar zijn toon sloot de oren van toen voor aantoonbaar falen. Drees had slechts gezegd dat „de gemaakte fouten in het niet verzinken bij al het goede dat werd gepresteerd." Maar Gortzak legt bewijsmateriaal op tafel: „Dit was bij de overheid bekend, maar de regering die dit wist, heeft in de afgelopen jaren nagelaten de dijken en kustverdediging in een toestand te brengen, die nodig was. Miljarden zijn uit het volk geperst en door de regering op Amerikaans bevel in de bodemloze put van oorlogsvoorbereiding geworpen, maar de regering liet na om voldoende geld te steken in de bescherming van ons land tegen een wélbestaande vijand, het water aan onze westelijke grens". De verwijzing naar de niet-bestaande vijand aan de oostelijke grens, kan de fijnproever niet ontgaan. Voor de tijdsbepaling: Stalin zou pas enkele maanden later overlijden, senator McCarthy was ook nog druk bezig, Paul de Groot, Gortzak en Wagenaar zaten nog onbeklad door partijgenoten in hun Kamerbankjes en Ina Brouwer was nog te jong voor de kleuterschool. Het was dan ook niet zo vreemd dat Burger en Romme een door de Kamer gesteunde motie indienden om de CPN te weren uit de Watersnoodcommissie van Kamerleden. De „commies" zaten toch ook niet in de Kamer-commissies voor defensie en BZ? Alleen de liberaal Oud, die ook „geen greintje waardering" voor de houding van Gortzak kon opbrengen, vond toch wel dat men moest „aanvaarden dat de CPN zes procent van de Nederlandse kiezers vertegenwoordigt" en dus ook in die speciale Kamer-commissie moest zitten. Burger vond van niet, Oud van wel. Daar kan het huidige liberal- die een eigen leven leiden, los van de gebeurtenissen in de hogere luchtstromingen waar hij aanvankelijk werd „aangestoken". „Een storm is er op gericht zichzelf in stand te houden en zoekt daarom de route die het best aan die levensvoorwaarde voldoet", zegt de meteoroloog. Deze wetenschap maakt het ook mogelijk de route tevoren met grote nauwkeurigheid te berekenen. Kan dat tegenwoordig beter en met grotere zekerheid dan 30 jaar geleden. Of anders gesteld: zou bij een exacte herhaling van de weersomstandigheden van februari 1953 de bevolking van Zeeland en West-Brabant tijdig kunnen worden gewaarschuwd? „Ook dertig jaar geleden was men in staat de route en de hevigheid van die fatale storm wiskundig te berekenen. Het probleem was alleen dat men nog aan het rekenen was terwijl de storm verwoestend voorbij trok. We hadden toen niet de rekenmogelijkheden van labour" praatgroepje van Des Indes nog eens een mooie avond aan besteden. Maar met of zonder communisten, de eerste steen voor een gehele afsluiting van onze zee-armen was politiek gelegd. Dat stond als een paal boven water. Wat was er in november 1974, precies 21 jaar nadat Nederland feestelijk vlagde omdat alle lekgeslagen dijken gedicht waren, veranderd? Wie het antwoord op schrift wil zetten kan een boekenkast vullen: de stijgende welvaart, de ontzuiling, de jaren zestig en ga zo maar door. Eigenlijk was 1974 misschien wel het einde van dat tijdperk, waarin Nederland rijk werd en een andere karakter kreeg. 1974: Het jaar van de mislukte benzine-bon, de blindheid voor de nieuwe economische realiteit, Van Agt en de strijd om de Bloemenhove- abortus-kliniek, de eveneens verloren voetbal-finale om het Weltmeisterschaft en de jaren van het eerste en laatste kabinet-Den Uyl, waarin de milieu beweging via D'66 en PPR een ongekende machtspositie had. En dat is de tweede flash-back. Novemberse nachten in het Catshuis en de Tweede Kamer, waar Den Uyl's woorden over tijden, die niet meer terug zouden keren na de oliecrisis, wel nagalmen, maar nog niet in daden worden omgezet. Het open houden van de Oosterschelde is D'66 en PPR een kabinetscrisis waard en met dat dreigende mes op tafel, gaat de meerderheid in kabinet en Kamer akkoord met de half-open-dam, die nu in de Oosterschelde gebouwd wordt. In de geest van 1953 en met de letter van de daaruit voortgekomen Deltawet, houdt de meerderheid van Provinciale Staten van Zeeland vast aan een gehele afsluiting, maar met 75 tegen 67 stemmen gaat de Kamer akkoord met de half open-dam. Een gat in de dam en een gat in de Deltawet. Wie zoekt naar doorslaggevende argumenten van voor of tegen is tevergeefs bezig. Wat dat betreft is de draai van 180 graden, die de verantwoordelijke minister Westerterp maakte, het duidelijkste voorbeeld. Het gaat om de sfeer die dagen, of liever: die nachten. De sfeer van het milieu is heilig. Politieke problemen komen ons vandaag niet uit. Wat een schitterend wonder der techniek ligt daar toch op nu. Zelfs 20 jaar geleden werkten we - vooruitlopend op het tijdrovende rekenwerk - nog met vuistregels, gebaseerd op ervaring." Computers „Dat is nu anders. De tijd, die nodig is een momentopname van de totale meteorologische situatie helemaal en nauwkeurig te berekenen, is, dankzij de computers, teruggebracht van soms wel een half etmaal tot vijf uur. Bovendien werd dertig jaar geleden maar van twee luchtlagen de afzonderlijke invloed op het totaal berekend en nu worden er vijftien verschillende luchtlagen in de berekeningen meegenomen, hetgeen weer tot veel nauwi<euriger resultaten leidt." „We kunnen nu 72 uur van tevoren vrij nauwkeurige verwachtingen opstellen en we zijn zeker in staat het gevaar van een storm te onderkennen, lang voor die de Nederlandse kust de tekentafel én: de grootste kosten worden pas door volgen.de kabinetten betaald. Droom Financieel realisme was nog gewoon rechts. Bij de verkiezingen dat jaar werd Drees junior met zijn DS'70- droom van de politieke kaart geveegd. Natuurlijk, in het politieke akkoord was vastgelegd dat de kosten van de half- milieu-vriendelijke Oosterschelde-dam niet uit de pan zouden mogen rijzen. Maximale kosten: zo'n drie miljard gulden. Maar hoe hard was dat? Soms kan één citaat meer vertellen dan een heel geschiedenisboek. PPR-minister Trip uit het kabinet Den Uyl, terugkijkend op de beslissing voor de half-open dam en de daaraan verbonden kosten: „Rijkswaterstaat wilde 'm graag maken en het lijkt me menselijk dat ze dan niet zeggen: het kan ook het dubbele worden". Het wordt dus meer dan het dubbele. Niet dat er nu sprake is van miljarden bedrog, want als we de normale stijgingen van lonen- en prijzen van de afgelopen jaren bij die drie miljard gulden optellen, valt de financiële schade nog wel mee. Maar toch, nu pas .wordt de échte rekening gepresenteerd van deze beslissing van politieke moedwil en technisch en financieel misverstand. Honderden miljoenen extra door technische tegenvallers en het onder tafel houden van pessimistische calculaties. Alsof je een ,bord erwtensoep bestelt en de ober pas bij het afrekenen vertelt datje voor de worst apart moet bijbetalen. Na 1974 vliegt de tijd vooruit en de economie achteruit en is het tijd voor de derde flash-back: 25 maart 1982, nog nauwelijks geschiedenis te noemen. Op de agenda voor de Tweede Kamer staat het tiende voortgangsrapport Oosterscheldewerken. Voer voor specialisten en nauwelijks een politiek punt in de voorbereidende fractievergaderingen. Behalve bij het CDA, waar Marius van Amelsvoort zijn zuinige financiële blik eens over de oplopende kosten van de Delta-werken heeft laten glijden, aangespoord door kosten-kritische betogen uit het VVD- kamp. bereikt. Er is dus tijd om te waarschuwen." Het rekentuig, dat nodig is om de huidige resultaten te bereiken, is zo duur dat het voor landen als Nederland en België niet meer op te brengen is. Samen met andere Europese landen is daarom een weerkundig centrum opgezet in Reading (Engeland). Daar vandaan betrekt ook het KNMI het rekenwerk. Elke zes uur wordt in Reading opnieuw berekend hoe het weer er op en rond de Noordzee over 24 uur zal uitzien. Onweer Hebben de geografishe ligging van Zeeland en de kenmerken van landschap en zee-armen invloed op het gedrag van stormen? „Nee, het gaat hier om zulke enorme hoeveelheden energie dat de geografische gesteldheid daar geen invloed op heeft. Er bestaat wel „enige Hij spoort zijn collega Eversdijk aan de Algemene Rekenkamer eens in te schakelen. Drees junior, die daar nu werkt, heeft wel trek in zo'n financiële controle van het werk, dat wellicht nooit zou zijn uitgevoerd als het kabinet-Biesheuvel niet vroegtijdig was gevallen en hij, als minister van Verkeer en Waterstaat, de Oosterschelde gewoon potdicht had afgesloten. Schuldvraag Met de toezegging van rekenmeester Drees in de zak kan Huib Eversdijk zijn collega-Kamerleden die 25ste maart zonder veel moeite overhalen de onafhankelijke Rekenkamer te vragen een duik te wagen in de financiële wereld achter de Oosterscheldedam. Een belangrijke vraag, in feite de schuldvraag: wie was verantwoordelijk voor de uit de hand lopende kosten van de Oosterschelde-dam? Was het Rijkswaterstaat, het technocraten-labyrint, waarin geen politicus de weg weet, zodat er maar één uitweg is: het blindelings volgen van de oncontroleerbare deskundigen? Of was het de politiek, het Haagse wereldje, dat besluiten in de waan van de dag neemt en ondanks de macht over de financiële kraan, stuurloos en hulpeloos meedrijft op zichzelf sturende processen? Waarschijnlijk alle twee, want de politiek gaf Rijkswaterstaat de ruimte en werd daar later zelf het slachtoffer van. Toen het geld op was, bleek het punt van terugkeer, de hele zaak dicht of nog weer anders: de dijken drastisch verhogen, al gepasseerd. Hoe de Tweede Kamer zich voelde, vertelde Huib Eversdijk die 25ste maart 1982, en dat is dan het derde veelzeggende citaat, waarmee de geschiedenis van de Oosterschelde dam getypeerd kan worden: „Het is nog steeds niet voor honderd procent zeker of een en ander technisch haalbaar is, althans, diverse deskundigen spreken openlijk hun twijfel uit. De vraag is: wordt het geen Concorde? Hij zal wel vliegen, maar vraag niet ten koste van wat?" En met die vraag werd een voorlopige punt achter het politieke hoofdstuk in de geschiedenis van de Delta-werken gezet. Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) probeerde daar enkele weken geleden nog een komma van te maken met haar dreigement de Oosterschelde helemaal af te sluiten, maar dat was niet meer dan een politiek dreigement in het Catshuis om geld voor haar begroting te krijgen. De politieke punt was al gezet. In Den Haag blijft men voorlopig met de armen over elkaar zitten, kijkend naar de voortgang van de werken in Zeeland. Nu wordt er geschreven in het hoofdstuk van de techniek. Zal het lukkenTZal de Concorde vliegen? De vraag zal de komende jaren beantwoord worden, maar zelfs daarna is er geen definitieve punt achter de geschiedenis van de Delta-werken te zetten. Want hoe machtig is de techniek, hoe machtig zijn politici, hoe machtig is de mens? En daarmee zijn we bij het laatste, aflsuitende citaat gekomen. Het zijn afgestofte woorden van een religieus bewogen koningin Juliana: „Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is." Heel veel Zeeuwen zullen zich er, dertig jaar later, nog door voelen aangesproken. Wat dat betreft is er sinds 1953 niets veranderd. relatie tussen weer en landschap of- bijvoorbeeld - het warme water van de Oosterschelde, maar dan praten we over zaken van een andere orde dan een storm." „Onweer bijvoorbeeld. De mensen zeggen: het onweer heeft de hele dag boven de Oosterschelde gehangen. Maar zelfs dat is niet echt wat er gebeurt. De warmte van de Oosterschelde veroorzaakt inderdaad nog een energie-ontlading in een overdrijvende wolk, maar de wolk drijft verder. De volgende bliksemschichten komen weer uit een andere wolk enz." „Dat de storm van 1953 zo'n verwoestende invloed had lag voornamelijk aan een volstrekt toevallige samenloop van omstandigheden. De voornaamste daarvan waren het springtij en de route van de storm die zodanig op de kust stond dat het opgestuwde water niet weg kon en in de trechter, die de Zeeuwse zeearmen toen vormden, werd geperst. Dinsdag 3 februari Waar zijn de woorden, die in volle diepte de nood beschrijven van de door het water overrompelde gebieden? Helaas, wij hebben ze niet tot onze beschikking. De naakte feiten zijn zo schril, de cijfers der doden (tot nu toe 991 geteld) en der vermisten (een onbekend aantal) zo schrikwekkend, dat men alleen nog maar rouw en stilzwijgen heeft als passende omlijsting Overal heldhaftige pogingen tot redding van ingeslotenen, overal angst en verwarring, overal voedseltekort en onschatbaar materieel vérlies. De algehele ellende laat zich met geen pen beschrijven! Vier militairen verdronken Dood en verderf in Roodevaart Afschuwelijk drama Een der meest troosteloze gebieden in de rampspoedige Westhoek is de bruin-gekleurde, golvende binnenzee bij Moerdijk. Hier is het, in het gehucht Roodevaart, dat een geheel gezin met huis en al door de aanvallende vloed werd weggevaagd. Vader, moeder en zeven kinderen, die rustig lagen te slapen, verdwenen in de golven Collecte in Bisdom Breda Op Zondag 8 februari zal in alle kerken van het Bisdom Breda een collecte worden gehouden voor de getroffen gebieden Staatshoofden betuigen hun deelneming Telegrammen van deelneming werden aan onze regering gezonden door: president Eisenhower van de VS, koning Haakon van Noorwegen, groot-hertogin Charlotte van Luxemburg, president Vincent Auriol van Frankrijk, van de Indonesische,van de Italiaanse gezant en van de Belgische ambassade Het bezoek van prinses Wilhelmina Gisterenmiddag arriveerde aan de steiger te Hoedekenskerke H.K.H. Prinses Wilhelmina met de veerboot Prins Hendrik. Zij werd vergezeld door de Commissaris der Koningin en diens echtgenote De les van een Ramp Bisschoppelijke bijdrage tot onze steunactie De lezer zal het ons hopelijk niet kwalijk nemen, dat we hem niet onderhouden over de KVP, Humanisme, Partijraad, bestuursverkiezing, Eisenhower en wat er zich nog verder beschouwenswaaard in deze wereld vertoont Eerst leven en dan filosoferen Pauselijke deelneming Mgr. P. Giobbe, pauselijke internuntius, heeft maandagavond het volgende telegram ontvangen: „Zijne Heiligheid, diep bewogen door de vreselijke ramp, die Nederland heeft getroffen, deelt in de onzegbare smart, smeekt Gods erbarming over de slachtoffers en de in nood verkerende bevolking af en zendt Zijne Apostolische Zegen" Gezien de watersnood in de Westelijke Langstraat worden de BBA-diensten -lijn 22- alleen van Waalwijk-Den Bosch vv gereden. Ook de diensten naar Made en Oosterhout zijn gestaakt. Het is niet te zeggen voor hoelang omdat de wegen zeer door het water hebben geleden en nog lijden Poolse hulpactie ingezet De Polen, behorende tot de voormalige Poolse strijdkrachten in Breda en omgeving, hebben besloten hulp in welke vorm dan ook te verlenen aan de door de watersnood getroffen gebieden Oproep aan de toneelverenigingen Aan alle amateurtoneelverenigingen in Breda wordt verzocht in de komende weken uitvoeringen te geven ten bate van de slachtoffers der watersnoodramp Namens het RK Vrouwengilde berichten wij, dat wegens de bekende omstandigheden de „Vrolijke Middag" heden niet door kan gaan Een duidelijk voorbeeld van hoe het moet, stelde de fa. J.P. van Wanrooy, grossier in schoenen te Kaatsheuvel. Niet minder dan vijfhonderd paar schoenen werden geschonken aan het Nationaal Rampencomité. Laat het dit keer eens zijn: goed voorbeeld doet volgen Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft een beroep gedaan op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste maatregel één uur loon of salaris af te staan en eventueel over te werken. Werkgevers in getroffen gebieden wordt verzocht geen arbeiders te ontslaan De heerC. Müller, directeur hoofdredacteur van de Bredase Courant, heeft maandag j.l. het feit herdacht, dat hij veertig jaar aan het dagbladbedrijf verbonden is. In verband met de ramp, die Nederland getroffen heeft, is overwogen de voor deze gelegenheid geprojecteerde receptie te verplaatsen naar een ander tijdstip. Dit bleek echter niet meer mogelijk, zodat gistermiddag zeer velen Huize Merula hebben betreden om de jubilaris en zijn echtgenote geluk te wensen Breda viert dit jaar géén carnaval. Dit besluit is genomen door het algemeen bestuur van de BCV, dat, ofschoon niet voltallig bijeen, terecht meende dit besluit zonder meer te kunnen nemen In tegenstelling tot andersluidende berichten moeten we mededelen, dat de patiënten van het Zierikzeese ziekenhuis niet naar de zolders zijn vervoerd Een meisje van 19 jaar heeft bij Halsteren uren lang aan een telefoondraad gehangen voor zij in een der boten kon worden geholpen De directeur van het Telefoondistrict Breda doet een dringend beroep op alle telefoongebruikers het telefoneren tot het uiterste minimum te beperken, teneinde te voorkomen dat in verband met de watersnood noodzakelijk telefoonverkeer vertraging ondervindt Gerard Trémerie: vliegende weldoener De Belgische piloot Gerard Trémerie heeft met zijn hefschroefvliegtuig ontzaglijk veel goed gedaan. Hij heeft tochten over de

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 2