Nederlands SU Dagblad V <VU Zaterdag 29 januari 1983 Wekelijks bijvoegsel van het Nederlands Dagblad Adolf Hitier Demonstratie van nationaal-socialisten op de 30e januari 1933 in het hartje van Berlijn. Morgen is het precies vijftig jaar geleden dat Adolf Hitler in de toenmalige hoofdstad van Duitsland door president Hindenburg tot rijkskanselier werd beëdigd. Die dag wordt door historici beschouwd als beslissend voor*de val van de Republiek van Weimar. Hoe kwam die Republiek van Weimar, in 1919 bewust als parlementaire democratie opgezet, ten val? Welke omstandigheden werkten mee aan de opkomst van Adolf Hitler en zijn 'bruinhemden'? Hoe kwam het dat de nazi's een 'legale revolutie' konden plegen, dat wil zeggen van de instrumenten van de Republiek van Weimar gebruik konden maken? In 1933 stemde niet minder dan 44 procent van de Duitse kiezers op de NSDAP. De historie is er mede om van te leren. De vragen kunnen benauwend zijn: Indien een volk als het Duitse zo massaal achter de nationaal-socialisten kon aanlopen, kan iets dergelijks zich herhalen? Of waren zowel Adolf Hitler als de door hem bewerkstelligde val van de Weimarrepubliek uniek? Op de pag. 8 en 9 van de Variant wordt aandacht besteed aan het gebeuren van een halve eeuw geleden. Mir Drie lettertjes die men bijna dagelijks in de Sowjetpers kan aantreffen: mir. Het is Russisch voor 'vrede'. De leiders in het Kremlin wijden er vele schone woorden aan en de officiële Russische vredesbeweging praat hen gewillig na. Kortom, praten over vrede is 'in' in de Sowjet-Unie. Maar dan wel op een bepaalde manier, nl. zoals de staat voorschrijft. En als je dat niet wilt... dan is er de KGB. Op 4 juni vorig Jaar presenteerde Sergei Batowrin in Moskou een onafhankelijke vredesgroep. Sleutelwoord: streven naar wederzijds vertrouwen tussen de 'grootmachten' Rusland en Amerika. Ondanks het feit dat de groep zich nadrukkelijk niet als 'dissident' presenteerde en zelfs aansluiting zocht bij de in het openbaar beleden vredesleuzen van de Kremlinleiders, stond de geheime dienst vier dagen later op de stoep. Je mag best over vrede praten in de Sowjet-Unie, maar niet onafhankelijk van de staat. Eén van onze medewerkers zocht Batowrin op in zijn Moskouse flat. Zijn relaas staat op pagina 2. Watersnood De stormvloed in de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953 kwam als een volslagen verrassing. Hoewel langs de hele Nederlandse kust de duinen en dijken door het beukende water werden geteisterd, ontstonden vooral in het zuidwestelijke eilandengebied doorbraken in de dijken, waardoor het water met kolkend geweld de veelal laag gelegen polders kon binnenstromen. Tegeneen dergelijke overmacht van de zee stonden de dijkbewakers machteloos. Als het hierbij gebleven was, zou de materiële schade wellicht nog tamelijk beperkt zijn gebleven. Maar de zee liet het niet bij deze ene nachtelijke aanval. Zondagmiddag 1 februari had het weer laag water moeten zijn, maar overal werd een peil genoteerd dat hoger was dan een normaal hoogwaterpeil. Met man en macht heeft men die zondag gewerkt aan het dichten van de ontstane gaten in de dijken. Het waren er te veel om dit op tijd, voor de volgende vloed, te kunnen klaren. De tweede vloed op deze zondagmiddag voltooide wat de vorige vloed begonnen was: relatief kleine gaten in de dijken groeiden uit tot brede en vooral diepe stroomgaten die het water in de polders vrij spel gaven. Een artikel over de watersnood van 1953 en wat deze ramp voor de dijkverdediging in Nederland heeft betekend op pag. 6.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 1