De opname, die een van de leden van de groep maakte van Sergei Batowrin achter een getralied raam van Psychiatrische Kliniek no. 14 in Moskou. zaterdag 29 januari 1983 teken als de 'vredesduif' van de officiële Russische vredesbeweging opgenomen. Batowrin en zijn medestanders - ze ma ken er geen geheim van - baseren hun op vattingen op een optimistische mensvisie, dezelfde vorm van humanisme die ook in het Westen zijn duizenden heeft verslagen (alleen Rozenoer tekent nadrukkelijk aan dat hij zich geïnspireerd weet door de (joodse) religie). Batowrin zelf is al lange tijd pacifist. Om de overgemilitairiseerde Sowjetmaatschappij te ontvluchten, pro beerde hij sinds 1976 een emigratievergun ning te krijgen. De laatste maanden - zegt hij - is mij echter duidelijk geworden dat ik daarmee in feite alleen mijn persoonlijk voordeel op het oog had. Mijn taak ligt echter hier in de Sowjet-Unie. Daarom ben ik nu met mijn pogingen om weg te komen gestopt. Er zijn in hetgeen de groep naar voren brengt onmiskenbare trekken van overeen komst met hetgeen de vredesbeweging in het Westen propageert. Alleen de simpele naïviteit ten aanzien van de bedoelingen van de Sowjet-top ontbreekt. Men appel leert weliswaar aan de officieel beleden jgoede oogmerken van de leiders in het Kremlin, maar zeker het optreden van de Sowjets tegen de groep zelf gedurende de afgelopen maanden heeft de leden duide lijk gemaakt dat er slechts sprake is van eer belijden met de mond. Het optreden van de autoriteiten tegen !de groep wordt des te wranger, wanneer 'men bedenkt dat op 13 december vorig jaar 'in de Verenigde Naties met volledige in stemming van de Sowjetdelegatie een reso lutie werd aanvaard, waarin particuliere iinitiatieven tot bevordering van de vrede van harte werden toegejuicht. De resolutie bepleit uitwisseling van ideeën op dit vlak en waarschuwt dat het particuliere vredes werk niet van overheidswege of anderszins mag worden tegengestaan. Schendingen dienen gerapporteerd te worden aan secre taris generaal Perez de Cuellar. Over een jaar komt de zaak in de algemene vergade ring van de VN terug. Voor het vestigen van wederzijds ver trouwen verwachten de leden van de groep weinig van de autoriteiten uit Oost en West, maar stellen ze al hun hoop op in schakeling van de basis. Bij de volken zelf moet het beginnen, zegt Sergei Batowrin. En daartoe moeten ze elkaar voor alles le ren kennen. In de medio vorig jaar gefor muleerde 'vredesvoorstellen' van de groep ligt daar - afgezien van de oproep tot be vriezing van de kernwapenwedloop - dan ook alle nadruk op. Enkele van die voorstellen zijn: vakantie-uitwisseling van Sowjetrussi- sche en Amerikaanse kinderen, inclu sief die van de hoogste regeringsleiders; televisiedebatten die gelijktijdig in beide landen worden uitgezonden en waarin de kijkers aan politici en promi nenten van de 'overkant' vragen kun nen stellen; het instellen van een Russisch-Ameri- kaans huwelijksbureau en de opening van medische centra in beide landen om gezamenlijk onderzoek te verrichten; !S een bureau voor schriftelijk contact, dat burgers van beide landen in staat stelt elkaar beter te leren kennen; Gezamenlijke Russisch-Amerikaanse ruimtevluchten en de inrichting van een gezamenlijk ruimtestation in een baan om de aarde; een gezamenlijk instituut in beide lan den dat opiniepeilingen houdt over alle vraagstukken van wederzijdse betrek kingen; gezamenlijk overleg over 'vredespropa- ganda' in het onderwijs. Direct bij haar oprichting nam de groep van Batowrin c.s. enige afstand van de dis sidente beweging in de Sowjet-Unie. Niet omdat ze het niet eens zou zijn met de po gingen vanuit dezekring om verandering te brengen in de situatie van ontrechting en rechteloosheid en voortdurende schending van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. Maar wèl om de autoriteiten niet direct al een stok in handen te geven om te slaan. Maar het mocht niet baten. Vervolging Vier dagen na de persconferentie reeds krijgen twee leden van de groep, Batowrin en de ingenieur Vladimir Fleisjgakker, de militie op bezoek. Ze worden opgeroepen op het politiebureau te verschijnen,- maar \veigeren: ze hadden immers niets onwet tigs gedaan en hadden geen enkele aanlei ding gegeven tot zo'n oproep. Weer drie dagen later - 11 en 12 juni - worden bijna alle leden van de groep ontboden door de politie. Ze worden gewaarschuwd dat hun activiteiten 'provocerend, gemeenschaps- vijandig en onwettig' zijn en worden bedreigd met vervolging wegens criminele handelingen. Daarna volgen de gebeurtenissen elkaar snel op. Omdat de groep had aangekon digd zaterdags en zondags een telefoon dienst te willen organiseren om ook andere burgers in de gelegenheid te stellen voor stellen in te dienen, worden de telefoonaan sluitingen van Batowrin en Rozenoer afge sneden. Batowrin krijgt vervolgens huisar rest opgelegd. Zijn vrouw Natalja, die net op dat moment even weg is om boodschap pen te doen, vindt bij haar thuiskomst mili tiemensen voor de deur. Ze komt haar ei gen huis niet meer in. Ook buitenlandse correspondenten wordt de toegang ont zegd. Batowrins huis wordt uitgekamd en verschillende documenten en tekeningen van zijn hand over oorlog en vrede worden inbeslaggenomen. Ook bij andere leden van de groep vinden huiszoekingen plaats. In juli worden de groepsleden bijna elke dag ontboden op het politiebureau voor ondervragingen. Op 5 augustus besluit de groep ter gele genheid van 'Hirosjima Day' (de herden king van het feit dat in 1945 de eerste atoombom op de Japanse stad met die naam werd geworpen) een expositie te or ganiseren van Batowrins werk over oorlog en vrede. Batowrin daarover: ,,Er zat werkelijk niets bij dat door de autoriteiten als 'crimineel' of iets dergelijks zou kunnen SERGEI ROZENOER worden aangemerkt en de naam USSR kwam zelfs op geen enkele tekening voor. De expositie is precies twintig minuten open geweest. Niemand werd toegelaten. Wij zaten op de zestiende verdieping van een gebouw en toen we op een gegeven mo ment van een balkon naar beneden keken, zagen we enkele ons bekende westerse jour nalisten voor de deur staan. We riepen: waarom komen jullie niet boven? Ze ant woordden: we worden niet toegelaten. Even later kwam een horde KGB-mensen de kamer binnen. We werden allemaal ge fouilleerd en al mijn tekeningen werden van de muur gehaald, werk van zo'n twee jaar nota bene. Ze namen alles mee, zeiden' ze, om te kijken of er niets subversiefs bij zat. Ik heb ze nog steeds niet terug." Een dag later wordt Sergei Batowrin gearresteerd en overgebracht' naar Psychia trische Kliniek nummer 14 aan de Bekhte- revstraat in Moskou. Deze kliniek heeft speciale cellen voor dissidenten en staat be kend als 'opvanghuis' voor burgers die zich niet willen laten gezeggen door de autoritei ten en op hun rechten blijven staan. Na de behandeling door de staatspsychiaters ge ven ze hun verzet veelal 'vrijwillig' op. Ook Sergei wordt behandeld met over doses neuroleptica. Één van de leden van de groep ziet kans hem achter het tralie werk van een raam van de kliniek te foto graferen (zie de foto elders op deze pa gina). Een maand later - we schrijven dan inmiddels 7 september 1982 - wordt Batow rin na protesten van de zijde van westerse wetenschapsmensen en vredesactivisten vrijgelaten. Hij blijft echter op het polikli nisch register staan en kan dus elk moment weer door een psychiater voor een nieuwe behandeling worden opgeroepen. De pesterijen tegen hem en andere leden van de groep gaan inmiddels door: telefo nische bedreigingen, huisarrest, verhoren, huiszoekingen, ontslagen, aanvallen in de Sowjetpers etc. Tweemaal vindt een poging tot moord plaats: KGB-auto's trachten le den van de groep te 'scheppen'. Ook prof. Medwedkov zat enige tijd gevangen samen met een collega, prof. Joeri Khronopoulo. De groep ziet hun arrestatie als een poging om hen af te houden van contact met de circa tweehonderd Scandinavische deelne mers aan een door de officiële vredesorga nisatie van de Sowjet-Unie georganiseerde 'vredesmars' door Leningrad en Moskou. Ze worden op beschuldiging van 'straat- schennerij' vijftien dagen lang vastgehou den. Prof. Medwedkov: „Uit een brief die de officiële Sowjet-vredesorganisatie schreef in antwoord op vragen vanuit de vredesbe weging in het Westen over onze arrestatie is. ons duidelijk geworden dat we ons hadden schuldig gemaakt aan straatschennerij, omdat we een vrouw in de bus zouden heb ben geslagen. Waar ze het vandaan halen is ons een volslagen raadsel. Tijdens ons ver blijf in de gevangenis spraken wij regelma tig met de daar aanwezige politiemensen, die zich duidelijk een beetje schaamden over ons arrest. Omdat ze bang waren dat we die mensen zouden beïnvloeden, werden we toen door de gevangenisautoriteiten in isoleercellen geplaatst. Toen we één van de gevangenisautoriteiten vroegen op grond van welk grondwetsartikel ze ons wilden beschuldigen, antwoordde hij: „Daar kun nen. we elk van de- tweehonderd artikelen pagina 3 voor gebruiken." En een ander zei tegen ons dat wij gevaarlijker waren dan de 'ge wone' dissidenten: jullie hebben het mas ker op van de vredesbeweging, maar in feite zijn jullie anti socialisten, zei hij. Nadat we weer vrij waren, hebben KGB- agenten getracht ons te laten verongeluk ken. Op een gegeven moment reden mijn vrouw en ik door de stad, toen plotseling één van onze voorwielen wegschoot. Mijn vrouw kon met de grootste moeite onze auto tot stilstand brengen. Dat lukte op het nippertje, net toen de begrafenisstoet van Brezjnjev voorbij kwam. Mijn vrouw stapte hevig overstuur uit. Toen ze zich omdraaide, stond een meter of tien ver derop een ons zeer bekende auto vol ver trouwde KGB-gezichten. Mijn vrouw heeft hen de huid vol gescholden, maar zij zeiden natuurlijk nergens van af te weten. Het is best mogelijk dat onze 'schaduwen' niet in opdracht van hogerhand, maar op eigen initiatief gehandeld hebben, omdat ze ein delijk wel eens van ons af wilden. Dag in dag uit voor iemands huisdeur staan gaat vervelen, hoor." Teleurstelling Ondanks het getreiter van de kant de au toriteiten gaat de 'Groep voor het scheppen van vertrouwen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten' door. Hoe denkt zij de Sow jet burgers met haar boodschap te bereiken? Sergei Rozenoer maakt duidelijk dat ze daarbij voor een belangrijk deel af hankelijk is van mondelinge overdracht van haar ideeën, maar dat is in de Sowjet- Unie geen onbekend verschijnsel. „Het nieuws over onze groep heeft zich ontzet tend snel door het land verspreid. Binnen een paar maanden tijd hadden we ruim dui zend sympatisanten, terwijl er in Lenin grad, Novosibirsk en Odessa nevengroepen zijn opgericht. Overigens zijn in Siberië twee aanhangers, die handtekeningen aan het verzamelen waren, gearresteerd. We zijn ervan overtuigd dat we nog veel meer verborgen sympatisanten hebben. Uiter aard zijn vele mensen bang om ons open lijk te steunen." Zijn de Sowjetburgers wel op de hoogte van de gevaren van de nucleaire bewape ning? Medwedkov: „Voor velen hier is de nucleaire holocaust slechts een abstractie. Er zijn wel enkele teeveeprogramma's ge weest over de gevolgen van een atoomaan- val, maar verder is er nauwelijks voorlich ting over. Daarom is het zeer belangrijk dat we ook op dit punt komen tot uitwisseling van informatie met het Westen." Zelf wil de groep onder meer studiebijeenkomsten gaan organiseren als middel om een breder publiek met haar opvattingen te bereiken. De hoogleraar is terughoudend in zijn kritiek op westerse vredesbewegingen („Of ze zich naief opstellen, kan ik niet beoorde len. Het is niet onze taak hen te bekritise ren"), maar toch verheelt hij zijn teleur stelling niet dat er van die zijde zo weinig reactie is losgekomen met betrekking tot zijn groep. „Wij zouden meer contact zeer op prijs stellen, net zo goed als we zeker ook van plan zijn contacten tot stand te brengen met onafhankelijke vredesgroepen in Hongarije en de DDR. Geen ontspanning Het. optreden van de Sowjets tegen de 'vertrouwensgroep' van Batowrin c.s. is het zoveelste bewijs dat de leiders in het Kremlin ondanks de facade van schone leu zen beslist niet uit zijn op ontspanning. De leiders zijn permanent bevreesd voor op standen en aantasting van- hun eigen posi tie. Daarom moeten ze er een uitgebreid controle-apparaat op na houden. Het daar uit voortvloeiende gebrek aan vrijheid I wordt gerechtvaardigd door het in stand I houden van een permanente oorlogsdrei ging. Iedereen die kritiek heeft, heult met de imperialisten. Daarom moet elk onaf hankelijk en kritisch geluid, zelfs al sluit het zich grotendeels aan bij de door henzelf veelvuldig gehanteerde leuzen, in de kiem worden gesmoord. Bewapening tegen het buitenland en onderdrukking in het bin nenland gaan hand in hand. Ontspanning en een gesloten systeem als dat van de Sow jet-Unie verdragen elkaar niet. De onaf hankelijke vredesbeweging in de Sowjet- Unie is er het levende bewijs van. Wanneer ik afscheid neem, zegt een vu rige Medwedkov: „De mannen die ons het zwijgen op willen leggen, staan misschien om de hoek te wachten. Ze kunnen ons lichamelijk inderdaad kapot maken. Maar onze idealen kunnen ze niet begraven. Nie mand zal onze beweging kunnen stoppen." „Tot ziens", zegt Sergei Batowrin. Zelden is de betekenis van deze twee woordjes zo duidelijk tot me doorgedrongen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 2