meTrnfi: Sergei Batowrin en de slag om de vrede in de Sowjet-Unie zaterdag 29 januari 1983 pagina 2 door Léon Kramer MOSKOU - Eigenlijk hadden staatschef Leonid Brezjnjev en zijn collega's in het Politbureau hun handen moeten dichtknijpen, toen Sergei Batowrin 4 juni vorig jaar op een geïmproviseerde persconfe rentie in zijn Moskouse tweekamerflat de oprichting van een onaf hankelijke Russische vredesgroep bekendmaakte. Niet alleen im mers kreeg de Unie van Socialistische Sowjet Republieken op deze wijze een organisatie in huis van het soort, dat zij in het Westen altijd zo'n warm hart zegt toe te dragen. Maar bovendien sloten de nieuwe 'peaceniks' (zoals ze in internationale pers al snel genoemd werden) zich bewust aan bij de tot op de Moskouse aanplakborden geëtaleerde vredesleuzen van de Sowjets. ,,We hebben eigenlijk hetzelfde doel als de Sowjet-regering", zei de vijfentwintigjarige Sergei dan ook tegen de in zijn woonkamer verzamelde westerse correspondenten, namelijk het gevaar van een nucleaire oorlog terugdringen". Er mankeerde slechts één ding aan de nieuwe beweging: ze wilde zich onafhankelijk opstellen, een appèl doen op béide 'grootmach ten', en niet slechts fungeren als applausmachine voor de Russische autoriteiten. Dat is in de Sowjet-Unie echter nog steeds (en na An dropovs aantreden zelfs weer in toenemende mate) een vergrijp tegen de staat(sveiligheid). En daar hebben de machthebbers in het Kremlin maar één antwoord op: de KGB. Een paar dagen na de ontmoeting met de westerse correspondenten begon het gepest: huisarrest, verhoren, intimidatie, huiszoekingen, afgesneden tele foons, permanente achtervolging door KGB-agenten, ontslagen, aanvallen in de pers, arrestaties, opname in psychiatrische klinieken en zelfs moordaanslagen. Ze zijn in de Sowjet-Unie een bijna feil loos voorteken van een langdurige toekomst in één van de circa tweeduizend kampen, psychiatrische klinieken of gevangenissen. Één van Moskou's met moderne woon kazernes bestrooide buitenwijken in de buurt van de imposante Lomonosov Uni versiteit. Op het geasfalteerde pleintje voor de flat laat een 'babuschka' haar kleinkin deren uit. Pa en ma zijn waarschijnlijk alle bei aan het werk, zoals zoveel vaders en moeders in de Sowjet-Unie. Twee vrouwen slepen met boodschappentassen. Het kin- derspeeltuintje ligt er verlaten bij en op de parkeerplaats staat een besneeuwde Lada. Flat nummer 16 is er één als alle andere en huisnummer 84 bevindt zich op dezelfde plaats als in alle andere woonblokken in deze stadswijk. Het portaal op de tweede etage is niet verlicht en ik moet m'n ogen haast tegen de deurpost drukken om het huisnummer te kunnen onderscheiden. Ik druk op de bel. Gestommel, een beweging achter het kijk gaatje en de deur gaat open. Sergei Joere- vitsj Batowrin, vijfentwintig jaar, kunst schilder, westerse outfit (half lang haar, baardje, moderne bril, spijkerbroek), woordvoerder van Ruslands eerste (en laat ste?) onafhankelijke vredesgroep, nodigt mij binnen. De kleine woonkamer is be hangen met vredesaffiches uit binnen- en buitenland. 'MIR' vertelt de ene in het Russisch, 'No nuke is good nuke' zegt een andere in de internationale voertaal van het westen. Sergei spreekt voortreffelijk Engels. Als zoon van een Sowjet-diplomaat bij de Ver enigde Naties heeft hij enkele jaren in New York gewoond. Hij stelt mij voor aan twee andere leden van de groep: Joeri Medved- kov en Sergei Rozenoer. Met een derde maak ik kennis door middel van een foto aan de wand: het is de taalkundige Oleg Radzinski. Hij werd eind oktober vorig jaar gearresteerd op beschuldiging van anti-Sowjetagitatie en zit in tegenstelling tot de andere tien leden van de groep, die ook allen kennismaakten met de lange arm van het staatsveiligheidsapparaat, nog steeds vast. Hij lijdt aan astma en is er vrij slecht aan toe. Waarschijnlijk zal zijn pro ces in maart plaatsvinden. Evenals de andere leden van de groep is hij afkomstig uit de betere kringen van de Sowjetsamenleving. Zijn vader is een be kend toneelschrijver. Tot de leden van de groep behoren verder: het echtpaar Maria en Wladimir Natonowitsj Fleisjgakker, beide ingenieur van beroep, de fysicus Ser gei Blik, de tandtechnicus Michail Ostrovski en zijn vrouw Ljoedmila (beiden wonen inmiddels in de Verenigde Staten), de psychiater Igorj Sobkov, de fysicus Gennadi Kortsjik, de wiskundige Boris Kaljoeznji, de fysicus Waleri Godjak, de wiskundige Mark Rejtman en de bioloog Wladimir Opekin. Het embleem van de Moskouse onafhanke lijke vredesgroep. Ik druk de hand van Joeri Medwedkov, een gedistingeerde vijftiger, officieel nog steeds hoogleraar in de sociale en politieke geografie aan de Moskouse Universiteit. Samen met zijn vrouw en collega Olga Medvedkava behoorde hij vorig jaar tot de oprichters van de onofficiële vredesgroep. Een gesprek dat twee westerse correspon denten enkele weken voor mijn bezoek met hem en zijn vrouw hadden gevoerd, kwam deze journalisten te staan op 24 uur ver- Pro/. Joeri Medwedkov (links) en Sergei Batowrin (rechts): dissidenten tegen wil en dank. hoor door de KGB. Ook prof. Medwedkov spreekt vloeiend Engels. Hij bekleedde ge ruime tijd een belangrijke functie binnen de Wereldgezondheidsorganisatie WHO en reisde als zodanig veel in het Westen. Se dert hij zich openlijk aan de zijde van de 'peaceniks' schaarde, mag hij geen colleges meer geven en tracht men hem af te houden van contacten met studenten. Hij is welis waar nog niet ontslagen, maar zijn functie is zodanig uitgekleed dat hij zich nog slechts met wat onderzoek kan bezighou den. Naast hem zit Sergei Rozenoer (30), een wiskundige van Joodse afkomst. Ze zijn zich het risico van onze ontmoe ting zeer bewust. ,,We leven elke dag met de gedachte dat morgen de laatste dag kan zijn", zegt Batowrin, terwijl zijn vrouw Natalja met hun vorig jaar geboren doch tertje op de arm binnenkomt. „Maar wij vinden het belangrijker dat onze opvattin gen bekend worden, ook in het Westen". Wederzijds vertrouwen Voordat Sergei Batowrin medio 1982 sa men met tien medestanders een persconfe rentie belegde, bestonden er in zijn vrien denkring al geruime tijd plannen om op enigerlei wijze uiting te geven aan hun op vattingen over oorlog en vrede en te trach ten een bijdrage te leveren aan de ontspan ning tussen Oost en West. Het klimaat daarvoor is bepaald niet gunstig. In eigen land is slechts plaats voor de vredesleuzen van de autoriteiten, die voortdurend tam boeren op hetzelfde thema: wij willen wel ontwapenen, maar we kunnen niet van wege de agressie van het Westen. De offi ciële vredesbeweging, het Sowjetcomité voor de Verdediging van de Vrede, praat slechts het Kremlin na en kan, zo ze dat al zou willen, ook niet anders. De etherpropa- ganda en de pers tekenen dagelijks in schrille kleuren de agressieve bedoelingen van met name de Verenigde Staten van Amerika. Niettemin worden in officiële toespraken bij velerlei gelegenheden, in de pers, op ra dio en televisie vele schone woorden gewijd aan de bevordering van de vrede in zijn algemeenheid. En in de Sowjetpers wordt iedereen aangespoord zich te laten inscha kelen bij het werk van de bevordering van de vrede. Als Sergei Batowrin dan ook op 4 juni 1982 de doelstellingen van de nieuwe beweging voor de in zijn flat bijeengeko men westerse correspondenten uiteenzet, knoopt hij déérbij aan. We zijn geen dissi denten en onze doelstellingen vallen samen met de openlijk beleden doelstellingen van de Sowjet-regering, vertelt hij. We willen slechts bijdragen aan de bevordering van de vrede in deze wereld en aan de ontspan ning tussen Oost en West. Het sleutelwoord voor de nieuwe groep is: wederzijds vertrouwen. Want, zegt Joeri Medwedkov met nadruk, oorlog is niet pri mair een zaak van wapens, maar van de mensen die ze bedienen en vrede zal dan ook bij de mensen onderling moeten begin nen. Daarvoor is nodig wederzijds vertrou wen en daarom luidt de officiële naam van de groep, die in de afgelopen maanden in de wandeling de 'onafhankelijke vredesbe weging in de Sowjet-Unie' is gaan heten, eigenlijk: 'Groep voor het scheppen van vertrouwen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten'. In het symbool van de groep is zowel het 'westerse' ban-de-bom-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 2