M4 De drukpers en andere activiteiten zaterdag 29 januari 1983 pagina 14 ■u:ccr:-f T{-fit", V DANMARK^^ iÖtSÖW?! w wusunWiRfecH 7. T13! Vast staat dal zonder drukpers er geen postzegels zouden zijn noch een krant om over postzegels te informeren. Geen won der dus dat af en toe de betekenis van de drukpers op een postzegel wordt on derstreept. Zo komt ZWEDEN op 10 fe bruari met een serie van vijf zegels om te herdenken dat de drukkunst dan 500 jaar Zweden wordt beoefend. In 1483 I verscheen namelijk in Stockholm het eer ste gedrukte boek. Eén van de vijf zegels toont een houtsnede uit dat boek, maar ter afbeelding kozen we de titelpagina van een gedrukte bijbel uit 1703 (afb. 1). De overige zegels tonen een ABC-boek uit 1760, de oude druktechniek met loden let- ters en de moderne druktechniek, i DENEMARKEN herdacht hetzelfde feit vorig jaar al op 23 september, toen het 500 jaar geleden was dat in Odense het eerste gedrukte brevier verscheen, meteen 1000 pagina's dik (afb. 2). NOORWEGEN herdacht op 1 oktober eveneens een grafisch jubileum, namelijk het 100-jarig bestaan van de grafische vakbond. Eén van de twee zegels (afb. 3) I beeldt het offset-drukproces uit. I Nauw verbonden aan de drukpers zijn de journalisten, en ook zij plegen een vakbond te bezitten. In ZWITSERLAND is de journalistenfederatie zelfs één van de oudste bonden, en daarom wordt op 17 februari haar eeuwfeest met een her denkingszegel (afb. 4) gevierd. De zegel toont een krantekolom uit een fotozetma chine. IJSLAND vestigt dit jaar de aandacht' op een ander beroep, dat in dat land on getwijfeld één van de belangrijkste is voor de nationale economie, namelijk de visse rij (afb. 5). Een datum van uitgifte is ons nog niet bekend. SURINAME herdacht vorig jaar het honderdjarig bestaan van de suikeronder neming Mariënburg met een serie van vier postzegels (20 okt.), die diverse onderde len van de suikerproduktie uitbeelden (afb. 6). Een onmisbare steun voor het bedrijfs leven is het bankwezen, dat spaargelden verzamelt om ze voor investeringen uit te lenen. In OOSTENRIJK bestaat dit jaar de postspaarbank 100 jaar en dat werd op 12 januari met een postzegeluitgifte ge vierd (afb. 7). JAPAN herdacht vorig jaar dat het stelsel van de centrale bank daar 100 jaar bestond. Dat leidde op 12 oktober tot de uitgifte van een zegel die het gebouw van de Centrale Bank uitbeeldt in een sneeuw landschap (afb. 8). Ook daar heerst blijk baar de economische winter! Die economische winter kan naar veler inzicht alleen worden overwonnen als het bedrijfsleven weer tot groei komt, daarbij ondersteund door wetenschappelijk on derzoek. De VERENIGDE STATEN hebben die gedachte onderstreept met een postzegel die op 19 januari verscheen (afb. 9). Herstel van de wereldhandel is niet minder belangrijk. Daarop wijst de post zegel die PORTUGAL gisteren uitgaf (afb. 10). De Portugese tekst op de zegel betekent: meer exporteren is in aller be lang. Zoals gemeld verschijnt op 1 maart in ons land een zegel van 70 c. ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de ANWB. Het ontwerp toont diverse acti viteiten van deze organisatie, zoals re creatie, toerisme, bewegwijzering en hulpverlening (afb. 11). De kleuren zijn geel, rood, blauw, groen en grijs. Het ontwerp is verzorgd door R. van Raalte en H. Kruit. Tot slot vermelden we nog, dat het aan houdende aandringen van enkele CDA- kamerleden op de uitgifte van een kerst zegel nu toch enig resultaat lijkt te gaan krijgen. Staatssecretaris Scherpenhuizen heeft namelijk beloofd na te gaan, of aan één van de jaarlijkse kinderzegels het ka rakter van een Kerstzegel kan worden ge geven. Dan is iedereen tevreden: geen ex tra uitgifte en toch een Kerstzegel. Maar voor ons hoeft het niet. Wij verwachten niet dat de juiste betekenis van het Kerst- feest met dit middel beter tot de harten zal doordringen, en dan kan men het be ter laten. OVITEITENVRIJETIJDNOVITEITENVRIJETIJN NOVITEITEN VRIJETIJDNOVITEITENVRIJETIJDIMOVITEITENV Professionele soldeerbrander B Hamerplug gat boren is voldoende. De hamerplug kan gebruikt worden voor bevestiging van bij voorbeeld hout op beton of metselwerk. Bevestiging van alle soorten profielen op beton of metselwerk, kunststofdelen, plin ten, tegels voor schroten, gordijnlatten, etc. In principe kan volstaan worden met één gat boren door het te bevestigen mate riaal in de muur. De plug plaatsen en de nagel, die het midden houdt tussen een spijker en een schroef, kan er worden inge slagen. Voor een optimale sterkte zouden we echter de voorkeur geven aan het in draaien van de nagels/schroeven met bijv. een boormachine. Ook dat werkt snel. Het voordeel van de hamerplug is natuurlijk dat er snel mee gewerkt kan worden. Maar dat is voor de doe-het-zelver misschien toch wat van minder belang. B Cactusvoedsel Het zou ideaal zijn wanneer er voor ie dere plantesoort een voedsel bestond, waarvan de samenstelling is afgestemd op de behoefte van die specifieke soort. In de praktijk is dat evenwel nauwelijks te verwe zenlijken. Een uitzondering kan worden gemaakt voor cactussen en vetplanten. Deze planten stellen zodanige aparte eisen aan hun voedingssamenstelling dat een apart voedsel alleszins verantwoord is. Bendien b.v. in Naarden is daarom onlangs op de markt gekomen met Pokon cactus voedsel, een meststof in vloeibare vorm die geschikt is voor alle cactussen en vetplan ten. De dop van de fles dient als maat. In de groei- en bloeiperiode geeft men 1 maat- dopje (10 ml) op 1 liter lauw water. De planten bemest men hiermee eens per week. In de rustperiode één keer in de vier weken. Pokon cactusvoedsel (Hes van 250 ml) kost in de winkel ca. 4,25 incl. btw, Er is een nieuwe, professionele soldeer brander (op Karwei) geïntroduceerd, die is aangepast aan de eisen van de vakman en de doe-het-zelver. Of, laten we liever schrijven: de gevorderde doe-het-zelver, want hardsolderen bijvoorbeeld vereist toch wel enige ervaring. En niet elke doe- het-zelver, die af en toe wat soldeert, zal een professionele brander aanschaffen die (met hulpstukken) toch al gauw op een paar honderd gulden komt. De nieuwe soldeerbrander is de Chalu- torch van Camping Gaz International 126,75). De aansluiting geschiedt voor butaan direct op de aansluitkraan. Voor propaan is een instelbare drukregelaar (van 1,5 tot 3 bar) noodzakelijk 47,40) De waakvlamhoogte wordt met een regelknop ingesteld. Inknijpen van de hendel in de handgreep geeft vol vermogen, terwijl bij het loslaten van de hendel onmiddellijk weer de ingestelde waakvlamhoogte ont staat. Met de regeling voor de luchttoevoer kan de temperatuur - zo deelt de fabrikant ons mede - tot 1850° C worden opgevoerd. Dat betekent dus dat hardsolderen heel goed mogelijk is met deze nieuwe soldeer brander. Hulpstukken als verfafbrander met draadwerk 67,60), soldeerbout 53,45) e.d. zijn afzonderlijk te koop. NOVITEITENVRIJETIJDNOVITEITENVRIJETIJDNOVITEITENVRIJETIJDNOVITEITENVRIJETIJDNOVITEITENN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 8