Veertig jaar geleden eindigde de slag om'het Verdun van het Oosten Verdun zaterdag 29 januari 1983 mmmpagina 11 ter nadert. Half november. In één dag daalt de temperatuur van tien graden bo ven nul tot beneden het vriespunt. Paulus vraagt om winterkleding voor zijn solda ten. Die kleding is er wel maar honderden kilometers van het front... Ook het eten wordt schaarser. Rond de kerstdagen is het broodrantsoen tot één dikke snee brood per dag gedaald en wat aardappelsoep zonder vlees. Is er dan geen aanvoer meer? Heel weinig, want er is in middels meer gebeurd. De Russen hebben door hun aanvallen buiten Stalingrad, die ze zowel vanuit het noorden als vanuit het zuiden hebben ingezet, de Duitsers opge sloten. Op 22 november krijgt Hitier hier over van Paulus een telegram. Om aan het ailernodigste te komen, is dagelijks vijfhonderd ton eten, brandstof en munitie nodig. Goering, Duitslands op perste Luehtmachtgeneraal, heeft aan Hit- Ier beloofd dat hij daar wel voor zal zor gen, maar hij kan die belofte op geen stuk ken na waar maken. En daardoor krijgen de ingesloten Duitsers aan alles gebrek. Vaak kunnen de vliegtuigen vanwege het weer niet opstijgen en als ze dat wel kun nen, komen er altijd minder terug dan et- heen gaan. Want de Russen schieten er tientallen neer. Is het een wonder dat de generaal die voor de luchtbrug verantwoor delijkheid draagt op een gegeven moment zelfmoord pleegt? Dat Hitler in zijn Berlijnse bunker totaal geen indruk heeft van wat er werkelijk in Stalingrad gebeurt, blijkt uit een opdracht aan Paulus om een onderscheidingsteken te laten maken dat iedere militair in Stalin grad mag dragen. De koude, verkleumde en hongerende soldaten hebben wel andere zorgen... Een soldaat schrijft in een brief: we zullen hier sterven door een kogel of doodvriezen. Vele andere brieven ademen dezelfde geest. Het moreel krijgt een geduchte knauw. Uit verzamelde brieven na afloop van de slag om Stalingrad blijkt later dat nog maar twee procent van de soldaten trouw aan de nazi-ideologie is gebleven. Operatie Wintergewitter Hitier zelf is tot geen enkele stap terug te bewegen. Zijn generaals zien met lede ogen aan hoe het zesde leger van Paulus lang zaam maar zeker de ondergang tegemoet gaat. Eind november krijgt veldmaarschalk Von Manstein het bevel om een nieuwe le gergroep samen te stellen uit restanten van onderdelen die zware verliezen hebben ge leden, Met dat nieuwe leger moet hij Pau lus ontzetten. De codenaam voor die po ging heet Wintergewitter (letterlijk: winter- onweer). Als op hetzelfde moment dat Von Manstein zijn offensief begint, vanuit Sta lingrad geprobeerd zal worden om uit te breken (die operatie heel Donnerschlag, d.w.z. donderslag) dan is er nog een goede kans dat het zesde leger het redt. De eerste operatie mag van Hitler wèl uitgevoerd worden, de tweede niet. Alles wil hij tegen gaan om troepen uit Stalingrad weg te ha len. En zo wordt de ontzettingspoging een mislukking. Tot op veertig kilometer af stand van Stalingrad weet Von Manstein te komen. Verder kan hij niet komen door de toenemende Russische tegenstand. Wel probeert Von Manstein Paulus over te halen toch nog uit te breken om zo doende contact te maken. Die durft het niet aan. Omdat Hitier het niet wil hebben, maar ook omdat hij nog maar een kleine honderd tanks heeft en heel weinig ben zine. En een tank met een lege benzinetank wil niet ver(der)... Er is nog een klein vliegveld in Duitse handen. Gewonden kunnen daardoor afge voerd worden. Maar er zijn veel meer ge wonden dan er mee kunnen. Daarom wor den zwaar gewonden in de ijzige vrieskou gelegd. Ze vriezen dan snel dood. Eten wordt nogal eens gestolen. Dat is natuur lijk verboden. Dus wordt de doodstraf erop toegepast. Dat er ondanks die zware straf toch maar liefst driehonderd dood vonnissen worden uitgesproken en voltrok ken, zegt genoeg over de honger. Trou wens, Paulus zelf is soms ook zover dat hij het niet meer weet. ,,Wat moet ik zeggen als een soldaat op mij af komt en me vraagt: generaal hebt u soms nog een stuk brood voor me?" Er zijn dagen dat er meer dan tiendui zend Duitsers sneuvelen, De Duitse kranten staan vol met overlijdensadveitenties. Maar Hitier, veilig zittend in zijn onder aardse bunker in Berlijn, weigert alles. Vol houden tot de laatste man en de laatste ko Russische sldaten vechten van huis tot huis. gel zo luidt zijn bevel. En Paulus? Hij ge hoorzaamt. Het einde Op 8 januari 1943 komen twee Russische officieren (met witte vlaggen) door de Duitse linies om aan generaal Paulus een ultimatum te overhandigen. Ze wijzen in een schriftelijk stuk dat ze meegenomen hebben op de onhoudbare situatie voor de Duitsers. Als ze zich overgeven mogen ze hun uniformen en persoonlijke eigen dommen houden, ze krijgen voldoende eten en de gewonden zullen verzorgd wor den. Bliikbaar voel: Paulus wel voor capitula Veldslagen worden meermalen vergeleken met Verdun. Waarom? In de Eerste Wereldoorlog was de Noordfranse stad Verdun aan de Maas het centrum van de Franse ver dediging tegen de Duitsers. In de eerste helft van 1916 woedde daar een enorme veldslag die maanden duurde. De verliezen aan Franse kant waren ruim 350.000 man. De Duitse verliezen beliepen ongeveer hetzelfde aantal. Sindsdien is Ver dun een begrip voor een langdurige en bloedige veldslag. tie want hij vraagt aan Hitler om vrijheid van handelen. Maar diens antwoord Iaat zich raden: afwijzen en doorvechten. En zo wordt op het ultimatum niet eens geant woord. Twee dagen later breekt een beschieting los van ongekende hevigheid. De verliezen zijn ontzettend. Op een gegeven moment is er van een hele divisie nog zeventig man over. Het laatste vliegveld dat er nog is, valt in handen van de Russen. Dat betekent geen post meer en geen afvoer van gewon den. AI gaus is het aantal onverzorgde ge wonden gestegen tot boven 10.000. Op 24 januari 1943 krijgt Hitier het vol gende telegram uit Stalingrad: bevelvoering niet meer mogelijk. Verdere verdediging zinloos. Vijf infanteriedivisies volledig ver nietigd. Om mensenlevens te redden wordt onmiddellijke toestemming tot capitulatie gevraagd. Ook Von Manstein die bij Hitier wel een potje kan breken belt naar zijn Ber lijnse baas en ondersteunt het verzoek. Maar het antwoord is: Ik verbied overgave. Op 30 januari wordt Paulus bevorderd tot veldmaarschalk. De dag daarop capitu leert hij. Waarom nog die bevordering? Wellicht om hem aan te sporen zelfmoord te plegen. Er is tot dat moment nog nooit een veldmaarschalk in vijandelijke handen gevallen. Op diezelfde 30e januari 1943 is het tien jaar terug dat Hitier aan de macht gekomen is. Maar er is weinig aanleiding om dat jubileum met vreugde te vieren. 31 januari 1943. Paulus capituleert. Nog zo'n zestigduizend Duitsers zijn in leven. Dat is nog over van een groot leger van ongeveer driehonderdduizend man. On geveer tweehonderdveertigduizend zijn ge sneuveld, gewond, gevangen genomen of vermist vóór de capitulatie. Hitiers eigenwaan en koppigheid heeft in tienduizenden Duitse gezinnen rouw ge bracht. Het hele volk mag rouwen, ja moet dat. Maar de Führer gaat wel door met oorlogvoeren. Met grote vertraging komen maanden la ter enkele zakken met brieven van soldaten aan hun familie in Duitsland aan. Het zijn nog brieven uit Stalingrad. Aan Hitier wordt gevraagd wat men er mee doen moet. Het antwoord is veelzeggend: Stalin grad? Die stad ken ik niet.. DUITSE OPMARS AAN MfTOÖSl FRONT '7

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 6