PAGINA 2 MET roeibootjes toerden vele mensen uit ondergelopen polders gered. Hier een beeld van zo'n redding in de buurt van Moerdij k. foto stramer ZATERDAG 29 JANUARI 1983 VLISSINGEN: Boten voeren door de straten. TOEN het toater weer was verdwenen bleek hoe groot de aangerichte schade was. Hier een ver nielde woning bij Raamsdonksveer. - fotoanp UIT tal van landen kwam hulp. Op deze foto Amerikaanse militairen vlakbij de Moerdij kbruggen, nog juist op Zevenbergs grondgebied, bezig met het maken van wallen om het water te keren. - foto sturm KONINGIN Juliana was erg begaan met het lot van de bevolking in de on dergelopen gebieden. Met laarzen aan trok ze rond en troostte persoonlijk mensen, die familieleden hadden verlo ren. Onder meer deed ze dat in Halste ren, een van de zwaarst getroffen dor pen in West-Brabant. Naast haar burge meester mr. A. Eikhuizen, de latere bur gemeester van Oosterhout.(foto rechts) - foto sturm OVERAL in het land werden de evacués ondergebracht. Dat gebeurde onder meer in Concordia te Breda, waar auto's en bussen met mensen af en aan reden. - foto stramer KERKWERVE, een dorp op Schou wen- Duiveland. Het water maakte vooral veel slachtoffers in het noorden van Zeeland en op de Zuidhollandse eïlanden.(foto boven) - foto klm aerocarto door Bas Augustijn 1 februari 1953. Dat er een storm op komst was op een moment dat ook op springtij moest worden gerekend, wist men tevoren. Dat het zo erg zou worden had niemand vermoed. Hoge golven beukten de dijken, die op tal van plaatsen te laag of te zwak bleken te zijn. Vooral in Zeeland, het ALLES wat rijden kon werd ingezet om vluchtelingen uit de overstroomde gebieden te halen. Zelfs met paard en wagen kwamen heel wat mensen naar veiliger oorden. F0- OOK de prinsessen lieten zich niet onbetuigd. Prinses Beatrix geeft op deze foto een pop aan de vierjarige Corry Kesteloouit Zierikzee, die pas in een opvangcentrum is aangekomen. Rechts naast Beatrix prinses Irene. - fotoanp Westbrabantse kleigebied en de Zuidhollandse eilanden stroomde het water met grote, verwoestende kracht polders, steden en dorpen binnen. In het donker werden mens en dier verrast. Toen het licht werd kwam het besef welke enorme ramp het zuidwesten van Nederland had getroffen. Later bleek dat de verliezen nog groter waren dan in eerste instantie werd gedacht. In totaal kwamen 1835 mensen om, 35.000 koeien, paarden, schapen en geiten vonden de dood, 47.000 huizen, boerderijen en andere gebouwen werden vernield of liepen forse schade op. In totaal liep ruim 200.000 hectaren onder water en 72.000 mensen moesten worden geëvacueerd. De materiële schade werd later op vijftien miljard geraamd. Na de eerste massale reddingsoperaties kwam al de kreet: „Dit nooit meer. De zeearmen moeten omwille van onze veiligheid dicht". Een kreet, die gestalte kreeg in de vorm van het Deltaplan. Al op 18 februari 1953 werd de Deltacommissie de vraag voorgelegd hoe de zeearmen waren af te sluiten. Nu, dertig jaar- later, op deze pagina een terugblik op de ramp van toen. begon de ellende Ernstige bezorgdheid over de bewoners van de Biesbosch Huilende vrouwen en kinderen „Het ging allemaal zo allemachtig vlug. Ik zat de koeien te melken en voor ik het wist zat ik tot over mijn middel in het water. Drie kilometer ver ben ik meegespoeld door het kokende water. Mijn moeder heb ik niet meer gezien". Dat vertelt een zoon van de .Wed. Stoop in Zwaluwe De Groenendijk in Lage Zwaluwe met kerk en school en al is geheel geïsoleerd. Er zitten nog vijftig kinderen, die gehaald moeten worden. Militairen zwoegen. „Soms is het erg ondankbaar, meneer", zeggen er een paar, die nat zijn tot hun nek. „Er zijn mensen bij, die, al staan ze tot hun middel in het water, niet mee te krijgen zijn uit hun huizen. En je kunt ze toch ook niet laten verdrinken" André Gelens: held van Moerdijk Diep menselijk leed, gecentraliseerd in de sombere evacuatieposten in Zevenbergen, Zevenbergschen Hoek en Klundert. Een dapper vrouwtje verbindt één van I haar kinderen: moeder Gelens, die zich kan beroepen op een held van een man: André Gelens. Van 's morgens vroeg tot 's middags sjouwde hij in een roeibootje op en neer om gezinnen van de zolders te halen. Toen vonden omstaanders het genoeg: Gelens ging te ver, hij zou zichzelf in de dood hebben willen werken om anderen het leven te laten behouden.Zonder pardon ging hij een auto in. „Het is altijd een waterrat geweest", zegt moeder Gelens. Maar dit is geen waterrattenwerk meer De familie Polak uit Zwingelspaan wacht rustig af. „We hebben alles in de steek gelaten om het vege lijf te redden". De kleine pukken beseffen de ernst van de toestand niet. Een anderhalf jarig meisje moest en zou een brandende lucifer uitblazen. Gelukkige kindsheid Een oud vrouwtje uit Moerdijk zit eenzaam alleen. „Zij nemen mij toch ook mee naar Breda?" „Och, natuurlijk Moederke", Schrijnende taferelen in andere zaalhoekjes. Huilende meisjes en moeders. Een jonge moeder verzorgt haar baby Water zakt Om half een vannacht bereikte ons uit Terheijden het verheugende bericht, dat op dat tijdstip, gerekend van half twaalf Zondavond af, het water acht centimeter was gezakt op de Tysseweg ten Noorden van Wagenberg, in de polder daargelegen Anders was het gesteld aan de Duivenhoek. Daar begaf de dijk het plotseling en het water, dat met woeste kracht de polder in stroomde, vernielde huizen en boerderijen. Drie naast elkaar wonende gezinnen werden het slachtoffer. Twee kinderen, respectievelijk achten negen jaar oud van de familie A. Taalman- Mathijssen, verdronken en met hen verdween de moeder in de vloed. Het elf-jarig zoontje van de familie kon, zwaar gewond, gered worden Commando's geïsoleerd Reddingstroepen onderweg Rond één uur in de nacht bereikte ons het bericht, dat een troep mannen van de commandotroepen uit Roosendaal, die naar Rilland-Bath zijn vertrokken om assistentie te verlenen, zelf geïsoleerd zijn geraakt. Onmiddellijk werden op de Engelbrecht van Nassaukazerne maatregelen genomen om de ingesloten manschappen te redden. Om een uur stonden nieuwe commandotroepen gereed, die met behulp van boten van de KMA pogingen zouden gaan doen om hun i makkers te redden Een tragisch ongeval heeft zich voorgedaan met een auto van een Rotterdamse zakenman, die zich met een lifter in de auto, onbewust van het grote gevaar, naar de Moerdijk spoedde. Op ongeveer acht kilometer van de Moerdijk werd de auto overvallen door het water. De automobilist wist zich na veel moeite te redden, maar zijn lifter is spoorloos verdwenen en vermoedelijk verdronken Huizenhoge golven beukten passagiers Brits schip in Ierse zee vergaan 139 opvarenden verdronken Ook in België en Engeland Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd dooreen j windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water, dat op de straat stond Sjaak Beerendonk van de buurtschap Fijnaart onder Heiningen werd om half drie door het water verrast, dat toen reeds tot de bovenverdieping van de woning was doorgedrongen. Met zijn broers en verdere familieleden begaf Sjaak zich naar de huiszolder. Het waterwas zo hoog gestegen, dat de familie op de zolderbalken moest klimmen om zich veilig te stellen. Vervolgens werd er een gat in het dak gemaakt. Toen konden de mensen zich naar beneden laten glijden en bereikten zij de Driehoeksedijk Gevolgen voor Willemstad waren ontzettend Noodtoestand in Fijnaart Klundert en Zevenbergen zwaar geteisterd Uit de duisternis en het brakke water doken mensen op, die vertelden alles te hebben verloren, ook hun dierbaren. Honderden anderen, zij die dieper in het polderland woonden, zagen geen kans meer weg te komen. Zij hadden zich begeven naar de bovenverdiepingen van hun woningen, zwaaiden door de stuk geslagen ramen met gordijnen naar hulpkolonnes, die als vastgenageld op de dijken stonden, wetende dat er geen materiaal I beschikbaar was van zulk een kwaliteit, bestand tegen deze vreselijke springvloed. Met het licht van de morgen spoelden de eerste lijken aan. Doktoren pasten kunstmatige ademhaling toe. Het volk huilde en was radeloos l'ldiUlilUJMII:*»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 2