VERSLAGEN UIT HET TV-LOZE TIJDPERK HELP! De Ramp E ONDER DE DIJK HET WASSENDE WATER DEHONDSBOSSCHE 9575 HERINNERINGEN AAN DE WATERSNOODRAMP VAN 1953 hoed af voor de radio Z A T E R I) A S inTvo Kir,Is e i Max Paumen AAN DAG 2 februa ri 1953. 'In een en kele nacht herkrij gen de elementen de oude kracht, beuken de opgezweepte gol ven tegen de dijken, doen sterke stromen hun sluipend werk en dan opeens beseft men dal de vrede (met het water-mp) slechts schijnbaar was.' Zo begint die dag de Nieuwe Rotterdamse Courant de verslaggeving over de watersnoodramp, die in de nacht van zaterdag op zondag Zuid-Holland, West-Brabant maar vooral Zeeland heeft ge troffen. Mr. M. Rooy is hoofdre dacteur. Een los nummer kost dertien centen. Frans den Houter. nu redacteur van NRC Handelsbladwas in 1953 lid van het redactionele cri sisteam, dat de ramp versloeg. 'Je moest het hebben van breed sprakige zinnen omdat het feite lijke nieuws er niet was of slechts heel langzaam binnen kwam. En je had de taak om de toestand beeldend te beschrijven, want televisie stond toen nog in de kinderschoenen.' Op de dag van de ramp staan er in heel Nederland ongeveer 1100 televisietoestellen, (cijfers van de PTT van eind december 1952). Het nieuws komt van de kranten en de radio. Pas twee dagen na de ramp kan men in de bioscoop de eerste filmbeelden gaan zien De commentaarstem van Philip Bloemendaal van Polygoon bege leidt het onheil. Op 3 februari, zo staat er in de NRC. vertoont de Cincac-NRC de eerste beel den van de ramp. 'De film toont de stromen vluchtelingen. Men ziet de verslagenheid onder de mensen, de beklemming waaron der de kinderen leven. En men is blij te kunnen geven aan de col lecte. die onmiddellijk na de ver toning wordt gehouden,' schrijft de NRC. Heldendood Den Houter ging op maandag 2 februari op weg naar het ramp gebied op Schouwen. Hij zat met studenten, die gingen helpen bij het dichten van de stroomga- ten. op een vlet die werd ge sleept door een Rode Kruisboot. 'De verslaggeving gebeurde te hooi en te gras. Je beschreef wat je op je weg tegenkwam. Op een stukje droog land. waar niets an ders was dan een stukje weg en een lantaarnpaal werd je dan af gezet met de mededeling dat ze je 's avonds wel weer kwamen ophalen. Daar stond je dan te kleumen in je regenjasje en je hoopte maar dat ze je met zou den vergeten.' Op die dag meldt de NRC dat er 394 doden zijn. Namen van plaatsen, waarvan menigeen nooit eerder had gehoord, klin ken door de radio: Kruiningcn, Wissekerkc, Sommelsdijk, Oude en Nieuwe Tonge, Nieuw-Lek- kerland en Middelharnis. De stormvloed heeft in meer plaatsen in Europa toegeslagen. Bijna overal is zwaar weer ge weest. Alleen 'te Wenen was de hemel blauw en genoot men van het zachte weer.' aldus de NRC. Op dezelfde dag verhaalt de krant over de heldendood van burgemeester mr. J. A. Goffau van Rilland-Bath. Als hem dui delijk wordt dt' °r iéts met de dijkc taat te gebeuren, spoedt hij zich per aut n Bath naar Rilland aar met een bus de mensen te lat acucren. Op de terugweg naar Bath ziet de burgemeester dat de dijk op bre ken staat; hij keert zijn wagen, waarschuwt de bus, wordt door het water meegesleurd en ver drinkt. Hij is een van de 627 doden, waarvan de NRC op 3 februari melding maakt. Een verslaggever maakt een vliegtocht over het verdronken land. 'Bedenk dat op sommige plaatsen het water me tershoog in de huizen staat, het geen noch voor die huizen noch voor de daarin aanwezige huis raad goed te noemen is.' Den Houter herinnert zich dat er vooral de eerste dagen geen mo gelijkheid was om de verhalen door te bellen: 'We deden onze indrukken op, kwamen 's avonds terug in Rotterdam en dan schre ven we ons verslag.' Rampenfonds Op de voorpagina verschijnt voor het eerst het gironummer 9575 van het nationale rampenfonds, waarvan prins Bernhard de voor zitter is. 'Kistjes harderwijker en makreel worden op de visafslag aan de Kous in Rotterdam voor 50 tot 100 gulden verkocht voor het goede doel. terwijl ze normaal 8 tot 9 gulden opbrengen,' aldus de NRC. Er worden plunderingen gemeld. Giften aan het rampenfonds zijn aftrekbaar van de belasting,, zegt minister-president in de marge van zijn regeringsverklaring over de ramp. De hulp uit de hele we reld komt op gang. Uit de Ver enigde Staten komen de eerste 200.000 zakken alsmede 20.000 schoppen. Op 4 februari meldt de NRC dat er intussen al 1223 doden en ver misten zijn. Een verslaggever van Reuter meldt uit Oude Ton ge 80 en uit Nieuwe Tonge 300 doden. Met bezorgde blik wordt naar het weer gekeken. Er is vier graden vorst en de wind wakkert aan. Een verslaggever van de NRC schrijft: Over een geteisterde dijk, ergens in de buurt van Ooltgenspïaat, trekt een kleine, grauwe stoet voort, welke aanvankelijk nog slechts vaag is. te onderscheiden in het naargeestige, tot diepe droefenis stemmende landschap, waar slechts enkele bomen verra den dat onder het vuilbruine wa ter zich eens vruchtbare lande rijen bevonden. Op de radio maken mannen als Leo Pagano, Arie Kleywegt, Jan de Troje en Dick van Rijn furore met hun verslaggeving. Den Houter herinnert zich een schrij vende collega, die een potje bil jart in een nog maar net droogge vallen café even onderbreekt om een paar zinnen aan zijn krant door te bellen over een passeren de lijkstoet op de dijk. 'Ik keek door het raam naar buiten, maar ik zag niks,' aldus Den Houter. Den Houtcrs collega Besselaar van het Algemeen Handelsblad vraagt aan een burgemeester van een getroffen dorp waarmee de krant de bevolking nu eens een plezier kan doen. Met sinaasap pels. Ze komen al snel, met vele kisten tegelijk. In Sommelsdijk, zo meldt de NRC. neemt de beroepssergeant Cornclis van der Put, motoror- do™ ans eerste klasse, de leiding o" pemeente waar, omdat de burgemeester wordt vermist. Prinses Wilhelmina bezoekt met een boot Stavenisse, Kortgene en Zierikzce. Vluchtelingen op een tegemoetkomend schip staan als één man op en roepen 'Prinses dank!' Ze heeft 25.000 gulden in het rampenfonds gestort. Op 5 februari meldt de krant dat er 1320 doden zijn. dat het natio naal rampenfonds 7 miljoen gul den heeft ontvangen en dat de wind is gaan liggen. De hoofdre dactie zegt in een commentaar begrip tc hebben voor de chaos in het rampgebied, maar ver zoekt toch om enige welwillend heid ten aanzien van de 'kranten- lopers', omdat de mensen im mers niet van nieuwsvoorziening verstoken mogen blijven. 'Mid den in het water kwam ik een man tegen, die zich bekloeg over de slechte bezorging van onze krant', zegt Den Houter. Op pagina 5 staat op 5 februari de impressie van wat wordt ge- noemd een eenvoudige jonge- O man: 'Eerst tel je de glas-in-lood- raampjes van het bovenlicht... Nu zijn er nog drie boven water, nu nog twee nog een... Dan pro beer je aan de voegen de stenen te tellen tussen het bovenlicht en de dakgoot. Telkens zie je er een onder de oppervlakte verdwijnen. Het water stijgt en stijgt en je weet dat het meedogenloos op je afkomt. Dan ga je de pannen tel len...' 6 Februari. Er zijn nu 1352 do den en vermisten. Er zal de vol gende zondag in het hele land geen sport zijn. In Maastricht wordt het carnaval afgelast. Het rampenfonds heeft 11,5 miljoen binnen. In Sandafjord (Noorwe gen) rijden Broekman, Van der Voort en Huiskes schaatswed strijden voor het goede doel. Op de, 500 meter wordt Broekman tweede in 46.6 sec., de 5000 me ter wint hij in 8.46.6. Op maandag 9 februari doet de NRC verslag van hetgeen konin gin Juliana de zondag ervoor op de radio heeft gezegd: 'De door braak van de dijken riep een springvloed op van medeleven met elkander. Overal waar leed is, is zegen nabij,' sprak de ko ningin. Het is die zondag natio nale rouw- en gebedsdag ge weest. De radio-omroepen hebben zich verenigd bij het verzorgen van de reportages over de gevolgen van de ramp. Alleen de AVRO doet aanvankelijk niet mee. Eveneens in 'gezamenlijkheid' beginnen ze de actie Beurzen open. dijken dicht. In de Verenigde Staten is het rampnieuws wél televisienieuws van de eerste orde. Een mede werkster in Washington meldt in de NRC: 'De televisie geeft het beeld vers, levensecht, rauw. Miljoenen worden er door bewo gen en dit resulteert in de hel pende daad.' Trieste balans De krant van 1 F februari meldt de diseüssie in de Tweede Ka mer over de regeringsverklaring naar aanleiding van de ramp. Mi nister-president Drecs stelt zich fel teweer tegen de kritiek van de communisten Gortzak en De Groot, die volgens hem het in de debatten hebben doen voorko men of de Verenigde Staten de schuld zijn van de ramp. 'De communisten trachten weer pro paganda te slaan uit dit triest ge beuren,' aldus Drees. In het rampenfonds zit op 13 fe bruari 38 miljoen. Een pakje Gold Flake-sigaretten kost 80 cent en zes borden uit bet Ho- nig-pak 43 cent. Minister Staf (Oorlog) is vol lof over de hulp van de 10.000 Ne derlandse en 3000 buitenlandse soldaten: 'een lichtpunt in deze tragedie'. Wie in uci-, -.-lijkt dagCil aan de radio heeft gr/eten, zal van bewondering vervuld zijn voor hel prachtige werk dal de nieuwsdienst en dc radio- omroepverenigingen hebben verricht. Een schier niet ein digende stroom van mede- oud l adio Bijdragen op postgiro of stuur postwissel uonr het secretariaat van het Nationale Rampenfonds Statenlaan #7. Den Haaf* Bestel en betas! morgen bij Uw boekhandel Met voorwoord van H.M. de Koningin. Meer dan honderd foto's uit het noodgebied en een kaart in zes kleuren van de overstroomde landsdelen. 96 pagina's. Gebonden. Groot formaat 19x257> cm. De prijs Is f. 3.50. Door belangeloze samenwerking komt de gehele opbrengst ten goede aan het Nationaal Rampenfonds Snelle hulp is dubbele hulp. Onmiddellijke inschrijving en betaling zijn dringend gewenst Berichten en advertenties die di rect na de ramp in de kranten verschenen CAPITOL RICHARD GREENE BORIS KARlOFf ION CHANeTT HET ZWARTE KASTEEL 1 Q CINEAC ZWARE STORM MET SPRINGTIJ TEISTERTONSUlS^ N R C 1 ^en 'n<^^u'Iwe^^en<'• Polygoon-reportage etn »n< 20 proconl der ontvengiten van deie week wordt a!gedr«|u I aan hal Nationaal Rampenlondi. CINEAC -N.R.c VICTORIA I- 2 e week FERNANDEL - ,,0ia FRANCOISE ARNOUl DE VERBODEN VRUCHT, De uitkering uit het rampen fonds is 10 gulden voor een vol wassene en vijf gulden voor kin deren voor het aanschaffen van naai- en scheergerei, tandenbor stels, zeep e.d. en dat vindt de hoofdredactie van de NRC wat aan de schriele kant: 'Honderd gulden per gezin van vier perso nen was beter geweest.' Op maandag 16 februari is het rampnieuws nagenoeg van de voorpagina verdwenen. Het is verdrongen door de oorlog in Ko rea. Op een binnenpagina staat het bericht dat een sorteerder van hulpgoederen in de Hout- rusthallen in Den Haag door de rechter is veroordeeld tot het storten van 100 gulden in het rampenfonds wegens diefstal van een paar wollen handschoenen. Op 23 februari schrijft de NRC dat er 1487 doden en vermisten zijn. In het rampenfonds zit 57,8 miljoen. Op 4 maart is 70 mil joen binnen. 'Stalin ernstig ziek' meldt dc krant. Op donderdag 5 maart staat op pagina 7: 'Na vier weken terug in Oude Tonge. Nog honderd do den wachten op een graf. Op 6 maart: Stalin overleden. Een ander bericht: Faroek en Narriman gaan gescheiden leven. Op 13 maart een verslag van de voetbalwedstrijd tussen in Frank rijk spelende Nederlandse profs en het Franse elftal. De op brengst van de wedstrijd is voor het rampenfonds. Bram Appel en Bertus de Harder bezorgen Ne derland de overwinning (21). Op 31 maart zit er 87,9 miljoen in het rampenfonds. Het aantal slachtoffers is dan 1783. Het zul len er uiteindelijk 1795 worden plus nog eens 40 mensen, die zijn overleden aan een ziekte, die door de ramp is veroorzaakt. Bi IJN' oudere broer had toen een vriend die Daan heette. Het was ook een beetje mijn vriend. Vaak trokken we samen op. Het leeftijdsverschil zij tweecn achttien, ik vijftien deed blijkbaar niet ter zake. Daan woonde in Gicssendam en wij in Hardinxveld, maar dat ver schil had net zo weinig om het lijf. Onze huizen stonden maar een paar honderd meter van el kaar af. Hardinxveld en Giessen- dam zijn met elkaar verstrengel de dijkdorpen in de Alblasser- waard. Vlak achter ons huis liep de grens tussen beide plaatsen. In verband met de ramp was er een verschil dat wél telde: wij woonden öp en Daan woonde on der de dijk. In die nacht sloeg ook hier de vloedgolf toe. De dijk brak door bij de Kaai. waar Giessendam ophoudt en Slie- drecht begint. Na de storm gin gen de kerkklokken wild te keer, maar bij wijze van hoge uitzon dering lieten we Gods huis links liggen om naar de Kaai te fietsen en het spektakel te zien. M'n broers en ik. Daan zagen wc pas later op de dag. Hij woonde dus onder dc dijk, in een vooroorlogse nieuw bouw die grensde aan de polder. Achter het huis liep een sloot. Daar moest Daan van zijn vader op letten. Bij dc geringste stij ging van het waterpeil moest on ze vriend alarm slaan. Dan kon den ze nog gauw de meubels red den. Als Daan iets opgedragen kreeg, deed hij hel zonder morren en met grote hardnekkigheid. Rond de middag zochten we hem op Hij stond toen al uren in het wa ter te turen, als een hengelaar, maar zonder hengel. We gingen er even bij staan, maar er was geen lol aan te beleven. Het wa ter kwam geen millimeter om hoog. 'Ga toch mee naar de Kaai.' zeiden we, maar Daan schudde zijn hoofd. Om vijf uur 's middags stond Daan er nog steeds en al die tijd vruchteloos. Toen begon ook hij te verslappen. 'Even tijd voor een Caravcllis,' zei Daan bij zichzelf en hij verliet voor een paar minuten zijn post om bij de kachel te kruipen en een sjekkie te rollen. En terwijl hij daar zat. trad de sloot als bij toverslag buiten zijn oevers en spoelde het water al naar binnen. Het was seconden- werk. Zijn moeder en zusjes gil den en zijn vader riep: 'Daan, jij zou er toch op letten!' Daan zei alleen maar rustig: 'Ik voel ook nattigheid.' We hebben hem nog geholpen met de stoelen naar boven sjou wen, maar het vloerkleed was al bedorven. Bij ons thuis was er niets aan de hand. Wij woonden immers óp dc dijk. F. G. de Ruiter F.N TIJDE van de Watersnoodramp woonden wij, hoewel uit Zeeland afkom stig, in Dubbeldam, ten zuiden van Dor drecht, op de enorme buiten plaats Amstelwijck. Dc binnen stad van Dordrecht was geheel ondergelopen, een calamiteit die zich, zij het op kleinere schaal, bijna elke winter voordeed tot in 1970 het Haringvliet werd afge sloten. Als kind fietste ik dan op de kaden door een halve meter water, het was wel uitkijken want je zag niet overal waar het plaveisel ophield en de rivier be gon. In 1953 zaten we op Amstel wijck achter de laatste dijk die het nog hield, die langs dc Dorcftse Kil. Aan de overkant waren 's-Gravendeel en de hele Hoekse Waard in het water ver dwenen. Bij ons was de stroom uitgevallen en dus deed dc radio, zo'n vierkante bakelieten Philips, Tiet niet meer zodat we nauwe lijks wisten wat er allemaal aan de hand was. Dc storm bleef aan houden en voor het geval ook de Kildijk zou doorbreken, kregen we een roeiboot die mijn vader met een touw aan de monumen tale trap van het huis vastmaak te. Met zijn allen brachten we het huisraad uit het souterrain naar boven. Toen dat karwei in de late namiddag klaar was, begon mijn moeder met een Lodalinesopje al die lege kastplanken eens lekker schoon te maken tot ze er, ge dwongen door de invallende duis ternis, mee moest ophouden. Hoewel ik als zesjarige daar des tijds niets van durfde tc zeggen (kinderen waren tc/n veel volg zamer dan tegenwoordig), vond ik die bezigheid bijzonder zin loos. De wind loeide om het huis en 's nachts, bij hoogwater, zou immers de dijk breken en zou den we in dc boot stappen en on dertussen zouden de golven door de kamers en keukens en gangen spoelen en vanzelf alle* schoon maken'. Maar ondanks mijn heimelijke verlangen naar avontuur gebeur de er die nacht niets cn werd ik 's morgens wakker in die grote hoge slaapkamer met al die ha ken langs het plafond waaraan vroeger gobelins hadden gehan gen. De Kildijk hield het cn bleef het houden. Later, de radio was het inmid dels weer gaan doen en de scho ne kasten waren opnieuw inge ruimd, gingen we aan dc weg kij ken naar de rijen vrachtauto's die via het 's Gravendeelse veer uit de Hoekse Waard kwamen. Er lagen veel dode koeien op, de poten naar boven. Verder was het fijn dat ik een tijd niet naar school hoefde maar jammer dat mijn oma uit Middelburg niet, zoals beloofd, gekomen was voor de verjaardag van mijn moeder, 2 februari. Kasper Jansen N HET noordwesten van Noord-Holland waren we aan veel wind gewend, al had mijn moeder hel er vaak te kwaad mee. Tijdens de fietstochtjes die we van Alkmaar naar de duinstreek maakten, mopperde ze dikwijls hartgrondig: Bah, het waait hier altijd. Dat kwam ook wel omdat mijn vader (altijd trek in Old Mac) in sterke tegenwind zijn gezin moeilijk kon bijhouden. En het tempo drukken, paste niet erg bij haar temperament. Maar die zaterdagavond stormde het ook voor onze begrippen uit zonderlijk. Mijn broer en ik slie pen aan de westkant van hel huis en kregen dus de volle laag. Tot ons genoegen hoorden we de storm uit de hand lopen en langs het dak tekeer gaan. Er gebeurde eindelijk eens wat. De volgende morgen zagen we uit onze kamer dat dc molen op het bolwerk er vreemd bijstond. Een balk van het kruiwerk was gebroken cn het hekwerk van de wieken beschadigd. Later op de dag hoorden we dat hij op hol was geslagen en slechts met gro te moeite en ware doodsverach ting door de molenaar en enkele gealarmeerde buurtbewoners weer in het gareel was gebracht. Toen we beneden kwamen, meld de de radio de eerste overstro mingen ze leken nog van be perkte omvang in het zuid westen van het land. Voorboden van de op dat moment nóg on voorstelbare ramp. Op weg naar de onvermijdelijke zondagse kerkdienst passeerden we een gracht waar het water door de orkaan uil weggeblazen leek. Woonboten lagen scheefgezakt op de gedeeltelijk drooggevallen bodem. In dc kerk wachtte ons een aan gename verrassing: de dominee was door het geklepper van de leien en het gekreun van het machtige uitspansel van dc zes tiende eeuwse kathedraal zo goed als onverstaanbaar. Hij maakte het daarom kort deze keer. Thuis ging onmiddellijk de radio weer aan. Bij Camperduin was iemand omgekomen. Dc kop van Noord-Holland voelde zich ech ter veilig achter de indrukwek kende Hondsbossche. Totdat ook daar een gat in werd geslagen. In onze jongensboekenwaan hoop ten mijn broer en ik heimelijk op een doorbraak. Maar de storm raakte over zijn hoogtepunt heen. Toen we een van de volgende da gen naar het strand gingen, bleek dat zwaar gehavend. Op sommi ge plaatsen waren dc duinen tientallen meters teruggeslagen, de branding had alsof het niets was grote bazaltblokken uit de strekdammen gelicht en door het hoge water waren de door dc Duitsers gebouwde bunkers uit de duinrand losgewoeld. Nog lang daarna spoelde wrakhout, klein huisraad en kinderspeel goed aan. Uil het rampgebied. G. van de Wetering NRG HANDEISBIAD 22 JANUAR11983

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1983 | | pagina 4