Herdenkingsdiensten en kransieggingen ter nagedachtenis Abnormaal Steeds stijgen Bezwijken Beletten Te pletter Kortgene Radioprogramma over watersnoodramp Evacuatie Veelbewogen Rode Kruis herdenkt watersnood Februari 1953 Ik vond die oude platen terug en foto's uit de krant, het is al weer zo'n tijd gelee die grote watersnoodramp! De dijken braken door die dag de zee zij stuwde voort, en beukte met 'n ferme slag veel doden naar de hemelpoort. 1 Verdronken vee dreef doelloos rond 'k zag mensen builend op de daken, zij verloren alles, hun hele bezit militairen moesten hun have bewa ken. Nu, dertig jaar later is Zeeland er weer boven op, 1 heelt z'n land herwonnen alleen de doden bleven bij God. HANS WALRAVEN NIEUWSBLAD V.D. BEVELANDEN VAN WUtNSDAU ze JANUAR11983 Watersnoodramp op Noord-Beveland eiste zware tol: 52 slachtoffers (door Menno de Bruyne) KORTGENE - Dinsdag a.s is het precies 30 jaar geleden dat grote gedeelten van Zuid west-Nederland getroffen werden door „de Waternoodramp". In verband hiermee zul len er in de komende week tal van herdenkingsbijeenkomsten worden gehouden waar een terugblik zal worden geworpen op de huiveringwekkende gebeurtenissen die plaatsvonden op de eerste februaridag van het jaar 1953. Op Noord-Beveland wordt te Kats ter nagedachtenis aan de slachtoffers een krans gelegd bij de betref fende herdenkingsplaats op de begraafplaats aan de Noordlangeweg. Dat gebeurt om halfzeven. Een half uur later zal in Kortgene een soortgelijke plechtigheid plaatsvinden. Daarna wordt er om halfacht in de N.H.-kerk te Kortgene een herdenkingsdienst gehouden waaraan de muziekvereniging EMM haar mede werking zal verlenen. Deze dienst zal worden geleid door ds. G. van Schuppen die van 1949 tot 1959 de her vormde gemeente van Kortgene heeft gediend. De watersnood van 1953 heeft in de gemeente Kortgene 52 slachtoffers geëist: 9 te Kats en 43 in Kortgene. Wonder baarlijk genoeg bleef Colijns plaat gespaard. Wonderbaar lijk, want de zware noordwes terstorm die in de nacht van 31 januari op 1 februari over Ne derland en de Noordzee „raas de" zweepte het water met na me in de Oosterschelde tot on gekende hoogten op. De woeste golven kwamen recht op de noordkust van Noord-Beve land aanrollen, terwijl Kats en Kortgene veeleer in de luwte van dit stormgeweld gelegen waren. Het verhaal van Colijns- plaat In de rampnacht is wijd en zijd bekend geworden. Ver schillende artikelen zijn er reeds over geschreven, en zelfs verscheen er een boekje geti teld „Houen jongens", ge schreven door Karei Norel, waarin het behoud van Co- lij nsplaat in romanvorm aan de lezers wordt voorgescho teld. Op dit boekwerkje is ook de momenteel door de Evange lische Omroep uitgezonden radioserie gebaseerd die han delt over de ramp van 1953. Dat verhaai begon op zater dag 31 januari met onheilspel lende voortekenen. Toen het zaterdagavond laat laag water behoorde te zijn stond het zee water op een peil dat normaal was voor hoog water! Bovenop deze wilde watermassa moest het water dus nog 6 uur lang opkomen. Verschillende dor pelingen die op de haven een kijkje hadden genomen of die langs de dijk hadden gelopen waren ervan doordrongen dat dit een abnormale situatie was. Al vrij vroeg in de avond werden dan ook de nodige voorzorgsmaatregelen geno men. Zo werd ervoor zorg ge dragen dat in de Oud-Noord- bevelandpolder de duikers werden dichtgedraaid waar door het water niet meer van de ene naar de andere polder kon stromen. Verder werden, later op de avond, de vloedplanken in de coupures (openingen in de dijk die toegang geven tot de ha ven, red.) geplaatst, iets wat alleen gebeurde bij storm of bij abnormaal hoog water. Zij die verantwoordelijk waren voor het beheer en onderhoud van de dijken waren onafge broken in touw om van de si tuatie op de hoogte te blijven en om zo nodig nog meer maatregelen te kunnen ne men. Hoewel er in 1953 nog geen dijkbewakingssysteem bestond zoals nu, werd er toch een oogje in het zeil gehouden. Daaraan was het te danken dat al om 11 uur 's avonds in de Oud- Noordbevelandpolder al die maatregelen getroffen waren die het gevaar tot een mini mum moesten beperken. Niettemin bleef het water steeds stijgen en nam de wind eerder in kracht toe dan af. Even na middernacht stond het eerste water reeds op de haven. Langzaam maar zeker kwam het water hoger en ho ger en zware rollers beukten op de dijken van de noordkust van Noord-Beveland. Toen duidelijk werd dat de situatie kritiek aan het worden was werd besloten de inwoners van Colijnsplaat te waarschu wen door de dorpsomroeper met de omroepersbei door het dorp te laten gaan. Tevens werden de klokken geluid, zodat iedereen wist dat er gevaar dreigde. Veel man nelijke inwoners van Colijns plaat gingen daarop, midden in de nacht, poolshoogte ne men aan het eind van de Voor straat, bij de coupure die toe gang gaf tot de landbouwha- ven. Daar verzamelden zich in het nachtelijk duister talrijke inwoners die het dreigende ge vaar met elkaar bespraken. Achter de vloedplanken was het water inmiddels zo ver ge stegen dat het zelfs door de vloedplanken kwam sijpelen. De golven beukten onophou delijk op de dijk en nu en dan werden schuim en water door de storm over de dijk heen ge blazen. Alles leek er echter op dat de vloedplanken het ondanks dit hevige geweld zouden houden. Totdat één van de omstan ders bemerkte dat er in de steunbeer, waarin de vloed planken rustten, wat bewe ging was gekomen: de steun beer dreigde te bezwijken, Co lijnsplaat dreigde ten onder te gaan, of, zoals iemand later schreef, „de dood hield zijn voeten tussen de deur". Wanneer de steunbeer wer kelijk om zou vallen, dan was het met Colijnsplaat gedaan; dan zou de h ele Oud-Noord- bevelandpolder vol water stromen. Honderden mensen en dieren dreigden in direct levensgevaar te komen verke ren. Het woest kolkende water moest in staat worden geacht wel vele tientallen huizen weg te vagen, mensen en dieren als weerloze slachtoffers met zich meevoerend. trachtten ze het vallen van de steunbeer te beletten, terwijl anderen zich haastten om ver sterking te halen in de vorm van zandzakken en balken. Schouder aan schouder, als een soort levende dijk, pro beerden de aanwezige mannen Colijnsplaat en de Oud- Noordbevelandpolder voor een ramp: „dé ramp" te behouden. Daarbij kregen ze hulp van wel heel onverwachte zijde en wel van de zee. Het water dat steeds was blijven stijgen was op een gegeven moment zo hoog gekomen dat de schepen die in de haven aan hun tros sen lagen te rukken boven op de kade werden getild. Eén van deze schepen werd door het water zover in de richting van de coupure gedreven dat ze vast kwam te zitten op de kade, ongeveer ter hoogte van de coupure. In deze positie fungeerde dit schip als een soort golfbreker vlak voor de bedreigde plaats aan het einde van de Voor straat. De zware woeste gol ven die tot dan toe recht op de te bezwijken coupure aanrol den werden door dit schip op gevangen; ze sloegen te pletter op de romp van het schip. Inmiddels hadden andere dorpelingeri zakken gehaald die op de haven met zand wer den gevuld en tegen de vloed planken werden geplaatst. De steunbeer werd door zware balken gestut, zodat de genen die met hun lichamen het water hadden tegengehou den zich geleidelijk terug kon den trekken. Colijnsplaat was van de ondergang gered. Achteraf bezien is niet meer vast te stellen wie als eerste het initiatief heeft genomen, maar op een gegeven moment stonden enige tientallen om standers tegen de steunbeer en tegen de vloedplanken ge leund. Door uit alle macht te gen de steunbeer te duwen Hoe anders was het in het nabijgelegen Kortgene. Het verhaal van de ramp in Kort gene is enige jaren geleden op papier gezet door de heer Jan de Looff die in 1953 het hoog GOES - Op 5 en 12 februari schenkt de Tros-radio uitgebreid aandacht aan de herdenking van de watersnoodramp die dertig jaar geleden diepe sporen achterliet in Zeeland. Het team van de Tros heeft diverse mensen geïnterviewd uit onder andere Goes, Zierikzee, Yerseke en Oosterland. De radio-uitzendingen beginnen telkens om 11.33 uur. Het Nieuwsblad zal u nog nader over deze uitzendingen berichten. dorp Kortgene lag stroomde. Enige tijd later bleek dat on geveer op hetzelfde tijdstip ook ten westen van het dorp al polders waren volgelopen. Door De Looff en diens zoons zijn talrijke pogingen onder nomen om daar waar mogelijk mensen te redden uit het kol kende water. Verschillende van die pogingen zijn met suc ces bekroond, en zij die gered waren vonden allen onderdak in het café van De Looff en in café „Havenzicht", dat door een broer van De Looff werd be heerd. Deze twee cafés waren immers de hoogste plaatsen van het dorp. Mevrouw De Looff en haar dochters namen al deze slachtoffers liefdevol en gastvrij in hun woning op; de gewonden werden verzorgd en van voedsel en kleding voor zien. Velen waren namelijk slechts in nachtgewaad ge kleed en moesten met bedde- goed worden verbonden! In die eerste nacht herbergde „De Graaf van Buren" zo'n 53 per sonen die vrijwel zonder uit zondering al hun have en goed in de golven hadden verloren. ste, en daarmee tevens het centrale punt van Kortgene bewoonde, namelijk het café „De Graaf van Buren". Dit ca fé lag en ligt vlak bij de cou pure die de toegang verleent tot de oude landbouwhaven van Kortgene. Caféhouder De Looff had de gewoonte na sluitingstijd al tijd nog even naar het water te gaan kijken. Zo deed hij dat ook op de stormachtige avond van de 31ste januari. Op de haven aangekomen zag hij tot i Ravage aan de Torendijk in Kortgene na de ramp. zijn grote verbazing en schrik dat het water zo hoog stond dat het bijna over de kade stroomde, terwijl het normaal gesproken laag water behoor de te zijn. Toen een uur later bleek dat het water van de Zandkreek reeds half op de haven stond wekte De Looff zijn buren en z'n gezin om samen met hen de vloedplanken in de coupure te plaatsen. Tegelijkertijd zond hij één van z'n zoons naar het hotel „De Korenbeurs" waar tal van gemeentelijke hoog waardigheidsbekleders bijeen waren gekomen om de ope ning van het nieuwe gemeen tehuis te vieren. De aldus gewaarschuwde havenmeester begaf zich di rect naar de haven om zich daar op de hoogte te stellen van de situatie. Met de mede deling dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen vertrok de havenmeester daarop weer in de richting van „De Koren beurs". De Looff, die van het begin af aan de ernst van de situatie volkomen heeft beseft, liet vervolgens een van zijn zoons de koster van de kerk waarschuwen teneinde de klokken te laten luiden. Met man en macht werd er aan gewerkt om de te evacue ren personen met auto's naar Wissenkerke, Kamperland en Colijnsplaat te vervoeren. Dit duurde tot het vallen van de avond, toen het voor de auto mobilisten te moeilijk werd over de dijken en wegen te rij den. Diezelfde dag was De Looff er met een van z'n zoons op uit getrokken om in Wis senkerke de assistentie in de roepen van een huisarts. De dokter van Kortgene was n.l. door het water onbereikbaar geworden. Daarnaast haalde hij water en brood voor de ve le mensen die bij hem en bij z'n broer de volgende nacht zouden moeten doorbrengen: zo'n 103 personen alleen al in „De Graaf van Buren"! Al de ze mensen vertrokken 's maandags naar droger gele gen oorden. Toch bleef „De Graaf van Een coupure die bewaard is gebleven ter nagedachtenis aan de ramp. Het dorp Kortgene zelf liep die nacht geheel vol water; ve len waren dan ook gedwongen de nacht en ook nog een groot gedeelte van de komende dag op zolders en daken door te brengen. Met inderhaast ge charterde roeibootjes werd op de eerste februari getracht zo veel mogelijk mensen uit hun benarde posities te bevrijden. Diezelfde zondag begon ook de evacuatie van mensen naar de drooggebleven gedeelten van Noord-Beveland. Buren" nog dagenlang het centrale van en in Kortgene, die in verband met het nog in tact zijn van de telefoonver binding van De Looff met de buitenwereld, de voedseldrop- pings en -uitdelingen en de huisvesting van politieagenten die tot taak hadden orde en rust te handhaven en diefstal te voorkomen. Heel geleidelijk en na verloop van veel tijd kwam het normale leven van Kortgene weer op gang. Wanneer De Looff na zoveel jaren terugkijkt op deze zo veelbewogen nacht van 31 ja nuari op 1 februari, dan schrijft hij aan het slot van zijn relaas het volgende: „Ik heb zelf alles gedaan wat een mens kan doen tegenover zijn medemensTekortko mingen hebben we als mens altijd. Het enige wat ik mezelf verwijt is dat het niet in mijn hoofd opkwam te denken: er zullen misschien wel polders inlopen. Was dit bij mij opge komen dan hadden er geen 43 mensen hoeven te verdrinken, want dan had ik ze allemaal uit die polder op het droge ge bracht. Dat verwijt ik mezelf nog steeds. Helaas is dat niet tot mij doorgedrongen. Verder wil ik er niets meer aan toe voegen. Vermoedelijk zal ik nog wel het een en ander ver geten zijn. Dit is het droevige relaas en de zuivere waarheid van de ramp in Kortgene", al dus Jan de Looff in zijn boek over de watersnoodramp. ZIERIKZEE - Het Neder landse Rode Kruis zal op 1 fe bruari een bijeenkomst hou den ter herdenking van de wa tersnoodramp in 1953. Daarbij wordt niet alleen op de inzet van het Rode Kruis ingegaam, maar ook op de nieuwe plaats van het Rode Kruis. De herdenking zal worden bijgewoond door prinses Ju liana en prinses Margriet. De ze bijeenkomst vindt plaats in de Gasthuiskerk van Zierikzee en vangt aan om 13.30 uur. Er zal ook een aantal sprekers het woord voeren. Na afloop van de herden kingsbijeenkomst in de Gast huiskerk zal in het stadhuis van Zierikzee een fototentoon stelling worden geopend. Na nog een bezoek aan „De Korenbeurs" te hebben ge bracht verschenen er toch nog mensen bij de coupure. Zij waren De Looff behulpzaam bij het vullen van de zandzak ken welke tegen de vloedplan ken werden geplaatst. De ove rige gewaarschuwden sloegen de raad van De Looff in de wind, naar later bleek met rampzalige gevolgen. Zo rond een uur of drie half- vier werden de in café „De Graaf van Buren" verzamelde personen opgeschrikt door het geruis van water. De op on derzoek uitgetrokken De Looff stelde vast dat dit geluid ver oorzaakt werd doordat het zeewater van een ten oosten van Kortgene ingebroken pol der, in de polder waarin het Boerderij van Van de Linde in de Frederikspolder staat helemaal blank. De Hoofdstraat in Kortgene was ook niet gespaard gebleven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 1