Stikken door verslikken is heel goed te voorkomen Snel vermageren op eigen houtje met vloeibaar eiwit kan levensgevaarlijk zijn Omstreden bezoek gereformeerden aan Z.-Afrika ZOEK DE TIEN VERSCHILLEN Hard moederlijke overpeinzingen thea beekman kerkbeeld 24 fwrrrrwFfjRd-pi V I»PFN ZATERDAG 28 JANUARI 1978 UTRECHTS NIEUWSBLAD c8m»r fraiix r. arï.s Imlikor HARTDOOD wordt niet al leen veroorzaakt door een hartinfarct. Alle toe standen waarbij de zuurstof voorziening te kort schiet, kunnen leiden tot een hart stilstand. Als de longen bij voorbeeld niet functioneren en dus niet voldoende zuur stof voor, onder andere, het hart leveren, zal het uiteinde lijk stil gaan staan. Verslikking, verdrinking en sa menvallen van een van de longen zijn voorbeelden van een tekort schieten van de longfunctie. Een hartinfarct, elpktrocutie en shock zijn voorbeelden van een tekort schieten van de circulatie. In al deze gevallen kan hartmas sage en beademing uitkomst bie den. Hartmassage en beademing moeten m eer vaste volgorde ge daan worden. U moet precies we ten wat te doen in een noodsitua tie, zodf.t, u niet hoeft na te den ken. De volgorde van de handelin gen hangt ook af van het feit of u alleen b°nt of met meer personen. Als u bijvoorbeeld met z'n tweeën bent, dan kan de één beademen en de ander hartmassage toepas sen. Het A.B.C van de rescusitatie (weer tot leven brengen) bestaat uit het openen van de luchtweg, beademing en hartmassage m deze volgorde. Uitkomst U moet de technieken, die hier voor nodig zijn, vooral door erva ring leren. Onoordeelkundig toege past kurunem ze schade veroorza ken, zoals gebroken ribben en der gelijke. Ook als u wel geoefend bent, kunnen deze complicaties voorkomen. In het geval van een acute hart stilstand echter, waarbij de pa tiënt in enkele minuten dood is, wegen deze natuurlijk niet zo zwaar meer. Een bekende oorzaak voor eerst adem- en dan hartstilstand komt nogal eens voor bij kinderen en ook volwassenen, en dat is stikken door verslikken. Kinderen lopen soms ,rond met voorwerpen in hun mond, zoals elke moeder weet. Dit kan leiden tot het in het „verkeerde keelgat schieten" van dit voorwerp, dat wil zéggen dat het in het strotten hoofd of de luchtweg terecht komt. Bij voiwassenen is het verslik ken vooral bekend in de periode van de feestdagen. We zien dan vaak een combinatie van alcoholge bruik, een vals gebit en grote hap pen slecht gekauwd voedsel (voor al vlees) als boosdoener. '.medische rubriek Voorkomen is ook nu weer Veel beter dan genezen, daarom eerst een aantal tips. 1. Maak uw voedsel fijn tot kleine stukken en kauw langzaam en gronctig, zeker als u een kunst gebit heeft. 2. Vermijd lachen en praten tij dens het kauwen en slikken („praat niet met een volle mond") en vermijd ook overvloedig drin ken van alcohol voor en tijdens de maaltijd. Het drinken van veel al cohol maakt dat u nauwelijks proeft wat u eet Een echte gour met zal nooit veel drinken voor of tijdens het eten. 3. Sta niet toe dat uw kinderen rondlopen of spelen, als ze voedsel of andere voorwerpen in de mond hebben. Zorg ook dat voorwerpen, die kleine kinderen aanspreken, zoals knikkers, kralen, punaises, uit hun buurt blijven. Constanie angst In Amerika wordt het aantal doden door verslikken geschat op 3000 per jaar. Uit eigen ervaring weet ik hoe vooral veel moeders een constante angst hebben voor dit verschijnsel. Voorkomen doet al heel wat, maar een ongeluk zit in een klem hoekje. U kunt tenslotte» niet 24 uur per dag achter uw kind aanlo pen. Mocht u ooit in een situatie komen, dat een kind of volwasse ne zich verslikt en geen adem meer kan halen, dan is het goed om te weten wat u moet doen. Volgende week een aantal eenvou dige en vaak zeer doeltreffende handelingen. te zijn, dait bij afwezigheid een in eenstorting en bewusteloosheid kan teweeg brengen. De Amerikaanse FDA (Food and Drug Administration) wil nu fabri kanten van diëten met vloeibaar eiwit opdragen deze dieetpakketten te voorzien van een etiket, waarop ~V logboek der |-Jg,| wetenschap vermeld moet staan dat het dieet onder bepaalde omstandigheden risico's voor de gebruiker mee brengt, in aansluiting op de waar schuwing het niet te gebruiken zon der medisch advies en niet te geven aan zwangere zogende vrouwen zo mede aan kinderen. Negentig pond Men is daartoe min of meer ge dwongen door een onderzoek naar de dood van tien van de zestien op dat dieet gezette vrouwen tus sen de 25 en 44 jaar die gemiddeld negentig pond aan gewicht verlo ren hadden (New Sientist). Gas uit huisvuil DINDADOPPEN, maispillen en A dergelijke worden in Indone sië, Tanzania en Nigeria, door ver branding omgezet in gas waarop motoren kunnen draaien. Deze motoren drijven machines aan of leveren elektrische energie. Het betreft hier een vergassings project van de afdeling chemische technologie van de technische (ho geschool Twente. Sinds een jaar neemt de projectgroep ook proe ven met huisvuil. Het vuil wordt als brandstof met een kleine hoe- Zie voor oplossing pagina denksporten i K wil toch nog even terugko- men op het verschijnsel kin- derlog'.ca waarvan volwassenen zo weinig schijnen te hegrijpen. Over het fiasco van het tandenborsteltje heb ik het al gehad. Maar daarbij kwam een oude herinnering naar boven Lang geleden, ik moet zo'n jaar o' zeven, acht geweest zijn, tobde ik met m'n gebit. Ik was aan het wisselen, maar de melkkiezen wilden niet uitvallen en moesten stuk voor stuk getrokken worden. Ik zat d?ts nog al 'ns in de wacht kamer bij de tandarts en daar hing een grote kleurenplaat. Op de bovenste helft zag je een jongen die vriendelijk glimlachte, maar zijn gebxt was een puinhoop, vol gaten, zwarte vlekken en het bood 'n afschuwelijke aanblik. De tekst luidde: Dit is Jan die nooit zijn tanden poetst." De onderste helft van de plaat werd ingenomen door precies zo'n jongèn met een hagelwit gaal ge bit smakelijk in een appel beet. „Dit is Jan die driemaal daaas zijn tanden poetst Ik vond de bood- srhan volkomen Ionisch en het geheel maakte dieve indruk op me. Ik sloeg verwoed aan het poetsen, weigerde zuurtjes aan te nemen en beet bij voorkeur in appels. Teqemooordig worden zulke af schrikwekkende platen niet meer opgehangen in de wachtkamer. Te genwoordig sparen we de tere kin derzieltjes. We beelden een on- schudliq tandenborsteltje af. weg gestopt in een hoekje zodat het niemand opvalt en zijn dan ver baasd wanneer de kinderen het niet bearijpen. Maar kinderen redeneren niet volaens krommen. En aan abstrac ties komen ze voor hun twaalfde jaar niet eens toe. Bangmaken mag met meer Kinderen worden voorzichtig benaderd en heel be hoedzaam op gevaren geioezen op dat ze er vooral niet van zullen schrikken. En dus maken ze onge lukken. Vroeger waren de opvoeders niet zo fijngevoelig. Als ik terug denk aux> de verkeerslessen op de lagere school... Ik zat toen in de vijfde klas. Met. de hele school zouden we naar buiten gaar om te oefenen in „o- versteken," want het verkeer nam toe en de overheid vond dat de kinderen moesten worden voorge licht. Het hoofd van de school, een barse autoritaire man, hield een toespraak nadat de grondregels on duidelijk waren uitgelegd, „...en denk er om, jongens en meis jes, dat jullie je, als we de straat opgaan precies houdt aan de in structies. Wie dat niet doet, wordt onherroepelijk doodgereden." Boem! Er ging een schok door ons heen. Dat was niet misMet ang stig bonzend hart dromde we en masse naar buiten en gedroegen ons volstrekt model. Ik doe het nog, het is een twee de natuur geworden bij het over steken. Nachtmerries heb ik er ech ter nooit van gehad. Waarom zou ik? Kinderzieltjes zijn niet zo teer. Harde, niet mis te verstane logica bezoemt diep respect in. Je ver geet die wrede woorden niet meer. ]WT ET een telescopische bril kan 11 de Joegoslaaf Zivota Miloeti- novitsj, die bijna blind was, weer zien. In eert Nejo Yorkse kliniek is deze bril speciaal voor hem ge maakt. In Amerika kreeg hij hulp van Vera Kondev, correspondente van het Joegoslaafse persbureau Tan joeg, die als een tglk optrad. veelheid lucht verbrand, waardoor brandbaar gas ontstaat dat na zui vering in een andere ruimte ver brand kan worden. Met dit in Enschede ontwikkel de systeem kunnen veel kleinere installaties worden gebruikt. Bij de verbranding van het verkregen gas komen geen schadelijke stof fen vrij. Het schone gas van een vergassingsreactor kan direct aan een elektrische centrale worden geleverd. Behalve het grote voor deel dat er geen verontreinigde rookgassen ontstaan is ook belang rijk dat er in de zones met hoge temperaturen van de vergasser geen bewegende delen zijn, waar door een belangrijke storingskans is uitgeschakeld. Transpireren AAN de technische hogeschool Twente heeft ir. J. A. van Eij- den een uiterst gevoelig meet instrument ontworpen waarmee het transpireren van planten nauwkeurig is vast te stellen. In beginsel wordt, het instrument ook toepasselijk geacht voor het meten van het transpiratiegedrag van mensen. Van Eijdens apparaat zou zo ge voelig zijn dat het de reacties van een plant op het voor de zon schui ven van een wolk, en zelfs het neerstrijken van een insect op de plant onmiddellijk aangeeft. Ver damping uit de bladeren kan van minuut tot minuut worden vastge legd. Het apparaat is in eerste aanleg bedoeld voor onderzoek naar de transpiratie van tomatenplanten, wat van belang is voor de glas tuinbouw en de Nederlandse uit voer. Röntgentje nR. LO I YIN, verbonden aan een ruimtevaartcentrum in Greenbelt (Verenigde Staten) heeft op een congres in San Fran cisco een röntgenapparaat gede- (Van onze wetenschappelijke medewerker) OPGEPAST met pogingen om snel en radicaal af te slanken. Het kan de dood voor de mens beteke nen. Dat minder gewicht het best wordt bereikt door min der te eten, en ook iets anders te eten, aanvaardt niet ieder een. Vandaar dat wel naar middelen wordt gegrepen die niet onschuldig blijken te zijn. Een van de succesvolste diëten van de laatste jaren in de Ver enigde Staten bestaat uit vloeibare eiwitten waarin het vet vertegen woordigd wordt door 600 calo rieën per' dag, plus nog wat vita minen en vloeibare voedingsstof fen. Dit door dr. Blackburn van de Harvard Medical School samen gestelde dieet is inmiddels door het populairs boek The Last Chan ce Diet (vrij vertaald: uw laatste kans om te vermageren), dat een andere arts samenstelde, zeer in zwang gekomen. Elf doden Ook medici kunnen ongelukkig zijn bij het samenstellen van diëten niet alleen leken dus want men heeft inmiddels al elf doden geteld onder hen die dat "betrouwbare" dieet hielden en be zweken aan hart- en nierdefeoten. Een Van de tekortkomingen van het dieet bleek gebrek aan kalium monstreerd. Het apparaatje, zo groot alsv een flinke zaklantaarn iets méér dan "handvullend" werkt op een batterijtje. Er wordt een zwakke röntgenstraal mee ver kregen, tien tot twintig milli-Curie, die echter voldoende is om tand- wortelen te bezien en bijvoorbeeld fouten in gedrukte elektronische bedrading kan opsporen. Een' voor het Amerikaanse leger voor nachtkijkers ontwikkelde beeldversterker maakte het zak- apparaat mogelijk. De stralings belasting voor de patiënt bedraagt slechts een duizendste van de bij gewone röntgenopname gebruike lijke hoeveelheid. FINSE technici hebben een appa raatje gemaakt dat woord om zet in spraak. De woorden worden getikt op een toetsenbord, waarna de luidspreker de tekst laat horen. Het Fins wordt precies zo uitge sproken als het wordt geschreven. Het toestel kost ruim drieduizend (Door Hans Achterhuis) EEN ZES MAN sterke de legatie uit de gerefor meerde kerken die een bezoek aan Z.-Afrika bracht, vormde daar vorige week voorpaginanieuws. Dat was geen wonder, want voor de blanke Zuidafrikaanse chris tenen was dit bezoek uit ons land van groot belang. De blanke Nederduitse ge reformeerde kerk, waartoe meer dan negentig procent van de Afrikaanders behoort, staat in de wereldkerk nl. vol strekt geïsoleerd. Zij onderhoudt alleen nog maar oecumenische contacten met de Nederlandse gereformeerden. Juist deze laatste contacten nu, dreigden de afgelopen jaren ver broken te worden. Doel van het bezoek van de Nederlandse delega tie was o.m. de tussen beide ker ken gerezen meningsverschillen uitvoerig te bespreken. De eerste problemen tussen de twee kerken deden zich voor in 1974. De Nederlandse gereformeer den besloten in dat jaar het pro grammater bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken te gaan ondersteunen. In blank Zuid-Afrika werd dit als ver raad beschouwd, als steun aan geweld en terrorisme. Dit laatste dan omdat vanuit de Wereldraad humanitaire hulp werd verleend aan bevrijdingsbewegingen die ook in Zuid-Afrika opereren. De Neder duitse gereformeerde kerk stelde de Nederlandse zusterkerk een ul timatum. Als deze laatste de steun aan het wereldraadsprogramma niet zou staken, zouden alle ban den tussen beide kerken verbro ken worden. Hoe vreemd het ook mag klin ken, de Nederlandse gereformeer den zijn voor dit ultimatum ge zwicht. In mei 1976 besloot de gereformeerde synode de financië le steun aan het programma ter bestrijding van het racisme te sta ken. Wel stelde de synode zich op halfhartige wijze achter de alge mene doelstellingen van dit pro gramma. Maar gezien het feit dat de concrete steunverlening opge schort werd, had dit weinig om het lijf. Weg vrij Met dit laatste besluit was de weg vrij om het gesprek met de blanke christenen in Zuid-Afrika te heropenen. Er volgde al snel een uitnodiging om naar Zuid-Afri ka te komen om de relaties tussen beide kerken te bespreken. Zodra deze officiële uitnodiging bekend werd, werd er van vele zijden bij de gereformeerde syno de op aangedrongen om er niet zonder meer op in te gaan. De alternatieve gereformeerde jonge- rensynode sprak zich bijvoorbeeld fel tegen het bezoek uit. En ook de werkgroep Kairos, die binnen de Nederlandse kerken aandacht vraagt voor de strijd tegen apart heid, achtte het zeer onverstandig als de uitnodiging aanvaard zou worden. Wat waren de argumenten voor en tegen het voorgenomen bezoek? De leiding van de gereformeerde kerken had zich toch altijd ondub belzinnig tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek verklaard. Waarom zou men een gerefor meerde delegatie niet naar Zuid- Afrika laten gaan om daar op grond van het gemeenschappelijk beleden evangelie in een broeder lijk gesprek tegen de apartheid te geruigen? De voorstanders van het bezoek verklaarden dat een chris ten altijd „op hoop tegen hoop" in wonderen moet blijven geloven. Als zo'n mogelijk wonder zag men kennelijk de „bekering" van de blanke Zuidafrikaanse christen broeders. Naïef De tegenstanders van het be zoek meenden dat deze opstelling naief was en voorbijging aan de Zuidafrikaanse realiteit. Als men dan toch zo nodig naar Zuid-Afri ka wil gaan, zo betoogden zij, dan zou men daar een gezamenlijk ge sprek moeten organiseren met alle Nederduits gereformeerde kerken, niet alleen met de blanke, maar ook met de zusterkerken uit de Afrikaanse, de kleurlingen- en de Indische gemeenschap. Door al leen met de blanken rond de tafel te gaan zitten, zouden de Neder landse bezoekers de apartheids structuren, die ook in de kerken bestaan, voor iedereen zichtbaar aanvaarden. Geen breuk Daarnaast wezen de tegenstan ders van het bezoek erop dat de blanke Zuidafrikanen elk contact uitleggen als een althans gedeel telijke ondersteuning van hun beleid. In ieder geval zien de zwar te Zuidafrikanen dit soort „apar te" besprekingen als een verraad van hun zaak, zo betoogden een aantal zwarte Zuidafrikanen die in ons land theologie studeren. Ondanks al deze verzoeken om niet naar Zuid-Afrika te gaan, meenden de gereformeerden de uitnodiging toch te moeten aan vaarden. De besprekingen tussen de twee delegaties vonden vorige week gedurende twee dagen in Pretoria plaats. Voorlopig lijkt het erop dat ze beslist niet tot een breuk tussen beide kerken hebben geleid, al vond men elkaar niet in een gemeenschappelijke slotverkla ring. De afzonderlijke verklaringen benadrukken echter dat de ge sprekken vruchtbaar en openhar tig waren en in een goede geest plaats vonden. Uiteindelijk zal ech ter de gereformeerde synode die later dit jaar bijeenkomt en die een verslag van de besprekingen zal ontvangen, over de voortzet ting van de contacten met Zuid- Afrika moeten beslissen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1978 | | pagina 2