Liszt en de Elisabeth- iegende ZISCHE NOTITIES Lagerhuis op de fiets Knielende autobus Nico Haak loopt achter Op de nattigheid Zanger geeft lik op stuk Nelleke in de running WEEKENDBIJLAGE ZWOLSE COURANT NIEUW KAMPER DAGBLAD HET DAGBLAD HET NIEUWE LAND ZATERDAG 28 JANUARI 1978 21 mrt.-20apr. Probeer deze week eens over bepaal de zaken rustig na te denken om kleine fouten te corrigeren. Dan blijkt dat u afspraken ernstiger moet nemen en vooral de tijdstippen moet nakomen. Alles draait bij u momenteel om het ongeduld, waardoor u de kernpunten uit het oog verliest. Voornemens drei gen luchtkastelen te zijn. Financiële zaken verlopen overigens gladjes, maar dat mag geen reden zijn om al uw wensen onmiddellijk in aankopen om te zetten. G UNSTIG voor g eborenen op 7 - 8 -16 -17-18- 19 april. ONGUNSTIG VOOR GEBORENEN op 6 april. stier 21 apr.-20 mei u tooni ciun opvattend stabiei in het afhandelen van activiteiten. De resul taten zijn dan ook gunstig en als u er voor zorgt dat u anderen in uw succes laat meedelen, dan bent u voldaan. Onverwachte ontmoetingen krijgen een avontuurlijk tintje. Uw vrije tijd is belangrijk om tot een ontspannen sfeer te komen, want u heeft zich de laatste tijd behoorlijk moeten inspannen. Laat andere derhalve geen beslag op uw privé-zaken leggen, Stieren. GEEN GUNSTIGE geboortedata. ONGUNSTIG voor geborenen op 7 - 19 - 20 mei. tweelingen 21 mei-21 Juni maagd 24 aug.-23 sep* weegschaal 24 sept.-23 okt. Uw geestelijke activiteit werkt aanste kelijk om de mensen om u heen en dat belooft dan ook een uitstekende week te worden. Wees voorzichtig met een onverwachte kennismaking, aange zien deze wel eens teleurstellend kan verlopen. Stelt u zich er in elk geval niet teveel van voor. In het verkeer schijnt u lichtelijk roekeloos te zijn en al heeft u het geluk aan uw zijde, het is onjuist om dat te tarten. Pak de zaken doeltreffend aan. GUNSTIG voor geborenen op 11 - 20 - 21 - 22 oktober. ONGUNSTIG voor geborenen op 10 oktober. schorpioen 24 okt.-22 nov. Probeer voorzichtig om iemand van uw gelijk te overtuigen, zodat u op het beslissende moment een goede rug gesteun heeft. Diverse problemen los sen zichzelf op door de tijd als belang rijke faktor te nemen en u zal duidelijk worden dat praktijkervaring nu van doorslaggevend belang is. In hetprivé- leven is een gunstige wending op gang gekomen, waardoor waardering voor uw activiteiten zichtbaar wordt. Sar casme in uw opmerkingen is dan ook niet meer nodig. GUNSTIG voor geborenen op 8 - 9 november. ONGUNSTIG voor geborenen op 20 - 21 november booflschuttef Mocht u al denken dat het u alleen maar voor de wind gaat, bedenk dan wel dat men niet alles kan hebben. U stelt uw verlangens iets te hoog en dat levert teleurstelling op. U neemt ge makkelijk verplichtingen op u zonder te bedenken of u die nauwgezet kunt nakomen. Uw zwakke punt is deze week dat u niemand de realiteit wilt vertellen en dat kan men u achteraf ook kwalijk nemen. De ironische opmerkin gen zullen u dat wel duidelijk maken. GUNSTIG voor geborenen op 7 -17 - 18-19-20 juni. ONGUNSTIG voor geborenen op 8 - 9 juni. kreeft 23 nov.-21 dec. U mag gerust tonen dat u meer in uw mars heeft dan men naar voren brengt. U heeft het voordeel dat u steeds een gelukkige hand bezit en daarom slagen uw plannen vrij gemakkelijk. Alleen, maakt u de fout om mensen naar hun uiterlijke schijn te beoordelen, dus tracht eens de innerlijke waarde te. achterhalen. Een verrassende erva ring brengt u even van uw stuk, maar gelukkig kunt u die bijzonder snel in uw levenspatroon gaan inpassen. GUNSTIG voor geborenen op 9 - 20 december. ONGUNSTIG voor geborenen op 10 - 18 -19 december 22|unl-22jtili Elke overdrijving schaadt de gezond heid en daarom moet u zich niet teveel op de hals halen. Zelfonderzoek kan momenteel zeer nuttig zijn om te voor komen dat u de rode streep passeert. Laat u in ieder geval niet door anderen ter verantwoording roepen en neem ook geen aanstoot aan andermans geding. U bent op de goede weg door u bescheiden op te stellen en u vooral het weekend niet met problemen te belasten. Stippel uw eigen wegen maar uit. GUNSTIG voor geborenen op 8 juli. ONGUNSTIG voor geborenen op 9 juli. leeuw 23 jull-23 sug. U moet eens nagaan of u in fami lie-aangelegenheden voldoende in vloed bezit. Men verwijt u dat u eenzij dig uw inzichten wilt doordrukken. Dat is de reden dat een woordenwisseling u zal verbazen. U kunt de mogelijkhe den bevorderen door tussentijds over leg te plegen met oudere personen. Met geduld bereikt u meer dan door anderen onder druk te zetten. Het is goed om op bepaalde punten eens naar belangrijke veranderingen te gaan zoeken, Leeuwen. GUNSTIG voor geborenen op 10 -19 - 20 augustus. ONGUNSTIG voor geborenen op 9 - 21-22 augustus. stwnbofc 22 dec.-20 ian. Uw nerveuze inslag neemt iets af en dat geeft u gelegenheid om ervaringen nog eens de revue te laten passeren. Daarna blijkt u voldoende energie te hebben verzameld om werkzaamhe den van langere duurte verrichten, die u ongetwijfeld veel voordeel opleveren. Het zou jammer zijn om nu het hoofd te laten hangen, want u kunt door uw goede voorbeeld anderen imponeren. Het humeur is een belangrijk wapen om de omgeving te kunnen overtuigen van uw goede wil. GUNSTIG voor geborenen op 9 sep tember. ONGUNSTIG voor geborenen op 10 - 19 - 20 september. Een groep Britse parlementsleden is onlangs in gesloten formatie per fiets naar het Lagerhuis gereden om te protesteren tegen milieuverontreini ging en de verstopte straten. Zij maakten daarbij gebruik Van fietsen die door een fietsverhuurder aan parlementsleden voor een huurprijs van ongeveer twintig gulden per jaar ter beschikking worden gesteld. In de binnenstad van Londen kom je met de fiets sneller vooruit dan met een auto en als er plotseling gestemd moet worden, kan het op minuten aanko men om zoveel mogelijk parlements leden in het Lagerhuis te krijgen. Ook om die reden zijn er parlementariërs die aan de fiets de voorkeur geven. In Buffalo (New York, U.S.A.) rijden nu 'knielende' autobussen om kinde ren, oude mensen en gehandicapten gemakkelijker te laten instappen. Daartoe ontwierp Goodyear een pneumatische rubbervering, die de in stap vergemakkelijkt. De luchtvering laat de karrosserie tot de trottoirrand zakken tijdens het in- en uitstappen. Na elke stop komt de bus op normale rijhoogte. U moet deze week inhalen wat u tot nu toe verzuimd heeft en een uitgesteld bezoek gaan afleggen. Terughouding is momenteel niet nodig en de innerlij ke onrust kan gemakkelijk worden af gevoerd. Datgene wat uw stemming beïnvloedt, is een kleinigheid, maar u ziet de dingen soms teveel zwart-wit. Neem voor de activiteiten rustig de tijd, want het is zinloos om iets te overdrij ven. Beslissingen neemt u gelukkig met voldoende omzichtigheid. GUNSTIG voor geborenen op 6 janua ri. ONGUNSTIG voor geborenen op 7 januari. Nico Haak loopt met zijn carna valsschlager voor dit jaar wel een jaar of 25 achter. In die goeie ouwe tijd moest je het als jongen wel eens gewiekst aanleggen om een meisje te versieren en van haar aan de weet zien te komen wanneer haar moeder niet thuis was. Maar welke jongen en welk meisje houdt vandaag de dag nog rekening met deze oude, ver welkte gewoonte? Nico Haak is echt de laatste ouderwetse met zijn: 'Is je moeder niet thuis, nee, dan kom ik effe'. Al die nieuwe schlagers, die we over drie we ken weer vergeten moeten zijn, maken het leven er intussen niet gemakkelijker op. Daarom een lijstje teneinde de zaken goed uit elkaar te kunnen houden: André van Duin met 'Toedeloe' (door zingen tot het gaatje), Willeke Al- berti met 'Carolientje', de Span jolen met 'Ik ben verkikkerd op jou', Albert Mol met 'Laat me van voren eens kijken', Adèle Bloemendaal met 'Elke dag kan de laatste zijn', lachende William met 'Mijn dingeling', Corry van Gorp met 'Jodela hiti', Corrie Konings met 'Kijk mij toch niet zo ondeugend aan', de Twee Pin ten met 'Genoveva', Tony Bass met 'O mooie bellefleur', het Cocktail Trio met 'Moeder heeft een gaatje in haar hand', en Rijk de Gooijer mef 'Er is in mijn bed plaats voor drie'. Een kerél in een bruine kroeg, die duf zijn grote dorst versloeg, keek wazig door de natte ruiten en zei: 'Dat vele vocht daarbuiten vind ik - en dat is buiten kijf - sinds lang de pest voor 't eigen lijf, maar 't vocht hierbinnen is nochtans de pest in 't lijf des andermans. WILLEM 21 ian.-19f©br. Er moei aeze week nog veel worden gedaan en onzekerheid kunt u daar niet bij gebruiken. Het valt u niet zo moeilijk om op iedere vraag een ant woord te geven en zelfs zal een be langrijke kwestie u uit de middelmaat halen. Het zijn de kleine extra's die u het gevoel geven dat het leven niet zo kwaad is, maar leg u voorlopig niet aan nauwgezette afspraken vast. Er zal met de tijd gewoekerd moeten worden om niet ergens klem te raken. GUNSTIG voor geborenen op 6 - 7 -15 -16 februari. ONGUNSTIG voor geborenen voor geborenen op 5 -17 februari. vissen 20 febr.-20 mrt. Tracht te leren dat u met vooraf plan nen maken veel verder komt U wacht helaas de gebeurtenissen af om dan eerst uw houding te bepalen. U kunt echter meer uit bepaalde zaken halen, vooral omdat u voldoende tact bezit om anderen voor u te interesseren. Be scheidenheid is momenteel niet de beste houding om uzelf voordelen te bezorgen. Een moeilijke situatie is aan verandering onderhevig en kan einde lijk aan uw persoonlijke verwachting beantwoorden. GUNSTIG voor geborenen op 7 maart. ONGUNSTIG voor geborenen op 8 - 17 maart. De Ierse zanger Bob Geldof, ster van 'The Boomtown Rats', wordt er dood ziek van om steeds dezelfde vragen te moeten beantwoorden als hij geïn terviewd wordt. Toen hij onlangs in Amerika was en daar een groot aantal journalisten te woord moest staan, bleken deze niet al te originele vragen te stellen. Daarom besloot Bob om na het tweede interview zijn eigen bio-, grafie te schrijven. Hij leende een ty pemachine en een stuk papier en tikte een aardig verhaal met antwoorden op alle domme vragen. Toen hij klaar was, gaf hij dat aan de man van de platenmaatschappij met het verzoek om het te laten drukken. Die stond wel raar te kijken omdat hij zoiets nog nooit had meegemaakt. Bob wilde niet dat er gestreept werd of verbe terd. Alle fouten bleven er in staan. Een kniesoor die daarop let. Inmid dels is Bob dik tevreden over de inter views die hem nu worden afgenomen. Er kan nu gepraat worden over inte ressantere dingen dan: 'Wanneer zijn jullie als groep ontstaan?' Nelleke Burg, de ontdekking van Ro bert Long, kennen we van de tv van het Zolder-kinderprogramma. Een rol in een tv-spel maakte zij nooit eerder. Dinsdagavond zagen we haar daarin voor het eerst in het stuk 'Het legaat' van Guy de Maupassant in de regie van Jan Keja. Zij bracht het er niet slecht af Toch vond zij het geenszins een eenvoudige zaak, laat zij weten in een interview in TROS-kompas. Tot nu toe op de planken maakte zij haar programma of een deel ervan in één keer af. Bij het werken in de studio moet een rol opgebouwd worden bij stukje en beetjes. Bovendien leidt alle gedoe er omheen je sterk af. Intussen ziet Seth Gaalkema het ook al met haar zitten. Hij heeft haar een hoofd rol toegedacht in zijn nieuwe musical- in-de-maak: Swingpop. Nu. daar heeft Nelleke wel iets van weg, de Bossche kleermakersdochter, Net als je denkt van 'Hé, ze be staan niet meer!', dan verschijnt er opeens weer een nieuwe lang speelplaat van ze. Het gaat om het duo Rosy Andres. Die nieuwe elpee heet 'Come Closer' (CNR), de nieuwe single 'I'd ra ther be sorry' staat er ook op. Lekkere, gemakkelijk in het ge hoor liggende, pretentieloze me lodietjes, vol vaart op professio nele wijze ten gehore gebracht. Zo zou ik het repertoire op de elpee willen omschrijven. Het gaat overigens erg goed met Ro sy Andres, ook al staan ze niet meer elke week voor de came ra's van Top Pop. Veel optre dens in het land, terwijl er ook in Duitsland ontzettend (nou, ont zettend!?) veel belangstelling voor de muzikale en vocale pres taties van het tweetal bestaat. Nog meer buitenland trouwens met belangstelling voor Rosy en Andres. De Russen hebben een uitnodiging gestuurd om een groot tournee door de Sowjet Unie te maken, zo lees ik in een persbericht van hun platenmaat schappij. Het voorstel uit Rus land moest helaas worden afge zegd vanwege de vele contractu ele verplichtingen in ons land en in dat van de oosterburen. Nu klinkt het heel aardig allemaal, maar toch geloof ik er niet zoveel van. Wie laat een aantal optre dens in een groot en ver land nu schieten voor enkele schnabbels voor de personeelsvereniging van een slagerij in het Brabantse Zundert? Maak dat the Cats wijs! Hoe dan ook, Rosy An dres blijven voorlopig lekker in Nederland rondtoeren en ze zijn vandaag te gast aan onze draai en leestafel. Eerst de boeken en platenkeuze van Rosy Songs in the key of life - Ste- vie Wonder In flight - George Benson Pauper in paradise - Gino Vannelli Live-elpee van Toots Tiele- mans The Best of Bread De leestafel ziet Rosy gaarne be legd met de volgende literatuur: Een detective-roman van Aga tha Christie Een science-fiction-roman Historische roman over Lode- wijk XlV-e Vrije-tijdsboek 'Handig in huis' Leven na dit leven (schrijver niet bekend) Andres - hij heeft op een num mer na alles geschreven voor de nieuwe elpee - maakt vervolgens zijn voorkeur bekend. Eerst de platen: Songs in the key of life - Ste- vie Wonder Life is a cabaret - Liza Minnelli Elpee van de Egerlander Mu- sikanten o.l.v. Ernst Mosch Foot loose Fancy Free - Rod Stewart Kinder-elpee van Béla Bartok Tot slot de boekenkeuze van An dres, wiens werkelijke naam Dries Holten luidt: Und der Moral von der Ge- schicht - Wilhelm Busch Het Grote Kruidenboek Jaargang van het blad Play-j boy Vrijmoedige liefdesverhalen uit 1001-nacht - Paul Rodenko Diverse strips van Kuifje MARCEL VAN DERHORST Nieuwe Shepherds The Shepherds - twee broers en zus; je Schaap uit het Noordhollandse Schagen - bestaan al lang niet meer. Helen Shepherd heeft het nog een tijd op de solotoer geprobeerd, maar dat sloeg bij nader inzien toch niet zo aan. Toch is men The Shepherds nog niet vergeten. Reden waarom een van die beide broers, met name John, nu The New Shepherds heeft gevormd, waarvan hij nog het enige overgeble ven schaap is. Het meisje is José den Burger en die andere knul Onno de Jong. Zij hebben hard gewerkt aan een nieuw repertoire van Nederlands en Engels gezongen kleingoed. En tonen zich bereid de boer op te gaan. Hongarije heeft altijd sterk tot de verbeelding van velen gesproken. Door aan de Hongaren overtrokken romanti sche eigenschappen toe te dichten heeft men eigenlijk Hon garije en tal van Hongaarse burgers geen goede dienst bewezen. Zeker bezitten sommige Hongaren een zeer ont wikkeld gevoel voor romantische zaken, maar ook zelfbe wustzijn en niet zelden trots. Lang is een zuiver begrip voor de muziek van Hongarije overwoekerd geweest doordat men te weinig wist van de authentieke Hongaarse volksmuziek. Zelfs creatieve en vakbekwame musici-componisten als Franz Liszt en Johannes Brahms hebben zich vergist in de pseudo-Hongaarse stijl die door de navorsingen van Zoltan Kodaly en Bela Bartok teruggedrongen werd. De wezenlijke muzikale folklore van Hongarije die ondanks de sterke con tacten met de omringende landen en volken die Hongarije vaak bezetten is tegen de verdrukking in voort blijven leven en werd na de ontdekkingen van Kodaly en Bartok een beter vertrekpunt voor de moderne Hongaarse componisten dan het romantische Wagneriaanse epigonendam. Hongaarse componisten zijn er velen, maar de kennis houdt gewooniijk op bij de al genoemde Kodaly en Bartok en Ernst von Dohnanyi die overigens veel invloeden van Brahms en Liszt onderging. Tot de curieuze feiten betreffende de Hongaarse muziek behoort de rol die Franz Liszt in werkelijkheid speelde en zoals hij is overgekomen en bij velen nog overkomt, Aan de grootheid van karakter en persoonlijkheid van Liszt doet het feit dat hij een romantisch kunstenaar was en bepaald geen Hongaars niets af Hongaarse motieven en enkele onderwerpen trokken Liszt in hoge mate aan. Elljen Liszt Ferenc' riep een samengestroomde menigte L—Hongaren uitzinnig van enthousiasme de muzikale held Liszt toe nadat deze een grandioze improvisatie had gegeven op de befaamde Rakoczy-mars. De magistratuur van Boeda pest bood Liszt het ereburgerschap van de stad aan en een met diamanten bezette eresabel. Franz Liszt voelde zich nauw verbonden met 'dat gulle vruchtbare land, dat een edel mensenras had voortgebracht en meer dan ooit een zoon van dit dappere en ontembare volk, zoals de romantische Liszt het zelf uitdrukte. Maar hoewel Liszt zonder twijfel veel voor het muziekleven van zijn land gedaan had, berust zijn Hon gaar-zijn tot een door zijn ouders in het begin noch later door hemzelf tegengesproken legende, Al tijdens het leven van Liszt is de strijdvraag over de afstamming van de grote kunstenaar begonnen en twee naties, de Hongaarse en de Duitse, eisten hem op. De afstamming uit een oud adelijk Hongaars geslacht wordt vaak ook betwist. Wél staat vast, dat een overgrootvader officier was in een Hongaars huza- renregiment. Het karakter van dubbel-monarchie, Oostenrijk en Hongarije, heeft de verwarring nog groter gemaakt. Zelf voelde Liszt zich aangetrokken tot de Franse cultuur, maar hij ontwikkelde zich ondanks Hongaarse sympathieën tot een cosmopoliet met een Frans-romantische allure en sommigen zien in deze door zijn tegenstrijdigheden moeilijk te plaatsen figuur één van de eersten van de grote Europeanen. Hetzelf de geldt voor afkomst en nationaliteit bij Liszt wiens vader Henri Th, Timmerman Adam Liszt geen enkele Hongaarse naam in zijn stamboom kon aanwijzen, geldt ook voor de soms wonderlijke vermen ging bij Liszt van religieus gekleurde romantiek en hartstoch telijk temperament. Aan de titels van de vele honderden composities die Liszt naliet en aan de mensen die hij werken opdroeg kunnen we de bewondering afmeten die Liszt had voor grote figuren met aristocratische allure en noblesse. In de Hongaarse volkskunst en in de nog steeds verhaalde oude vertellingen en legenden leeft nog de figuur voort van gravin Elisabeth van Thüringen. Deze stond bekend om haar grote offervaardigheid en liefde voor de armen. Er is een legende de landgraaf van Thüringen die de vrijgevigheid van zijn vrouw afkeurde. Thüringen dat bij velen bekend zal zijn als doel van toerisme en wintersport, de Harz en Thüringer Woud, is eens hertogdom geweest. In de religieuze vertellin gen en volksverhalen, half legenden, half met een historische kern, speelt Elisabeth van Thüringen las gravin een rol. Het meest verbreid is de legende die verhaalt dat de graaf zijn vrouw gebood haar korf te openen en daarin plaats van de door hem verwachte levensmiddelen rode rozen vond. Franz Liszt is vooral het voorwerp geweest van sterk overdreven geromantiseerde liefdesavonturen. Welis waar was Liszt vaak verliefd en van zijn perssonlijkheid en roem ging voor velen een grote aantrekkingskracht uit. Maar Liszt had behalve zijn avontuurlijke levenswijze heel wat ernstiger zaken aan zijn hoofd. Naast het componeren van een groot aantal werken, kamermuziek, symfonisch werk, wereldlijke koorwerken en liederen en opvallend veel reli gieuze koorwerken, maakte Franz Liszt als pianist uitgeste- streke toernee's. Zo boeiend was zijn persoonlijkheid, dal waar Liszt ook vertoefde zich een grote kring van talentvolle mensen om hem vormde. In Parijs waren dit dichters, schil ders, filosofen en musici, zoals Honoré de Balzac, Victoi Hugo, Alfred de Musset, Alphonse de Lamartine, Heinrich Heine, schrijvers en dichters, componisten als Chopin, Rossi ni, Berlioz, Cherubini; de schilders Eugene Delacroix, Jean Ingres en de kunstcriticus Theophile Gautier. Franz Liszts religieus-romantische aard bracht hem ook tot de legende van Elisabeth. Zelf een man van het grote gebaar, zeer vrijgevig en geneigd grootheid van karakter te bewonde ren, sprak hem het gegeven aan. Hij gebruikte een tekst van Otto Roquette en werkte er in Rome zeer geconcentreerd aan. Liszt greep in Die Legende von der heiligen Elisabeth, door hem met de Franse titel Saint Elisabeth kortweg aange duid, terug op de oude in Italië gebruikte vorm van de Oratorische legende. Otto Roquette heeft het leven van Elisabeth uitvoerig weerge geven, bijna geschilderd met woorden, want het gedicht in woorden lijkt aan te sluiten bij de wandschildering van Schindchen op de Wartburg. Liszt was duidelijk geïnspireerd en zijn werk ademt poezië en verdiepte religiositeit. Dank zij de grammofoonopname is dit bijzonder zuivere muziekwerk van Franz Liszt bereikbaar, want in de concert zaal hoort men de Liszt-legende tegenwoordig zelden. Toch heeft het werk onmiddellijk na zijn voltooiing veel succes gehad, Achtereenvolgens werd Saint Elisabeth uitgevoerd in Boedapest, München en ter gelegenheid van het achthonder djarig bestaan op de Wartbrug. Kort voor zijn dood werd Saint Elisabeth nog in Londen uitgevoerd en koningin Victoria van Engeland was zo onder de indruk van Liszts werk en per soonlijkheid, dat de anders zo streng oordelende koningin hem in audiëntie ontving. Maar van al het overstelpende eerbetoon, dat Franz Liszt in de grote centra van Europa ten deel viel voelde Liszt het als een dierbare onderscheiding toen hij zestig jaar oud werd gekozen tot Koninklijk Hongaar se Raad. Cosmopoliet en groot Europeaan is Liszt de verwar ring rond zijn afkomst en nationaliteit ten spijt ten spijt en los van zijn bewogen liefdesleven en vaak gedreven kunste naarsschap verwant aan de Hongaarse magnaten: vurig en edelmoedig en de man van het grote gebaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1978 | | pagina 2