Gelaten onderging© Terug blik op de Ramp Noordwijk adop teerde plaatsje Burgh Kwart eeuw na ramp bouwt Katwijk stormvloedkeringen ZATERDAG 28 JANUARI 1978 PAGINA 31 Door Herman van Amsterdam De gemeente Noordwijk adop teerde vlak na de stormramp het op Schouwen-DUiveland gelegen plaatsje Burgh, dat bijna geheel van het 48 7 hec tare grote grondgebied stond na de overstroming nog maar 20 ha droog) onder liep. De steun aan het 730 inwoners' tellende dorpje bestond o.m. uit het beschikbaar stellen van de motorvlet "Noord wijk", die goed van pas kwam om er graan mee uit de schu ren te halen. Voorts schonk het Noordwijkse gemeentebestuur twee zomer huisjes (een ontwerp van de directeur-gemeentewerken), gaf financiële steun bij de bouw van drie woning wetwoningen en bekostigde de aanleg van een kleedlokaal op het sportterrein van Burgh. De Noordwijkse ingezetenen bleven niet achter. De toneel verenigingen voerden voor het goede doel "het superieure roerende toneelspel" Rebecca op, de Verenigde Noordwijkse Artisten sloegen voor Burgh munt uit een cabaretopvoe ring de Noordwijkse hoteliers gaven onderdak aan totaal veertig evacués, schooljeugd van de badplaats zamelde geld in voor een school bibliotheek in Burgh en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw afdeling Noordwijk toog naar het getroffen plaatsje om er de tuintjes te herplanten. Ook de ambtenaren van de se cretarie hielden een inzame ling. In augustus was dat. In februari daaraan vooraf gaande hadden ze een boze brief aan B W geschreven. Ze vonden het onbillijk dat de secretarie niet was inge schakeld toen het er om ging in het dorp een spontane col lectie voor het getroffen ge bied op touw te zetten. "Het is ons reeds eerder opge vallen", schreven ze in hun "protestbriefdat bepaalde acties bij voorkeur over an dere instanties worden ge leid". De kleine "rel" binnen het gemeentehuis werd door B W in de kiem gesmoord. De ontdane ambtenaren kregen van het college een keurig briefje terug waarin beter schap werd beloofd. bedenken van manteren om geld in te zamelen voor de getroffen burgerij van Burgh ging de Noordwijkers niet moeilijk aJ.Lr werden toneel- en cabaretuitvoeringen gegeven of, zoals hier op de boulevard, men verkocht ootbloemen en slingers ten bate van het goede doel. De gemeentevlag van Burgh wappert fier in top. "Ik heb er nog steeds de pest in dat ik er toen niet achter ben kunnen komen waar al die sigaretten zijn gebleven". Piet Verhoef denkt er weliswaar niet dagelijks meer aan maar als de wa tersnoodramp ter sprake komt roert hij steevast het onderwerp sigaretten aan. De inmiddels gepensioneerde Noord- wijker kreeg 25 jaar geleden, hij was inspecteur van politie in de bad plaats, een benoeming tot generaal in bijzondere dienst van het Rode Kruis. Hij was de rechterhand van com mandant Van Oyen en had de op dracht een inspectietocht te houden in het rampgebied Zuid-Holland. Moest de bewoners van het getroffen gebied tot rust brengen en per plaats de hulpverlening op gang zien te brengen, in samenwerking met ge meentebestuur en plaatselijke afde lingen of hulpcolonnes van het Rode Kruis. Bovendien was het zijn taak een oogje in het zeil te houden bij de distributie van naar het rampgebied gedirigeerde goederen. Sigaretten bijvoorbeeld. Verhoef; "Er werden vanuit Rotterdam tienduizenden pakjes verstuurd maar er kwamen er bar weinig aan. Aan mij de taak om een vinger achter die diefstal op grote schaal te krijgen. Voor een inspecteur van politie zou dat een makkie moeten zijn, dacht ik toen. Toch is het me niet gelukt. Er gens op weg naar het rampgebied verdwenen de sigaretten in het niets. Het is me altijd een volstrekt raadsel gebleven hoe dat nou kon. Ik weet zeker dat de militairen waar we mee samenwerkten de diefstal niet in de schoenen geschoven kan worden. Die kregen van het leger zat. Ook onze eigen mensen hebben het niet gedaan. Ook durf ik mijn vingers in het vuur te steken voor de bewoners van het rampgebied. Maar wie dan wel? Wist ik 't maar. Dan hoefde ik me er na 25 jaar niet druk meer over te maken". Tien februaridagen duurde de inspec tietocht van Piet Verhoef. Toen zat zijn taak er op. "Toen ik er aan begon nam ik me voor heel Zuid-Holland in een paar dagen te inspecteren. Maar daar heb ik me op verkeken. Onderweg ontmoette je zoveel ellende dat er dagen zijn ge weest dat ik maar een paar kilometer vorderde. Wat me steeds weer opviel was dat de slachtoffers zo gelaten hun lot ondergingen. Ze gaven niemand de schuld. Zeiden bijvoorbeeld niet "die stommelingen van rijkswater staat" of "we hadden ze al zo lang ge waarschuwd". Zulke taal hoorde je niet. Men berustte er in. Dat was een kwestie van geloof. Daar kon ik nog wel respekt voor op brengen. Aan de andere kant heb ik me enorm opgewonden over som mige burgemeesters uit het getroffen gebied. Terwijl overal de nood nog hoog was liepen zij alweer als "overwin- naars"rond in lieslaarzen en gedeel telijk nette plunje. Er zat totaal geen initiatief bij. De meesten waren ook volkomen ontredderd. Bijna alles hing van de hulpverleners af. Er wa ren maar weinig plaatsen waar het gemeentebestuur al aan de slag was gegaan, we hebben zelfs burgemees ters meegemaakt die niet eens wisten dat ze in hun functie ook aan het hoofd stonden van het Rode Kruis in hun gemeente. We hebben erg veel moeten praten om de mensen aan het werk te krijgen". "Ik heb later nooit meer contact gehad met de mensen uit dat gebied. Je sprak wel de hele dag met artsen, burgemeester en hulpverleners maar ze fungeerden meer als hulp bij het denken. Met de slachtoffers had ik nog minder contact. Er werd veel ge daan zonder te spreken. Nu denkik er alleen nog maar aan terug bijvoor beeld als ik in de krant de naam zie staan van een burgemeester met wie ik destijds in het rampgebied rond de tafel heb gezeten. Dan denk ik "oh ja, die was toen totaal van de kaart" of "die heb ik nog een uitbrander gege ven". Nog zo'n twaalf anderen leden van het Noordwijkse Rode Kruis boden in februari '53 in het rampgebied de' helpende hand. Opgesplitst in twee groepen. Mannen en vrouwen. Met niet al teveel praktische ervaring. Wa ren weliswaar steeds van de partij geweest als bejaarden en zieken ver zorgd moesten worden aan boord van het Rode Kruis-vakantieschip Henri Dunant en wisten ook wel om te gaan met de groep Franse oorlogsvetera nen (uit le en 2e wereldoorlog) die elk jaar in hotel Noordzee te gast waren, maar meer ook niet. De groep mannelijke vrijwilligers reisde per bus af naar Rotterdam. Per tanker ging het daarna naar Oude Tonge. Willem Stafleu herinnert het zich nog als de dag van vandaag. "Het was een tanker vol drinkwater", zegt hij. "Toch mochten we niet roken. Want volgens de kapitein was de tanker ge vuld met benzine. De zenuwen speel den hem parten. Het zijn voorvallen waar je op zo'n moment toch nog ple zier om kunt hebben. We hebben er overigens veel gelachen daar op Oude Tonge. Om het minste of geringste maakten we lol. Bewust. Om de na righeid wat beter te kunnen verdra gen". "Erg veel hebben we daar niet kunnen doen. Er zat weinig lijn in de hulp verlening. Er werden orders en te genorders gegeven. De groep uit Noordwijk heeft onder meer gehol pen een bakkerij weer op gang te brengen. Ik herinner me nog de op slagruimte in die zaak. Het water had zich met grote hoeveelheden meel vermengd. Het was één dikke slijme rige brij geworden. Als ik het me voor de geest haal ga ik nog bijna over mijn nek. Maar toen pakte je als hulpverlener al les aan. Zo was je bezig toiletpot ten met lysol te ontsmetten, het an dere moment hielp je bij het begraven van drenkelingen in de dijk". De groep dames is in Rockarye gesta tioneerd geweest. Deden daar ver- pleegsterswerk. Met een van hen is Stafleu later getrouwd. Door Jos van der Meer KATWIJK - Een kwart eeuw nadat de watersnoodramp van 1953 Nederland en ook Katwijk trof, is men in deze badplaa ts volop bezig met de aanleg van een tweede storm vloedkering. Geheel spottend met de leer van de mathema tica volgt over zo'n vier jaar de bouw van een eerste storm vloedkering in Katwijk. Deze veiligheidsmaatregelen wor den eerst nu getroffen omdat zij pas in 1972 noodzakelijk werden door hogere eisen ge steld aan de kustbeveiliging van het toeristendorp. Tot dat jaar wenste rijkswater staat dat Katwijk rekening hield met een hoogste water stand van vier meter boven Nieuw Amsterdams Peil (NAP). Een - naar mag wor den aangenomen: uiterst on rustige - waterspiegel die hooguit reikt tot aan de Boulevard. Door de sluiting van zeegaten in het Zeeuwse kreeg men in 1972 onder meer bij Katwijk te maken met ho gere waterstanden. Daarom werd de hoogst verwachte stand voor Katwijk gebracht op 5.40 meter. Daarnaast werd er een veiligheidsklep in de stand aangebracht van drie meter (samen 8.40 meter boven NAP). Katwijk zou zo rekening kunnen houden met een super stormvloed, die vol gens de kansberekening slechts eens in de 10.000 jaar kan voorkomen. volksmond. Daarachter heb ben het gast- en weeshuis on danks heftige protesten uit de bevolking moeten wijken voor 56 bejaardenwoningen, die nu in aanbouw zijn rond een hooggelegen openbaar parkje. De Voorstraat heeft een opmerkelijke bult in haar profiel gekregen, die de om geving een wat Limburgs ge zicht geeft. Het laatste deel van de lijn wordt gevormd door twee elementen. Langs de Zuid straat is de nieuwe plaatselijke brandweergarage in aanbouw op een - opgehoogde - plek waai voorheen woningen stonden. De huidige onder komens van kruisvereniging Interkruis, jongerencentrum 't Mallegat en het genootschap Oud Katwijk moeten over één tot twee jaar zijn verdwenen. De vrij te maken grond wordt opgehoogd en bekleed met een parkeerterrein en een parkstrookje. Interkruis en Oud Katwijk hebben al een vervangende ruimte, voor 't Mallegat moet nog iets wor den gezocht. Waarschuwen Al met al komt de tweede ke ring ver landinwaarts te lig gen. Tussen de kustlijn en ke ring wonen zo'n 10.000 men sen. Geeft de gemeente Kat wijk door deze lijn te kiezen die mensen niet prijs aan de grillen van de weergoden? De heer Priester ontkent ten stel ligste: "Als er storm komt, weet je dat een dag van tevo ren. Als de eerste kering bij het eerste tij wegslaat, dan is er zes uur de tijd om de men sen aan zee te waarschuwen dat ze achter de tweede kering moeten zien te komen. Bij het Over de laaggelegen Haven straat te Katwijk aan Zee komt een 7,60 meter hoge en 25 meter brede dam te liggen; het karak teristieke pand-Meerbnrg rechts en het woongebied links van de weg moeten daarvoor worden gesloopt. tweede tij komt het water al leen in de straten te staan zo dat je op de eerste verdieping van je huis al veilig bent. Kijk, in 1972 wilden we aanvanke lijk een wal opwerpen langs de Boulevard. Daar hebben we van afgezien omdat die 88 me ter breed moest zijn waardoor je geen strand meer overhoudt én omdat een wal met veel kracht kan doorbreken waar door de gevolgen niet meer zijn te overzien". "Zolang de tweede kering nog met helemaal en de eerste he lemaal nog niet is aangelegd", zo meent de directeur boven dien, "loopt Katwijk geen ern stige gevaren". Hij gaat zelfs zo ver te stellen dat het gemeentebestuur aan de tweede kering geen be hoefte heeft "Dat de eerste wordt verbeterd is redelijk. Maar dat die tweede er moet komen van rijkswaterstaat is onnodig. Als we die zelf had den moeten betalen, was-ie er niet gekomen. Weggegooid geld? Nee, dat kan ik niet zeg gen, Die tweede kering geeft zekerheid en ik kan niet be wijzen dat ze niet nodig is. Maar ik redeneer zo: is de eerste weggeslagen, dan heb je nog tot het volgende tij om maatregelen te treffen, met zandzakken of zoiets., .en: zo'n storm duurt toch geen wéék..." ter. Daar komt een 25 meter brede dam die het 60 centime ter beneden NAP gelegen Prins Hendrikkanaal moet beschermen. Op dit terrein komt daarna een compleet nieuwbouwwijkje, waarvan de bouw over ongeveer drie jaar begint. Bovenstaande gegevens worden ons blijmoedig verstrekt door directeur P. C Priester (63) van de dienst Openbare Werken (OW) der gemeente Katwijk. De heer Priester heeft voor Kat wijk zitting in de Deltacommissie, naast afgevaardigden van het hoogheemraadschap Rijnland (beheerder zeewering), rijkswaterstaat en provinciale waterstaat. Deze commissie heeft tot taak erop toe te zien dat in Katwijk de voorzieningen worden getroffen, die daar op grond van de Deltawet moeten komen. Wij praten uitgebreid met de heer Priester over deze materie in diens kloeke kantoor in het degelijke ogende OW-pand langs de Zeeweg te Katwijk aan Zee. Een ruim bemeten conferentietafel, omringd met negen gifgroene stoelen waarin het diep wegzakken is. De welgedane directeur strekt zittend aan het hoofd van de tafel tekeningen en bereke ningen en geeft een vriende lijke uitleg over de aanleg van de twee vloedkeringen. Kleilaag De commissie heeft voor de beveiliging van de vis sersplaats gekozen voor een tweeledigs oplossing. De eerste kering, waarvan de kos ten nog onbekend zijn, zal be staan uit een kleilaag die pa rallel aan de Boulevard onder .het duinzand komt Deze zware laag. die richting zee naar beneden toe afloopt, komt in te liggen tussen de twee weringen die al onder het zand langs de Boulevard lig gen: een beveiligingsmuur van de Duitsers uit de Tweede Wereldoorlog die in 1946 over haar volle lengte is begraven; en een meer richting zee gele gen kleirug die uit 1953 stamt. "Mocht de eerste vloedkering ondanks alles toch niet krach tig genoeg blijken", zo ver volgt de heer Priester welwil lend zijn betoog, "dan moet een tweede kering in het zee dorp de nodige veiligheid bie den". Voor deze drie miljoen gulden kostende kering (prijspeil 1977, te vergoeden door het rijk) heeft de gemeente Kat wijk de kortst mogelijke ver binding tussen begin- en eindpunt van het lage dorps- deel uitgezocht. De kering wordt een bebouwd dij- klichaam van 7 meter boven NAP, waarover onze gespreks partner niet zonder trots meldt: "Het komt op een plek, waar de oude woningen toch al in het kader van de sanering moesten verdwijnen. Waaraan hij toevoegt dat de sanering, die volgens het ge meentebestuur om de nodige voortvarendheid bij haar uit voering vraagt, de reden is waarom de tweede kering er eerder komt dan de eerste. Sloop De lijn van de tweede kering begint bij de Sluisweg te Kat wijk aan Zee. Daar worden alle huizen in het gebied Ha ven-/Loggerstraat gesloopt, waaronder het karakteristieke pand van reder D. F. E. Meer burg. Het gebied zal vervol gens enkele meters worden opgehoogd, het pand Meer burg met maar liefst 7.60 me- Tussen Tram- en Voorstraat heeft de kering al voor het grootste deel haar uiteinde lijke vorm. Langs de Tram straat hebben de oude huizen plaats gemaakt voor enkele flatgebouwen die vanwege hun lelijkheid de naam "bun kers" hebben gekregen in de De hevige stormen van 25 jaar geleden hielden ook invKatwijk aan Zee danig huis. De muziektent op het strand werd voorgoed geveld evenals het hotel "Brittenburg"waarvan rechts op de foto de resten zijn te zien. Hoewel t ijdens de storm de Boulevard van Katwijk met was te betredenwas er geen paniek in het dorp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1978 | | pagina 6