TERUGBLIK OP DE RAMP ZATERDAG 28 JANUARI 1978 PAGINA 21 Februari 1953. Een grote iva- tersnood teistert het zuidwes ten van Nederland. Meer dan 1800 mensen komen om, vele duizenden raken dakloos en de materiële schade loopt in de miljarden. Vijfentwintig jaar is dat nu geleden. Een kwart eeuw later, tijd voor een terugblik. In deze bijlage: Een verhaal over hoe de ramp kon gebeuren ('Lange duur noordwester was beslissende factor'). Het relaas van overlevenden uit één van de rampplaatsen (Stavenisse, vreest nog altijd het water') Het verhaal van een hulpverle ner uit Noordwijk ('Gelaten ondergingen ze hun lot") De hulp van Leiden aa.n een rampgemeente ('Jullie hebben mensen gestuurd om te zoe nen') De inspanningen van de Leidse Kokschool warme hap in natte tijd') De radio-reportages van Jan de Troye ('Het is ellende, ellende om dit alles te zien') De dijkaanleg in Katwijk "Eigenlijk geen behoefte aan tweede dam").Het werk na de ramp en het deltaplan ("Geen vierkante meter aan de zee ge laten Beelden zeggen altijd meer dan woorden. De ramp spreekt het meest uit de foto's van toen. Verstilde beelden van de el lende, de hoop, de redding,het gevecht tegen het water en tenslotte het bergen van de doden. Het zijn slechts mo ment-opnames, maar ze zijn tijdloos, vertellen voor altijd het verhaal van de ramp. De doodsangst van de mensen, zwaaiend om hulp op het dak van hun boerderij temidden van het water (foto 1). De hulp en toewijding van de redders, militairen en burgers (foto 2,3 en 4). Een man, die over de spoorlijn een kind in veilig heid brengt,.burgers en mili tairen die met een bootje met overlevenden moeizaam door het water ploegen, en een mili tair, die vaderlijk en zorg zaam een kind in veilige han den geeft. En dan waserdestrijd tegen het water, de wanhopigeen vaak onmogelijke opgave jom de ga ten te dichten. De ongelijke strijd van mensenkrachten en zandzakken tegen het water geweld (foto 5). Het water geweld dat op vele plaatsen zijn tol eiste. In Oude Tonge (foto 6) werden de slachtoffers geborgen in een gezamenlijk graf in de dijk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1978 | | pagina 1