'Het lijkt warempel wel of u in 1977 leeft. FRED RACKE KIJKT IN 'T KOFFIEDIK ZATERDAG 28 JANUARI 1978 Eigenlijk een onmisbaar in strument die computer. Misschien nog niet een ap paraat met het „boze oog" dat de burger controleert, zoals in Orwells toekomstvisie op 1984, maar toch in ieder geval een brein dat aardig op weg is die staatsburger in zijn greep te krijgen. Wat te denken bijvoorbeeld van die computer van de Ita liaanse belastingdienst, die zo zorgvuldig allerlei catego rieën van bij voorbaat ver dachte onderdanen uit zijn geheugen selecteert? Eige naars van zeer kostbare au tomobielen en sterren uit de wereld van het amusement rollen er op commando uit: „Rino Rinaldini, bezitter van een Maserati Gran Turismo '78, waarde 25 miljoen lire, waar komt dat geld vandaan' Verdacht! Verdacht! Ver dacht!" Gaat dat zo met een computer' Ach, wellicht komt het er in andere bewoordingen uit, maar dat het er uit komt is een feit. En dan vraag je je af: wie heeft nu ooit beslist dat al die auto's met hun kopers en hun waarde in die computer moesten worden gestopt? En wie bepaalde eens: dat is een ster uit de wereld van het amusement en die niet! Of zouden alle beroepen van alle Italianen ooit ergens in een elektronisch geheugen zijn geregistreerd en is er een gi gantische databank waarin belastinginspecteurs achter dochtig rondgraaien? Nou ja, Italië ligt ver van ons bed. Wij Nederlanders zien niet gauw spoken, nuchter als we zijn. Maar toch... het kan nooit kwaad de zaken hier eens op een rijtje te zetten. Hoe ziet het profiel van de Nederlander er eigenlijk uit' Het computerprofiel welte verstaan! Ook de Nederlandse belas tinginspecteur achter'n beeldscherm Een aanzienlijk deel van de Ne derlandse bevolking bevindt zich, vastgelegd in miljarden minuscule gemagnetiseerde veldjes, in het Rijks Com puter Centrum in Apeldoorn. Ooit, 27 jaar geleden, in een oud Haags fabriekscomplex opgezet - nu uitgegroeid tot een machtig bedrijf met zo'n vierhonderd man aan tech nici, programmeurs, systee manalisten en wat dies meer zij, met een batterij com puters waarvan de jaarhuur rond tien miljoen gulden be draagt. Greep Wie zijn daar allemaal geregi streerd? We doen maar een greep: de personeels- èn salarisadmini stratie voor 185.000 ambtena ren, de salarisadministratie onderwijs waarin ongeveer 235.000 betrekkingen zijn op genomen, de administratie van de rijksstudietoelagen, het personeel van een aantal overheidsbedrijven, de ver- volgings- en verzetsslach- toffers, de ontvangers van aanvullende huursubsidies. Ook 's Rijks Belastingen zijn er kind aan huis. De ongeveer drie miljoen Nederlanders die een aangiftebiljet ontvangen hebben er allemaal hun prive-registratienummer. Dat is gemakkelijk om iedereen te traceren. Straks bijvoorbeeld, als er op alle inspecties over het gehele land interactieve beeldschermterminals staan. Dat zijn televisieschermen gecombineerd met een soort schrijfmachine, die verbon den zijn met de computer. Met deze apparaten kan je als het ware praten met de com puter. Wat je op de schrijf machine zet wordt zichtbaar op het scherm en tegelij kertijd begrepen door het verre elektronische brein, dat vriendelijk antwoordt op elke vraag. Pietersen Zo kan het gebeuren, dat een inspecteur in Groningen bij controle van een boekhou ding een bijverdienste van P Pietersen in Maastricht te genkomt. Hij vraagt het regi stratienummer van die Pietersen in de computer op en zet onder dat nummer de omschrijving van dat interes sante bedrag. Druk op de knop en prima! Vier maanden later gaat een an dere ambtenaar in Limburg achter zijn beeldscherm zit ten met het aangiftebiljet van Pietersen naast zich. Hij toetst het nummer in. en ziedaar, alje bijverdiensten van Pietersen, nauwkeurig be waard door de computer, ver schijnen op het scherm. Zo kan dat, maar bijzonder is het niet. Helemaal simpel is de oplossing eigenlijk van de Dienst Omroepbijdragen om zwartkijkers op te sporen. Acht beeldschermen zijn verbonden met het Hendrik Reinoud Computercentrum van de PTT in Leidschendam. Daar zijn de 4,8 miljoen radio- en tv-bezitters geregistreerd. Nu zou het te dwaas zijn als de heren opsporingsambtenaren maar lukraak de straat op gingen om willekeurig aan te bellen. Welnee, de computer sorteert plichtsgetrouw uit op welk huisnummer in een straat geen kijkgeld wordt be taald. Daar belt men aan, want daar zou wel eens een frauduleus geval kunnen zit ten. Kijkt immers niet bijna iedereen in Nederland naar de tv? De wanbetaler Laten we nog eens verder gras duinen in al die computers waarin zo'n stukje profiel van de staatsburger is opgesla gen. We zitten natuurlijk in het geheugen van de tele foondienst. het ziekenfonds, de verzekeringsmaatschappij of de bank. Dat is een einde loze rits databanken, waarin een klein brokje zakelijke ge schiedenis van ieder individu is opgeborgen. Niet om benauwd over te doen. Al is het vervelend dat de Ne derlandse financieringsin stellingen verbonden zijn met het Bureau Krediet Registra tie in Tiel, waar in de com puter de zwarte lijst is opge borgen van alle wanbetalers. Niet dat ze je doopceel ver strekken. Ze antwoorden in zo'n geval alleen „de vorde ring van die meneer is in han den van derden gesteld". Dat weet de bank die om informa tie vraagt meer dan genoeg. Ook postorderklanten talmen wel eens met, de aflossing. Dus die komen in de com puter van de Algemene Bond van Postorderbedrijven. Mensen, die zich tegen al die computerisering verzetten zeggen: er in kom je makke lijk - maar er uit? Over al deze privacy-gevoelige zaken zal straks de discussie weer ontbranden wanneer het kabinetVan Agt met het reeds eindeloos lang in voor bereiding zijnde wetsvoorstel ter beteugeling van persoons registratiesystemen komt. Dan staat ook weer de vraag centraal of iedere staatsbur ger, dus alle dertien miljoen, een eigen registratienummer moet hebban. Voor sommigen een on heilspellende gedachte, maar de overheid denkt: toch wel hancjig zo keurig in een kastje opgeborgen... Proefproject Wij zetten inmiddels onze speurtocht naar dat com puterprofiel voort, en belan den welgemoed bij de proef, die inmiddels al wordt geno men met de centrale per- sonenadministratie. Dat ge beurt in vier gemeenten: Amersfoort, Dordrecht, Leidschendam en Zoeter- rheer. Van zo'n 250.000 inwo ners zijn de gegevens in de computer opgeborgen. De overheid wil alvast wat erva ring opdoen met al die- rompslomp die de burger zijn gemeente- en lands bestuurders bezorgt: verhui zen, trouwen, nieuwe onder danen kweken, kortom muta ties waarmee de computer gevoed moet worden om zijn inhoud „dagvers" te houden. Het project is een beetje met geheimzinnigheid omhuld. Niet dat er voor de burger re den is tot achterdocht, maar met dat „gezeur" over de be scherming van de peroonlijke levenssfeer heerst er bij de overheid een soort stilz wijgende afspraak om het zo veel mogelijk binnenskamers te houden. De burgers van de vier gemeen ten hebben overigens alle rechten. Ze kunnen namelijk inzage krijgen van hun bij de proef betrokken gegevens. Weet u hoe dat gaat? Wel, zeer eenvoudig en snel. Wie wil weten wat ervan hem of haar in de computer zit, be geeft zich naar het gemeente huis en vult een daartoe be stemd aanvraagformulier in. Uiteraard na zich bij de afde ling bevolking behoorlijk gelegitimeerd te hebben en de verschuldigde leges door het loket te hebben gescho ven. Vervolgens wordt het aan vraagformulier gestuurd naar Infonet, het particuliere ser vice-bureau in Amsterdam waar de computer is gehuis vest. Daar wordt een afschrift gemaakt van de gegevens. Dit afschrift wordt naar de ge meente gezonden waar de aanvrager het in ontvangst mag komen nemen. Na legi timatie! Mocht blijken dat er een fout in voorkomt dan is correctie mogelijk. Daarna ontvangt men een nieuw afschrift. Dat is gratis, mits....de oorspron kelijke fout niet aan de be trokkene te wijten was. Dat is dus in een ommezien ge beurd. Proef De proef met deze Centrale Per sonen-administratie houdt echter niet in, dat alle andere -gemeenten in Nederland stil zouden zitten. De meeste, met in totaal zo'n tien miljoen in woners, zijn op eigen initiatief al tot automatisering overge gaan. Ze zijn verbonden met tien regionale computer centra en werken nauw sa men in de SOAG, het Sa menwerkingsverband voor de Overkoepeling van de Au tomatisering bij Gemeenten. We pakken er even eentje tus senuit. Etten-Leur bijvoor beeld, in het warme zuiden. Daar prijken op de afdeling bevolking beeldscherm-ter minals die rechtstreeks aan gesloten zijn op de regionale computer, waar de gegevens van de 27.000 inwoners wor den bewaard. Het werkt pret tig, zeggen de ambtenaren. De wachttijden voor de loket ten zijn afgenomen en zelfs de uitgifte van de zwembada bonnementen loopt via het systeem. Geen angst overigens, dat de privacy wordt geschonden. Slechts enkele medewerkers mogen de beeldschermen bedienen en krijgen dan nog alleen via een code toegang tot de databank. Die code wordt door de computer au tomatisch elke dag op nieuw willekeurig bepaald. Daar is geen speld tussen te krijgen, heerst de overtui ging. Het mozaïek Wij gaan inmiddels verder op onze verkenning naar het mozaïek van de gecomputeri seerde staatsburger. Zullen we de autobezitters in de computers van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam maar overslaan? Overigens: de politie in de grote steden krijgt straks de beschikking over terminals om zelf door de kentekens in de computer „te bladeren". We zullen het ook maar niet hebben over de 300.000 bij de arbeidsbureaus ingeschreven werkzoekenden, de kruisver enigingen en de centrale re ceptenadministratie van de Kon. Ned. Maatschappij voor Pharmacie. Natuurlijk zitten er ook circa vier miljoen re keninghouders met hun fi nanciële hebben en houden in het girobestand en wordt op Schiphol uw' paspoort- nummer via 33 beeldscher men door de Marechaussee gecontroleerd. En wie echt zekerheid wil heb ben, dat hij straks bij een va kantiereis niet wordt tegen gehouden, kan navragen of hij en eventueel waarom hij er in voorkomt. Even eerst het Reglement Bescherming Persoonlijke Levenssfeer Gesignaleerden Registratie Schiphol nalezen hoe dat in z'n werk gaat. In te zien bij de staf van de Koninklijke Mare chaussee of in de centrale bi bliotheek van het ministerie van justitie in Den Haag. Zo zie je nog eens wat van eigen land ook. Het criminele profiel Een heel apart onderwerp vormt natuurlijk de politie. Criminele informatie is ui terst belangrijk bij de opspo ring van misdadigers. In de politieregisters van de ver schillende korpsen bevinden zich essentiele gegevens, die kunnen bijdragen om het pro fiel te schetsen van de crimi neel. In die gecomputeriseerde regis ters komen ook heel wat mensen vöhr, die het zelf niet weten. Die in de veronder stelling leven een rechtscha pen leven te leiden. Of toch die ene keer in het verre ver leden? Die uit de hand gelo pen studentenbetoging Het vervelende met die poli tieregisters is namelijk, dat ze maar zo zelden „geschoond" worden. Als politieman denk je altijd: liever geen ouwe schoenen weggooien, je kan nooit weten. En als er „een redelijk vermoeden van schuld" bestaat hoeft er he lemaal niet „geschoond" te worden. Je blijft er gewoon in! Er zijn mensen, die dat een on behaaglijk gevoel vinden. Ze denken bijvoorbeeld aan die sinistere vragen op het be ruchte meldingsformulier, dat door omstreden hoofdin specteur Kalma in de openbaarheid werd gebracht. Het reglement, zoals dat voor het Amsterdamse politiere gister is opgesteld, geeft aan dat bij ernstige misdrijven de gegevens er na 30 jaar uit moeten worden verwijderd, de overige na 10 jaar en de zo genaamde gevaarlijke gedra gingen na 5 jaar. Maar wan neer binnen zo'n termijn weer een „notitie" komt gaat er- onmiddellijk een nieuwe termijn in. Overigens, en ik citeer mr. F. Kuitenbrouwer, commenta tor van NRC/Handelsblad en kritisch analist van uitwassen op het gebied van automati sering en privacy, wordt uit het politieregister wel iede reen verwijderd die de tach tigjarige leeftijd heeft bereikt of inmiddels is overleden. Maar het laatste geval niet eerder dan twee jaar na het overlijden. Immers, als politieman kan je niets voor zoete koek aan nemen. Ook de zieke mens «Ook wij „schonen" ons verhaal van de geregistreerde mens- nu maar op. We kunnen toch kwalijk nog eens uitvoerig stilstaan bij de activiteiten van een instelling als de Stichting Samen werking Automatisering Ziekenhuizen in Z.O.-Geld- erland, waar van de patiënten in de aangesloten ziekenhui zen en verpleeginrichtingen wordt vastgelegd hoe lang ze er liggen en welke verrichtin gen er zijn uitgevoerd. Het zij zo. En dat geldt ook voor Rank Xe rox in Venray, die een com putersysteem bedacht om van elk personeelslid het ziekteverzuim te analyseren om eventueel over te gaan tot „strenge" maatregelen. Je zou bijna zeggen: het profiel van de zieke mens ligt ook vast in de computer. Al rijst de vraag of hier niet de com puter in de watten en de mens in het beton wordt gelegd. Tot troost Voor diegenen die angstig zijn over al die gecomputeri seerde stukjes profiel die in middels de revu gepasseerd zijn, kan het wellicht een troostende gedachte zijn dat niet alleen de mens tot object van automatisering is ver worden. Het Centraal Bureau voor de Varkensfokkerij deelt trots mee ook een computer te hebben besteld. Voor de stam boekrégistratie. De vader viste uit de ochtend post een vrij neutrale PTT- enveloppe. Alleen het gesty- leerde voetballertje, links on deraan, gaf aan waar het om ging: een bericht van de Or ganisatie, voor zijn zoon. „Voor jou", zei hij tot de jongen, die er bleekjes bij zat. jkdenk dat je met het vierde mee moet doen, zaterdagmorgen". De jongen haalde de schouders op. „Met griep zeker", schamperde hij,, je denkt toch zeker niet dat het met een paar dagen afgelopen is nu die dokter heeft gezegd dat ik maar eens ouderwets moest uitzieken"De jongen maakte de enveloppe open en bestu deerde de kaart. Hij rom melde wat in zijn tasje en viste de code eruit. „Klopt", zei hij, nadat hij de kaart in de plastic hoes had geschoven en de tekens hem duidelijk waren geworden. „Met het vierde tegen Zoeter- meer. Zaterdag tien uur. Als linker-verdedigende midden velder. We beginnen volgens concept B2. Behoudend maar toch met drie spitsen. Maar ik ben er toevallig niet bij. Ik schrijf af. Zo gaat het toch niet, met die slappe poten van me". De vader haalde de schouders op. ,Alsjeje carrière op die manier in de waagschaal wilt stel len..." ■,En toch", zei de jongen plotse ling opstandig, „toch doe ik het niet. Als jij zoveel ver trouwen in die ouwe dokter stelt dan moet je consequent blijven. Uitzieken zei-die. Nou dat doe ik dan. Maar eens een keertje niet die rot pillen Schrijf jij even af?" De man aarzelde, maar kon het begrijpen. Aan die telefoon met die beeldschermpjes kon je tegenwoordig haarscherp afleiden of iemand er ziek uit zag of niet. Hij koos op de druktoetsen hel nummer da- t op de kaart was vermeld. Centrale sportorganisatie" lichtten de letters op het schermpje. En dan: „in ge sprek - druk herhaalknop in - u wordt teruggebeld". Drie minuten later zoemde het toe stel. Het schermpje meldde: hanteer doorkiesnummer" De man rommelde wat met de knopjes en kreeg tenslotte een hoofd, in beeld. „Wat is de be doeling?". Jk schrijf af, na mens mijn zoon", zei de man en hij moest, eventjes lachen, om de term, die nog uit vroeger tijden was overgeble ven. Afschrijven. Maar de man aan de andere kant lachte niet. Korzelig sprak hij: „U moet wel even zeggen waar het om gaal. Basketbal? Volleybal? Rol- hockey? Badminton? Welke afdeling? Overdekt of buiten? Als u nou de code eens een beetje beter bekeken had, dan. „Al goed", zei de man, .sorry. Het gaat om Leiden. Afdeling voetbal. On-overdekt"Het hoofd op zijn telefoon schermpje maakte razendsnel plaats voor een ander. Ouder, vriendelijker, grijs haar. „U wenst?" De man groef in zijn herinnering en glimlachte. Voetbalde u vroeger niet? In een juniorenelf lal.UVS misschien?" De ander knikte. „Klopt, de-jaren zestig. Lang voor de fusie. Al die clubs toen nog. Van Kampen en Filippo die hadden wij in het eerste. En .'ja, wie ook nog weer verder?" De vader van de voetballer schoof wat gemakkelijker on deruit. „U bent uit beeld", zei de ander en de vader ging weer ivat rechter zitten. „Ik was bij Lugdunum zei hij, „nog voor die splitsing hoor. Daarna nog eventjes bij LFC Ik ging er nog aardig tegen aan. Maar toen de Grote Or ganisatie kwam moest ik over naar badminlon-lweede-ge- neratie. Dat leek ze beter want ik kon dat ook heel aar dig". „Met mij hetzelfde", sprak de ander. Jk ging nog over naar RCL Heb daar in het derde nog even leuk meegedaan. Maar enfin, je weet het. Die velden op De Bloemerd wer den recreatiepark en toen de Organisatie. Via CRM kwam ik op deze post. Kon ik toch nog in de sport blijven. Ik zie die ouwe Van Staveren nog wel 'ns, die zit ook hier. En op een andere afdeling die Valke. Die is nog in het natio nale elftal gekomen. In de tijd dal Inter Football dat runde". Op het schermpje verschenen nu aan en uitflitsende letters: „de tijd vereist een efficient ge sprek - uw PTT". „We moeten het ivat korter gaan houden" sprak de man van de organisatie.Jammerik had graag nog even met u gespro ken over vroeger. En weet u dat Gerard Désar laatst UVS opnieuw heeft ivillen oprich ten? Maar dat was alleen maar voor voetbal, dus ze kregen geen kans. Enfin, wat wilde u eigenlijk". „Afschrijven voor mijn zoon" zei de UVS-er van vroeger „Hij doet hel aardig. Laatst nog twee goals met het. derde tegen Den Haag Zuid. Maar nu moet hij met het vierde te gen Zoetermeer. Hij was in het laafste kwartier wal lui. En nou is'ie bovendien ziek ge worden". De ander versom berde Afschrijven.niet best. Dat kan 'm.De vader knikte. ,JIeb ik ook gezegd. Maar we proberen hem met de ouderwetse geneeswijze van griep af te helpen. En dus. De nieuwe man, die in beeld verscheen toonde charmant, dienstbaar gezicht, als een verzekeringsman, die een tele fonische schadeclaim eventjes tot ieders tevredenheid regelt. Regio-centraleafdeling verhindering", meldde hij zich, ,zegt u het maar". „Mijn zoon. begon de man, en hij vertelde het verhaaltje maar weer eens. De man van de centrale afschrijving leek aan het einde wat minder vriendelijk. „Ogenblik", sprak hij, „even kijken of. Het schermpje werd nu een poosje grijs, dan verscheen de vertegenwoordiger van de Grote Organisatie weer. Jk heb", sprak hij, „het eens even in de computer gezet Niet dat het de gewoonte is, om dat meteen te doen. Mees tal doen we dat op maandag. Maar ik kreeg een zekere ver denking. En die blijkt nu wel ggrond. Weet u, dat uw zoon nu al voor de vierde maal af schrijft gegrond, hij in de se niorenklasse is gaan spelen? Op twee jaar is dat een be denkelijk gemiddelde. Dat kunnen we niet hebben, in de prestatiesport. U zult hem er op moeten voorbereiden, dat hij voortaan maar beter georganiseerd kan gaan rec- reeren". Ik vreesde het al", sprak de vader gelaten. En dan, met toch nog een beetje opstan digheid: „maar,ik be doel. het vierde.dat is tóch nog, tja dat doe je toch ook een beetje voor je lol?" Het schermpje vertoonde een schamper lachende amb tenaar. „M'n beste man", sprak die, „waarom denkt u nou toch, dat we de Grote Or ganisaties hebben opgericht? Om maar een beetje aan te sporten? Om prestaties te la ten verzieken door mensen die alleen maar voor hun plezier lopen te hollen? En, andersom, in de recreatie allerlei mensen te hebben rondlopen, die zo nodig van iemand anders willen winnen? U weet toch dat competitie alleen in spe ciale afdelingen is geoorlo ofd? En dat we in die afdelin gen uitsluitend mensen kun nen gebruiken, die zich vol ledig en altijd kunnen en wil len inzetten? Hebben we daarom al die maatschappe lijke posities gecreëerd voor als die mensen dertig jaar geworden zijn? Meneer, ik had u verstandiger gedacht. Het lijkt warempel wel of u nog in 1977 leeft". De vader Z'an de voetballer haalde de schouders op. Jk dacht", pro beerde hij zwakjes.„Den ken, denken, ja dat zeggen ze allemaal", sprak de man van de afschrijvingen abrupt, „het wordt nou toch eindelijk eens tijd dat men zich reali seert, dat er ook in de sport voor de mensen wordt ge dacht. goedenmorgen". Het beeld werd zwart, maar al spoedig daarna maakten een oranje ,,R" en een bijbeho rende zoemtoon duidelijk/dat nu de tijd voor de verplichte, dagelijkse gezinswandeling was aangebroken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1978 | | pagina 9